swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Wywieśmy flagę 1 marca

Dodane: Kasia Data: 2013-02-27 13:45:41 (czytane: 24529)  Wersja do druku

Buski Klub Gazety Polskiej i miejscowa Rodzina Radia Maryja zwracają się z serdecznym apelem - wywieśmy 1 marca biało-czerwoną polską flagę narodową na znak pamięci o tych, którzy za wolność, w imię " Bóg - Honor - Ojczyzna " - dewizy Wojska Polskiego stanowiącej idealistyczne ujęcie wierności Polsce, oddali swoje życie za Polskę.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

"Oddział Partyzancki 'Błyskawica' walczy o Wolną, Niepodległą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyć będziemy tak o granice wschodnie, jak i zachodnie. Nie uznajemy ingerencji ZSSR w sprawy wewnętrzne polityki państwa polskiego. Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony''  - to fragment listu, jaki 14 listopada 1946 r. do B.Bieruta, pierwszego przywódcy Polski Ludowej, wysłał słynny podhalański dowódca Józef Kuraś ''Ogień'' (1915-1947), wierząc, że nieunikniony, bliski konflikt, który wybuchnie pomiędzy Zachodem i Sowietami przyniesie Polsce niepodległość. W 1946 r. jego oddział partyzantki antykomunistycznej ''Błyskawica'' kontrolował obszar od Słowacji po Kraków i powiat miechowski.

flaga1.jpg

 - A jeślibym o nich zapomniał, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie! - napisał Adam Mickiewicz,  - Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa o nim pamięć.

flaga01.jpg




zdjęcia (źródło: Wikipedia):
1: Polska biało-czerwona w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego, 1944;
2: Biało czerwono na stadionie we Wrocławiu podczas meczu Euro2012 Polska-Czechy, 16.06.2012, autor: Piotr Drabik.

/JK/
 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (135)
     

-JK do: * i jego Wywieszę flagę ale 1-go maja (2013-02-27 22:04:58)

niestrudzony ''towarzyszu '*'' nikt ci nie broni wywiesić flagę 1-maja, ba ja pochwalam. Wszak to 1 maja katolicy od zawsze obchodzą wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika.

Komunizm, który w wielu aspektach jest kiepskim plagiatem wiary chrześcijańskiej (jak radziecka nauka nauki światowej czy zbankrutowana ekonomia socjalistyczna ekonomii zwanej 'kapitalistyczną' ). Jako, że wiara jest immanentnym elementem każdej kultury i cywilizacji ludzkiej od zawsze, a natura nie znosi próżni, komuniści walcząc z wiarą chrześcijańską, eliminując ją 'ogniem i mieczem' z serc i umysłów poddanych, zastępowali ją swoją ''wiarą'' - komunistyczną, religią opartą nie na Biblii ale 'wiekopomnych dziełach' towarzyszy Marksa, Engelsa, Lenina.

Perfidnym acz skutecznym elementem walki z 'niewłaściwą' wiarą, było zastępowanie jej świąt, swoimi świętami - podobnymi w treści i znaczeniu, ale już komunistycznymi.
I tak Komunię świętą - przerobiono na Pasowanie na ucznia, Bierzmowanie - pasowaniem na obywatela - wręczeniem dowodu osobistego, ślub kościelny - ślubem cywilnym. Wymazując z kalendarza Boże Narodzenie komuniści, w zamian, nadali szczególny wymiar Nowemu Rokowi. itd. No i Świętego Józefa Rzemieślnika 1 maja - ich 'pochodnym' świętem - Świętem Pracy (czyli świętem tychże rzemieślników też ;) )

Dlatego, mniej świadomi towarzysze (termin , którym zastąpiono pan lub obywatela - bo zmiany na 'ichnie' dotyczyło również terminologii) celebrując 'czerwone' święta nieświadomie, równocześnie, oddawali i oddają cześć 'przykrytym' świętom katolickim ;)

Zatem '*' świętuj swój 1 maj - RP w przeciwieństwie do PRL jest państwem tolerancyjnym, ZOMO na pewno cię nie spałuje, a SB nie wezwie cię na przesłuchanie

-anonim (2013-02-27 21:25:36)

,, Kościół katolicki potepiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnie, zwalczać będzie również zbrodnicza działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej,,

To cutat z Porozumienia zawartego między przedstawicielami Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Episkopatu Polski zawartego 14 kwietnia 1950. Zapis z pkt 8

Mam w związku z tym pytanie: czy ten zapis obowiązuje a jeśli nie kiedy i jakim dokumentem został uchylony?

-anonim (2013-02-27 21:25:01)

,, Kościół katolicki potepiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnie, zwalczać będzie również zbrodnicza działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej,,

To cutat z Porozumienia zawartego między przedstawicielami Rządu Rzeczpospolitej Polskiej i Episkopatu Polski zawartego 14 kwietnia 1950. Zapis z pkt 8

Mam w związku z tym pytanie: czy ten zapis obowiązuje a jeśli nie kiedy i jakim dokumentem został uchylony?

-Wywieszę flagę ale 1-go maja (2013-02-27 20:31:58)

Aby wyrobić sobie pogląd na temat dokonań "Ognia" proszę wpisać w przeglądarkę hasło www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul-ogien-byl-bandyta-0
Tygodnik Przegląd Nr 9/2012. Z tego powodu nie wywieszę flagi 1 marca, ale 1 maja, które nie jest żadnym świętem komunistycznym ale symbolem walki robotników z Chicago o prawo do pracy i 8-godzinny dzień pracy. Dzisiaj w Polsce 8 godzin pracuje się tylko w urzędach i nielicznych jeszcze firmach państwowych. W pozostałych, na budowach tyra się po 10-12 godzin, często bez umowy o pracę, a jeżeli już legalnie to na 1/2 albo na 1/3 etatu. Rządzący nie widzą żadnego problemu bo żyją w luksusach, a dzisiejsi 40-latkowie zarabiający 2.000 złotych netto będą mieli emerytury 900 złotych, będą pracować jak Chińczycy do końca życia i korzystać z opieki społecznej. Dlatego wywieszę flagę w dniu 1 maja.

-- (2013-02-27 19:41:48)

aha, teraz rozumiem

- (2013-02-27 19:32:01)

widzę bardzo dobrze.Czy rozumiesz co piszę? Wyjaśniam : w pierwszej wersji zamieszczonej na tymże portalu tego akapitu nie było. Dopisano go później! Dlatego niejako 1 komentarz wymusił umieszczenie tego akapitu w tekście. Jak jeszcze dalej nie rozumiesz, to już nie jestem ci prościej wyjaśnić.

--do: czemu akurat 1 marca? (2013-02-27 19:17:44)

to co zacytowałem wytłuszczoną czcionką jest zapisane w 2gim akapicie artykułu, tuż po wytłuszczonym wstępniaku.

nie ma się co denerwować, jest ok.

-do -do: czemu akurat 1 marca? (2013-02-27 19:12:43)

teraz jest napisane. Wcześniej tego nie było. To świadczy o pisemku i rodzinie. Widzę te flagi ....

-Audycja ''Honor i Pamięć Żołnierzom Wyklętym'' dziś w środę o 21.40 w RM - FM 107,20 MHzN (2013-02-27 18:14:26)

'' Honor i Pamięć Żołnierzom Wyklętym '' to temat dzisiejszych - środowych Rozmów Niedokończonych, audycji która rozpocznie się w Radiu Maryja (FM 107.20MHz) o godzinie 21.40.
Gośćmi programu będą: dr Alicja Paczoska-Hauke - IPN Bydgoszcz, Tomasz Żak - dyrektor Teatru ''Nie Teraz'' oraz autor scenariusza i reżyser spektaklu ''Wyklęci'' i Agnieszka Rodzik - aktorka. W II części audycji można dzwonić i zadawać pytania gościom wieczoru.

-do: czemu akurat 1 marca? (2013-02-27 17:04:24)

[b]1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.[/b]

-* do niewierzących. . . (2013-02-27 16:34:16)

zamiast spekulować, spierać się proponuję dwie następujące pozycje niedawno wydane:
1 ,, Problem bandytyzmu wśród żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce 1945 -1947,, aut. R.Wnuk 2001 rok (w)
,, Komunizm, ideologia, system, ludzie,, str 67 - 79

2,, Czarne karty podziemia poakowskiego. Problem demoralizacji członków konspiracji niepodległościowej po 1945 r aut P.Niwinski Warszawa 2002

I jeszcze proponuję przepytać dziadków np co się stało 27 maja 1945 w Przedborzu

-Mądry. (2013-02-27 16:06:47)

21 marca jest Dzień Wagarowicza, gimnazjum wniesie poprawki. Radio Maryja to ulubiona stacja tego otyłego Pana który się zajmuję tą stroną i jeździ przypałowym niebieskiem Kangurem. I podlizuje się to W UMiG to w starostwie ( wszystko widać) . Jedyne mądre stwierdzenie to Pana poniżej który jak widać wie czym żołnierze wyklęci się również zajmowali. IPN nigdy nie zaprzeczył spekulacją na temat ludobójstwa przez Owe niżej wymienione jednostki. A teraz panie administratorze proszę o usunięcie komentarza za troszkę prawdy.

-* (2013-02-27 15:41:24)

Proponuję z tym apelem zwrócić się do mieszkańców wsi Wierzchowiny gdzie oddział NSZ Szarego wymordował 200 mieszkańców w tym starców i dzieci. Albo do mieszkańców wsi Pawłokoma. Tam oddział NSZ Bissa równiez ok 300 osób pozbawił życia. Można dośc sporo jeszcze wymienić miejsc gdzie tzw praedziwi Polacy spod znaku NSZ czytaj ONR zostawili pamięc o sobie do dzić

-kibic (2013-02-27 15:19:50)

nie chce być kojażony z radiem Maryja.
Bylem na tym meczu .

- (2013-02-27 14:55:55)

czemu akurat 1 marca? Nie bardzo rozumiem. Bo komuś się tak umyślało? Ja proponuję 21.03

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry