swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

64. rocznica śmierci 'Wyklętego' mjr Hieronima Dekutowskiego 'Zapory'

Dodane: Kasia Data: 2013-03-09 12:59:15 (czytane: 22477)  Wersja do druku

7 marca 1949 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, strzałem w tył głowy, został zamordowany jeden z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych - cc. mjr Hieronim Dekutowski ''Zapora'' (*).

Hieronim Dekutowski (ur. 24 września 1918 w Dzikowie (obecnie dzielnica Tarnobrzega) -  zm. 7 marca 1949 w Warszawie) – pułkownik(**), żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN, ps. "Zapora", "Odra", "Reżu", "Stary", "Henryk Zagon", "Mieczysław Piątek", harcerz, kawaler Orderu Virtuti Militari. (więcej: Wikpedia: Hieronim Dekutowski).

oficer1.jpg

oficer4.jpg

Jeden z uczestników egzekucji wspominał po latach: W chwili śmierci, pomimo tego że miał tylko 30 lat, wyglądał jak starzec z siwymi włosami, wybitymi zębami, połamanymi rękami, nosem i żebrami oraz zerwanymi paznokciami. Jego ostatnie słowa brzmiały: "Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła!".

oficer2.jpg

Do dziś nie jest znane miejsce pochówku "Zapory" i jego podkomendnych, zamordowanych z nim tego samego dnia. Na początku 2013 r. zespół specjalistów z IPN badających teren tzw. Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach wydał komunikat: Mamy przyjemność opublikować potwierdzoną informację, że podana dziś do publicznej wiadomości informacja o identyfikacji por. Stanisława Łukasika „Rysia” wiąże się z dużym prawdopodobieństwem odnalezienia miejsca pochówku mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, straconego razem z „Rysiem”, „Żbikiem”, „Zawadą”, „Stefanem”, „Junakiem”, „Mundkiem” i „Białym” 7 marca 1949 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

 oficer3.jpg

Szczątki, które jak już dziś wiadomo, należą do „Rysia” zostały odnalezione w masowej jamie grobowej, w której archeolodzy doliczyli się ośmiu ciał. Najprawdopodobniej to straceni „Zaporczycy”, miejmy nadzieję, że kolejne identyfikacje materiału DNA pobranym z kości i materiałem porównawczym od rodzin zakończą się powodzeniem, a wszyscy chcący oddać hołd majorowi Dekutowskiemu i jego podkomendnym będą mogli zrobić to stojąc nad Ich faktycznymi grobami…
* - cc. - cichociemny**-  nadany pośmiertnie w 1988 przez Rząd RP na uchodźstwie 

/JK/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (47)
     

-JK: dziś, o 20.20 w TVP1 spektakl ''Inka 1946'' (2013-03-11 19:20:29)

Dziś (poniedziałek 11.03) o 20.20 TVP1 przedstawia znakomity spektakl poświęcony Danucie Siedzikównej ''Ince''.
Proponuję zrobić sobie przerwę w dyskusji na ten kawałek dobrej sztuki :) Polecam

-trudno z prostactwem poważnie (2013-03-11 18:44:35)

ale zachowam się poważnie wyjaśniając braciom głupszym że
:
- nad gettem flag raczej nie wywieszano
Ale przyjmując ,że było inaczej posługiwano się tam dwoma flagami: polską i sjonistyczna. A wszystko zależało od tego, kto wywieszał: prawica żydowska czy lewica. Bo powstanie w gettcie nie miało jednego dowództwa

- kto walczył w getcie? Walczyli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego Z tym jest pewien problem bo prawo w Polsce międzywojennej nie stosowało określeń narodowość lecz grupa wyznaniowa

- zaliczani byli żydzi jako jedna z grup wyznaniowych obok takich grup jakrzymskokatolicy, greckokatolicy, ewangelicy, prawosławni itp itp. Jeśli przyjmiemy że w getcie walczyła grupa wyznaniowa to może nazywać ich żydami?
Ale jak byli tam żydzi bezwyznaniowi?
Prawnie byli to obywatele polscy choć państwo polskie de iure nie istniało a zarazem istniało. Więc kto walczył? Walczyli mieszkańcy Warszawy, obywatele 2 RP,religijnie odmienni od pozostałych

- można tez walczących w getcie określać jak się chce. Ale istotny jest aspekt prawny oraz to kim się czuli obrońcy getta? A czuli się różnie , bo różnie Prawdziwi Katolicy ich definiowali. Bo tylko prawdziwy Polak Katolik ma tu rację i prawo do definiowania

- przy okazji taka informacja . Otóż 2 września 1939 ukazała się odezwa Rady Naczelnej Rabinów RPgdzie wzywa się do obrony ojczyzny. Czyli świadomośc bycia obywatelami polskimi była tam dośc mocna

- z tym witaniem oddziałów ACZ w 1939 to kupa mitów i półprawd. Witała głównie ludnośc miejscowa czyli ukraincy oraz białorusini bo do nich kierowana była głwnie propaganda sowiecka / o złączeniu rozdzielonego narodu /. Były też bramy triumfalne witające Niemców , które to bramy budowali niemieccy koloniści przy wydatnej pomocy miejscowych Polaków

- po co dziś rozważania o narodowości? Po pierwsze to jakieś popłuczyny endeckie. Po drugie prawdziwi Polacy Katolicy muszą mieć wroga czyli niepolaka czytaj żyda zakamuflowanego
Po trzecie to łatwy i łatwo strawny światopogląd. Coś nam nie wychodzi znaczy niepolacy nam kij w szprychy wkładaja. Dobrym obiektem jest Zyd. Nikt go nie widział ale jest wszędzie. Knuje i spiskuje. Szukanie takiego wroga jednoczy, daje siłę o czym różni manipulatorzy dobrze wiedzą. Szczególnie to obecne na głębokiej prowincji / także intelektualnej / jaką , niestety jest BZ. Ale co robić?

-koszmar libertyńskich błaznów (2013-03-11 17:52:59)

a Olo znaczy +,* itd znowu sączy te swoje głupoty i próbuje udawać mądrzejszego od innych.
Olo ten + to z ostatniego zafascynowania zabawą Palikota i Kwacha? Masz ich zdjęcia nad łóżkiem? haha

A w temacie, w gettach nie ginęli Polacy lecz Żydzi, jest to po prostu fakt. W określeniu tego kto tam był umieszczany wskazuje fakt z jakich powodów byli tam ludzie umieszczani. Powodem tym nie była polskość czy polskie pochodzenia lecz pochodzenie żydowskie. Już to samo identyfikuje ludzi którzy się tam znaleźli.
Dorabianie pseudo ideologi i pojęć zmieniającej ten rzeczywisty fakt w celu potwierdzenia swojej wpadki intelektualnej (o ile można użyć tu stwierdzenia intelektualnej, biorąc pod uwagę twórcę tego "krzaka" faktograficznego) jest po prostu śmieszne i świadczy tylko o nieumiejętności przyznaniu się do błędu, fanatycznemu zacietrzewieniu i monstrualny ego kolesia który w rzeczywistości jest miernym czytelnikiem broszurek zamiast naukowych książek.
Mam pytanie. Kiedy nasz błazen internetowy złoży wniosek o pozbawianie praw mniejszości niemieckie i z dziką furią oraz pianą na ustach wpadnie do sejmu w celu przepędzenia posłów owej mniejszości.
Domyślam się, że olo czy + czy jakiej jeszcze formy ów błazen użyje jest wyznawcą sekty wierzącej, że nie ma takiego czegoś jak narodowość i jest tylko jeden globalny naród świata. :) Jedź chłopie do Korei Północnej i zamieszkaj w tamtym raju na ziemi lub chociaż na Kubę.

p.s. czy jakieś endek przyprawił kiedyś rogi twemu ojcu, lub za młodu rozdziewiczył ci zonę? Bo taką paranoidalną nienawiść do nich głosisz, że podejrzewam najgorsze, że jedno i drugie i jeszcze Ci w pysk dał przy wszystkich, a Ty się posikałeś tworząc w swojej psychice wieczną traumę i uraz do endeków. ;P Tak było?

- (2013-03-11 17:25:30)

Pierniczysz głupoty że aż miło. W temacie się nie znasz, acz masz megalomanie i głęboko wierzysz, że masz racje bo coś w twoim mózgu się wykluło i na przeciw całemu światu ty masz racje. (westchnienie) Oj, ale jesteś komiczny.

Narodowość miała i ma znaczenie i jest odróżnienie od tylko obywatelstwa a od narodowości i identyfikacji z daną zbiorowością.
Możesz optować za likwidacją Izrael związku, że swymi śmiesznymi przekonanymi i nienawidzić syjonistów tak jak irracjonalnie nienawidzisz endeków, co nie zmienni faktu że wypisujesz głupoty.
W gettach nie siedzieli Polacy lecz Żydzi. O braku polskości może świadczyć fakt wywieszania konkretnych flag w czasie powstania w getcie (tylko syjoniści rewizjoniści wywiesili miedzy innymi biało czerwona flagę).
Ogrom żydowskiej społeczności nie utożsamiał się z państwem Polskim. Dlatego też tak bardzo witana była armia czerwona w 1939 r. gdyż nie czuli się oni polakami (i wczesnej i wówczas), tak samo jak były przypadki radosnego witania wermachtu przez Żydów w 39 (jak się później okazało na swoja zgubę), bo i takie były. :)
Chłopaczku dotłucz się ignorancie. ;)

-do tego, co sobie trud zadał (2013-03-11 16:19:34)

-rozumiem, że czytanie może sprawiać trudność. Wyjście jedno: nie czytac a już napewno nie wchodzić w dyskusję.

- narodowośc to kwestia własnego wyboru. Obywatelstwo to rodzaj więzi z państwem. Przed woja ta więż był de iure jednakowa dla wszystkich od 1921 r. Niektórzy to kwestionowali . Niektórzy ,czyli prawdziwi Polacy.

,- w sprawie narodowości istnieje coś co można określać jako dziedziczenie. W kulturze chrześcijańskiej pochodzenie dziedziczy się po ojcu. W judaiżmie po matce. Jak zatem posługując się kryterium narodowości dokonywać podziału ludzi?

- można przyjmować np kryteria rasowe. Ale tu duzo pułapek bo jest wśród Żydów formacja orientalna, kaukaska, środkowoeuropejska.Ta ostatnia nie do odróżnienia. A inna kwestia co z Zydami niebędącymi żydami ze względów religijnych?A co z hebrajskimi katolikami?

-dziś pytanie o narodowość nie ma u nas podstaw prawnych. Choć można deklarować się jako np Eskimos. W innych krajach różnie z tym jest. Obywatelstwo ma jednak jasne określenie.

- sprawa rzezi Ormian nie ma tu żadnego odniesienia. Państwo zdecydowało ,że przeniesie część swoich obywateli do innej części Imperium. Zaczęli przenosić z Anatolii do dzisiejszej Syrii w sposób brutalny . Stąd ofiary
Ale to ofiary obywateli określonego Państwa. / Państwa wielonarodowościowgo gdzie siły zewnętrzne szczuły jedne narodowości przeciwko innym lub państwu/ Dziś to samo się dzieje

- wniosek z powyższego następujący: w gettcie ginęli obywatele Państwa ktore nazywało się Rzeczpospolita Polska.To dla nas najistotniejsze. Inni mogą włączać te ofiary do ofiar wszystkich Zydów. Ich sprawa. Kwestia w tym ,że Polska jako państwo nic nie mogła zrobić bo przestała istnieć . Ale jak znowu powstała brała udział w ściganiu sprawców mordu masowego na własnych obywatelach.

-zadałem sobie trud i przeczytałem większość (2013-03-11 11:58:21)

Czytam te wasze wypociny i dyskusje z zażenowaniem.

Co do polskości mieszkańców gett muszę się zgodzić z -:)
Po to rozróżniamy obywatelstwo i narodowość, iż są to dwie różne rzeczy. do tej pory ma -+ w rożnych ankietach i drukach urzędowych dwie oddzielne rubryki na obywatelstwo i narodowość.
W gettach znajdowali się Żydzi, a nie Polacy. Niemcy zamykali Żydów w gettach z tego powodu, że byli właśnie Żydami, a nie Polakami.
Próba przedstawienia tego przez pana + jest faktycznie karkołomnym zawracaniem rzeki patykiem w celu próby udowodnienia swojej racji, w momencie kiedy się jej nie ma.
Nie niezaprzeczalnie większość Żydów w gettach było obywatelami II RP, jednak nie byli Polakami pod względem narodowościowym.
Chyba, że -+ odmawia Żydom prawa do bycia narodem (?). Przypominam też, że ginęli oni w obozach czy w terenie jako Żydzi, a nie jako Polacy. Chyba że -+ chce teraz skarżyć Izrael i organizacje Żydowskie o zwrot odszkodowań, które wypłacały im Niemcy. Bo reprezentantem i ewentualnym pośrednikiem w sprawach finansowych co do ofiar pochodzenia Żydowskiego powinien być w takim razie rząd Polski a nie organizacje Żydowskie.
Mają rację Ci co wykazują, że się pan zaplatał w swoich wypowiedziach i głupio w nie dalej brnie.

Dodam też, że narodowość to kwestia własnej tożsamości i poczucia przynależności, aby być polakiem trzeba się nim czuć i za niego uważać. Samo obywatelstwo nie wystarczy, ba nawet odpowiednie geny od praprajaszczurki ;p, zwłaszcza jak się samemu za polaka nie uważa. (ciekawostka dla +, ostatni Piastowie schodzili z tego świata jako Niemcy, a nie jako Polacy - jak widać przodkowie przodkami, a życie życiem).
jeszcze jedno pytanie. Czy według ciebie + nie było ludobójstwa Ormian przez Turków, tylko kłótnia w rodzinie, w której część Turków wymordowała innych Turków? Bo wszak byli oni mieszkańcami a więc obywatelami tureckimi, a więc twoim rozumieniu turkami. Czy na Wołyniu np. Polacy z UPA mordowali Polaków nie z UPA (czyli według myślenia Pana + prawosławni Polacy z UPA mordowali katolickich Polaków nie z UPA?). To po co ta Ukraina dziś jest na mapie, przecież to Polacy byli i są. takich absurdów można by przedstawiać tu bez końca.
Takie to dziwaczne paranoje tworzysz człowieku.
Po co mniejszość niemiecka ma posłów w sejmie III RP, przecież to Polacy pełną gębą bo mają obywatelstwo Polskie, po co im więc takie specjalne wyróżnienie? Co z tym zrobisz +?

-* (2013-03-11 11:23:10)

Pojęcie Holokaust określa masową zagładę według kryteriów rasowych. Tak to definiują Zydzi , niezależnie od obywatelstwa pomordowanych. Natomiast poszczególne kraje z których pomordowani Zydzi pochodzili potraciły swoich obywateli. Bo ci Zydzi mieli jakieś obywatelstwo. Proste, choć trudne do przełknięcia?

W drugiej RP czyli przed 1939 rokiem zamieszkiwało Polskę i posiadało jej obywatelstwo kilkanaście narodowości.
Problem w tym że matoły endeckie nie uznawały ich za pełnoprawnych obywateli. Według matoła endeka wspomaganego przez niektorych biskupów pełnoprawny obywatel państwa to wyłącznie Polak -katolik. To matołectwo przetrwało i czasem się odzywa. Stąd myślenie ,że w gettcie nie ginęli Polacy lecz jacyś inni, obcy.

Ale jak zaproponuję takiemu głosicielowi matołeckich poglądów aby w zgodzie z samym soba usunał z naszej kultury wszystkich ,, wątpliwych Polaków,, to się matoł zatnie. Bo przyjmując ostrzejsze kryteria ten co miał dziadka niepolaka , pełnowartościowym polakiem byc nie może. I tak głupota funkcjonuje a nawet
na tym forum daje głos. Ale w końcu świat bez głupich byłby smutny

-Niektórzy jeszcze nie wytrzeźwieli (2013-03-11 10:07:23)

Akurat Łotysze służący w SS nie powinni otrzymać żadnej zgody na przemarsz ze względu na zbrodnie wojenne jakich się dopuścili np. w 1945r. w trakcie walk o Wał Pomorski w Podgajach wzięli do niewoli 32 żołnierzy polskich, którym skrępowano ręce drutem kolczastym i spalono żywcem w stodole. Niezależnie od tego Łotysze pomogli utrzymać komunistom władzę po 1917 roku, bo stanowili w całości ochronę władz komunistycznych. Jakiekolwiek wspominanie o tym, że Waffen SS uchroniła Europę przed komunizmem świadczy o nieznajomości tematu bo członkowie tej formacji dopuszczali się zbrodni wojennych na wszystkich frontach : wschodnim, zachodnim i we Włoszech, a pierwsze zbrodnie miały miejsce w 1939r. w Palmirach. Jeżeli Rada Miasta w Rydze nie zezwoliła na przemarsz weteranów to znaczy, że są tam jeszcze ludzie myślący.

- ;) (2013-03-11 06:52:34)

??
Czyli według tej twojej logiki drogi +/Olo to holokaust w swej część Shoah dotyczył w połowie wyłącznie polaków, a w drugiej połowie innych przedstawicieli narodów Europy (Francuzów, Węgrów, Rosjan itd.), a nie Żydów, przecież byli oni obywatelami danych Państw Europejskich i nie prowadzimy rozróżnienia. Gdybyś teraz zaczął je robić wyszłoby, że jesteś dwulicowy i wypisujesz to co Ci jest w danej chwili wygodniej i na rękę do potrzymania wziętych z kosmosu swoich tez i głupot.

Widzisz Olo/+ ta Twoja chora logika na potrzebę wsparcia swoich fantazji ma dwa końce.
Obawiam się tylko, że w oczach Izraelczyków/Żydów właśnie zostałeś antysemitom. Gratulacje megalomanie (to jest ironia). :)
W sumie to ciekawe do czego jesteś w stanie się posunąć aby tylko napisać ostanie słowo i próbować na siłę przeforsować swoje zdanie, by popieścić swoje ego. Porażka Olo, porażka. ;)

-$ (2013-03-11 06:39:59)

Idzie nowe hhhhhhaaa. Brunatnej nowości mamy już dość.To se jus newrati.

-+ (2013-03-11 00:25:13)

w likwidacji getta warszawskiego uczestniczył kilkusetosobowy batalion z litewskich i loteskich oddziałów pomocniczych dokładniej z 22 i 272 batalionu tzw Askaris. Łotysze brali tez udział w innych akcjach np likwidacji getta w Częstochowie
Czy w tych gettach ginęli Polacy? Oczywiście, obywatele drugiej RP czyli Polacy.

-do -- (2013-03-09 20:21:30)

Podaj konkrety i źródła fantasto, tylko pomawiać i kłamliwie oczerniasz umiesz?
Chodziłeś na jniwersytet marksizmu-leninizmu?

-do idzie nowe co naprawdę jest stare i czerwone (2013-03-09 20:17:30)

@idzie nowe
jak brak merytorycznych argumentów to zostaje lewacka agresja i opluwanie na szybko wymyślonymi epitetami. :)
Czerwony krasnalu w swoich wypocinach (o dziwo w ogóle umiesz piać?).
Komunizm utrwalił się dzięki Łotyszom... ta wystarczy kilku marynarzy lub innych pijaków z karabinami i masz komunizm na świecie oraz obalenie caratu, zapomniałeś o polakach (wystarczy przecież już jeden Dzierżyński, a przecie więcej komuchów o polskich korzeniach było), Gruzinach (już sam jeden Stalin robi w końcu za co najmniej legion 6 milionów ludzi). No i co zrobić z Żydami, wszak byli praktycznie intelektualną podporą bolszewizmu jak i jego elitą. :)
Dziecko, takie myślenie jak zaprezentowałeś do niczego Cię nie zaprowadzi.
Nie myl też żołnierzy Waffen SS przelewających swą krew na froncie wschodnim w obronie Europy i swoich krajów przed bolszewizmem z gestapowcami, strażnikami obozów czy innymi homoSA-manami co z prawdziwym wojskiem nie mieli nigdy nic wspólnego.

A jak już wypisujesz głupoty to podawaj konkretne przykłady, bo pierdoły mające zamydlić innym oczy to każdy może tu wypisywać.
Napisz szczególnie jak wydedukowałeś walkę Łotyszy (?)z polakami w getcie (?). Toż to fonemem intelektualnego przykładu kuriozalnej głupoty, niewiedzy i kompletnej nieznajomości tematu.
Ty wiesz chociaż kto zamieszkiwał getta?
Doucz się człowieku odporny na wiedzę i dopiero wtedy zabieraj głos.

-- (2013-03-09 19:32:04)

W świetle tego co mnie wiadomo był bandytą.To że był wyklęty to na to zasłużył.AMEN!!

-JK: W celi śmierci z „Zaporą” (2013-03-09 12:35:46)

Interesującą rozmowę ze współwięźniem ''Zapory'' - z Wacławem Sikorskim, żołnierzem Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więźniem politycznym PRL skazanym na karę śmierci można przeczytać w papierowym weekendowym wydaniu Naszego Dziennika, jak i na jego e-stronie.

Google: naszdziennik Maciej Walaszczyk w celi śmierci z zaporą

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry