swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Wywieśmy flagę 1 marca

Dodane: Kasia Data: 2013-02-27 13:45:41 (czytane: 24528)  Wersja do druku

Buski Klub Gazety Polskiej i miejscowa Rodzina Radia Maryja zwracają się z serdecznym apelem - wywieśmy 1 marca biało-czerwoną polską flagę narodową na znak pamięci o tych, którzy za wolność, w imię " Bóg - Honor - Ojczyzna " - dewizy Wojska Polskiego stanowiącej idealistyczne ujęcie wierności Polsce, oddali swoje życie za Polskę.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

"Oddział Partyzancki 'Błyskawica' walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSSR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony''  - to fragment listu, jaki 14 listopada 1946 r. do B.Bieruta, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, wysłał słynny podhalański dowódca Józef Kuraś ''Ogień'' (1915-1947), wierząc, że nieunikniony, bliski konflikt, który wybuchnie pomiędzy Zachodem i Sowietami przyniesie Polsce niepodległość. W 1946 r. jego oddział partyzantki antykomunistycznej ''Błyskawica'' kontrolował obszar od Słowacji po Kraków i powiat miechowski.

flaga1.jpg

 - A jeślibym o nich zapomniał, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! - napisał Adam Mickiewicz,  - Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć.

flaga01.jpg




zdjęcia (źródło: Wikipedia):
1: Polska biało-czerwona w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego, 1944;
2: Biało czerwono na stadionie we Wrocławiu podczas meczu Euro2012 Polska-Czechy, 16.06.2012, autor: Piotr Drabik.

/JK/
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (135)
     

-JK: gdzie ci historycy (2013-02-28 11:37:03)

Danuta Rinn śpiewała: Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy,
mmm, orły, sokoły, herosy!?
Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów,
gdzie te chłopy!?

Na busko.com.pl mamy kolejny artykuł 'zakorzeniony' w historii a pod nim kolejne 'gorące' komentarze.
Niestety kopie w nich kruszą co najwyżej historycy amatorzy (vide ja). Aż się prosi, by przyszedł tu z odsieczą choćby jeden, może dwóch, historycznych zawodowców - nauczycieli z grona buskich magistrów ' magistra vitae'.
Swoją wiedzą na co dzień dzielą się z młodymi, tak ale może, choćby w ramach hobby lub czynu społecznego, mogliby i nas deczko oświecić kagankiem swojej wiedzy?
zapraszam :)

-trzymajmy się tematu (2013-02-28 10:07:52)

to jest artykuł-apel o uczczenie pamięci "Wyklętych'
to nie jest chyba artykuł o RM, błędach kościoła, kurokradach, sadzeniu drzew, JK, itp.

- (2013-02-28 08:00:01)

a czy "radio maryja" (celowo z małej litery gdyż nie mam szacunku dla kleru , który grabi naród a nie weźmie się za uczciwa pracę- ale wracając do tematu czy ro durne zakłamane radio nie powinno byc zlikwidowane ? przecież to kościół nm a na swych rękach najwięcej ludzkiej krwi - wyprawy krzyżowe podczas , których zakłamany obłudny papież ogłosił, że rycerze krzyżowi w imię szerzenia wiary w MIŁOSIERNEGO I PRZEDOBREGO BOGA mają prawo gwałcić, zabijać i grabić a wszytko z racji szerzenia tej obłudnej wiary będzie im odpuszczone więc o co tu do k..wy nędzy chodzi

- Baśka z Pułaskiego (2013-02-28 07:25:08)

Prawdziwy mężczyzna nigdy nie płacze a powinien:postawić dom,zasadzić dąb i spłodzić syna.Skup się spojrzyj szerzej,wykonaj to zadanie do końca bo czas ci ucieknie.Młodzi wyjeżdżają na zachód giną tam w otchłaniach obcej kultury na tym się skupmy.Chciałabym Cie poznać bliżej ale nie jako nudziarza i smutasa.

-perskie oko do jk (2013-02-28 07:02:21)

A ja te flagi chce zobaczyć - umieram z zaciekawienia.Nie wiem czy słyszałeś coś o pospolitych kurokradach. A i Kaczkokradach- również.Popytaj starszych,toć to była plaga.Wielu takich pospolitych bandziorów i zlodziejaszków podszywało się również pod chłopców z lassa.Spróbuj i o tym napisać jeśli masz wiedzę i odwagę.

-JK do: * (2013-02-28 00:45:46)

''Nie jestem i nigdy nie byłem żadnym towarzyszem'' - sądziłem, z racji pisanych przez cię treści, ze możesz być, podobnie jak mój ojciec, towarzyszem, tyle, że nie mającym tyle odwagi cywilnej co on, by podpisywać się pod tym swoim imieniem i nazwiskiem. Każdy ma prawo do swoich poglądów, ja to uznaję.

''obrona praw pracowniczych nie świadczy o komunistycznych przekonaniach'' - bynajmniej

''natomiast jeżeli jesteś taki dobry z historii to powinieneś wiedzieć, że KRK przywłaszczył sobie wiele świąt pogańskich.'' - dostrzegłem to jakiś czas temu, tak było w istocie. Ale czy to źle, że coś zastępuje się czymś lepszym?

-''To w co kto wierzy nie powinno nikogo interesować bo gwarantuje to Konstytucja RP.'' - jak wspomniałem na początku - szanuję to, każdy ma prawo do swojej wiary lub niewiary. Ja sam dłuuuugo byłem czy może raczej uważałem się za niewierzącego.

A przy okazji - wiary są różne i jest ich wiele. I jak sam wiesz, że gdzie jest czegoś wiele, to pojawia się możliwość ich porównania. Porównania pod względem 'jakości', 'przyjazności' jak i 'trwałości'. 'Długowieczność'- tu rozumiana w aspekcie jak długo wierni ją wyznają, jest moim zdaniem b.istotnym parametrem. Chyba wręcz najważniejszym , świadczącym o tym, że''pasuje jak ulał'' człowiekowi w przeciwieństwie do 'krócejterminowych' wiar, nierzadko-efemeryd. Za materialistyczny przykład na poparcie może służyć matka-natura - zwierzęta takie jak żółw, krokodyl czy rekin nie ewoluują już od milionów lat. Dlaczego? - bo osiągnęły doskonałość, dostosowały się całkowicie do środowiska, w którym żyją.
Wiara chrześcijańska kształtowała się od tysięcy lat, a w obecnej katolickiej postaci liczy sobie 2tysiące lat.
Którą inną wierni wyznają równie długo?

dobranoc.

-Do JK (2013-02-27 23:33:20)

Nie jestem i nigdy nie byłem żadnym towarzyszem, obrona praw pracowniczych nie świadczy o komunistycznych przekonaniach, natomiast jeżeli jesteś taki dobry z historii to powinieneś wiedzieć, że KRK przywłaszczył sobie wiele świąt pogańskich. To w co kto wierzy nie powinno nikogo interesować bo gwarantuje to Konstytucja RP.

-JK: Oni za Polskę oddawali życie (2013-02-27 23:29:02)

Podczas Euro2012 by je uczcić i by dodać ducha naszej 11'tce cała Polska zabiało-czerwieniła się.

W piątek, 1 marca, po raz 3'ci obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - proponuję niech każdy z nas, bez względu na swoje sympatie i barwy polityczne, zada sobie pytanie: [b]Czy Oni ze swoją ofiarą krwi i życia są mniej warci 'fety' niż polscy piłkarze?

Czy zawiesić polską biało-czerwoną ''Niezłomnym'' 1 marca by oddać im cześć i chwałę to tak dużo?[/b]

-JK: Oni za Polskę oddawali życie (2013-02-27 23:26:49)

Podczas Euro2012 by je uczcić i by dodać ducha naszej 11'tce cała Polska zabiało-czerwieniła się.

W piątek 1 marca, po raz 3'ci obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - proponuję niech każdy z nas, bez względu na sympatie i barwy polityczne, zada sobie pytanie: Czy Oni ze swoją ofiarą krwi i życia są mniej warci 'fety' niż polscy piłkarze?

Czy zawiesić polską biało-czerwoną ''Niezłomnym'' 1 marca by oddać im cześć i chwałę to tak dużo?

-CHWAŁA BOHATEROM ! (2013-02-27 23:08:48)

WIECZNA CHWAŁA I PAMIĘĆ POLSKIM BOHATROM!

--Gucio (2013-02-27 23:00:41)

Pokonanie Niemiec było możliwe przy użyciu ogromnych sił Koalicji Antyhitlerowskiej:ZSRR, USA,Anglii takze i innych ale w mniejszym stopniu.Udział naszych sławnych oddziałów na wschodzie i zachodzie był chwalebny a nie decydujący.Ruch oporu mówię o partyzantkach wszelkiego rodzaju odegrał duże znaczenie ale tez nie decydujące. Pamiętać należy ,że po rozwiązaniu Armii Krajowej nie było zgody na zbrojną działalność podziemną.Rozróżniać powinno się także walkę z ówczesnymi władzami od zwykłego bandytyzmu którego po wyzwoleniu również nie brakowało.

-do: anonim (2013-02-27 22:40:41)

słowa, słowa, słowa
uwierzę jak zobaczę

-anonim do poniżej (2013-02-27 22:34:16)

z pewnościa to kiedyś umrzemy a wcześniej zapłacimy podatki. Otóż to porozumienie nadal obowiązuje. Nikt nigdzie go nie odwołał. Bo Kościół niczego nie odwołuje. Nawet obowiązuje potępienie powstania styczniowego

To porozumienie było podpisane w Krakowie. Interes hierarchii był ważniejszy niż jakies kwestie moralne. Ale to były czasy stalinizmu. A może współcześnie poszukamy jakiegoś dokumentu w którm Episkopat sprzeciwia się wprowadzeniu stanu wojennego? Też powiesz ,że zapewne taki jest?

-do: anonim (2013-02-27 22:21:18)

Z pewnością ówczesne ''porozumienia'' dawno już zostały anulowane.

Swoją drogą ciekaw jestem czy to jak cytujesz ''Porozumienie zawarte między przedstawicielami Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Episkopatem Polski zawarte 14 kwietnia 1950.'' nie było aby podpisywane w ''salonie'' na Rakowieckiej 37, na warszawskim Mokotowie (katowni UBeckiej).
Ciekawe czy równie przyjacielska atmosfera jak 23 sierpnia 1939 roku przy podpisywaniu paktu Pakt Ribbentrop-Mołotow i czy lał się szampan zakąszany kawiorem?

Ciekawostka: 14.04.1950 przyszedł na świat Piotr Bartoszcze - rolnik, jeden z współtwórców i przywódców NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".
W kwietniu 1981 był jednym z sygnatariuszy porozumień bydgoskich z władzami PRL, w wyniku których zarejestrowany został NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". Został internowany w stanie wojennym wraz z bratem Romanem we wrześniu 1982, więziony w ZK Włocławku-Mielęcinie, zwolniony w listopadzie tego samego roku. Po uwolnieniu kontynuował konspiracyjną działalność opozycyjną. Zamordowany między 7 a 8 lutego 1984 prawdopodobnie przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Jego ciało ze śladami bicia i duszenia odnaleziono 9 lutego w studzience melioracyjnej. Prowadzone śledztwo w latach 80. umarzano.

12 grudnia 2006 został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

-@ (2013-02-27 22:15:54)

JK czy to Jest ..rwa

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry