Dodane: Kasia Data: 2013-02-27 13:45:41 (czytane: 24524) 
Buski Klub Gazety Polskiej i miejscowa Rodzina Radia Maryja zwracają się z serdecznym apelem - wywieśmy 1 marca biało-czerwoną polską flagę narodową na znak pamięci o tych, którzy za wolność, w imię " Bóg - Honor - Ojczyzna " - dewizy Wojska Polskiego stanowiącej idealistyczne ujęcie wierności Polsce, oddali swoje życie za Polskę.
1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
"Oddział Partyzancki 'Błyskawica' walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSSR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony'' - to fragment listu, jaki 14 listopada 1946 r. do B.Bieruta, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, wysłał słynny podhalański dowódca Józef Kuraś ''Ogień'' (1915-1947), wierząc, że nieunikniony, bliski konflikt, który wybuchnie pomiędzy Zachodem i Sowietami przyniesie Polsce niepodległość. W 1946 r. jego oddział partyzantki antykomunistycznej ''Błyskawica'' kontrolował obszar od Słowacji po Kraków i powiat miechowski.
- A jeślibym o nich zapomniał, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! - napisał Adam Mickiewicz, - Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć.

zdjęcia (źródło: Wikipedia):
1: Polska biało-czerwona w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego, 1944;
2: Biało czerwono na stadionie we Wrocławiu podczas meczu Euro2012 Polska-Czechy, 16.06.2012, autor: Piotr Drabik.
/JK/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (135) |
-no i jeszcze do k (2013-03-02 13:55:20)
Mieszkańcy Buska nie wywiesili flag.Krytycznie ocenili wasz produkt.Komentarze ich były zasadne i konkretne.Do jk przyłączyło się tylko dwu jak to napisano megalomanów.Idę z kolegami na piwo piszcie co chcenie.Jak mnie znowu użrecie rąbnę wam o no na ra............-bryczes
- (2013-03-02 13:44:24)
ALowcu czy też dziecko ALowca czy PZPRu, podaj [b]konkretne[/b] przypadki i [b]źródła[/b], bo potrafisz tylko w stylu komunistycznym rzucać kłamliwe pomówienia i oszczerstwa oraz manipulacje.
To co przypisujesz kłamliwie NFZowcom robiła czerwona partyzantka, bo ostanią rzeczą czerwonych partyzantów była realna walka z Niemcami, a pierwszą budowanie fałszywej legendy.
Polecam zapoznać się z opracowaniem - Tajne oblicze GL-AL i PPR dokumenty, jest to praca zbiorowa trzech historyków Marka J. Chodakiewicza, Piotra Gontarczyka i Leszka Żebrowskiego.
-do jk (2013-03-02 13:25:13)
Chłoptasiowskie myślenie jk .Pierwszym komunistą był Pan Jezus i chodził z czerwoną chorągiewką.Nie komunizm chłopatasie a wypaczenia komunizmu i to,że do tego systemu nie dorośliśmy.Komunia to wielkie słowo i co dalej..? Klękają modlą się i co dalej? Wyjdą za kościół i kradną zabijają.Ci z NSZ nosili tez ryngrafy Matki Boskiej na piersi i co dalej? Nie dziwię się,że wielu z nich wyklinano i przeklinano za gwałty,rabunki, morderstwa i bandytyzm.Wojsko.... gdzie często wyroki wydawały nie Sądy a dowódcy band.
- (2013-03-02 13:10:20)
Na polskich ziemiach przejętych przez sowieckich najeźdźców oraz w stalinowskim PRL — działały także sowieckie wojska NKWD, które także aresztowały dziesiątki tysięcy osób, i zamordowały tysiące polskich patriotów. Już w połowie listopada 1944 roku sowiecki bandyta Iwan Sierow meldował Berii, że sowieckie grupy operacyjne wspólnie z UB aresztowały ponad 4200 członków AK.
Największą masową zbrodnią dokonaną w PRL przez sowieckich bandytów było wymordowanie co najmniej ponad 500 — z 1878 osób — które zostały zatrzymane w Polsce w trakcie tzw. obławy augustowskiej przeprowadzonej w lipcu 1945 r. Ponadto, wielu innych aresztowanych polskich patriotów — po szybkich sowieckich „rozprawach sądowych“, po prostu mordowano. Takich zbrodni sowieccy bandyci dokonywali m.in. w lasach w Turzy pod Rzeszowem.
Tylko sowiecka służba bezpieczeństwa mordująca Polaków na równi z bandytami z UB — zapewniała rządzącym w PRL agentom NKWD ze stalinowskiego PPR możliwość utrzymania komunistycznej władzy w podbitej Polsce.
-Co dał komunizm (2013-03-02 13:09:12)
Większość ofiar zbrodni komunistycznych w okresie powojennym stanowili byli żołnierze AK oraz żołnierze podziemia niepodległościowego, którzy podjęli walkę zbrojną z nowym okupantem. Po stłumieniu podziemia antykomunistycznego po 1947 roku większość ofiar stanowili skazani w wyniku tzw. mordów sądowych. Byli to żołnierze drugiej konspiracji, żołnierze AK, oraz działacze opozycyjni. Na początku lat 50. ofiarą mordów sądowych padli również oficerowie ludowego Wojska Polskiego w służby czynnej, ale z przedwojennym stażem. Okres stalinowski kończy w Polsce masakra robotników w Poznaniu w czerwcu 1956 roku. Ocenia się, że w okresie stalinowskim w Polsce tj. od lipca 1944 do października 1956 komunistyczny aparat represji zamordował około 60 tys. osób
W latach 1944–1956 orzeczono w Polsce ponad 8 tys. wyroków śmierci. Aż 5650 z tych wyroków zapadło przed sądami wojskowymi (wykonano połowę — 2810)Jak się ocenia, blisko połowa skazanych należała do polskiego podziemia niepodległościowego, a liczba zamordowanych — rozstrzelanych i powieszonych — po wojnie działaczy podziemia niepodległościowego była kilkakrotnie wyższa od liczby straconych w Polsce hitlerowskich zbrodniarzy wojennych.
Ponad milion osób przeszło przez stworzony według sowieckich wzorców „gułag”, liczący 171 obiektów więziennych (51 więzień centralnych, 85 więzień karno-śledczych, 2 zakłady dla młodocianych, 2 kolonie rolne i 39 ośrodków pracy więźniów), gdzie przytrzymywano m.in. 81 tys. skazanych za tzw. przestępstwa przeciwko państwu. Tylko w 1951 r. za kratami przebywało 110 tys. osób, w tym 14 tys. wieźniów tzw. antypaństwowych. W 1953 r. liczby te wynosiły odpowiednio 162 tys. i 9 tys.
Blisko 9 tys. patriotów polskich komuniści zabili w walce lub skrytobójczo zamordowali, a ich zwłoki pogrzebano w często nieznanych do dziś miejscach. Mimo odmiennych powodów represji skierowanych wobec społeczenstwa polskiego — bilans realizowanego na zlecenie PPR/PZPR terroru państwowego wpisywał się w ciąg tragicznych zdarzeń związanych z wcześniejszą polityką obu okupantów: niemieckiego i sowieckiego.
- (2013-03-02 13:01:49)
do "do tego co do Zeza (2013-03-02 12:22:11)"
Nie wiem czy się śmiać czy płakać nad tobą. :)
większych bzdur i głupot dawno nie czytałem.
Jaki masz iloraz inteligencji? Jakie szkoły skończyłeś? Skąd się urwałeś?
Nie za trudne zdani napisałem? Dasz radę przeczytać, że zrozumieniem?
-JK do: tego co do Zeza (2013-03-02 12:38:21)
Komunizmu w Polsce na szczęście, dzięki m.in. ''Niezłomnym'' już nie ma, więc jak go obalać?
Ja po prostu jestem za sprawiedliwością.
-nie rozumiem tej logiki (2013-03-02 12:36:54)
Nie rozumiem logiki osób które domagają się uznania za bohaterów żołnierzy wyklętych. Jacy oni dla nas dziś bohaterowie? Mieli lepszą propozycje od tej jaka realizowano po wojnie?Ktoś ze zwycięskich aliantów ich popierał? Odnieśmy te pytania do Buska. Jak inaczej by wyglądało Busko gdyby szefowie niezłomnych objęli władzę? Czy w ciągu 20 lat dokonaliby takich zmian na których skorzystała każda rodzina? Zapewniliby mieszkania, miejsca pracy, szkoły, szpital, socjal? Tego w swoim programi nie mieli
Porównajmy dwa dwudziestolecia 1950 - 1970 oraz 1990 -2010. Porównajmy zmiany jakie następowały w Busku w pierwszym z tych okresów.A jakie społecznie istotne zmiany w miasteczku nastapiły w drugim z okresów?
programy polityczne i społeczne jakie głosili ludzie ze środowisk zołanierzy wyklętych żadnych radykalnych zmian nie zakładały. Miało być jak przed wojną. No może żydów by się pogoniło na Madagaskar. Jedno pokolenie 1945 - 1970 jest świadkiem zmian o jakich w tych okolicach nikt nawet nie marzył. Zmiany te, jak mi się wydaje, były żle oceniane przez środowisko żołnierzy wyklętych jako sowietyzacja. Coś mi w tej logice nie pasuje
-JK (2013-03-02 12:34:11)
Jeśli jak tu pisze wielu komunizm jest najlepszym systemem, a Kościół sprawcą wszelkiego zła to mam rozumieć, że Korea Północna jest rajem na ziemi. Tak?
-do tego co do Zeza (2013-03-02 12:22:11)
Gorbaczow,Reagan Jan Paweł II Jaruzelski,Wałęsa oni obalili komunizm a nie jk przy całym szacunku do innych
-do Zeza (2013-03-02 12:12:36)
Zez ja tych filmików nie oglądałem, ale doniosę się do Twojego stwierdzenia- "albo przypomnienie jak się dziadek nazywał. Tanie to i prymitywnePonadto nie wyjania skomplikowania sytuacji po wojnie lecz prezentuje wyłšcznie poglšdy wypowiadajšcego" - właśnie to wyjaśnia i pozwala zrozumieć od strony poznawczej i naukowo-badawczej III RP, a także całą przemianę, czyli tzw. [b]transformacje[/b] ustrojową. Słowo transformacja jest tu słowem kluczem, nie mamy tu "wywalczenia wolności" czy obalenia komunizmu itp. innych wydarzeń, tylko transformacje ustroju wraz z pozostawieniem całych jego elit dalej jako elity z całym ich bagażem historycznym i nie tylko. To nie jakaś Solidarność dokonała przemian ale elity późnego PRLu wraz z szeroko rozumianym środowiskiem dawnych Puławian i ich rodzin, krewnych ect. (dawni stalinowcy).
Dlatego tak bardzo te nowe-stare elity tak bardzo zwalczają historie i myśl o analizowaniu przeszłości jak i biografia elit. Bo wiele mitów o "antykomunizmie" i "przemianach" by się rypło i nie tylko.
-no i jeszcze do k (2013-03-02 12:08:18)
Oj kolego jak ty Św Franciszka mylisz ze Św Hubertem to może ci się zdarzyć,że GL pomylisz z WiN a Moczara z Rydzem
-JK do zeza (2013-03-02 12:05:46)
To że gdzieś zablokowane są komentarze to nie powód by MC obrażać. Mozna, okazując kulturę osobistą, zadać adminowi pytanie o to. Jak sądzę odpowie.
A co do tego co piszesz, że nie pójdziesz do Sanato spotkać się z Żebrowskim, to stwierdzę, że świadomie lub przypadkiem stosujesz sprytny zabieg socjotechniczny a la GazWyb: nie pójdę, bo jestem n o r m a l n y (w podtekście: ci którzy pójdą są nienormalni), bo o Żebrowskim mówią/piszą, że jest bee!(nieważne kto, gdzie i czy sprawiedliwie, czy aby nie wybiórczo i tendencyjnie - znasz pojęcie antypiaru?)
Dojrzały mądry człowiek, który chce mieć s w o j e zdanie, a nadarza się okazja - pójdzie, posłucha, zobaczy i sam wyciągnie wnioski i wyrobi sobie opinię.
- (2013-03-02 11:55:19)
Wyborczą bym odpuścił, jest to medium najbardziej upolitycznione i tak jak na siebie mało inwektyw wylali na Żołnierzy Wyklętych jak i mało o tym pisali. Jeszcze 5 lat temu pisali by o nich bandyci, szumowiny a polaków którzy by oddawali im cześć i pamięć wysyłali na przymusowe badania zamknięte. ;)
Nie mówiąc , że 50 lat temu ludzie związani z środowiskiem GW wysyłali by ich do dołów i posypywali wapnem.
-jeszcze do jk (2013-03-02 11:53:45)
Widzisz ty miałeś ojca i MC tez miał obydwaj mieliście dobrych ojców.Ja też miałem.Mój był więźniem Berezy jako młody chłopak katowany przez granatowego szczuty psem nie wydał nikogo-mówi ci to coś?.Walczył w czasie II wojny jako żołnierz( obrona Warszawy jadł końska padlinę pił koński mocz bo wody nie było był ranny),później w ruchu oporu przez całą okupację.Nigdy nie zapisał się do ZBOWiD bo spotkał tam kilku co byli fikcyjni i koniec.Nikt takim jak mój ojciec flag nie wiesza.Człowieku zgorzkniałeś, błądzisz całej prawdy nie znasz tak jaki ja nie znam ale ja nie jestem odporny na argumenty jak ktoś ma rację przyznaje mu ją.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.