Dodane: Agnieszka Data: 2013-02-21 11:20:51 (czytane: 19278) 
Potocznie tzw. „rewolucja śmieciowa", to nic innego jak nowe rozwiązania w polityce gospodarowania odpadami komunalnymi. W myśl nowych przepisów do zadań własnych gminy należy utrzymanie czystości i porządku w tym gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Podstawą nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na wszystkie samorządy w Polsce nowe obowiązki i zadania. System gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r., umożliwi on większy odzysk, a tym samym racjonalne zagospodarowanie odpadów.
Właściciele nieruchomości zamieszkałej powinni z dniem 30 czerwca 2013 r. rozwiązać dotychczas posiadaną umowę na wywóz odpadów komunalnych, nie będą musieli podpisywać nowej umowy ponieważ obowiązek ten przejdzie na gminę. W zamian za powszechnie wnoszoną opłatę właściciel nieruchomości zamieszkałej zobowiązany jest złożyć w gminie do 31 marca 2013 r. deklarację będącą podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez osoby zamieszkałe na danej nieruchomości (druk deklaracji dostępny jest na stronie internetowej www.umig.busko.pl w zakładce FORMULARZE, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy oraz u sołtysów).
Jest on również zobowiązany do uiszczenia na konto urzędu lub w kasie kwoty jaką określił w składanej wcześniej deklaracji. Opłata podstawowa za odpady zmieszane wynosić będzie miesięcznie 10 zł za osobę, natomiast opłata za odpady posegregowane 5 zł za osobę. Pierwsza wpłata winna być dokonana do 15 lipca br., kolejne co 3 miesiące, czyli: 15 października br., 15 stycznia 2014 r., 15 kwietnia 2014 r. itp.
Właściciel nieruchomości zamieszkałej prowadzący selektywną zbiórkę odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość jedynie w pojemniki na frakcję odpadów pozostałych po selekcji, natomiast nie prowadzący selektywnej zbiórki odpadów komunalnych będzie musiał wyposażyć swoją nieruchomość w pojemniki na odpady komunalne gromadzone w sposób zmieszany.

W zamian za uiszczoną od właścicieli nieruchomości zamieszkałych opłatę gmina zobowiązana będzie do odbioru odpadów komunalnych pochodzących z terenu nieruchomości zamieszkałych. Zadania w tym zakresie wykona przedsiębiorca wyłoniony w drodze przetargu, który zobowiązany będzie do wyposażenia zamieszkałych nieruchomości jednorodzinnych w worki do selektywnej zbiórki frakcji suchej i mokrej odpadów komunalnych, a nieruchomości wielorodzinne (bloki) w pojemniki na te frakcje odpadów (jeżeli taki sposób gromadzenia odpadów zostanie określony w składanej deklaracji).
O nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi można dowiedzieć się więcej w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 10, pok. nr 6,7 lub 11; tel. 41 370 52 25, 41 370 52 51, 41 370 52 22.
Opr. EHR
Źródło: www.umig.busko.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (38) |
-Radzowianka (2013-07-18 10:22:32)
Zgadzam się z wszystkimi którzy piszą że segregacja odpadów to dobry pomysł na ochronę środowiska i poprawę naszego wizerunku na rynku światowym. Bulwersuje mnie jedynie ujednolicenie opłat we wsiach i w miastach. Drodzy urzędnicy weźcie pod uwagę to iż ludzie posiadający jakiekolwiek zwierzęta gospodarcze nie wyrzucają odpadów kuchennych .Ludzie posiadający jakikolwiek kawałek pola uprawnego nie wyrzucają odpadów zielonych i organicznych (kompostownik).I wreszcie ludzie którzy posiadają piece centralnego ogrzewania na węgiel i drewno nie wyrzucają odpadów papierowych ,drewnianych skrzynek i innych nadających się do legalnego spalania rzeczy (gałęzie drzew i krzewów). Pozdrawiam wszystkich i proszę o zrozumienie .
-sto (2013-03-25 09:57:02)
a jak sprawdzą kto w bloku wyrzuca śmieci segregowane a kto nie
-segregacja :) (2013-03-17 12:24:31)
Bardzo prosimy o czytelną informację:
1. Rozwiązać umowę z MPGK - wniosek na mpgkbusko.pl, do dnia 30.06
2. Wypełnić Deklarację o wysokości opłat... do 31.03 i złożyć w UMiG - wniosek na umig.busko.pl->formularze
3. Nowy system wchodzi od 1.07
4. Jak często będą odbierane odpady i jak segregować - ile pojemników, jakie, co to znaczy "selektywny zbiór odpadów"
5. Czy wolno używać w Busku młynka do odpadków i odprowadzać do kanalizacji (polecam, nic w kuble nie gnije i nie śmierdzi).
-.? (2013-02-25 15:11:22)
U nas jak zwykle najdrożej. W Pińczowie 8,4 za osobę a u nas 10. Ciekawe jak często będą te śmieci wywozić? Pewnie jak jakaś firma wygra przetarg to będzie miała w nosie i jak najrzadziej będzie jeździć. Może Gmina by się bliżej określiła.
-XXX (2013-02-24 13:07:07)
Jest bez sensu ocenianie gdy oceniany nie ma pojęcia o co chodzi. ''CO INNEGO JEST ZŁOŚLIWIE KRYTYKOWAĆ I ZACZEPIAĆ, A CO INNEGO POPRAWIAĆ I BŁĘDY PROSTOWAĆ, PODOBNIE JAK POCHWAŁY RÓŻNIĄ SIĘ OD POCHLEBSTW''-MIKOŁAJ KOPERNIK.....
-XXX (2013-02-24 13:04:16)
Jest bez sensu ocenianie gdy oceniany nie ma pojęcia o co chodzi. ''CO INNEGO JEST ZŁOŚLIWIE KRYTYKOWAĆ I ZACZEPIAĆ, A CO INNEGO POPRAWIAĆ I BŁĘDY PROSTOWAĆ, PODOBNIE JAK POCHWAŁY RÓŻNIĄ SIĘ OD POCHLEBSTW''-MIKOŁAJ KOPERNIK.....
-MIESZKANIEC WSI...ZADOWOLONY Z REWOLUCJI (2013-02-23 11:02:25)
JAK ZWYKLE NARZEKAJĄ TYLKO CI CO WYWALAJĄ ŚMIECI DO LASU ALBO DO ROWU!!!!CHOLERNE BRUDASY....MIESZKAĆ W SYFIE I CHCĄ MIEĆ GO NAOKOŁO!!!! LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!SKOŃCZCIE WRESZCIE MARUDZIĆ I POPATRZCIE SIĘ NA SIEBIE
- (2013-02-22 23:11:29)
Zastanawiam się czy władze Ratusza doręczając nakazy nieruchmości nie powinny jednocześnie wręczać ulotki"Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Busko-Zdrój" nikt wówczas nie powie,że jest brak informacji,a i ładnie wydany folder nie wyląduje w makulaturze.
-polak (2013-02-22 21:34:40)
woda, prąd teraz smieci jutro za przejscie ulica trzeba bedzie zapłacić! co ja pisze przeciez juz czychają żeby złapac za przejscie w niedozwolonym miejscu to moze teraz po chodniku ijak tu żyć??
-Bardzo dobrze !!!! (2013-02-22 20:55:20)
Będę płacić 2x więcej za śmieci niż obecnie, ale przynajmniej będę miała pewność, że w końcu skończy się wyrzucanie śmieci po lasach i palenie plastiku w piecu. Tylko takim ludziom co to robią nie będą się podobać nowe zasady.
-Trener (2013-02-22 16:03:50)
Wiecie co buraki z urzędu walcie się a śmieci to moja sprawa nie płaciliśmy i dalej na osiedle będę woził i możecie mi naskoczyć paniał
-xxx (2013-02-22 15:48:52)
Śmieci, woda i ścieki podrożeją ... a w MPGK Pan Prezes przyznał podwyżki pracownikom. A TY LUDU BOŻY PŁAĆ I PŁACZ!!!
- (2013-02-22 14:45:56)
no niech straz miejska popilnuje tych smietników na osiedlach, i tak nic nie robia to choc tyle bysmy skorzystali
-XXX (2013-02-22 12:00:36)
jaki pomysł ma władza Spółdzielni Mieszkaniowej na segregowanie śmieci/ nocą podjeżdzają tabuny prywaciarzy z pseudo prywatnych domów/ i podrzucają worki pełne swoich śmierdzących brudów/ a wszyscy lokatorzy ponoszą koszty stałe
-XXX (2013-02-22 11:59:30)
jaki pomysł ma władza Spółdzielni Mieszkaniowej na segregowanie śmieci/ nocą podjeżdzają tabuny prywaciarzy z pseudo prywatnych domów/ i podrzucają worki pełne swoich śmierdzących brudów/ a wszyscy lokatorzy ponoszą koszty stałe
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.