swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Wywieśmy flagę 1 marca

Dodane: Kasia Data: 2013-02-27 13:45:41 (czytane: 24526)  Wersja do druku

Buski Klub Gazety Polskiej i miejscowa Rodzina Radia Maryja zwracają się z serdecznym apelem - wywieśmy 1 marca biało-czerwoną polską flagę narodową na znak pamięci o tych, którzy za wolność, w imię " Bóg - Honor - Ojczyzna " - dewizy Wojska Polskiego stanowiącej idealistyczne ujęcie wierności Polsce, oddali swoje życie za Polskę.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

"Oddział Partyzancki 'Błyskawica' walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSSR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony''  - to fragment listu, jaki 14 listopada 1946 r. do B.Bieruta, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, wysłał słynny podhalański dowódca Józef Kuraś ''Ogień'' (1915-1947), wierząc, że nieunikniony, bliski konflikt, który wybuchnie pomiędzy Zachodem i Sowietami przyniesie Polsce niepodległość. W 1946 r. jego oddział partyzantki antykomunistycznej ''Błyskawica'' kontrolował obszar od Słowacji po Kraków i powiat miechowski.

flaga1.jpg

 - A jeślibym o nich zapomniał, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! - napisał Adam Mickiewicz,  - Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć.

flaga01.jpg




zdjęcia (źródło: Wikipedia):
1: Polska biało-czerwona w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego, 1944;
2: Biało czerwono na stadionie we Wrocławiu podczas meczu Euro2012 Polska-Czechy, 16.06.2012, autor: Piotr Drabik.

/JK/
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (135)
     

-jurmen (2013-03-02 08:02:06)

...gdyby nie to "radio Maryja" jako anty-reklama to moze i bym wywiesil i wielu innych ludzi tez!!!! A po drugie -co ma do tego to radio??? Widze ze w Busku burmistrzem zostanie !!! Wiocha na calego!!

-Brygada wycofała się na Zachód (2013-03-02 07:56:53)

Brygada Świętokrzyska NSZ zawarła porozumienie z Niemcami i w pełnym uzbrojeniu wycofała się na tereny okupowane przez Niemców. Odnośnie dokonań partyzanta ps. Ogień to polecam Tygodnik Przegląd Nr 9/2012. Mordy na bezbronnej ludności, gwałty, rabunki. Dlaczego Alianci nie wydali członków tej Brygady NSZ do Polski - przyczyna była prosta, nikt nie pomyślał o tym przed konferencją w Poczdamie bo tam zapadały ustalenia dotyczące przekazywania tych, którzy współpracowali z Niemcami.

- Wicher do chwała bohaterom (2013-03-02 07:31:42)

Zgoda -chwała, powiem wieczna chwała bohaterom, proszę o nazwiska -konkretnie nasze powiatowe.Gdzie te flagi?.Miasto milczy lekceważy bohaterów?.Nie ! miasto jest patriotyczne jest piękne ale pomysłu tego nie kupi-dlaczego?.W naszym powiecie NSZ zaznaczyły swoją obecność nie chlubnie.Nie komentuje poczekam na komentarze wtedy odniosę się do nich.

-do poniżej (2013-03-02 01:51:59)

z całą pewnością młodzież otrzyma porcję wiedzy , która utrwali mi stereotyp Zyda, oczywiście taki jakim go widzi Pan Żebrowski. Otrzyma też młodzież garść mitów o tym jacy to my dzielni i szlachetni tylko ci ,, obcy,, nam koło pióra bez przerwy robią. A obcy to Zydzi, komuniści, przechrzty oraz środowisko GW. Tu zapewne Pan Ż przypomni nazwiska ojców i dziadów brzmące niepolsko. A co powie można na You Tube zobaczyć? Wszyscy kłamią , jęsli chodzi o stosunki polska -żydowskie. A film Pokłosie jest płaski, denny, obrzydliwy moralnie i parę jeszcze innych inwektyw

-Buski Klub Gazety Polskiej zaprasza cd. dyskusji - na prelekcję dr. Leszka Żebrowskiego, też o Żołnierzach Niezłomnych - Sanato, niedziela 16:00, (2013-03-01 23:34:17)

Buski Klub Gazety Polskiej serdecznie zaprasza internautów na 'kontynuację' dyskusji, no i ogólnie wszystkie osoby zainteresowane tematyką Żołnierzy Niezłomnych (w szczególności NSZ) i ogólnie antykomunistycznym podziemiem zbrojnym po 1944 roku na spotkanie-prelekcję dr. Leszka Żebrowskiego, historyka specjalizującego się od lat w tej tematyce.
BKGP zaprasza w szczególności uczniów buskich szkół na tę swoistą lekcję 'zakazanej historii' - o której w szkole nigdy nie usłyszcie.

BKGP zaprasza również w szczególności kontestatorów 'Niezłomnych' - wasza obecność znacząco podniesie wartość i różnorodność dyskusji.

Do zobaczenia w sferze wolnego słowa!

Pensjonat SANATO, 1Maja 29, g. 16:00

dr. Leszek Żebrowski jest autorem m.in książek pt.:
- Brygada Świętokrzyska NSZ.
- Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim.
- Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia. T. 1–3.
- Narodowe Siły Zbrojne na Podlasiu. T. 1-2.
- Tajne oblicze GL-AL i PPR. Dokumenty. T. 1–3.
- Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku.
- Kryptonim „Orzeł”. Warszawski Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego 1947–1954.

W niedzielę L. Żebrowski będzie prezentował swoje najnowsze dzieło: ''Mity przeciwko Polsce. Żydzi. Polacy. Komunizm 1939-2012.'' t.2

-nie do jk (2013-03-01 22:16:10)

W Chotel.. w chlewni SP.stado wypasionych wieprzów w latach 70 tych zaczęło chudnąć.Wieprze zamiast przyrostów miały nie dowagę.Ówczesny ..ezes J..S....ski zastawił sidła.Czekali długo....czekali na sprawcę i w końcu wpadł.... okazało się,że to był T.K.......Ale cóż.... za wcześniejsze zasługi w wykonywaniu ostatecznych wyroków śmierci......- ksywa-długobuty.......... został ......ot ....tyle czekam na koments

-* (2013-03-01 21:00:33)

przegrany pomysł z tych hurtowym uznaniem za bohaterów. Za wcześnie. Należało uruchomić społeczną debatę, ustalić kto bohater a kto bandyta i wtedy można by uszanować tych co byli uczciwi. Tak się nie stało. Wydano kupę forsy na akcję / bilboardy, teksty, audycje / a efekt mizerny.Flag nie zayważyłem więc temat dla społeczeństwa żaden. A szkoda bo może wreszcie młode pokolenie mogłoby się coś dowiedzić. Nic się nie dowie: wszyscy co byli w lesie po 1954 to bohaterowie. Ta sama kalka co za komuny, tylko odwrócona. Wtedy wszyscy co byli w lesie po 1945 to bandyci.

-rf (2013-03-01 19:59:07)

www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6TvGGAikh4o

-rf (2013-03-01 19:57:02)

www.youtube.com/watch?v=dTcCtw3126c

-do Panowie (2013-03-01 18:25:30)

Słyszałeś o demokracji i wolności słowa?
Ja też uważam, że jest ich za dużo na mieście. Lepiej jakby pokazali się raz czy dwa do roku i zrobili jakiś pokaz, niż co miesiąc lub częściej jak ktoś dobrze ujął lansowali się w Albercie czy gdzie indziej. To jest już niesmaczne.
Niech zajmie się robotą, a nie zabawą. Bo gmina

-do tego co do poniżej (2013-03-01 17:10:04)

To ty się wstydź.Brak ci argumentów.Zastępujesz dyskusje chamstwem to potrafisz.

-Panowie... (2013-03-01 16:40:26)

... odczepcie się od Żuawów. Chcą, niech się pokazują. Jeżeli Wam pasuje coś innego, to właźcie w inne, odpowiednie buty i też się pokazujcie. Możecie być z pod Grunwaldu, z pod Wiednia, lub możecie się pokazać jako NIEZŁOMNI. Wasz wybór. Na imprezach będziecie też zbierać oklaski, jak inni. Po Waszych wypowiedziach nie mam wątpliwości, iż będziecie lepsi od Żuawów.

-do poniżej (2013-03-01 15:57:36)

SBki z Sikorskiego wypasione na emeryturach jak wieprze.Tylko łby im posiwiały ze strachu lub starości,bo nie wierzę że ze wstydu.

- (2013-03-01 15:30:13)

Zgadza się, zeszliście panowie z tematu.
Dobrze jednak, że ktoś poruszył temat tych przebierańców żuawów (transwestyci czy co?), ostatnio wszędzie ich pełno i straszą tylko dzieci.
Jak będzie rocznica bitwy pod Wiedniem czy Cudu nad Wisłą to oni tez w tych swoich sukieneczkach przeleżą i będą nachalnie swoje twarze pod kamery i aparaty pchać? Trochę przyzwoitości i powściągliwości Żuawianie! w tych trykotach i rajtuzach to możecie tez w domu parować przed żonami czy kochankami (obojga płci), a nie tylko po mieście się lansować przy byle okazji albo jak co róż ostatnio i bez niej.

-Michaś (2013-03-01 15:13:28)

Tematem są wyklęci a nie porachunki ojca z szefem sb.W to nie bardzo wierzę.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry