swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Przebudowa Placu Zwycięstwa

Dodane: Kasia Data: 2013-01-29 20:15:35 (czytane: 28792)  Wersja do druku

Jeśli tylko zima ustąpi i będą warunki ku temu, żeby wykonać prace budowlane, na Placu Zwycięstwa rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji. Dokładnie 17 stycznia została podpisana umowa z wykonawcą, którym jest firma Perfect z Bilczy. Pozostało jedynie ustalić rzeczywisty harmonogram robót z wykonawcą.

A kolejny etap rewitalizacji obejmuje Plac Zwycięstwa i kawałek łącznika ulicy Mickiewicza w stronę ulicy Kościuszki  przy Galerii Sztuki „Zielona”. Jak podkreśla wiceburmistrz Tomasz  Mierzwa remonty będą wykonywane pierzejami, tak, żeby nie było utrudnień w ruchu.


Proszę powiedzieć, jakie będzie wyglądał Plac Zwycięstwa po rewitalizacji? Co zaplanowano?

Plac Zwycięstwa będzie otoczony chodnikiem z płyt granitowych szerokości 3,60. Przy samych budynkach zrobimy wyrównanie z kostki granitowej łupanej, którą mamy z odzysku z ulicy Mickiewicza, żeby wyrównać linie. Zmieni się umiejscowienie parkingu, który zaplanowano przy pierzejach, nie, jak było do tej pory, przy parku. W ten sposób „otworzymy” park, łatwiej będzie również z dostawą towaru. Zadbaliśmy o to, by było więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz  dla rodzin z dziećmi. W sumie miejsc parkingowych będzie 70, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych i 4 dla rodzin z dziećmi. Część parkingowa i jezdna będzie z kostki wymiarów 10 na 10 cm. Pod część jezdną, na tyle, na ile wystarczy, wykorzystamy kostkę z ulicy Mickiewicza. Ta kostka ma jednak bardzo różny wymiar. W parku wszystkie ciągi komunikacyjne będą wykonane z płyt granitowych. Krawężnik i obrzeża zostaną zrobione z pasów półmetrowych z kostki granitowej z odzysku, z kostki łupanej.

Jaki ruch zaplanowano na Placu Zwycięstwa?

Ruch będzie okrężny, tak jak teraz. Wjeżdżamy na prawoskręcie z ul. Bohaterów Warszawy od ulicy Poprzecznej, objeżdżamy dookoła i wyjeżdżamy na prawoskręcie w ul. Partyzantów. To będzie bardzo wytłumiony ruch, do rynku wjadą tylko ci, którzy będą mieli taką potrzebę. Łącznik, po którym dzisiaj jeździmy na Mickiewicza, będzie całkowicie zamknięty. Na połączeniu ulicy Mickiewicza z Placem Zwycięstwa zostanie zrobiona tzw. „zawrotka”. Po tej dróżce będą jeździć meleksy wożące ludzi na trasie centrum - Uzdrowisko. Wspomniana pętla została zaplanowana  z myślą o tym, by kierowcy meleksów swobodnie zawracali w tym miejscu.

 stara_rewitalizacja1.jpg


A co z oświetleniem?

W całej części poddanej rewitalizacji będzie założone nowe oświetlenie.  Stare zaś zostanie zdemontowane i przeniesione w inne miejsce.  Obecne  oświetlenie nie doświetliłoby wszystkiego w odpowiedni sposób, uznaliśmy, że  oświetlenie typu LED będzie lepsze, ponieważ te źródła światła są z roku na rok coraz tańsze. Ich konserwacja i energochłonność jest nieporównywalna z tymi, co są obecnie. Doświetlenie części wokół pierzei i w centrum parku będzie mocniejsze, tu przy alejkach wytłumione, żeby zrobić lekki nastrój. Dookoła będą lampy uliczne zawieszone na wysokości 9 metrów i 4,5 metra, lampy w środku będą na wysokości 3 metrów, czyli typowo parkowe, w alejkach postawione zostaną lampy niskie 0,6 metra, 1 metr. Pewną nowością jest oświetlenie ozdobno-informacyjne umiejscowione w poziomie posadzek w narożach Placu Zwycięstwa i na przedłużeniach alejek parkowych.  Oczywiście nie zabraknie ławeczek, koszów na śmieci, a także stojaków na rowery. Stare oświetlenie, ławeczki zostaną wykorzystane w innych miejscach, gdzie ich brakuje, a nie musi być taki wysoki standard jak w centrum miasta.  Wszędzie zostaną nasadzone nowe trawniki. Ponadto zostanie przebudowana fontanna, tryskacze będą w kształcie okręgu, woda wytryskająca z posadzki. Teren przy parku  jest opadowy i z dwóch stron zaplanowaliśmy schody. Zejścia się trochę przesuną, będą na połowie długości parku. Większość zostanie wykonana z granitu.

Co zmieni się w centrum miasta, jeśli chodzi o zieleń? Czy będą wycinane drzewa?

Wiele zastrzeżeń do zieleni w parku, szczególnie do tej, która  nie wpisuje się w dawny układ tego miejsca, miał konserwator zieleni. Chodzi głównie o  niskie krzaki, szczególnie iglaste. Dostaliśmy zarządzenie, żeby to usunąć. Plan jest taki, żeby  trochę ten park prześwietlić.  Zostanie wyciętych 65 sztuk drzew, przede wszystkim  drzewa dosadzone w późniejszym etapie, chore, pochylone.  Na to miejsce nasadzone będzie 56 drzew oraz krzewy, ale innych gatunków, bardziej płożące, i w innych miejscach.  Wszystkie decyzje o wycięciu drzew zostały podjęte po wykonaniu dokładnej analizy drzewostanu.

stara_rewitalizacja2.jpg
 


Czy zgodnie z wcześniejszymi planami, w centrum powstanie pijalnia wody?

Ustawienie pijalni byłoby na zasadzie elementu sezonowo dostawionego. To Uzdrowisko będzie się promować, na dzień dzisiejszy trwają uzgodnienia rozwiązania technicznego pijalni między Uzdrowiskiem a projektantem. Ale z pewnością nie będzie to stały obiekt.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac?

Rozpoczęcie prac nastąpi jak warunki atmosferyczne będą na to pozwalać. Jak na razie 17 stycznia została podpisana  umowa z wykonawcą.  Zakończenie rewitalizacji zaplanowano  na wrzesień  2013 roku.

 stara_rewitalizacja3.jpg


Jaka jest wartość zaplanowanych robót?

Wartość robót brutto  to 4 mln 560 tys. zł. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego  w wysokości do 60 procent kosztów kwalifikowanych. Podobnie jak na część zdrojową będziemy mieli  60 miesięcy gwarancji po wykonaniu robót.

Dziękuję za rozmowę.

Wizualizacja przedstawia projekt w jego pierwotnej wersji. Niestety nie ma aktualnej wizualizacji. Jeśli tylko się pojawi, zostanie zamieszczona na stronie.

/KR/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (65)
     

-DO -DO skejtparki (2013-01-30 19:40:27)

Co Ty człowieku sobą reprezentujesz to aż strach pomyśleć, skoro wg Ciebie młodość charakteryzuje się niszczeniem mienia publicznego ... Zastanów się nad sensem Twojego życia , a nie wypisuj tak prostackich komentarzy. Strach pomyśleć co za pustelnicy będą reprezentować w przyszłości nasze społeczeństwo...

-do kibel (2013-01-30 19:33:08)

Ja tam zawsze kupuje kibel za cene z allegro 1zł, wchodze i czuje sie jak u siebie

-kostka (2013-01-30 19:29:53)

No juz chodzily legendy pierw o Szewczyku dratewce, a niedawno o tym, że przedsiębiorca z Buska pan M, ma na podwórku kostke z alejki, jakos ta kostka poddana obróbce chyba i skład mineralny został zmieniony bo na inną wygląda cheche Jak ktoś teraz będzie widział, że gdzieś kradnom te kostke i drzewa na opał z żula to niech nagra i na jutube wrzuci cheche bedzie co komentować, bo na razie to tylko szybkih i wźciekłych nagrywajom cheche

-K_I_K_I (2013-01-30 19:15:23)

Pozostała część kostki granitowej. Zostało to czego nie opchnęli podwykonawcy i strabag.

-olo (2013-01-30 18:51:27)

Panie burmistrzu Tomaszu M.

Cokolwiek Pan zrobi w sprawie rynku, gromy się na Pana posypią. Buska społeczność zmian nie lubi, na nowe patrzy zezem, o estetyce ma pojęcie jak pies o gwiazdach. I to jest jedna grupa gromowładców. Druga grupa to ludzie bardziej kumaci, bywali w świecie. Tym trudno będzie tłumaczyć no ,, dostaliśmy zarządzenie wycięcia krzaków,,. Kto wydał? Po co wydał? Jest wreszcie grupa wiecznych malkontentów która mam zaszczyt reprezentować. tym nie będzie się podobało, że nie upubliczniono projektu nowego rynku. Nie będzie się im podobało że ktoś sobie wymyślił wycinlę 65 drzew. Jakiś konserwator? To zadanie dendrologa i autora projektu zmian rynku. Chyba ,że taki projekt nie istnieje. Wreszcie malkontentom nie będzie się podobało że w sprawie rynku tak mało się konsultacji, spotkań, wyjaśnien czyli dialogu.To cecha obecnej ekipy i nie musi Pan jej utrwalać. I kilka lużnych przemyśle

- buski rynek z pewnością wymaga przebudowy. Ale mądrej, przemyślanej bez radosnej twórczości. Ta przebudowa powinna wynikać z ogólnego projektu nadania miastu określonej estetyki. Takiego projektu ekipa magistracka nie ma. Więc będzie się łatało i sztukowało

- projekt zmian wizualnych rynku powinien także dotyczyć budynków. Ich kolorystyki, detali architektonicznych itp Także podświetlenia tych elewacji , bo to może nadać klimat miasteczku. Jest taki projekt czy nie? Czy jak 50 lat temu majster zawiesi lampę gdzie mu drabina sięga?

- rynek czyli centrum miasta wymaga wypełnienia meblami miejskimi. Starannie dobranymi, jednorodnymi stylistycznie.Jest taki projekt czy póżniej się zobaczy czyli ławka w jednym stylu, kosze w innym a oświetlenie w jeszcze innym?

-projekt rynku powinien także zakładać uporządkowanie bałaganu z reklamami, szyldami, banerami. Można zaproponować słupy ogłoszeniowe, wyznaczyć miejsca na reklamę wielkoformatową itp. Ktoś nad tym muśki, czy będzie jak dotychcza/

- projekt przebudowy powinien zakładać elementy dekoracyjne rynku. W tym herb miasta a także elementu uzdrowiskowe. Wpadł ktoś na pomysł by np zrobić w tej sprawie konkurs na uczelni plastycznej jednej czy drugiej?

Jeśli tych spraw, i dziesiątka innych , nie ma na tapecie, lepiej by się Pan za przebudowę nie zabierał, bo szkoda nerwów. Moich I Pańskich. Busko musi zmieniać swój wygląd. To jest zadanie konieczne jeśli ma funkcjonować jako uzdrowisko

-KIBEL W MIEŚCIE JEST NA SPRZEDAŻ (2013-01-30 18:42:41)

PODOBNO KIBEL W MIEŚCIE JEST NA SPRZEDAŻ. NIECHCE GO KTOŚ KUPIĆ, NIE MA CENY MINIMALNEJ

-Independent (2013-01-30 17:52:56)

KOchana Władzo pięknie , że rewitalizujecie Nasze miasto, ale litości róbcie to na poziomie - na Mickiewicza ławki jeszcze nie oddane a już rdzewieją, przecież to nie chodzi żeby zapłacić wykonawcy i już. Jak niewiecie jak zapewnić jakość to jedźcie do Rumuni.
A pozatym kto to wymyślił że LED daje oszczędności - jeśli ma być zachowane natężenie oświetlenia zgodne z normami to jest prawie łeb w łeb. To że świeci to nie znaczy że oświetla - przykład Kopernika.

-a (2013-01-30 17:41:52)

a ja proszę o kosze na odchody zwierzyny!!!! chcecie od nas kultury umożliwiajcie nam to!!!

-skejtparki (2013-01-30 17:04:25)

Już ścieżka rowerowa pokazala, obsrane altanki markerami udrapane scyzorykami, na kazdej napisane po kilkakroc męskie przyrodzenie i kobieta lekkich obyczajów. Dobrze, że orlik w miare utrzymany to można w piłke zagrać, ale to trzeba pilnować. Za dużo tonyhołka i zaraz szprejami by malowali wszystko, zeby to jeszcze umieli ehhh

-DO skejtparki (2013-01-30 15:19:35)

Widac ze twoja mlodość nie istniała, ludzie, przeciez mozna tam nawet kamery ustawic, tu chodzi o sport a nie o dillowanie, a tak poza tym NIE CHCE TO NIE WEŹMIE ...

-moje zdanie (2013-01-30 14:58:56)

Najwiekszym projektem byłego pana burmistrza o którym ktos wspomniał jest nie zapominajmy wielofunkcyjny TOY TOY nazwany przez kogoś "Wąsowiczówką" a nie rewitalizacja która bedzie. Bo jak się mozna było przekonac na własne uszy sledząc jego samotną debate przedwyborczą na pytanie cz napisał i wdrożył jakis własny projekt od A do Z odpowiedział ze nie ale padło stwierdzenie ze zrobiliśmy zatem nie pan były burmistrz którego rola zapewne zakończyła się na podpisaniu stosownych projektów stworzonych prze ludzi mających do tego odpowiednie kompetencje nie wspomne uprawnienia itp.a za które to plany zapłaciliśmy MY podatnicy.

- (2013-01-30 14:46:58)

Tylko te ciagi dla pieszych proszę wykonać z takich płyt żeby mozna po nich chodzic w kazdym obuwiu i każdej wielkosci stopy by się nie kołysala noga jak po tej kostce w parku zdrojowym(masakra tam chodzic na zdrowych nogach)A jeszcze dobrze przerzedzić te stare drzewa i nasadzic iglakow to chociaz w zimie będzie zielono i nie bedzie tyle fruwających lisci jesienia

-buskowianin (2013-01-30 14:45:24)

super!nowy burmistrz to widać ze się coś dzieje Busko pięknieje

-Projekt z kadencji Wąsowicza (2013-01-30 14:37:19)

Znów się władza chwali nie swoimi zasługami. Cała rewitalizacja,to projekt rozpoczęty za kadencji Wąsowicza. Kiedy pokażecie panowie coś swojego, jakiś swój pomysł. Obecna władza to kompromitacja Buska i Busczan.

-A CO Z ODŚNIEŻANIEM ??!! (2013-01-30 12:53:59)

Schizofrenii i zakłamania w Busku ciąg dalszy - ogłasza się wielkie projekty, wspaniałe budowy A NIE POTRAFI SIE PORADZIĆ ZE ŚNIEGIEM ZALEGAJĄCYM MIASTO!
Naiwni mieszkańcy pokornie płacą coraz wyższe podatki na utrzymanie rosnącej armii leworękich urzędasów i innych przy***sów władzy, którzy nie wiadomo co robią, bo z zewnątrz ich pracy nie widać zupełnie. Dobrze że łaskawa natura przysłała ocieplenie, bo inaczej to Buszczanie ciaptali by się w śnieżnej bryi i łamali na oblodzeniach do wiosny.
Nie chce się wierzyć, że ktoś kto nie potrafi dopilnować prostych spraw, choćby posprzątania pod Urzędem, dopilnuje właściwie większych prac.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry