swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Pyszna zabawa Mikołajkowa w Szpitalu „Górka” 2012 (fotoreportaż)

Dodane: Agnieszka Data: 2012-12-14 16:06:15 (czytane: 33845)  Wersja do druku

9 grudnia odbyła się zabawa mikołajkowa w Szpitalu „Górka” w Busku – Zdroju. Organizatorami byli nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych przy Szpitalu „Górka”, pod ich kierownictwem dziecięcy pacjenci zaprezentowali okolicznościowy spektakl połączony ze śpiewaniem kolęd.

Drugą część spotkania wypełnili koncertem muzycznym uczniowie Szkoły Muzycznej pod kierownictwem  Romy Owsińskiej.

Kulminacyjnym momentem niedzielnego popołudnia było wkroczenie św. Mikołaja z prezentami dla dzieci. Gdy już wszyscy pacjenci otrzymali podarunki, rozpoczęła się przeznaczona dla nich zabawa w której prócz nauczycieli uczestniczyli rodzice dzieci. Wspólnie z małymi pacjentami „Górki” uczestniczyli w tej radosnej mikołajkowej zabawie Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Buski Jerzy Kolarz, radni miejscy Maciej Gawin, Janusz Ciba, Marek Gręda, przedstawiciele Zarządu Uzdrowiska Busko – Prezes Wojciech Legawiec, Dyrektor ds. Lecznictwa Justyna Śliwińska, Dyrektor Szpitala „Górka” Jadwiga Karcz, Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Justyna Kwiatkowska.

gorka_mikolaj001.jpg 

gorka_mikolaj002.jpg 

gorka_mikolaj003.jpg 

gorka_mikolaj004.jpg 

80 zestawów prezentów zostało przygotowanych przez radnych miejskich, niedawno założone przez Macieja Gawina Stowarzyszenie Busko Busko, Marszałka Województwa, prezesa Uzdrowiska, PoiW „GOMAR” Pińczów, Nadleśnictwo Chmielnik i Pińczów, Lafarge Nida Gips, Hurtownia SAWA, worek zabawek od grupy anonimowej młodzieży.

 fotoreportaż

 

 /Robert Gwóźdź/

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (40)
     

-feliks orzeszek (2012-12-19 14:48:30)

Ten się nie myli, co nic nie robi. Zacznijcie kutole od siebie, na pewno coś znajdziecie:))

- (2012-12-18 19:44:29)

A ty bufonie dlaczego innych od bufonuf wyzywasz? O co Ci chodzi?
Dzieci i ich tragedii nikt się nie czepia! Celuję osobiście z komentarzami np w Legawca Wojciecha bo mnie załadował w wała wybierając koleżeństwo po linii partyjnej. A do dzieci i ich rodziców nic nie mam. I szczerze im współczuję... A z drugiej strony gdyby nie te chore dzieci ti i Górka by nie zarobiła, i pensjonaty i kawiarnie. Trzeba ważyć co, jak i w jakim celu się pisze

- (2012-12-18 18:57:38)

pracuję na Górce i powiem krótko , każdy bufon powinien z takimi dziećmi popracować chociaż 1 rok , miałby wtedy szacunek do innego człowieka , do matki , która ostatnie pieniądze jest w stanie oddać dla ratowania dziecka oraz do niepełnosprawności małych i tych /aktualnie/ leczonych ciut starszych

-ii (2012-12-17 13:40:44)

...no i poprzednik to lizus utargować przy okazji by chciał. Trzeba spojrzeć obiektywnie, po co rodzice ciągną dzieci za sobą na górkę. Jakie są zyski z ich obecności, a jakie straty ponoszą instytucji?

-Rok 2011 /2013 (2012-12-17 08:45:21)

Pomału zapominamy i trzeba z Nowym 2013 iść pod rękę.Temat wspomnianych milionów nie świeży juz przesmierdł. Zagadnieniem nr 1 są dzieci Górki czy aby nie będą ich leczyć na zasadzie zabieg i do domu o ich koniecznej pooperacyjnej rehabilitacji zapomną bo dobry wuj z NFOZ nie da na to pieniędzy .Rodzice dzieci kalekich to często biedni ludzie których na operację nie stać a po drodze i w łapę nie rypną więc jest problema. Jarubas to również artysta-muzyk, piosenkarz ci zazwyczaj mają dobre serca
ale czy inni będą chcieli chcieć tego nie wiemy.

- (2012-12-17 03:35:53)

jak to nie słyszałeś o widełkach +/- 5
tzw błąd statystyczny ;)

A tak poważnie to zawaliła z tego co słychać i można przeczytać Pani dyrektor owego ośrodka, to jej psi obowiązek było dopilnować tych zaświadczeń. Przepisy są przepisami, wymogi wymogami, biurokracja biurokracją, unia unią - koniec i basta.

- (2012-12-16 23:26:43)

jakie 10 milionów, przecież trzeba oddać ponad 15

- (2012-12-16 21:25:42)

- co za durne tłumaczenia, aby uzyskać wyższą dotację dziecko to powinno mieć orzeczenie o niepełnosprawności na 30 września, wygląda na to, że tylko w Busku nie umieją czytać. Może starostwo oświeci wszystkich i poda w jakiej wysokości dostawali nagrody pracownicy w ostatnich latach w grudniu. Jest to w końcu instytucja i łaski nie robi.

- (2012-12-16 21:06:09)

- co za durne tłumaczenia, aby uzyskać wyższą dotację dziecko to powinno mieć orzeczenie o niepełnosprawności na 30 września, wygląda na to, że tylko w Busku nie umieją czytać. Może starostwo oświeci wszystkich i poda w jakiej wysokości dostawali nagrody pracownicy w ostatnich latach w grudniu. Jest to w końcu instytucja i łaski nie robi.

-- (2012-12-16 18:36:26)

No właśnie. Niech się w Solcu zajmą swoimi sprawami amen

- (2012-12-16 13:21:29)

Oświećcie winno być jeżeli już. I oświecam, jeżeli to wydarzenie miało na celu wyłącznie przyniesienie radości dzieciom to oczywiście świetne i godne naśladowania. Niestety myślę że ważniejszym celem był splendor dla widniejących na fotach urzędasów i radnych...

-... (2012-12-16 12:53:32)

Co ma wspólnego zabawa z Mikołajem na Górce z tymi milionami? Oświecie mnie bo chyba jakiś niedorozwinięty jestem? Ze zdjęć wynika, że dzieci bawiły się fajnie, Mikołaj jak należy i to był chyba jedyny cel tego wydarzenia, sprawić dzieciom odrobinę radości.

--- (2012-12-16 12:45:26)

Czy za te niedociągnięcia na Górce ktoś poniósł odpowiedzialność? Ktoś się podał do dymisji ze starostwa? Nie słyszałam aby ktoś poniósł odpowiedzialność. Trzeba mieć tupet żeby się pokazywać na Górce po takiej aferze. Trzeba mieć tupet.

- (2012-12-16 12:35:22)

Zresztą zanim coś się napisze trzeba może poczytać trochę:

Nasze informacje potwierdza starosta buski Jerzy Kolarz. - Najwyższa Izba Kontroli właśnie zakończyła u nas pracę. Zakwestionowano około 10 mln zł pobranych z subwencji oświatowej. Nie spodziewałem się, że te pieniądze mogą być aż tak duże - podkreśla starosta. To pod niego podlega Zespół szkół Specjalnych działający przy Szpitalu Specjalistycznym Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym "Górka" w Busku-Zdroju. Uczęszczają tam dzieci, które w tej placówce leczą się i rehabilitują. Cierpią głównie na porażenie mózgowe i schorzenia ortopedyczne. Zdarza się, że w lecznicy przebywają przez wiele tygodni. Aby w tym czasie nie miały przerwy w nauce, w szpitalu zorganizowano dla nich szkołę. Zajęcia odbywają się na różnych szczeblach - od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej. Za dziecko niepełnosprawne szkoła otrzymuje kilkakrotnie więcej subwencji oświatowej niż za zdrowego ucznia.

Kontrolerzy NIK wykryli jednak, że w dokumentach większości uczniów nie było orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. I tylko za dwa lata zakwestionowano około 10 mln zł subwencji oświatowej. Rocznie w buskiej szkole uczyło się około 150 dzieci, zaledwie kilka z nich miało wszystkie niezbędne dokumenty.


- Do głowy by mi nie przyszło, że szkoła nie miała tych orzeczeń. Wystarczy zobaczyć te dzieci i od razu widać, że są niepełnosprawne, większość z nich jeździ na wózkach inwalidzkich - podkreśla starosta Kolarz. Dodaje, że szkoła nie potrafiła wyegzekwować od rodziców orzeczenia o niepełnosprawności. - Zweryfikujemy teraz, dlaczego dyrektorka nie żądała ich od razu od rodziców. Z mojej wiedzy wynika, że opiekunowie obiecywali, że dostarczą orzeczenia, ale rzadko kiedy to robili - podkreśla.

Potwierdza to Justyna Kwiatkowska, dyrektorka Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju. - Rodzice przywozili dzieci z różnych części kraju. Gdy odbierali je z leczenia nie mieli ze sobą tych orzeczeń. Egzekwowanie dokumentów okazało się zatem niemożliwe - mówi.

Jak to się stało, że sprawa wyszła na jaw dopiero teraz? - Szkoła podaje informacje o uczniach do Systemu Informacji Oświatowej i tam obliczane są kwoty subwencji. Kuratorium oświaty ani Ministerstwo Edukacji Narodowej nie weryfikują od razu tych wszystkich informacji czy orzeczeń. Sprawy wychodzą na jaw dopiero podczas takich kontroli - tłumaczy Lucjan Pietrzczyk, świętokrzyski wicekurator oświaty.

Po kontroli NIK dokumenty trafiły do MEN. Wszystko wskazuje na to, że powiat buski będzie musiał zwrócić do budżetu państwa ok. 10 mln zł. - Staramy się zmniejszyć tę kwotę. Poleciłem dyrektorce ściągnąć jak najwięcej orzeczeń. Na razie mamy dokumenty, dzięki którym moglibyśmy zmniejszyć tę kwotę o jakieś dwa miliony - wylicza Kolarz.

Nie wiadomo, czy resort edukacji przystanie na tę propozycję. "Sprawa jest analizowana, nie zapadły jeszcze żadne decyzje" - odpisało nam biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zarząd powiatu planuje wyciągnąć konsekwencje wobec dyrektorki szkoły. - Wina ewidentnie leży po jej stronie. Konsekwencje możemy jednak wyciągnąć dopiero po ogłoszeniu prawomocnego wyroku sądowego. Chociaż jest szansa, że pani dyrektor sama zrezygnuje z pracy - tłumaczy starosta.

- To na pewno było moje niedociągnięcie. Nie miałam pojęcia, że sprawa będzie dotyczyć aż takich pieniędzy. Dlatego 31 maja składam rezygnację - zapowiedziała Justyna Kwiatkowska.


- (2012-12-16 12:32:56)

Poniżej ciekawie napisane... Pieniądze górka dostała, ale nie zostały prawidłowo powypełniane papiery (między innymi brakowało podpisów rodziców dzieci tam leczonych itd) w związku z czym pieniądze powinny zostać zwrócone. A Kolarz to sobie może wiadro ziemniaków przenieść na podwórku a nie manipulacje środkami z dotacji celowych czy środków budżetowych refundowanych. Ludzie być może g...no wiedzą, a niektórzy g...no piszą jak TY

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry