swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Przebudowa Placu Zwycięstwa

Dodane: Kasia Data: 2013-01-29 20:15:35 (czytane: 28790)  Wersja do druku

Jeśli tylko zima ustąpi i będą warunki ku temu, żeby wykonać prace budowlane, na Placu Zwycięstwa rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji. Dokładnie 17 stycznia została podpisana umowa z wykonawcą, którym jest firma Perfect z Bilczy. Pozostało jedynie ustalić rzeczywisty harmonogram robót z wykonawcą.

A kolejny etap rewitalizacji obejmuje Plac Zwycięstwa i kawałek łącznika ulicy Mickiewicza w stronę ulicy Kościuszki  przy Galerii Sztuki „Zielona”. Jak podkreśla wiceburmistrz Tomasz  Mierzwa remonty będą wykonywane pierzejami, tak, żeby nie było utrudnień w ruchu.


Proszę powiedzieć, jakie będzie wyglądał Plac Zwycięstwa po rewitalizacji? Co zaplanowano?

Plac Zwycięstwa będzie otoczony chodnikiem z płyt granitowych szerokości 3,60. Przy samych budynkach zrobimy wyrównanie z kostki granitowej łupanej, którą mamy z odzysku z ulicy Mickiewicza, żeby wyrównać linie. Zmieni się umiejscowienie parkingu, który zaplanowano przy pierzejach, nie, jak było do tej pory, przy parku. W ten sposób „otworzymy” park, łatwiej będzie również z dostawą towaru. Zadbaliśmy o to, by było więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz  dla rodzin z dziećmi. W sumie miejsc parkingowych będzie 70, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych i 4 dla rodzin z dziećmi. Część parkingowa i jezdna będzie z kostki wymiarów 10 na 10 cm. Pod część jezdną, na tyle, na ile wystarczy, wykorzystamy kostkę z ulicy Mickiewicza. Ta kostka ma jednak bardzo różny wymiar. W parku wszystkie ciągi komunikacyjne będą wykonane z płyt granitowych. Krawężnik i obrzeża zostaną zrobione z pasów półmetrowych z kostki granitowej z odzysku, z kostki łupanej.

Jaki ruch zaplanowano na Placu Zwycięstwa?

Ruch będzie okrężny, tak jak teraz. Wjeżdżamy na prawoskręcie z ul. Bohaterów Warszawy od ulicy Poprzecznej, objeżdżamy dookoła i wyjeżdżamy na prawoskręcie w ul. Partyzantów. To będzie bardzo wytłumiony ruch, do rynku wjadą tylko ci, którzy będą mieli taką potrzebę. Łącznik, po którym dzisiaj jeździmy na Mickiewicza, będzie całkowicie zamknięty. Na połączeniu ulicy Mickiewicza z Placem Zwycięstwa zostanie zrobiona tzw. „zawrotka”. Po tej dróżce będą jeździć meleksy wożące ludzi na trasie centrum - Uzdrowisko. Wspomniana pętla została zaplanowana  z myślą o tym, by kierowcy meleksów swobodnie zawracali w tym miejscu.

 stara_rewitalizacja1.jpg


A co z oświetleniem?

W całej części poddanej rewitalizacji będzie założone nowe oświetlenie.  Stare zaś zostanie zdemontowane i przeniesione w inne miejsce.  Obecne  oświetlenie nie doświetliłoby wszystkiego w odpowiedni sposób, uznaliśmy, że  oświetlenie typu LED będzie lepsze, ponieważ te źródła światła są z roku na rok coraz tańsze. Ich konserwacja i energochłonność jest nieporównywalna z tymi, co są obecnie. Doświetlenie części wokół pierzei i w centrum parku będzie mocniejsze, tu przy alejkach wytłumione, żeby zrobić lekki nastrój. Dookoła będą lampy uliczne zawieszone na wysokości 9 metrów i 4,5 metra, lampy w środku będą na wysokości 3 metrów, czyli typowo parkowe, w alejkach postawione zostaną lampy niskie 0,6 metra, 1 metr. Pewną nowością jest oświetlenie ozdobno-informacyjne umiejscowione w poziomie posadzek w narożach Placu Zwycięstwa i na przedłużeniach alejek parkowych.  Oczywiście nie zabraknie ławeczek, koszów na śmieci, a także stojaków na rowery. Stare oświetlenie, ławeczki zostaną wykorzystane w innych miejscach, gdzie ich brakuje, a nie musi być taki wysoki standard jak w centrum miasta.  Wszędzie zostaną nasadzone nowe trawniki. Ponadto zostanie przebudowana fontanna, tryskacze będą w kształcie okręgu, woda wytryskająca z posadzki. Teren przy parku  jest opadowy i z dwóch stron zaplanowaliśmy schody. Zejścia się trochę przesuną, będą na połowie długości parku. Większość zostanie wykonana z granitu.

Co zmieni się w centrum miasta, jeśli chodzi o zieleń? Czy będą wycinane drzewa?

Wiele zastrzeżeń do zieleni w parku, szczególnie do tej, która  nie wpisuje się w dawny układ tego miejsca, miał konserwator zieleni. Chodzi głównie o  niskie krzaki, szczególnie iglaste. Dostaliśmy zarządzenie, żeby to usunąć. Plan jest taki, żeby  trochę ten park prześwietlić.  Zostanie wyciętych 65 sztuk drzew, przede wszystkim  drzewa dosadzone w późniejszym etapie, chore, pochylone.  Na to miejsce nasadzone będzie 56 drzew oraz krzewy, ale innych gatunków, bardziej płożące, i w innych miejscach.  Wszystkie decyzje o wycięciu drzew zostały podjęte po wykonaniu dokładnej analizy drzewostanu.

stara_rewitalizacja2.jpg
 


Czy zgodnie z wcześniejszymi planami, w centrum powstanie pijalnia wody?

Ustawienie pijalni byłoby na zasadzie elementu sezonowo dostawionego. To Uzdrowisko będzie się promować, na dzień dzisiejszy trwają uzgodnienia rozwiązania technicznego pijalni między Uzdrowiskiem a projektantem. Ale z pewnością nie będzie to stały obiekt.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac?

Rozpoczęcie prac nastąpi jak warunki atmosferyczne będą na to pozwalać. Jak na razie 17 stycznia została podpisana  umowa z wykonawcą.  Zakończenie rewitalizacji zaplanowano  na wrzesień  2013 roku.

 stara_rewitalizacja3.jpg


Jaka jest wartość zaplanowanych robót?

Wartość robót brutto  to 4 mln 560 tys. zł. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego  w wysokości do 60 procent kosztów kwalifikowanych. Podobnie jak na część zdrojową będziemy mieli  60 miesięcy gwarancji po wykonaniu robót.

Dziękuję za rozmowę.

Wizualizacja przedstawia projekt w jego pierwotnej wersji. Niestety nie ma aktualnej wizualizacji. Jeśli tylko się pojawi, zostanie zamieszczona na stronie.

/KR/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (65)
     

-juhgf (2013-01-31 21:25:15)

Zgadza się- to BYŁA najładniejsza "wiosenna" ulica w Busku.

-Niestety (2013-01-31 21:13:33)

"-juhgf (2013-01-31 12:58:01)

Na Kopernika też wycięto piękne drzewa. Owszem wsadzono nowe, ale w mniejszej ilości i to już nie to samo- niestety."

Za niedługo przyjdzie wiosna i już nie zobaczymy tych pięknych, kwitnących drzewek. Mamy za to "piękne" barierki.

-do wifi (2013-01-31 20:47:31)

Wyciąć parę krzywych krzaków/drzew ok, uporządkować trawnik ok, ale nie wycinka AŻ 65 ponad 100 letnich drzew. Teren zielony w miejskim parku nigdy czystością nie grzeszył...

-xtz (2013-01-31 20:43:10)

Nie, zgodnie z logiką, która panuje na terenie Buska, chore drzewo NIE leczy się, lecz WYCINA. Paranoja.

-xyz (2013-01-31 20:27:22)

o tym czy drzewo jest chore powinien decydować specjalista a nie urzędnik. Chore drzewa nie zapadły na chorobe miesiąc temu lecz od lat chorują. Buska władza / ta i poprzednie / nie prowadziły gospodarki drzewostanem. Poza tym drzewa chorę, zwłaszcza starodrzew należy leczyć.
t

-wifi (2013-01-31 19:26:31)

bardzo dobrze, że część drzew (krzywych, chorych) wytnie/wymieni się na krzewy.
Gdyby w planie było pozostawienie obecnego krzewostanu, te same osoby pewno by krytykowały takie posunięcie. Jakież to polskie!!!

-olo w sprawie drzew c.d. (2013-01-31 13:39:41)

- tak mocne przetrzebienie drzew w rynku spowoduje dużo większą dolegliwość hałasu na tej niewielkiej przestrzeni. Odczują to głównie mieszkancy przyrynkowych kamienic. Czy ktoś się nad tym zastanawiał?

-znacznie też wzrośnie odczuwalne zanieczyszczenie. A więc uwaga mieszkający tam astmatycy! Drzewa kumuluja zanieczyszczenia lotne oraz pyliste. Po prostu liście zatrzymuja duże masy kurzu. Kogoś w magistracie to zainteresowało?

- wspomniany już mikroklimat rynku / wilgotność, produkcja tlenu / ulegnie znacznemu pogorszeniu. Wreszcie drzewa stanowiły osłonę przed wiatrem. Ktoś nad tym w magistracie główkował?

- są badania / magistrat nie ma o tym wiedzy / np R.Ulricha dowodzące że przebywanie w otoczeniu zieleni obniża poziom stresu i przyspiesza regenerację organizmu. Tym napewno nikt się nie przejmował, bo to nie na urzędniczą głowę

Tak więc drodzy busczanie wybrani przez was urzędnicy, za wasze pieniądzę, upiększą wam rynek na swój sposób.

- (2013-01-31 13:37:58)

Na al.Mickiewicza też powinno być usunietych kilkadziesiat drzew,przecież niektóre maja sam pień i dwie galązki.Jak bedzie wyglądac aleja jak sie bedzie wycinać te spróchniolki,CHYBA PIKNIE!

-juhgf (2013-01-31 12:58:01)

Na Kopernika też wycięto piękne drzewa. Owszem wsadzono nowe, ale w mniejszej ilości i to już nie to samo- niestety.

-olo w sprawie drzew (2013-01-31 03:20:07)

Mam kilka pytań do burmistrza Mierzwy, choć nie liczę na odpowiedz jako,że taki styl / milczkowaty / preferuję jego szef. Oto te pytania:

- jaki to procent 65 drzew z ogólnego starodrzewia buskiego rynku?

- kto konkretnie podpisał zgodę na taką wycinkę?

- dlaczego 65 drzew idzie do kasacji a nie np 25? Czyżby wszystkie z tych 65
zagrażały bezpieczeństwu czy tylko to takie widzi mi się / widzi mi się, że będzie lepiej/

- czy były profesjonalne oględziny tych drzew tzn czy jest w tej sprawie ekspertyza dendrologiczna?

- czytam ,że konserwator się pozytywnie wyraził o tej wycince. Jaki konserwator? Może zabytków? Ten pozytywnie się wyraziło o dobudówce do Marconiego , więc o czym z nim rozmawiać

- czy ktoś w magistracie zdaje sobie sprawę z tego że wycinka tak dużej ilości drzew radykalnie zmieni klimat na rynku? Szczególnie w upalne dni?

- czy ktoś w magistracie zdaje sobie sprawę z tego że ubytek takiej ilości drzew pogorszy jakośc powietrza w tym żle wietrzonym i zanieczyszczonym spalinami rynku?

- (2013-01-30 23:32:11)

e to teraz kolombo i ekipa będą mieć jak na salonach . szkoda tych drzew

-xtz (2013-01-30 22:45:14)

Wycinka 65 drzew? Jakoś przez tyle lat na chore nie wyglądały... Najprościej wycinać drzewa i wybrukować teren. Zauważcie ile mamy zbędnego betonu/kostki na aleji Mickiewicza, kosztem zieleni.

- (2013-01-30 22:35:45)

Dobrze że odwilż bo we wtorek trudno było chodzić po schodkach na al. Mickiewicza,kto będzie odpowiadał za ewentualne wypadki?

-bolo (2013-01-30 20:48:58)

Co to za bełkot na końcu artykułu ''Wizualizacja przedstawia projekt w jego pierwotnej wersji. Niestety nie ma aktualnej wizualizacji. Jeśli tylko się pojawi, zostanie zamieszczona na stronie''?! Czy to znaczy że nie mają aktualnego projektu a chcą zaczynać robotę już!?
Inwestycja za 4 mln 560 tys a nie znalazło się parę stówek na wizualizację? Skandal!
Choć może chodzi o to by nie konsultując tej przebudowy z mieszkańcami rozpocząć robotę a potem tłumaczyć się i wciskać, że nic się nie da już zrobić bo jest już za późno - wydano już kasę, coś zniszczono bezpowrotnie, 'przypadkowo' i przez oczywiście pomyłkę wycięto zdrowe drzewa itp.
Jeśli tak mają wyglądać konsultacje społeczne inwestycji to ja tej już władzy dziękuję.

-skatepark? (2013-01-30 20:07:50)

czy to trudno samemu się wziąść i coś zacząć robić?
Najłatwiej narzekać i oczekiwać, aż Wam ktoś coś zrobi, a Wy i tak będziecie narzekać, że źle.
Jeżeli jest Was tylu ilu wynikałoby z wpisów, to:
-skrzyknijcie się,
-znajdźcie paru dorosłych jako sojuszników,
-poszukajcie w internecie, poróbcie foto na wyjazdach, jak taki park mógłby wyglądać,
-załóżcie komitet organizacyjny
-wybierzcie sobie jakąś najtańszą, albo najefektywniejszą przeszkodę
-znajdźcie miejsce, gdzie moglibyście to zbudować
-przeanalizujcie ile i jakie materiały na taką budowę będą potrzebne,
-zastanówcie się czy gdzieś takich niepełnowartościowych nie mogli byście dostać za darmo, lub po małych kosztach
-zróbcie sami składkę i szukajcie sponsorów, którzy mogli by Wam pomóc
-jak po takim rozeznaniu budowa będzie to w Waszym zasięgu
-idźcie dopiero wtedy do Burmistrza z własnym projektem i wizją skateparku
-zaproponujcie jakieś miejsce robiąc wizualizację graficzną
-po uzgodnieniach zróbcie swoją malutką część i ją użytkujcie
-jak faktycznie się Wam to uda zrobić i będzie Was grupa, to gwarantuję, iż władza wtedy Was wspomoże, ale dopiero wtedy, gdy się sami wykażecie.
Życzę powodzenia w realizacji swoich planów. To jest do zrobienia! Trzeba tylko chcieć!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry