18 stycznia, dokładnie o 10.00 w Szpitalu Powiatowym w Busku-Zdroju został otworzony oddział geriatryczny, jedyny w całym województwie świętokrzyskim.
W uroczystości otwarcia uczestniczyli m.in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek Adam Jarubas, przewodniczący Sejmiku Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Gajek, wicestarosta Stanisław Klimczak, burmistrz Waldemar Sikora, radni, rzeczniczka oddziału NFZ Barbara Szczepanek, a także pracownicy szpitala.
Zebranych przywitał dyrektor szpitala Grzegorz Gałuszka. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziału, nazywając zebranych przyjaciółmi szpitala. Nie krył, że nic nie udałoby się zrobić, gdyby nie wyśmienity i oddany swej pracy personel.

Wojewoda wyraziła nadzieję, że buski oddział geriatrii będzie przykładem
i wzorem do naśladowania dla innych oddziałów. Marszałek Jarubas
przyznał, że Busko ma szansę uczynić z nowo powstałego oddziału swój
znak firmowy. Szczególne słowa uznania dla dyrektora Gałuszki wyraził
wicestarosta Stanisław Klimczak, który przyznał, że otwarcie oddziału to
dopiero początek sukcesu. Gratulacje dyrektorowi złożył również
burmistrz Waldemar Sikora, który podkreślił jak ważne jest, by
zabezpieczyć podstawową opiekę starszym ludziom. Po uroczystym
przecięciu wstęgi nowy oddział został poświęcony, a goście ruszyli na
zwiedzanie.
Oddział geriatryczny, którego kierownikiem jest doktor Sylwester Wrona, został zakontraktowany na 25 łóżek, rocznie może przyjąć 720 pacjentów. Pacjenci są przyjmowani już od środy 16 stycznia, jak na razie jednak wszystkie łóżka są wolne. Szpital Powiatowy w Busku-Zdroju otrzymał kontrakt na leczenie geriatryczne w wysokości 2 mln zł. Oddział jest profesjonalnie przygotowany.

Szpital z własnych środków wyremontował niewykorzystywaną część oddziału internistycznego. Na oddziale zatrudnionych jest trzech lekarzy geriatrów, a także personel pielęgniarski. Są tu przyjmowani pacjenci starsi wskazani do hospitalizacji w trybie ostrym wymagający kompleksowego leczenie. Intencją leczenia geriatrycznego jest przywrócenie, w miarę możliwości, dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego choremu oraz jego utrzymywanie na dobrym poziomie.
W całej Polsce działa jedynie 35 oddziałów geriatrycznych, a społeczeństwo się starzeje…