swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Wywieśmy flagę 1 marca

Dodane: Kasia Data: 2013-02-27 13:45:41 (czytane: 24527)  Wersja do druku

Buski Klub Gazety Polskiej i miejscowa Rodzina Radia Maryja zwracają się z serdecznym apelem - wywieśmy 1 marca biało-czerwoną polską flagę narodową na znak pamięci o tych, którzy za wolność, w imię " Bóg - Honor - Ojczyzna " - dewizy Wojska Polskiego stanowiącej idealistyczne ujęcie wierności Polsce, oddali swoje życie za Polskę.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

"Oddział Partyzancki 'Błyskawica' walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSSR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony''  - to fragment listu, jaki 14 listopada 1946 r. do B.Bieruta, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, wysłał słynny podhalański dowódca Józef Kuraś ''Ogień'' (1915-1947), wierząc, że nieunikniony, bliski konflikt, który wybuchnie pomiędzy Zachodem i Sowietami przyniesie Polsce niepodległość. W 1946 r. jego oddział partyzantki antykomunistycznej ''Błyskawica'' kontrolował obszar od Słowacji po Kraków i powiat miechowski.

flaga1.jpg

 - A jeślibym o nich zapomniał, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! - napisał Adam Mickiewicz,  - Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć.

flaga01.jpg




zdjęcia (źródło: Wikipedia):
1: Polska biało-czerwona w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego, 1944;
2: Biało czerwono na stadionie we Wrocławiu podczas meczu Euro2012 Polska-Czechy, 16.06.2012, autor: Piotr Drabik.

/JK/
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (135)
     

--Yoker (2013-03-01 14:37:52)

Gdzie te flagi? Gdzie to poparcie.Miasto nie wspiera Was.

- (2013-03-01 14:33:03)

Oj, teraz to ja się wtrącę do tych waszych rozmów. Żadna opcja nie zawłaszcza tematu, choć wyraźnie widać która scena polityczna jest życzliwa temu tematowi. 5,10 czy 20 lat wcześniej nie mówiono o polskich bohaterach czyli "żołnierzach wyklętych" bo wówczas byli oni przez władze jak i media prorządowe (mamy wtedy monopol GW) przemilczani.
Rok temu jak i dziś (z resztą roku na rok coraz hucznie i głośniej) tych bohaterów walczących o prawdziwą Wolną Polskę spontanicznie upamiętnia głównie młodzież i studenci, plus ludzie miedzy 30 a 40 rokiem życia, którzy sami wbrew po magdaleńskim trendu sami się o nich dowiadują i oddają należyte honory i cześć.
Dziś do głosu dochodzi nowe pokolenie, pokolenie które niesmak jest postkomunistom i stalinowcom oraz ich latoroślą, a więc SLD, PO i wszystkim innym klonom UW.
Wymowne jest, że "premier" nie miał czasu na upamiętnienie polskich bohaterów, za to miał czas publicznie kajać się przed A. Holland i jej córeczka o słonościach homoseksualnych (po wypowiedzi Niesiołowskiego).

Natomiast zgadzam się, co do żuawów śmierci. Co ta grupa rekonstrukcyjna ma wspólnego z Żołnierzami Wyklętymi? Ni jak zgadnąć o co chodzi tym kabareciarzom. Ich wypychanie się gdzie tylko się da i pod byle pretekstem jest żenujące. Powstanie styczniowe to powstanie styczniowe, a nie antykomunistyczny ruch narodowy. W Busku PiS tymi żuawami faktycznie wchodzi w nie swoje kalosze.

-JK cwana gapa i tupeciarz (2013-03-01 13:10:32)

My tu o zołnierzach wyklętych czy inaczej określanych niezłomnymi. Czyli o czasach sprzed 65 - 70 lat. I naglę przemycił mały cwaniaczek śwój zyciorys, tez walczył. Tupetu nie brakuję osobnikowi jk. Proponuję nieco o sobie zamilczeć gdy mowa o tragediachludzi po wojnie. Megaloman jk nawet o Urbana i prasę zagraniczną zahacza. To raczej mało chwalebne jesli nie obrzydliwe

A przy okazji. Skąd nagle pamięć o wyklętych? 5, 10 lat wcześniej temat był zakazany? Otóż podobne manipulanctwo obserwujemy. Jedna opcja polityczna zawłaszcza ta pamięc i używa jej przeciw innej czyli obecnie rządzącym. Zatem kto chce, niech się daje manipulować. Ze zdziwieniem zauważam teatrym jakie robi p Osiński ze swoimi zuawami. Nic nie kapujemy?

-Odróżnić patriotów od rabusiów (2013-03-01 13:03:14)

Jeżeli zabijanie chłopów którzy ośmielili się wziąć ziemię z reformy rolnej było wyrazem patriotyzmu to trzeba współczuć przyszłym pokoleniom Polaków. W okresie gdy dorastałem nic nie wiedziałem na temat Katynia, wywózek na Syberię. Po wojnie zginęło wielu patriotów, ale wielu pod szyldem walki o niepodległość uprawiało pospolity bandytyzm. Trzeba zdecydowanie oddzielić ziarno od plew.

-JK do: cwana gapa (2013-03-01 12:47:47)

Tak się składa, że w ten ''drobny fragmencik życiorysu'' SB tak się zaangażowała, że urósł on do takiego rozmiaru, że pisała o nim prasa zagraniczna, a rzecznik rządu jaruzelskiego Urban na oficjalnej rządowej konferencji tłumaczył się z ''pomyłki'' buskich SB'eków.

O wymienionych faktach wspomniałem, by uświadomić, że ''powikłana Polska historia'' nie jest mi obca.
Na mój wizerunek pracuję sam, nie korzystam z protekcji, nie idę na skróty, nie idę na łatwiznę, mam zasady, jeśli w coś wierzę bywa że idę pod prąd, kierując się sercem i rozumem.

-cwana gapa JK (2013-03-01 12:15:36)

zawsze dobrze sobie znależć choć drobny fragmencik w życiorysie pt jak to mnie władza ówczesna szykanowała. Wezwali ale nie bili za to psychicznie miazdżyli. Sladów nie ma ale póki co mam zasługi.

-JK do: -do jeszcze jk (2013-03-01 11:57:09)

Wiele lat później, ojciec wyznał mi, że prawdziwą przyczyną ''akcji SB'' były osobiste ''porachunki'' miedzy nim komunistą idealistą... a tymże szefem SB.

-JK do: -do jeszcze jk (2013-03-01 11:41:15)

i jeszcze jedno - inaczej do tego podchodzi ktoś, kto patrzy na losy 'Niezłomnych' z pozycji obserwatora.
Ja mam do tego podejście osobiste. Raz z racji ojca. Dwa, z racji doświadczeń mojej rodziny ze stanu wojennego. 30 lat temu buska SB na podstawie bzdurnego incydentu wzięła nas ''na warsztat''. Nie było na szczęście bicia, wyrywania paznokci, miażdżenia palców, odwróconych taboretów, stójek, karcerów itp - ''normalnych'' metod z lat 40, 50. Było ''tylko'' psychiczne ''miażdżenie''...
Sprawa finalnie została umorzona. My do dziś nie usłyszeliśmy choćby słowa ''przepraszam''...
Ja dziś tych SB'ków i ich szefa co rusz mijam na ulicach miasta... Włos im z głowy nie spadł.

- (2013-03-01 11:38:51)

Panowie umówcie się na kawę, herbatę, lampkę koniaku i wymięcie poglądami oraz swoimi przemyśleniami i rozważaniami. Bo troszkę zaspamowaliście to forum.
Co do samego święta to zgadzam się z wami jak najbardziej, że jest ono cenne i ważne nie tylko dla pamięci stricto historycznej, ale i pod względem pamięci o wielu młodych i nie tylko młodych ludziach którzy poświecili się dla wyższych celów w które wierzyli - wolnej Polski, wolnej Ojczyzny, dla Polski bez komunistów.

-JK do: -do jeszcze jk (2013-03-01 11:10:49)

Masz rację. Nie wszyscy, którzy po wojnie chodzili z bronią walczyli o Polskę i wolność. Przypuszczam nawet, że takich pseudo bojowników - szumowiny bandyckiej, która gwałciła, rabowała i mordowała niewinnych ludzi była zdecydowana większość. Ojciec czasami coś wspominał - ale zaczynał i szybko kończył, więc z jego relacji niewiele wiem.

''Niezłomni'' to w większości zdyscyplinowane oddziały wojskowe, złożone z żołnierzy AK, BCH, NSZ itd. Z młodych 20', 30' latków, którzy nie chcieli i nie umieli pogodzić się z decyzjami wielkich ówczesnego świata i z tym, ze ich decyzją Polska z 1939 'już se ne wrati'. Kolejnego pokolenia młodych Polskich romantyków, którzy za to w co wierzą gotowi byli oddać życie.

Dziś wiemy, że z góry skazani byli na przegraną. I to największy ich dramat. Pragmatycznie myśląc można krytykować ich wybór, ale Polakom NIE WOLNO o nich zapominać, zacierać ich ślad w historii czy zakłamywać prawdę o nich.
Dla mnie ich się wyrzec, to tak jak wyrzec się i zapomnieć o powstańcach styczniowych, listopadowych, insurgentach Kościuszki czy konfederatach barskich.

-do do jeszcze jk (2013-03-01 08:45:45)

Dziękuje za refleksje .Moje uwagi-nazwa
wyklęci jest w/g mnie ze wszech miar
nie
adekwatna i nie trafiona z
następujących powodów:
-pachnie mi powtórzeniem sławetnych
słów - Wyklęty powstań ludu ziemi....
- kto kogo wyklął jeśli już to
zamordował,
- kto posiadał przywilej wyklinania,
starannie oddzielać należy,faktycznych
bojowników od szumowiny bandyckiej,
którą wyklęły gwałcone kobiety,
rabowani i mordowani niewinni
ludzie,przez podszywających się pod
partyzantów zwykłych rabusiów.
Mamy teraz Wolną Polskę,każdy może
pisać co mu się tylko podoba.Wiedzę
należy czerpać z różnych źródeł nie
tylko z Telewizji,komputera,NIE Urbana,Faktów i Mitów ale
także z Wyborczej,Gazety Polskiej a i
Echa Dnia,Tygodnika Ponidzia.Nade
wszystko z Uniwersytetów i życia które
nas otacza


-do: jeszcze do jk (2013-03-01 00:11:46)

nie znałem tej historii... chyba dużo jeszcze nie wiem...

-dlaczego flagi nie wywieszę? (2013-02-28 19:45:27)

Temat żołnierzy wyklętych to dla mnie historia. Więć próbuję ta sprawę ocenić historycznie na podstawie dostępnych żródeł. Oto 19 stycznia 1945 gen Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Rozkaz z pewnością uzgodniony z głównymi koalicjantami. Co prawda w tym rozkazie jest trochę niejasności typu ,, to nie jest nasze zwycięstwo,, ,, zamiana jednej okupacji na druga, bardziej niebezpieczną,, ale z tym nie polemizuję. Dziś z dystansu czasu jasne jest że to bzdury. Twierdzę tak, bo urodziłem się i wychowałem w czasach bardziej niebezpiecznych niż okupacja niemiecka, więc coś wiem.

Wydał tez Okulicki drugi, tajny rozkaz. A tam ciekawostki typu dowódcy nie ujawniają się, zachować sztaby, zachować łączność itp Czyli jasne że czkać na odpowiedni moment to się skoczy wrogowi do gardła. Wróg oczywiście wszystko wiedział i skoczył pierwszy. I się zaczęło. Mam wątpliwości jak traktować te rozkazy Okulickiego wświetle alianckich ustaleń powojennych? Czy tu jedni alianci nie grali przeciwko drugim? Skad Okulickiego wiedza o ewentualnym konflikcie aliantów między sobą? Kto go podpuścił do takiego rozkazu de facto skutkującego sporymi ofiarami?

Z punktu powojejjnych ustaleń alianckich co co pozostali w zbrojnej konspiracji działali przeciwko ich ustaleniom. Mam wątpliwości czy szeregowi żołnierze coś z tego rozumieli.Bo co, powróci granica z 1939? Tak się składa,że nasze granice ustalają siły zewnętrzne. Ustaliły i zaklepały. Nie pasuje? Wróci ustrój sprzed 1939? Przecież potężne siły polityczne przed 1939 chciały zmiany tego ustroju. obawa przed sowietyzacją? Być może ale ta wiedza była niezwykle naiwna w 1945. Nie wiem w imię jakich konkretnie celów walczyli ci co rozkazu nie posłuchali lub ci , których rozkaz nie dotyczył

Kwestia druga już nie historyczna to moje rozmowy ze świadkami tamtych wydarzeń. Obraz przedstawia się fatalny. Oddział leśny musiał się wyżywić. Biedna wieś nie miała i nie rozumiała dlaczego ma dawać. Więć leśni brali sami. Niech mi ktoś powie dlaczego mam tych ludzi czcić bardziej niż żołnierzy AK? Dlaczego mam włazić na chałupę i dla ich pamięci / mocno zróżnicowanej/ flagę wieszać?

-jeszcze do jk (2013-02-28 16:46:24)

W połowie 1956 r w rejonie Wiślicy i Zagości działali sobie chłopcy,żądni mocniejszych wrażeń,uzbrojeni w automaty,karabiny i pistolety. Z nudów napadali na mieszkańców gminy,sklepy i inne obiekty.Milicjanci T.K z KP w Busku Zdroju i Z.S.z Wiślicy wywęszyli ich nie wiedząc jeszcze,że rozpracowali ostatnią w powiecie bandę.Dowódca oddziału H. P. został skazany na 13 lat wiezienia.

-Święto państwowe? a gdzie flagi? (2013-02-28 15:51:39)

Czy w święta państwowe na państwowych instytucjach nie powinny aby wisieć flagi?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry