swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Oddział geriatryczny w buskim szpitalu już działa -video

Dodane: Kasia Data: 2013-01-19 13:08:53 (czytane: 27536)  Wersja do druku

18 stycznia, dokładnie o 10.00 w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju został otworzony oddział geriatryczny, jedyny w całym województwie świętokrzyskim.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek Adam Jarubas, przewodniczący Sejmiku Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Gajek, wicestarosta Stanisław Klimczak, burmistrz Waldemar Sikora, radni, rzeczniczka oddziału  NFZ Barbara Szczepanek, a także pracownicy szpitala.

Zebranych przywitał dyrektor szpitala Grzegorz Gałuszka. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziału, nazywając zebranych przyjaciółmi szpitala. Nie krył, że nic nie udałoby się zrobić, gdyby nie  wyśmienity i oddany swej pracy personel.

geriatria_busko40.jpg

geriatria_busko35.jpg

Wojewoda wyraziła nadzieję, że buski oddział geriatrii będzie przykładem i wzorem do naśladowania dla innych oddziałów. Marszałek Jarubas przyznał, że Busko ma szansę uczynić z nowo powstałego oddziału swój znak firmowy. Szczególne słowa uznania dla dyrektora Gałuszki wyraził wicestarosta Stanisław Klimczak, który przyznał, że otwarcie oddziału to dopiero początek sukcesu. Gratulacje dyrektorowi złożył również burmistrz Waldemar Sikora, który podkreślił jak ważne jest, by zabezpieczyć podstawową opiekę starszym ludziom. Po uroczystym przecięciu wstęgi nowy oddział został poświęcony, a goście ruszyli na zwiedzanie.


Oddział geriatryczny, którego kierownikiem jest doktor Sylwester Wrona, został zakontraktowany na 25 łóżek, rocznie może przyjąć 720 pacjentów.  Pacjenci są przyjmowani już od środy 16 stycznia, jak na razie jednak wszystkie łóżka są wolne. Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju otrzymał kontrakt na leczenie geriatryczne w wysokości 2 mln zł. Oddział jest profesjonalnie przygotowany. 

 geriatria_busko46.jpg

Szpital z własnych środków wyremontował niewykorzystywaną część oddziału internistycznego. Na oddziale zatrudnionych jest trzech lekarzy geriatrów, a także personel pielęgniarski. Są tu przyjmowani pacjenci starsi wskazani do hospitalizacji w trybie ostrym wymagający kompleksowego leczenie. Intencją leczenia geriatrycznego jest przywrócenie, w miarę możliwości, dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego choremu oraz jego utrzymywanie na dobrym poziomie.
W całej Polsce działa jedynie 35 oddziałów geriatrycznych, a społeczeństwo się starzeje…

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (29)
     

-- (2013-01-20 20:44:52)

To że buski szpital jest pusty, s ludzie leczą się w Chmielniku itd. to przede wszystkim wina podejścia personelu do pacjentów, a raczej brak ludzkiego podejścia. Miałem możliwość zapoznać się z obsługą i zachowaniem lekarzy w Busku i w Chmielniku - to były zupełne inne bajki. Tak że ja dałbym się leczyć w buskim szpitalu tylko chyba jako nieprzytomny. A jeśli miałby paść taki szpital - to strata niewielka. Większość i tak już omija go z daleka więc nie wiele się zmieni.

--- (2013-01-20 18:02:23)

Buski szpital zniszczyło PSL.
oddziały są puste ludzie leczą się w Chmielniku , Pińczowie czy Kielcach tutaj są tylko stanowiska dla nieudolnych polityków.Nic już nie uratuje buskiego szpitala Panie starosto.Buszczanie to wiedzą a do pana wyborców powoli to dociera

-pp.. (2013-01-20 13:52:11)

Pppppp...anie.Gałuszko? kto będzie kierownikiem nowego oddziału. Jeszcze w grudniu wiadomo nam było,że oddział geriatryczny prowadziła będzie dr n. med. Alicja Klich-Rączka. Znów Grzesiu coś wykręcasz.Niestety Grzesiu :) są niedobre typy, patrzą Ci na ręce.Idź no do chłopaków na Herby- tam nauczą Cię honoru

-Rozżalona (2013-01-20 12:47:54)

Drodzy czytelnicy portalu busko.net.pl czy wiecie, że geriatrię otworzono zamykając połowę oddziału wewnętrznego i w ten sposób zabrano wam mieszkańcom powiatu buskiego możliwość leczenia. Co to za otwarcie geriatrii, to poprostu przechrzczenie połowy oddziału wewnętrznego na geriatrię. Co z tego będziecie mieć, ano to że jak będziecie kierowani do Oddziału Wewnętrznego to spora szansa że was nie przyjmą bo okroili internę do około 40 łózek i dla waszych mam, ojców, babci czy dziadków zabraknie miejsca i zostaną z izby odesłani do domu. Powiedzą Wam, że geriatria to jak interna- tak wcześniej geriatrii nie było, ale teraz ta geriatria będzie przyjmowała chorych za całego województwa więc dla tutejszych rodaków zabraknie miejsca w szpitalu który z trudem sami budowali. To kwestia jedna, kwestia druga to taka że na tej geriatrii jest zatrudniony jeden lekarz który jeszcze nie jest geriatrą bo egzamin specjalizacyjny będzie zdawał dopiero na wiosnę. Z buskiej interny odeszło ostatnio 7 lekarzy, a w marcu odejdzie reszta. I kto wtedy i internę i geriatrię będzie obsługiwał- miejmy nadzieję że świetni specjaliści z Krakowa. Tak trzymać. Gratuluję serdecznie ja z PSŁ już się wypisałam

-E (2013-01-20 12:21:59)

jakbyście dobrze poszukali to dowiedzielibyście, że większość szpitali likwiduje geriatrie,, tylko u nas w i tal zadłużonym szpitalu szukaja sposobu jak go zadłużyć bardziej. Niedługo zamkną cały szpital i tyle się cieszyc będziecie. Nie mam nic do starszych ludzi, dla nich jest hospicjum, lub opieka w domu, bo tak tak, na tym oddziale wyląduję Ci, którym już nie wiele zostało a rodzina ma ich w d... lepiej wyposażyć inne oddziały, na których notorycznie brakuje chociażby pościeli! A rodzina niech sie zajmie bliskimi.

-E (2013-01-20 12:15:24)

moim zdaniem to zly pomysl, zamiast otworzyć oddział rokujący to otworzyli nie oszukujmy sie umieralnie, która przyniesie tylko straty.

- (2013-01-20 12:09:37)

z otwarcia Kardiologii (obecnie jest tam por. ortop) były ładniejsze zdjęcia- więcej było twarzyczek PSL-owskich, wypasionych, z kurii też byli. Znów drodzy Obywatele zostaniecie nabici w butelkę! Rządzi banda idiotów.l Gdzie jest reszta województwa świętokrzyskiego? K...a jak może partyjka z 7% poparciem rządzić w województwie z tradycjami robotniczymi? Opamiętajcie się wreszcie Obywatele województwa świętokrzyskiego. Gdzie są Starachowice..Skarżysko. Ostrowiec? Sprzedali Was SLd-owcy.Za te parę mandatów. Nie do pojęcia jest,że granda chłopków PSL rządzi województwem.
Kmioty pogierkowskie..szkoły wam dano.za darmo,sieroty po komunie .

-iwan (2013-01-20 10:43:18)

Gratulacje,to dla strudzonego ,zastraszonego ciaglymi zwolnieniami personelu,zdjecie jak za KOMUNY

-oli (2013-01-20 09:43:24)

a gdzie szychy z solca ksiądz między innymi po ostatniej wpadce zrozumiał swoje polityczne postępowanie z punktu widzenia parafian negatywne

-DRAGON (2013-01-20 08:57:47)

A ja wiem jedno, że im więcej partyjniactwa, pokazówki i gry pod publikę tym mniej twórczej pracy na rzecz rozwoju szpitala i jego przyszłości. Jestem za geriatrią i nie tylko choć wiem, że miejscowe piekiełko partyjne, amatorszczyzna i bylejakość sprawi, że zakres świadczonych usług zmniejszy się a w przyszłości cały szpital się zwinie i ten proces już się rozpoczął i trwa w najlepsze w blaskach fleszy i bełkotu maluczkich ludków na zdjęciach powyżej.

-miszczu (2013-01-20 01:22:41)

Panie Waldku zapnij Pan marynarę

-ciekawy (2013-01-19 16:36:58)

Ile trzeba będzie zapłacić za pobyt na tym oddziale jak komuś się przydarzy tam dostać,czy wczasy na tym oddziele są zasilane w całosci z NFZ ???

- (2013-01-19 16:05:22)

Kardiologia też ruszyła z pompą

- (2013-01-19 15:55:28)

Brawo! Jesteśmy naprawdę środowiskiem starzejącym się. Nasze dzieci w świecie szukają spełnienia marzeń, a MY! sami często patrząc samotnie w okno myślimy, kto nam w chwili zagrożenia poda rękę. Życzę powodzenia Ordynatorowi, jego współpracownikom medycznym i pomocniczym. Wszystkiego najlepszego na tej -nowej w Busku- cudownej ścieżce medycznej.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry