swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

64. rocznica śmierci 'Wyklętego' mjr Hieronima Dekutowskiego 'Zapory'

Dodane: Kasia Data: 2013-03-09 12:59:15 (czytane: 22478)  Wersja do druku

7 marca 1949 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, strzałem w tył głowy, został zamordowany jeden z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych - cc. mjr Hieronim Dekutowski ''Zapora'' (*).

Hieronim Dekutowski (ur. 24 września 1918 w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega) -  zm. 7 marca 1949 w Warszawie) – pułkownik(**), żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN, ps. "Zapora", "Odra", "Reżu", "Stary", "Henryk Zagon", "Mieczysław Piątek", harcerz, kawaler Orderu Virtuti Militari. (więcej: Wikpedia: Hieronim Dekutowski).

oficer1.jpg

oficer4.jpg

Jeden z uczestników egzekucji wspominał po latach: W chwili śmierci, pomimo tego że miał tylko 30 lat, wyglądał jak starzec z siwymi włosami, wybitymi zębami, połamanymi rękami, nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!".

oficer2.jpg

Do dziś nie jest znane miejsce pochówku "Zapory" i jego podkomendnych, zamordowanych z nim tego samego dnia. Na początku 2013 r. zespół specjalistów z IPN badających teren tzw. Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach wydał komunikat: Mamy przyjemność opublikować potwierdzoną informację, że podana dziś do publicznej wiadomości informacja o identyfikacji por. Stanisława Łukasika „Rysia” wiąże się z dużym prawdopodobieństwem odnalezienia miejsca pochówku mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, straconego razem z „Rysiem”, „Żbikiem”, „Zawadą”, „Stefanem”, „Junakiem”, „Mundkiem” i „Białym” 7 marca 1949 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

 oficer3.jpg

Szczątki, które jak już dziś wiadomo, należą do „Rysia” zostały odnalezione w masowej jamie grobowej, w której archeolodzy doliczyli się ośmiu ciał. Najprawdopodobniej to straceni „Zaporczycy”, miejmy nadzieję, że kolejne identyfikacje materiału DNA pobranym z kości i materiałem porównawczym od rodzin zakończą się powodzeniem, a wszyscy chcący oddać hołd majorowi Dekutowskiemu i jego podkomendnym będą mogli zrobić to stojąc nad Ich faktycznymi grobami…
* - cc. - cichociemny**-  nadany pośmiertnie w 1988 przez Rząd RP na uchodźstwie 

/JK/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (47)
     

-idzie nowe (2013-03-09 12:11:55)

zatem wybielanie i być może stopniowa apologetyka Waffen SS to tylko kwestia czasi no i odpowiedniej argumentacji? Przecież Łotwa została przemoca włączona / warto poznac tą przemoc/. Łotysze są kulturowo tacy bliscy Niemcom no i najważniejsze wrogiem Łotyszy był komunizm. Te wszystke argumenty niestety powtarzane przez nieuków nie sa prawdziwe. To dzięki Łotyszom komunizm w Rosji się utrwalił. a łotewskie oddziały ,, zasłużyły sobie,, na miano wyjatkowo brutalnych nie tyle w walce z komunizmem o ile w walce z Polakami / ghetto. powstanie /

- (2013-03-09 09:28:38)

@idzie nowe
Nie no sprytnie, a zarazem żenujące, żeby powiązać Polskie Podziemie Niepodległościowe walczące z hitlerowskimi Niemcami jak i Sowietami (komunistami) z łotewskimi SS-manami. Jak widać obrona zbrodni komunistycznych i marksistowskich potrafi wymyślić najdziwniejsze najdziwniejsze powiązania i krzyżówki.
Jeszcze dodaj czerwony chłopce do żołnierzy wyklętych Ulricha von Jungingena wraz z jego ferajną a z Jagieły zrób protoplastę Berlinga. :)

Jednakże z perspektywy łotewskiej, to wygląda inaczej niż z naszej, aby oceniać obiektywnie to trzeba wykazać się najpierw dużą wrażliwością dla zrozumienia ich perspektywy. Perspektywy małego narodu bałtyckiego, okupowanego i wyniszczanego prze marksistów (sowietów/komunistów) od 1940. Dla nich są to bohaterowie walczący za wolna Łotwę i ich samych od nieludzkiego zła bolszewizmu w obronie bezbronnych kobiet i łotewskich dzieci zniewolonych i bardzo często sadystycznie mordowanych przez sowietów.
Żeby ich oceniać trzeba najpierw zapoznać się z sytuacją panującą na tym terenie przed wejściem armii niemieckiej i wtedy zrozumieć ich położenie, historie, doświadczenie. Nie od dziś wiadomo, że hitlerowcy byli tylko uczniami sowietów i nie dorównali nawet swoimi zbrodniami ich sadystycznemu okrucieństwu i wielkości zbrodni ludobójstwa. czerwone ludobójstwo nie miało sobie równego.

--Grab (2013-03-09 09:27:39)

Ciekawość mnie pożera,jakie jest odniesienie Gazety Polskiej do oceny łotewskich wyczynów Waffen SS w stosunku do AK i innych polskich ugrupowań bojowych do i po 1945 r.

-do: idzie nowe (2013-03-09 09:24:14)

twój wpis to cyniczne mącenie i uprawianie demagogii.

Na początek stwierdzenie: zarówno niemiecki jak i sowiecki totalitaryzm były zbrodnicze, z tą różnicą, że radziecki uśmiercił więcej ludzi.

W 1940 roku Łotwa została przemocą włączona w skład ZSRR jako republika związkowa i rozpoczął się okres jej sowietyzacji (podobnie jak to się miało z terytorium Polski zajętym po 17.09.1939)
22 czerwca 1941 roku, o godz. 3.15 rozpoczęła się operacja „Barbarossa”, uderzenie państw Osi na Związek Radziecki od Bałtyku po Karpaty.
Latem 1942 oddziały niemieckie przegoniły z terytorium Łotwy sowietów, tym samym oswobodziły Estończyków spod władzy wujka Stalina i rzeźników z NKWD.
Trudno się więc dziwić, że niemieckie wojska witane były z radością przez Łotyszy. Niemcy zakończyli sowiecką okupację Łotwy trwającą od 1940r, która przyniosła Łotwie bardzo wiele złego.
Ponadto Niemcy są blisko związani historycznie z Łotyszami i Estończykami.

Nikt nie wiedział jak dalej się potoczy los. Póki co Niemcy dla Łotyszy są WYZWOLICIELAMI. Czy dziwne jest więc, ze Łotysze wstępują do łotewskich jednostek podległych Niemcom by bić ruskich?

Spojrzenie Łotyszy na ten pochód ich weteranów w Rydze różni się diametralnie od naszego stosunku do SS.
Pewnie dlatego łotewski sąd zobowiązał ryską radę miasta ( w której zapewne niemało Rosjan) do publicznego przeproszenia za zakaz przeprowadzenia pochodu weteramów łotewskiego legionu Waffen SS.

-idzie nowe (2013-03-08 22:40:55)

w ubiegłym tygodniu łotewskisąd zobowiązał ryską radę miasta do publicznego przeproszenia za zakaz przeprowadzenia pochodu weteramów łotewskiego legionu Waffen SS. Niedługo, bo 16 marca obchodzony jest dzień legionu. Nie wiem dlaczego się nie przyłączyć z życzeniami, wszak walczyli z komuna

-:) (2013-03-08 21:39:02)

Ola zbyt dużą wyobraźnią i oderwaniem od rzeczywistości. ;)

-* (2013-03-08 15:23:24)

ale to się we łbach poprzewracało. Robotę dajcie, mieszkanie dajcie, na dzieci dajcie, wczasy się należą, ceny za wysokie.... Przypomnijcie sobie 21 postulatów gdańskich.

Nie odpowiadała komuna jest wolna Polska A że nierówności społeczne jak cholera to większego znaczenia nie ma. Najważniejsze ,że nie ma przymusu pracy. Więc około 2 mln ludzi nie pracuje. Każdy ma paszport więc drugie 2 mln sobie pojechało do innych krajów. Kto chce ma socjal. Nie za duży żeby nie utyć. Służba zdrowia się już z 20 lat reformuje. Oświata raczej padła. Szkolnictwo wyższe rozdaje dyplomy za drobną opłatą. Czego jeszcze? Coś nie pasuje?

-& (2013-03-08 11:45:37)

do: to prawda: czy to co się teraz dzieje nie przypomina rozbiorów?

-+ (2013-03-08 10:51:03)

Mario bądź Marianie, sprytnie próbujesz pogrywać i kombinować jak tu zdewaluować pamięć o zbrodniach komunizmu. Na tej samej zasadzie zakaż Żydom pamięci o holokauście co proponujesz o niewyobrażalnych zbrodniach, ludobójstwach dokonanych prze komunistów.
Ponadto historia jest tylko jedna, nie ma czegoś takiego jak wiele wersji historii, chyba że mówimy o marksistach, bo oni faktycznie namiętnie tworzyli zakłamana swoją wersję "historię".
Społeczeństwo, naród bez historii i tożsamość sanie się tylko prymitywną, bezwolną i niewolniczą masą.
Chyba, że Ty masz problem z utożsamianiem się z nami polakami? Po tylu latach to już chyba powinna nastąpić asymilacja z nami "tubylcami".

-To prawda (2013-03-08 09:28:43)

Z Polski wyjechało mnóstwo młodych ludzi z rodzinami, bezrobocie oficjalne 14% (jak do tego dodać niezarejestrowanych to uzbiera się jeszcze 3-4%), najwyższe w Europie ceny prądu i gazu, brak emerytur dla milionów w przyszłości, którzy będą klepać biedę i korzystać z opieki społecznej. Jakoś teraz OFE nie oferują emerytury pod palmami i im szybciej się z nich Polska wycofa, tym lepiej bo inaczej to przyszli emeryci będą nędzarzami. Temat Wyklętych wymaga opracowań historyków, ale nie tych z IPN. A swoją drogą, patrząc na wyczyny co niektórych z nich ciarki przechodzą po plecach. Tak to jest, że nasza młodzież nie jest uczona historii ojczystej, bo jak nazwać inaczej wyemitowanie 1 września 2012 roku filmu USA "Pearl Harbor". Gdzie pamięć o wojnie w Polsce, o ofiarach, o Dzieciach Zamojszczyzny, o pacyfikacjach, o powojennej Polsce. Znakomity serial angielski o totalitaryzmach Stalina, Hitlera i ich zbrodniach wyemitowano na jedynce grubo po północy. W TVP dominują tylko "telepierdoły" gdzie aktorzy kasują za odcinek po kilka tysięcy złotych, i ich wartość wychowawcza jest żadna.

-Maria (2013-03-08 08:05:35)

Dziś 8 marca.Szacun.i życzenia dla Pań.Temat Zaporowski na tle milionów pomordowanych przez hitlerowców i sowietów jest jak pyłek na pantoflu.Dawno już przebrzmiał kto chciał kilka lat temu przeczytał i wiedział o Ogniach,Zaporach,Igłach itp..Wciskają nam go na siłę.Wiem- marketing dla moim zdaniem lichej książki i gazety podobnopolskiej.Kraj w kryzysie zwalnia się żywicieli rodzin.Ponad 14 % bezrobocie,2,5 mln młodych za granicą a IPN ma się dobrze. Eskumacje,eskumacje bez końca kto za to płaci i ile się za to płaci.Gdzie te nożyce Pana Rostowskiego? Przecież już dawno nie żyją ofiary i kaci po obu stronach.Urobek pseudodziennikarzy,pisarzy a także kościoła jest też nie wielki,mam tu na myśli,kolejne książki,ponowne pochówki. Rzeżbiarze tez nie wiele zarobią.Historia natomiast to taka księga lub wiele ksiąg,którą napiszą.Zależy też od tego kto ją pisze.Osobiście do wielu sensacji IPN podchodzę nieufnie.Biorą się teraz za internet.Życzę powodzenia akcja spali jak flagowanie na 1 marca.Internauci to ludzie oczytani i dobrze wykształceni,którzy nie dadzą się zindoktrynować.

- (2013-03-07 21:57:02)

Mała uwaga - ludzi się morduje, a zwierzęta zabija... komunistów natomiast likwiduje. ;)

-* (2013-03-07 21:42:14)

szukam materiałów o Dekutowskim i wśród wielu peanów znajduję następujące dwie ciekawostki
1,, 2 lipca 1947 odbyła się pacyfikacja komunistycznej wsi Puchaczów. Tu juz doszło do walki. Zabitych zostało 21 utrwalaczy władzy ludowej - głwnie ormowców, konfidentów i tajnych współpracowników PPR,, Pisze to Bohdan Urbankowski w Nasza Polska ne 16 / 2001

I tak sobie myślę,że jednak jakas odpowiedzialnośc zbiorową tu zastosowano Wieś komunistyczna w 1947 roku? Dziwne. Czytam że akcja była odwetem za zabicie przez UB trzech partyzantów których pono c wydali trzej mieszkańcy tej wsi. Dziwne

Druga ciekawostka dotyczy spalenia wsi Moniaki / 29 gospodarstw/ za sprzyjanie komunistom.

Akcji zbrojnych apologeci Zapory przypisuja mu osiemdziesiąt.

-JK: licealista i popiersie mjr ''Zapory'' w Tarnobrzegu (2013-03-07 15:20:03)

- przedostatnia fotografia: Hieronim licealista
- ostatnie zdjęcie: popiersie mjr Hieronima Dekutowskiego "Zapory" w rodzinnym Tarnobrzegu

- (2013-03-07 15:08:04)

Szczytny cel, ale czy takie przypominanie, jednakże nie jest za częste? Nie za dużo tego w tak krótkim odstępie czasowym? Można dostać przesytu, zwłaszcza młodzież.

Tak częste przypominanie postaci z nurtu żołnierzy podziemia niepodległościowego (tzw. wyklętych), czy też innych bohaterów narodowych może przynieść skutek wręcz odwrotny od zamierzonego. Istniej ryzyko, że nastąpi przesyt i intelektualne zobojętnienie na takie informacji zwłaszcza wśród ludzi młodych.
Mimo wszystko portal ten nie jest portem stricto historycznym lecz informacyjnym. Dokładnie to informacyjno-regionalnym, gdzie jak najbardziej powinny się znaleźć informować o wydarzeniach w Busku i okolicy w tym także nawiązujących do wydarzeń czy postaci z historii narodu i państwa polskiego.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry