swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Poseł PiS zawiadamia prokuraturę w sprawie buskiego PKS

Dodane: Kasia Data: 2013-02-23 12:51:44 (czytane: 45034)  Wersja do druku

Poseł PiS Tomasz Kaczmarek złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej S.A. w Busku-Zdroju. Jak uzasadnia poseł, z informacji wyborców wynika, że buski PKS jest w złej sytuacji finansowej, a pracownicy spółki nie otrzymują wynagrodzenia.

Ponadto, jak pisze poseł Kaczmarek, z informacji z ZUS wynika, że spółka "co najmniej od kilkunastu miesięcy posiada ogromne zadłużenie z tytułu nieodprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne zatrudnionych pracowników. Powyższe okoliczności dają podstawę do stwierdzenia, że członkowie Zarządu PKS w Busku-Zdroju, reprezentujący spółkę będącą jednocześnie pracodawcą dla zatrudnionych w niej osób, dopuszczają się uporczywego naruszania praw pracowników wynikających ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego, co stanowi przestępstwo z art. 218 & 1 a k.k.".

Poseł Tomasz Kaczmarek zwraca również uwagę na fakt, że PKS, posiadający znaczne zadłużenie brał udział i wygrał przetargi na terenie gmin: Kazimierza Wielka (przetarg "Dowóz uczniów do Gimnazjów i Szkół Podstawowych na terenie gminy Kazimierza Wielka w roku szkolnym 2012/2013"), Gnojno (przetarg "Zakup biletów miesięcznych dla uczniów dowożonych do placówek szkolnych na terenie gminy Gnojno w roku szkolnym 2012/2013"), Nowy Korczyn (przetarg "Zakup biletów miesięcznych dla uczniów dowożonych do placówek szkolnych na terenie gminy Nowy Korczyn w roku szkolnym 2012/2013".

Jak zauważa poseł, "jednym z warunków uczestnictwa w przetargu jest niezaleganie z uiszczaniem składek na ubezpieczanie społeczne lub zdrowotne. W przypadku podmiotu nie spełniającego tego warunku zostaje on wykluczony z przetargu przez Zamawiającego. Skoro zatem PKS w Busku-Zdroju wygrał powyższe postępowanie przetargowe, to należy domniemywać, iż osoby uprawnione do reprezentacji spółki złożyły fałszywe oświadczenia o niepodleganiu warunkom wykluczenia z przetargu". Poseł zastanawia się, dlaczego, z uwagi na złą kondycję finansową PKS, nie złożono wniosku o upadłość spółki. Tomasz Kaczmarek zwrócił uwagę, że zawiadomienie dotyczy osób, które "według uzyskanych informacji pozostają w bliskim kręgu znajomych władz Województwa Świętokrzyskiego". Dlatego poseł wniósł o skierowanie sprawy do jednostki prokuratury, która będzie bezstronna.

Z biura poselskiego Posła Tomasza Kaczmarka otrzymaliśmy kopię zawiadomienia:

Tomasz Kaczmarek - zawiadomienie do prokuratury w sprawie buskiego PKSpdficon.png

/KR/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (63)
     

-Luki (2013-02-25 18:14:23 - IP: ***.37.65.176)

Wzioł by sie kretyn za coś madrzejszego do roboty a nie donosił tylko do prokuratury. Że takiego bałwana z naszego województwa wybrali ludzie sa ślepi czy co. Jaki agent takie doniesienia do prokuratury

-janek (2013-02-25 13:53:11 - IP: ***.33.174.36)

strona www NIK-kontrole-wyniki kontroli-pks busko

-janek (2013-02-25 13:46:32 - IP: ***.33.174.36)

LKI-4111-01-01/2012
Kielce, dnia 16 marca 2012 r.
Pan
Stanisław Pecherski
Prezes Zarzadu
Przedsiebiorstwa Komunikacji
Samochodowej w Busku-Zdroju
Spółki Akcyjnej
WYSTAPIENIE POKONTROLNE
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwy$szej Izbie Kontroli1, zwanej dalej
„ustawa o NIK”, Delegatura Najwy$szej Izby Kontroli w Kielcach przeprowadziła w Przedsiebiorstwie Komunikacji
Samochodowej w Busku-Zdroju S.A. (PKS, Spółka) kontrole jego działalnosci w zakresie zarzadzania finansami,
składnikami majatkowymi oraz kadrami w latach 2009 – 2011.
W zwiazku z kontrola, której wyniki przedstawiono w protokole kontroli podpisanym w dniu 21 lutego
2012 r., Najwy$sza Izba Kontroli, na podstawie art. 60 ustawy o NIK, przekazuje Panu Prezesowi niniejsze
wystapienie pokontrolne.
Najwy$sza Izba Kontroli negatywnie ocenia działalnosc Zarzadu Spółki w zakresie objetym kontrola.
Ocene te uzasadnia:
- nieprawidłowe przeprowadzenie postepowania przetargowego na dostawe autobusów;
- nienale$ne pobieranie dopłat za przewozy realizowane na podstawie czterech zezwolen na linie
regularne specjalne;
- naruszenie przepisów o transporcie drogowym podczas poddanych ogledzinom przewozów na trzech
trasach;
- niezrealizowanie wniosku z poprzedniej kontroli przeprowadzonej w PKS przez NIK.
1. Sytuacja finansowo – majatkowa Spółki, mimo podejmowania przez Zarzad działan ukierunkowanych na
jej poprawe, w okresie objetym kontrola była niekorzystna. Wartosc aktywów trwałych zmniejszyła sie
z 5.720 tys. zł na koniec 2008 r. do 4.528 tys. zł wg stanu na 30 wrzesnia 2011 r., czyli o 20,8%. Kapitały własne
w tym okresie zmalały z 3.270 tys. zł do (-) 1.820 tys. zł, co było skutkiem ponoszenia przez PKS strat
w wysokosci (-) 942 tys. zł za 2009 r., (-) 2.233 tys. zł za 2010 r. oraz (-) 1.944 tys. zł za III kwartały 2011 r.
Wartosc zobowiazan i rezerw na zobowiazania, w zdecydowanej wiekszosci o charakterze krótkoterminowym,
zwiekszyła sie ponaddwukrotnie – z 4.732 tys. zł na koniec 2008 r. do 10.519 tys. zł na 30 wrzesnia 2011 r.
Wystepowały opóznienia w wypłacie wynagrodzen za prace, a tak$e sytuacje braku srodków finansowych na
bie$ace potrzeby Spółki.

-szanowny panie pośle niech pan złozy doniesienie na przekręt za 360 .000 (2013-02-25 12:15:45 - IP: ***30.122.176)

chodzi mi o ten kibel bo nie wierze że on kosztował aż .....tak gigantycznie drogo niech pan działa ma pan moje poparcie

-gal-u, coś ci się pomyliło (2013-02-25 11:41:15 - IP: ***.47.97.36)

wc w rynku za 350tys i rewitalizacja Mickiewicza to wszystko im. Wąsowicza.
Czyżby pamięć Cię zawodzi, czy tylko chodzi o czarną propagandę?

-No wreszcie... (2013-02-25 11:36:41 - IP: ***.47.97.36)

... ktoś się weźmie za PKS, którego już dawno powinno nie być. Taka firma w nowych czasach na starych zasadach działająca powinna być dawno zlikwidowana, gdyż nie ma żadnych szans na funkcjonowanie w aktualnych warunkach ekonomicznych. Wszystkim się zdawało, iż dalej tak można. Ano nie można. W innych firmach dawno o tym wiedzieli, i je zlikwidowali. Nie ma POM-u, BPB, Melioracji, STW, Transbudu... i wielu innych państwowych i spółdzielczych firm z różnych branż.
PKS jeszcze jest? To dziwne!

-Tak, tak.. (2013-02-25 11:28:47 - IP: ***.47.97.36)

... ten kibel jednostanowiskowy za 350 tys w rynku wymaga wyjaśnień poprzedniego...

-a co do wc to faktycznie (2013-02-25 10:37:23 - IP: ***30.120.221)

powinien ktoś się zająć za taką kasę można zbudować ogromną wille a to co wybudowali to najwyżej ze 150 tysięcy a reszte pewnie jakiś cwany biznesmen zgarnął

-o mariusz widze że ty jesteś typowy nawiedzony POwiec plujesz jadem (2013-02-25 10:27:13 - IP: ***30.120.221)

ja ci POwiem że za PIS-u mniej i to kilkaset razy okradli polske niż za oszusta TUSKA radze ci chłopie przebudż się z tego hipnotyzmu niech PLICHTA rozliczy się z kasy a potem możesz się czepiać TOMKA dobra bo mu do pięt nie dorastasz !!!!

-mariusz (2013-02-25 08:33:39 - IP: ***.212.230.122)

to są skutki rządów wąsowicza wc w rynku za 360tys dworzec w zdroju nie wiadomo dla kogo mieszkanie dla syna na warszawskiej dzielnicy Agent niech się lepiej rozliczy z pieniędzy podatników które prze***il na własne wygody będąc pod dyktatura kaczyńskiego i agentem nie umiejącym poprowadzić akcj no ale po co skoro żadnej odpowiedzialności a że strachu pisu że będzie sypał dostał pisowski immunitet

-mariusz (2013-02-25 08:29:58 - IP: ***.212.230.122)

to są skutki rządów wąsowicza wc w rynku za 360tys dworzec w zdroju nie wiadomo dla kogo mieszkanie dla syna na warszawskiej dzielnicy Agent niech się lepiej rozliczy z pieniędzy podatników które przepi.. będąc pod dyktatura kaczyńskiego na nieudane akcje..

-- (2013-02-25 08:22:49 - IP: ***.43.207.248)

Niech mi ktoś jeszcze wytłumaczy dlaczego na Al. Mickiewicza zrobiono tyle schodów? Komu ma to słóżyć? Kuracjuszom, chorym osobą na wóżkach które przyjeżdzają do buska się leczyć ?
Przez całą zimę główny deptak nie był odsinieżany bo piaskarka po schodach nie jeździ, a ręcznie się nikomu nie chciało. Co za głupota!!! Przez 30 lat nie było tam schodów, nagle Sikorze zachciało się schodów. Przyjazne miaso uzdrowiskowe !!!

-gal (2013-02-25 08:14:16 - IP: ***.43.207.248)

Bardzo dobrze!! W Busku jest jeszcze więcej spraw, którym warto się przyjrzeć min. słynna rewitalizacja i WC im.Sikory za 360 tys zł
Siedzą takie chłopki na stołkach i wydają nasze podatki na lewo i prawo bez zastanowienia. W busku jest kolesiostwo i nic więcej, trzeba to towarzystwo rozgonić.

-e (2013-02-25 08:10:28 - IP: ***13.206.118)

SZacun dla agenta Tomka tylko że nic z tego ni będzie mafia PSLowska trzyma się dobrze przy korycie i nikogo swojego nie da dotknąć

-Bob (2013-02-24 23:11:42 - IP: ***40.138.56)

Prawdziwy chrześcijanin:
1. Przeznacza 0.5 % podatku na kościół 
2. Przeznacza 0.5% podatku na chore dzieci,

Jeżeli wybrałeś opcje nr 1 zdecydowanie zasłużyłeś na raj.
Jeżeli wybrałeś opcje nr 2 po prostu jesteś dobrym człowiekiem.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry