Dodane: Agnieszka Data: 2013-03-15 11:33:49 (czytane: 29720) 
Do naszej redakcji wpłynął list otwarty skierowany do Starosty i Zarządu Powiatu Buskiego w sprawie szpitala buskiego. List wystosował Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój Jacek Strzelecki. Poniżej zamieszczamy treść listu.
Szanowny Zarządzie Powiatu Buskiego, Panie Starosto!
Cóż jeszcze musi wydarzyć się w buskim szpitalu, abyś wziął pod uwagę głos zatroskanych o jego los obywateli. Czy nie dosyć już mamy dowodów na to, że jednopartyjna większość nie musi zawsze być posiadaczem wyłącznej mądrości. Dosyć już chyba malowania na różowo wszystkiego co my – współobywatele piętnujemy jako niedopuszczalne i wymagające natychmiastowej zmiany nieudacznictwo i lekkomyślne eksperymentowanie w największej placówce leczniczej w regionie.
Tragiczne wydarzenia w polskim lecznictwie, których ofiarą stały się dzieci, nakazują nie tylko jednoczenie się we współczuciu, ale przede wszystkim odpowiedzialną refleksję. Przegląd szpitalnych oddziałów jaki my – radni pozwoliliśmy sobie zrobić w dniu 22 lutego pod nieobecność jego dyrektora pokazał wyraźnie, że właściwe funkcjonowanie szpitala opiera się przede wszystkim na odpowiedzialnej postawie jego kadry medycznej. Problem, wbrew temu co się wmawia opinii publicznej, nie dotyczy jedynie oddziału geriatrycznego, który tak naprawdę nigdy nie funkcjonował tak jak przedstawia to pan Grzegorz Gałuszka.
Od roku próbowałem, zresztą nie jako jedyny, wskazać wątpliwość podejmowanych przez dyrektora działań. Kolejne nieudane przedsięwzięcia natychmiast były i nadal są zastępowane nowymi, chyba tylko przez ich autora rozumianymi pomysłami. Nie tylko dla mnie, ale również dla znacznej części kadry medycznej szpitala sprowadzają się one do ciągłego przerzucania sił i środków. Drastyczną operację przeszła już interna, eksperyment chirurgii zarzucono i będzie ona budowana od podstaw. Teraz czas na oddział płucny, bo jak się okazało zaistniała potrzeba wygospodarowania miejsca na niezbyt jasne dla mnie kolejne rewolucje. Sygnalizowana od dłuższego czasu sytuacja konfliktowania przez aktualne władze szpitala środowiska lekarskiego i pielęgniarskiego poskutkowała zbiorowym wypowiedzeniem pracy przez doświadczony personel medyczny.
Czas już chyba, aby nasz szpital przestał być wykorzystywany do budowania autorytetu i wizerunku politycznego zarządzających nim osób. Nie chcemy szumnych imprez, wywiadów, artykułów. Nie chcemy polityków trąbiących o kolejnych sukcesach aktualnie rządzących. Chcemy, aby buski szpital był tym, który wybierają mieszkańcy jako bezpieczne, nowoczesne i przyjazne pacjentowi miejsce ratowania zdrowia i życia.
Nie przyjmujemy zasłaniania się rozpoczynającymi się w szpitalu inwestycjami. Były one przecież w większości planowane wcześniej i przypisywanie sobie zasługi w tym zakresie przez obecną dyrekcję jest wielce nieuprawnione.
Zdecydowanie protestujemy przeciwko dalszemu pogłębianiu kryzysowej sytuacji w szpitalu. Niemożność porozumienia z dyrektorem szpitala zmusza nas do wystąpienia w tak zdecydowanej formie do Zarządu Powiatu i Starosty, którzy nie mogą uchylać się w tym przypadku od odpowiedzialności. Większość, jaką posiada klub radnych PSL w radzie powiatu i skutecznie wykorzystuje realizując swoje cele, doprowadziła do sytuacji, w której utraciliśmy możliwość dialogu. Nie tylko pozbawiono nas wpływu na podejmowane decyzje, ale również możliwości wglądu w rozstrzygnięcia dotyczące naszych wspólnych spraw. Członkowie lokalnej organizacji PSL piastują wszystkie stanowiska, w których kompetencji spoczywa los buskiego szpitala. Mając taką pełnię władzy, nie należy zapominać o odpowiedzialności.
Żądamy odpowiedzialnego i konstruktywnego zajęcia się sytuacją buskiego szpitala!
Żądamy przedstawienia pisemnych planów jego rozwoju i ewentualnych przekształceń w najbliższych latach i zakończenia chaotycznych i doraźnych kroków!
Żądamy konkretnych działań Starosty i Zarządu Powiatu, które nie będą polegały na tuszowaniu błędów obecnego kierownictwa!
Radny, członek Rady Społecznej ZOZ Busko-Zdrój
Jacek Strzelecki
Zapraszamy do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (145) |
-Mirage (2013-03-15 15:27:35)
Panie Radny Strzelecki,
a może to jest sposób (mówię o całej serii listów otwartych)na dalsze postępowanie z PSL? Wiem, że na każdej radzie jest Pan przegłosowany, a oni robią swoje dalej, jakby Pana nie było i nie było opozycji. Wierzę głęboko, że Pana Stowarzyszenie te wybory wygra, ale niech się Pan zdeklaruje, że przeprowadzi pan audyt we wszystkich problematycznych (czytaj podejrzanych kryminalnie) sprawach naszego powiatu.
Nasz powiat, nasze podatki, nasze pieniądze ..... a oni robią co chcą. Z nami i z naszymi pieniędzmi. Tak nie może być.
-busko (2013-03-15 15:20:58)
KOMUNO BŁAGAM WRÓĆ bo inaczej pójdę na
"klepanego do pana Urego"i boję się że mnie sekta ZIEMI BUSKIEJ POCHŁONIE JAK WCZEŚNIEJSZYCH DZIAŁACZY lewicowych ...
KOMUNO WRÓĆ
- (2013-03-15 15:18:21)
widac ze szpital ma paru wrogów,za pijanstwo wylecieli:) i teraz sie wyzywaja na portalu,a przyjdz cwaniaku do szpitala i w twarz powiedz,strach ci nie pozwoli:)
-Dociekliwy, ale z nadzieją po x 2-gi (2013-03-15 15:15:33)
Do "Dociekliwy", ale nie tylko. Jestem facetem, dlaczego tytułujesz mnie "panią"? Orientację seksualną też mam - powiedziałbym - na swoim miejscu.
A teraz do rzeczy. napisałem o drogach, bo to jest fakt z dnia dzisiejszego. Osobiście widziałem, bo raniutko z Kielc wracałem do Buska. Pokazałem jeden problem i przez analogię chciałem trafić również do ciebie. To co dzieje się dzisiaj z drogami w Busko, to też dzieje się od lat ze szkołami zarządzanymi przez starostwo i gminę, z opieką medyczną, inwestycjami ... Stawiam znak równości pomiędzy nieudolnością urzędników gminnych w Busku (w gminach powiatu różnie bywa) i w powiecie buskim. To że w Polsce władzę sprawuje PO z PSL w żaden sposób nie przekłada się na nieudolność tego co mamy w powiecie. Nie mówimy tu o kraju, ale tylko o twoim, moim, naszym powiecie. Nie próbuj zmieniać optyki dla zagmatwania problemu .... droga pani/ czy może drogi panie.
-Do dociekliwego: (2013-03-15 15:01:36)
- a czy PSL nie rządzi Polską w koalicji z Platformą i przeforsowali wspólnie pracę do 67 roku życia, chyba, że od wczoraj coś się zmieniło. Wszystkich niekumatych informuję, że list otwarty to list kierowany do danej osoby publicznie, a nie wtedy gdy osoba ta list otworzy.
-busko (2013-03-15 14:55:47)
kochani(przepraszam)macie wszyscy racje
o tym co piszecie, ale największa wina jest w nas samych.przecież to my głosujemy
na tych dupków, czy Wam to nic nie mówi.
już najwyższy czas na zmiany. to taka prośba do wszystkich rozsądnych żeby się więcej nie dać ogłupić. to przecież nasz głos się liczy najbardziej.
-Dociekliwy (2013-03-15 14:51:37)
Droga pani -Rozczarowany, ale z nadzieją-, chciałbym skromnie zauważyć, że za drogi gminne i ich odśnieżanie odpowiada gminna a nie Starostwo.
Chcę też nadmienić, że jestem pod wielkim wrzeniem tej akcji medialno-propagandowej mającej na celu reklamowanie i robienie kampanii wyborczej konkretnej frakcji, czyli "Ziemi Buskiej", która nie ma nawet odwagi występować pod szyldem "zaprzyjaźnionej" z nią Platformy Obywatelskiej.
Która to PO jak rządzi i z jakimi efektami dla obywateli - widać na przykładzie całego kraju.
Ciekawi mnie też jedna rzecz, czy jest pani wynajętą "pisarką internetową" czy tez członkinią owej Ziemi Buskiej.
Czy może mi pani odpowiedzieć na to pytanie podając dla uwiarygodnienia swoje prawdziwe personalia? Bo inaczej będę skłony wierzyć i uważać, że nie bardzo szczera i prawdziwa jest pani wypowiedź.
-zuzi (2013-03-15 14:43:42)
Najpierw trzeba zrobić porządek w STAROSTWIE bo w ***ch cię poprzewracało a we łbach kanarki się lęgną, jedna klika i rodzinka (zakłamani ludzie) Później idźmy dalej, dyrektor szpitala jest jak marionetka i robi dobrą minę do złej gry
-Rozczarowany, ale z nadzieją (2013-03-15 14:39:21)
Serdecznie dziękuję Panu, Panie Radny Strzelecki. Szkoda, że tak późno, ale lepiej późno jak wcale. Ma pan rację. Popieram pana w całej rozciągłości. Panie Radny, proszę, niech Pan nie odpuszcza, bo widzę, że tylko panu i nielicznym zależ na tym powiecie. Panie Radny, ma Pan moje poparcie, a jeżeli pan nie odpuści ma pan poparcie również z całą Ziemią Buską.
To co dzieje się w tym powiecie i w gminie Busko nie mieści się w głowie normalnego człowieka. Macie sąsiedztwo przyzwoite tak niedaleko. Zobaczcie jak prężnie rozwijają się Kielce. Popatrzcie na gminę Morawica. Czy u nas też tak nie może być? ? ?
Weźmy przykład dnia dzisiejszego: Kielce pięknie odśnieżone, droga Kielce - Busko również, a po wjeździe do Buska .... tragedia. Nic. Kompletnie nic nie zrobiono z odśnieżaniem. Naprawdę nie możemy być lepsi?
- (2013-03-15 14:29:07)
jestem ciekawy kto powinien beknąć za slynny szlaban przy szpitalu czyj ten poroniony pomysł z jego motazem i przenosinami jak wszystko będą tak robić to wiadomo co z tego wyjdzie
-obywatel świętokrzyski (2013-03-15 14:23:38)
jeśli mowa o szumnych imprezach to proszę zobaczyć kto na nich najczęściej bywa.Do obrzydzenia pierwsza dama świętokrzyska,już mam tego dość i nie tylko ja.pan Lasak koleś Wąsowicza,itp..
posprawdzajcie jeszcze dawne gazetki pod red. pana b.na każdej stronie tego szmatławca był wąsowicz, żądło,często piątek i temu podobni, a płacił za to obywatel miasta. dobrze ze teraz mniej w tych śmieciach medialnych występuje
Sikora.źle jednak że nie ma kontaktu z mieszkańcami Buska, a wybory tuż tuż...
-mieszkaniec Buska (2013-03-15 14:09:01)
W buskim szpitalu jest tak jak w buskim PKS, żadnej odpowiedzialności, wybierają nieudacznika, co, do którego toczą się postępowania. KPINA!
-obserwator (2013-03-15 14:01:24)
Uważam że rady Strzelecki ma rację. Dlaczego ?? Slucham sesji Rady Powiatu, Starosta i zarząd mają gdzieś pytania radnych tzw. opozycji. Radni z PSL-u siedzą cicho choć wiedzą że jest żle bo się boją że stracą stanowisko (Grzegorz L. - szpital, Krzysztof G. - ARMiR, Wiesław M. - MPGK, Stanisław K. - wicestarosta.)
Pozostali radni PSL-u boją się że nie dostaną miejsc na listach i pd diecie!
Popiera więc list pana Strzeleckiego - bo jako jedyny nie boi się powiedzieć prawdy i podpisać się pod tym. BRAWO
-obywatel (2013-03-15 13:50:09)
Za rok wybory, to i ziemniaki (Ziemia Buska(?).
Czy to nie wy z "Ziemi Buskiej" wspieracie Platformę Łobywatelską?
Ilu z was jest członkiem PO? No śmiało napiszcie, jesteśmy ciekawi.
No, cwaniaki -dalej.
Co to za bezczelna hipokryzja!! Podniesienie wieku emerytalnego, drożyzna w sklepach zwłaszcza podstawowych produktów żywnościowych, szczaw każecie żreć głodnym dzieciom a premie dla kolesi z PL.2012 po ponad milion złotych z naszych podatków, z naszych pieniędzy - bezczelne!!!!!
Bo was kolega nazywając nasza ojczyznę dzikim krajem, podpisał o takie umowy, a na czym złapała jego żonę policja amerykańska na Florydzie? Tacy jesteście? tak jest prawdziwa wasza twarz?
A co tam z mitycznym prywatnym inwestorem znamy Wojewodzie na kupno uzdrowiska, o którym doniosła prasa?
O to idzie?
-Do zatroskanego: (2013-03-15 13:28:50)
Oj, bolą kogoś słowa radnego Strzeleckiego, a list znalazł się na stronie internetowej dlatego, że jest to list otwarty, chyba jasne. Powinien znaleźć się jeszcze w piątkowych wydaniach gazet regionalnych.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.