swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Przebudowa Placu Zwycięstwa

Dodane: Kasia Data: 2013-01-29 20:15:35 (czytane: 28793)  Wersja do druku

Jeśli tylko zima ustąpi i będą warunki ku temu, żeby wykonać prace budowlane, na Placu Zwycięstwa rozpocznie się kolejny etap rewitalizacji. Dokładnie 17 stycznia została podpisana umowa z wykonawcą, którym jest firma Perfect z Bilczy. Pozostało jedynie ustalić rzeczywisty harmonogram robót z wykonawcą.

A kolejny etap rewitalizacji obejmuje Plac Zwycięstwa i kawałek łącznika ulicy Mickiewicza w stronę ulicy Kościuszki  przy Galerii Sztuki „Zielona”. Jak podkreśla wiceburmistrz Tomasz  Mierzwa remonty będą wykonywane pierzejami, tak, żeby nie było utrudnień w ruchu.


Proszę powiedzieć, jakie będzie wyglądał Plac Zwycięstwa po rewitalizacji? Co zaplanowano?

Plac Zwycięstwa będzie otoczony chodnikiem z płyt granitowych szerokości 3,60. Przy samych budynkach zrobimy wyrównanie z kostki granitowej łupanej, którą mamy z odzysku z ulicy Mickiewicza, żeby wyrównać linie. Zmieni się umiejscowienie parkingu, który zaplanowano przy pierzejach, nie, jak było do tej pory, przy parku. W ten sposób „otworzymy” park, łatwiej będzie również z dostawą towaru. Zadbaliśmy o to, by było więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz  dla rodzin z dziećmi. W sumie miejsc parkingowych będzie 70, w tym 9 dla osób niepełnosprawnych i 4 dla rodzin z dziećmi. Część parkingowa i jezdna będzie z kostki wymiarów 10 na 10 cm. Pod część jezdną, na tyle, na ile wystarczy, wykorzystamy kostkę z ulicy Mickiewicza. Ta kostka ma jednak bardzo różny wymiar. W parku wszystkie ciągi komunikacyjne będą wykonane z płyt granitowych. Krawężnik i obrzeża zostaną zrobione z pasów półmetrowych z kostki granitowej z odzysku, z kostki łupanej.

Jaki ruch zaplanowano na Placu Zwycięstwa?

Ruch będzie okrężny, tak jak teraz. Wjeżdżamy na prawoskręcie z ul. Bohaterów Warszawy od ulicy Poprzecznej, objeżdżamy dookoła i wyjeżdżamy na prawoskręcie w ul. Partyzantów. To będzie bardzo wytłumiony ruch, do rynku wjadą tylko ci, którzy będą mieli taką potrzebę. Łącznik, po którym dzisiaj jeździmy na Mickiewicza, będzie całkowicie zamknięty. Na połączeniu ulicy Mickiewicza z Placem Zwycięstwa zostanie zrobiona tzw. „zawrotka”. Po tej dróżce będą jeździć meleksy wożące ludzi na trasie centrum - Uzdrowisko. Wspomniana pętla została zaplanowana  z myślą o tym, by kierowcy meleksów swobodnie zawracali w tym miejscu.

 stara_rewitalizacja1.jpg


A co z oświetleniem?

W całej części poddanej rewitalizacji będzie założone nowe oświetlenie.  Stare zaś zostanie zdemontowane i przeniesione w inne miejsce.  Obecne  oświetlenie nie doświetliłoby wszystkiego w odpowiedni sposób, uznaliśmy, że  oświetlenie typu LED będzie lepsze, ponieważ te źródła światła są z roku na rok coraz tańsze. Ich konserwacja i energochłonność jest nieporównywalna z tymi, co są obecnie. Doświetlenie części wokół pierzei i w centrum parku będzie mocniejsze, tu przy alejkach wytłumione, żeby zrobić lekki nastrój. Dookoła będą lampy uliczne zawieszone na wysokości 9 metrów i 4,5 metra, lampy w środku będą na wysokości 3 metrów, czyli typowo parkowe, w alejkach postawione zostaną lampy niskie 0,6 metra, 1 metr. Pewną nowością jest oświetlenie ozdobno-informacyjne umiejscowione w poziomie posadzek w narożach Placu Zwycięstwa i na przedłużeniach alejek parkowych.  Oczywiście nie zabraknie ławeczek, koszów na śmieci, a także stojaków na rowery. Stare oświetlenie, ławeczki zostaną wykorzystane w innych miejscach, gdzie ich brakuje, a nie musi być taki wysoki standard jak w centrum miasta.  Wszędzie zostaną nasadzone nowe trawniki. Ponadto zostanie przebudowana fontanna, tryskacze będą w kształcie okręgu, woda wytryskająca z posadzki. Teren przy parku  jest opadowy i z dwóch stron zaplanowaliśmy schody. Zejścia się trochę przesuną, będą na połowie długości parku. Większość zostanie wykonana z granitu.

Co zmieni się w centrum miasta, jeśli chodzi o zieleń? Czy będą wycinane drzewa?

Wiele zastrzeżeń do zieleni w parku, szczególnie do tej, która  nie wpisuje się w dawny układ tego miejsca, miał konserwator zieleni. Chodzi głównie o  niskie krzaki, szczególnie iglaste. Dostaliśmy zarządzenie, żeby to usunąć. Plan jest taki, żeby  trochę ten park prześwietlić.  Zostanie wyciętych 65 sztuk drzew, przede wszystkim  drzewa dosadzone w późniejszym etapie, chore, pochylone.  Na to miejsce nasadzone będzie 56 drzew oraz krzewy, ale innych gatunków, bardziej płożące, i w innych miejscach.  Wszystkie decyzje o wycięciu drzew zostały podjęte po wykonaniu dokładnej analizy drzewostanu.

stara_rewitalizacja2.jpg
 


Czy zgodnie z wcześniejszymi planami, w centrum powstanie pijalnia wody?

Ustawienie pijalni byłoby na zasadzie elementu sezonowo dostawionego. To Uzdrowisko będzie się promować, na dzień dzisiejszy trwają uzgodnienia rozwiązania technicznego pijalni między Uzdrowiskiem a projektantem. Ale z pewnością nie będzie to stały obiekt.

Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac?

Rozpoczęcie prac nastąpi jak warunki atmosferyczne będą na to pozwalać. Jak na razie 17 stycznia została podpisana  umowa z wykonawcą.  Zakończenie rewitalizacji zaplanowano  na wrzesień  2013 roku.

 stara_rewitalizacja3.jpg


Jaka jest wartość zaplanowanych robót?

Wartość robót brutto  to 4 mln 560 tys. zł. Inwestycja zostanie dofinansowana z Regionalnego  Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego  w wysokości do 60 procent kosztów kwalifikowanych. Podobnie jak na część zdrojową będziemy mieli  60 miesięcy gwarancji po wykonaniu robót.

Dziękuję za rozmowę.

Wizualizacja przedstawia projekt w jego pierwotnej wersji. Niestety nie ma aktualnej wizualizacji. Jeśli tylko się pojawi, zostanie zamieszczona na stronie.

/KR/


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (65)
     

-skejtparki (2013-01-30 12:39:46)

Nic tylko czekać aż w takim skejtparku będą pomalowane markerami, kolejne miejsce do dilowania dla zjaranych JP małolatów. Idzcie dalej do pana O na światła i kupujcie alko dzieci, potem płaczcie ze zle i nie ma co robic. za nauke sie brac, nikt wam chlac z nudów nie kaze. tylko by sie bawily dzieciaki

-buskowianin (2013-01-30 12:08:25)

A gdzie obiecywany dzieciakom od 10 lat skatepark, pytam sie urzędasy jedne. nawet 1/10 tego nie poszla by z budżetu. Najpierw targi, pozniej plac zwyciestwa, z tym parkiem rozumiem okrutnie jest ale tergi ...

-buskowianin3 (2013-01-30 12:07:31)

Bardzo cię cieszę na te zmiany. Miło patrzeć jak Busko pięknieje na tle innych zaniedbanych miasteczek.

-buskowianin2 (2013-01-30 12:04:27)

poczekajmy do wiosny i Panowie napewno to wyczyszczą.

-buskowianin (2013-01-30 11:36:40)

kto i kiedy usunie plamy z oleju pozostawione przez strabag na podobno zrewilitalizowanej al. mickiewicza. oleju na wyremontowanej alei jest więcej niż w nie jednym złym warsztacie samochodowym

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry