swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Wywieśmy flagę 1 marca

Dodane: Kasia Data: 2013-02-27 13:45:41 (czytane: 24522)  Wersja do druku

Buski Klub Gazety Polskiej i miejscowa Rodzina Radia Maryja zwracają się z serdecznym apelem - wywieśmy 1 marca biało-czerwoną polską flagę narodową na znak pamięci o tych, którzy za wolność, w imię " Bóg - Honor - Ojczyzna " - dewizy Wojska Polskiego stanowiącej idealistyczne ujęcie wierności Polsce, oddali swoje życie za Polskę.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

"Oddział Partyzancki 'Błyskawica' walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSSR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony''  - to fragment listu, jaki 14 listopada 1946 r. do B.Bieruta, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, wysłał słynny podhalański dowódca Józef Kuraś ''Ogień'' (1915-1947), wierząc, że nieunikniony, bliski konflikt, który wybuchnie pomiędzy Zachodem i Sowietami przyniesie Polsce niepodległość. W 1946 r. jego oddział partyzantki antykomunistycznej ''Błyskawica'' kontrolował obszar od Słowacji po Kraków i powiat miechowski.

flaga1.jpg

 - A jeślibym o nich zapomniał, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! - napisał Adam Mickiewicz,  - Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć.

flaga01.jpg




zdjęcia (źródło: Wikipedia):
1: Polska biało-czerwona w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego, 1944;
2: Biało czerwono na stadionie we Wrocławiu podczas meczu Euro2012 Polska-Czechy, 16.06.2012, autor: Piotr Drabik.

/JK/
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (135)
     

-* (2013-03-04 13:46:21)

czytam w jednej z wypowiedzi że np wydano po wojnie blisko 8 tys wyroków śmierci. Ale cwany autor dziwnie zapomina dodać ile z tego wyroków wykonano? Niby drobiazg ale łgarstw ciąg dalszy

czytam u tego ,,historyka,, że do więzień i obożów trafiło po wojnie ok 200 tys osób. Tu też gapa cwana zapomina dodać że byli wśród nich zwykli złodzieje i bandyci, szabrownicy,donosiciele z czasów okupacji, szantażyści i różne męty jakie wojna uruchomiła. Ale o tym nie sposób napisać bo by się pomniejszało liczbę tych wyklętych?

Zauważam taką dziwną prawidłowość że ci co prezentują poglądy prawicowe nie podejmuja dyskusji z inaczej myślącymi. Starają się ich jedynie zniszczyć, wdeptać w ziemię. Ileż takich cymbałów dało głos w tej dyskusji

Dyskutujemy tu o wydarzeniach sprzed przeszło 60 lat. Nikt z piszących czasów tych nie pamięta. Ale wiedzę ma i jest co do tych racji przekonany w 100%. A niestety świat nie jest czarno- biały. Na pytanie czym dla Buska było okres tzw komunizmu, niestety nikt nie podjął się odpowiedzieć. Może dlatego że ta odpowiedż zaburza jedynie słuszny światopogląd?

-JK (2013-03-04 13:36:01)

Istotnie - 103 Komentarze + te usunięte oraz statystyka "czytane 2812 razy" - jest to wysoka statystyka, ale wypadki mają wyższe statystyki.
Osobliwe jest to, że temat który przedstawia artykuł, mimo, ze archiwalny i tylko z lekka ocierający się o dzisiejszość, b.rzadko poruszany w mediach, wzbudził takie zainteresowanie internautów. A wydawałoby się , że są to sprawy niszowe.
Pewne jest to, że oglądalność busko.com.pl czasowo wzrosła :)

-Kłotnie (2013-03-04 13:26:32)

Co te kłótnie dadzą ,śmieją się z nich komuchy opasłe na swych stołkach od lat do du... przyrośniętych. Kłótniami i polityką nie uzdrowi się kraju w którym kto u władzy patrzy się aby sie nażreć a co tam inni ....

-Bijemy rkord (2013-03-04 12:58:31)

103 Komentarze + te usunięte oraz statystyka "czytane 2812 razy" - czy to już nowy rekord dla artykułów na busko.com.pl?

-Antykler (2013-03-03 19:52:05)

Byl PRL, jest demokracja, a czarni jak kradli, tak kradną. I to jest smutne.

-info dla wybierających się do kina na ''Syberiadę polską'' (2013-03-03 15:00:14)

Jak informuje niezalezna.pl scenariusz filmu zacnego tfurcy Janusza Zaorskiego powstał na podstawie ''dzieła historycznego'' gorliwego stalinowskiego prokuratora Zbigniewa Domino (ur. 1929). Ten przyszły prokurator wojskowy, w latach 40 i 50, był pupilem prokuratorów Zarakowskiego, Feldmana, Wolińskiej, którego w uznaniu za postępy w pracy z opozycją, kreatywność, miłość do braci sovietów pokładający w nim nadzieję zwierzchnicy wysłali na dalszy dokształt do ZSSR.

Domino, jak można przeczytać, w 1939, w wieku 10 lat został przez braci ruskich wysłany z rodzicami i rodzeństwem ''na dłuższe wakacje'' z Podola pod Irkuck.
Pobyt mu służył, można sądzić z jego przytoczonych przez niezalezna.pl wspomnień: słów: ''Zacząłem pracować w sowchozie »Sybirak« (miał wówczas 11 lat – przyp. red.). Pracowałem z mymi rówieśnikami końmi na polu, a następnie pasałem krowy i byłem pomocnikiem traktorzysty. Cały czas byłem otoczony opieką miejscowych władz radzieckich i ZPP (związek polityczny, powołany 1 marca 1943 r. przez komunistów polskich w ZSRS, będący w rzeczywistości narzędziem do przejęcia władzy przez komunistów w powojennej Polsce – przyp. red.). Ojciec mój wraz z 1. Dywizją przy boku zwycięskiej Armii Czerwonej przeszedł chwalebny szlak od Leniono do Berlina. Marzeniem moim było zostać oficerem”.
Po kilku latach tej syberyjskiej sielanki, maładiec wrócił do priwislianskiego kraju by z ziomali podzielić sie swoją miłością do Kraju Rad
Po latach mozolnej pracy wśród niewdzięcznych potomków sanacji, usiadł Domino i napisał laurkę syberyjską, wspomnienia z lat dziecięco-nastoletnich. Sądząc po przedstawianych w niej obrazach, już wtedy autor był podobnie jak władcy Korei z dynastii Kim IR Senów, chłopcem o dorosłym, dorosłym umyśle, który prawidłowo i w jedynie słuszny sposób postrzegał ludzi i otoczenie.
Ta perła literacka nie mogła pozostać niezauważona, przez filmowców i oto możemy podziwiać ją w wersji kinowej.


-zxc (2013-03-02 22:27:32)

Wśród żołnierzy wyklętych była grupa mętów , wśród komunistów była grupa ludzi uczciwych. W obu przypadkach grupy te były eliminowane!

-JK do tych, którzy uważają, że historia to strata czasu. (2013-03-02 20:38:17)

Rzymianie mówili: historia magistra vitae - historia nauczycielką życia.

W Rosji, w której wszystko podporządkowane jest celom imperialnym, obowiązuje doktryna Michaiła Pokrowskiego, która głosi, że historia to polityka, ale uprawiana wstecz. Ostatnio przypomniał o niej Putin nakazując swoim fachowcom napisanie nowych podręczników z ''właściwą'' mającą obowiązywać w jego Rosji wersją historii.

W Polsce od ponad 500 lat (z małymi przerwami) aktualna jest refleksja Jana Kochanowskiego "Nową przypowieść Polak sobie kupi, że przed szkodą i, po szkodzie głupi".
W dzisiejszej POlsce, historia traktowana jest jako mało potrzebny balast intelektualny i jako taki sukcesywnie ujmuje się jej godziny z programów szkolnych. Czy to dobrze? - pewnie znów, tradycyjnie boleśnie, przyjdzie się Polakom przekonać.

- (2013-03-02 18:25:33)

Brawo Panowie z SLD, RPalikota, PO i PiS nawet z historii zrobicie politykę internetową.
Gratulacje

--picz (2013-03-02 18:02:31)

Ludzie włączcie hamulec bo negatywne komentarze Gazeta uzna,ze jest tak potężne zainteresowanie spotkaniem.Do jk mam dla ciebie laurkę otrzymasz ją około 1 maja.

-nie bójcie się popaprańców z kaczgrodu (2013-03-02 17:52:58)

na pulsie lecą 4 pancerni. Wspaniały film a u was mordy mordy i wasze mordy.Powiesz ,że propaganda a u ciebie co?

- (2013-03-02 17:00:34)

* ale judzisz judaszu

-* (2013-03-02 16:53:00)

zaryzykuję i zapytam: co takiego złego przyniósł ten ponoć komunizm tu, konkretnie w Busku i okolicy? Pytanie nieco prowokacyjne ale warto konkretnie wiedzieć o czym się mówi.

Wychowałem się w tym komuniżmie, jakieś wykształcenie zdobyłem, status materialny może nie amerykański ale jak na nasze warunki mam przyzwoity. Jedynie wraz z upadkiem tego komunizmu pojawił się strach o pracę. A tak niewiele się zmieniło w sensie cywilizacyjnym. Zaprzestano stawiać te blokowiska więc chyba dobrze
Obserwuję jakie komunizm wyzwala moce społeczne i gospodarcze na przykładzie Chin. Tylko gospodarka scentralizowana jest w stanie takie inwestycje realizować. Więc ma ten komunizm też ludzkie oblicze

A wracając do tematu. Polska była obszarem ścierania się dawnych aliantów. Więc ofiary były . W większości niepotrzebne bo jak rozumieć 20 latka ze wsi walczącego przeciwko tym jego wspóbratmcom co ziemie z reformy wzięli?

-Bul (2013-03-02 16:25:39)

Dzisiejszy krętacze szukją protoplastów w wyklętych -nie bujajcie młodych ludzi-niech starsi opwiedzą jaka to była partyzantka,jeżzeli to był taki wspaniały polak patriota to dlaczego skrytobójczo zabijał innego Polaka np bezbronnego i bezrolnego -za to przyjął ziemię w ramach reformy rolnej.bandyckie myślenie jak dzisiaj-jestem w bandzie partyjnej tej czy innej to mi się należy,a pojedynczy obywatel to poprostu gówno.Niech nie skoligacony z nikim i z niczym obywatel znajdzie pracę w jakimś biurze w administacji państwoej czy samorządowej?!

- (2013-03-02 14:32:04)

Nie o wywieszanie flag tu chodzi lecz o pamięć i prawdę historyczną. Panowie pamiętajcie o sednie sprawy i nie schodzie z tematu na jakieś bzdury o fladze.

Panie odważny wirtualnie przez internet, co mówi o biciu pardom rąbnięciu na wirtualną odległość :), podaj swoje dane, adres i mail bo inaczej może być trudno Ciebie znaleźć by ułatwić Ci te bicie oponentów lub ugryzienie Cie przez nich(?), byłaby kicha jak ktoś ugryzł niewłaściwą osobę. ;P
Miłego piwka i wspominania jak to się fajnie samemu lub tacie rabowało i gwałciło w czerwonej "partyzantce". ;)

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry