Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-27 08:51:28 (czytane: 23376) 
Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 listopada, buscy radni zdecydowali, że od nowego roku na terenie gminy zostanie wprowadzona opłata od posiadania psów. Będzie ona wynosiła rocznie 36 złotych od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną.
Wprowadzenie opłaty ma na celu zmniejszenie ilości psów bezdomnych.
Jak czytamy w uchwale: „opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 31 marca roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek jej zapłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba fizyczna weszła w posiadanie psa i wygasa z upływem miesiąca, w którym osoba fizyczna utraciła posiadanie psa”. Opłaty należy wpłacać do kasy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub na rachunek bankowy gminy.
Z mocy ustawy, opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:
członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,
osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,
osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 i Nr 223, poz. 1463) - z tytułu posiadania psa asystującego,
osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
/kr/
Posiedzenie Rady Miejskiej retransmitowane będzie w naszej Telewizji Internetowej:
Zapraszamy również do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (92) |
-***a (2012-11-28 09:06:01)
Bardzo dobrze, wreszcie zapłacą ci, których pupile srają gdzie popadnie.
-Asia (2012-11-28 08:40:21)
Jakich kotów... Mój kot jest w domu nie wychodzi i sra do kuwety w mojej łazience, a co najważniejsze ja po nim sprzątam. Jak was widzę z psami na spacerze jak srają na chodniki i przyległe do bloków trawniki to mi się.... chce. Mój sąsiad z bloku jest taki beszczelny, że stoi na klatce pali faję, pieska puszcza a on wali kloka przed samym wejściem. NIGDY, NIGDY jeszcze w Busku nie widziam by ktoś sprzątnął po swoim psie. MOim zdaniem oplata powinna wynosić 36 zl za miesiąc,
-Bezimienny (2012-11-28 07:35:38)
Proponuje wprowadzić wymóg korzystania z kibla przez psy i kupy przestaną być problemem. A składka zdrowotna i emerytalna dla psa też by był dobrym pomysłem ;-)
-arrrt (2012-11-27 23:23:05)
TERAZ DOPIERO SKURRR...ELE ZROBIĄ TYM DUŻO DOBREGO....NIE MAJĄ POJĘCIA ILE PSÓW ZOSTANIE ZAMORDOWANYCH LUB PORZUCONYCH :(
-gość (2012-11-27 23:19:37)
[b]radni i burmistrz niech się lepiej zabiorą za pomoc p. Danucie która prowadzi pod lasem bez wody i prądu schronisko dla psiaków i zwierząt domowych porzuconych i skrzywdzonych przez zwyrodnialców......już od kilku lat!!!!!!!!!!![/b]
-xyz (2012-11-27 22:46:16)
żeby te psy wiedziały ilu tu maja obrońców. Jakiż przejęty ich losem jest naród buski. Ilez troski i obaw że będzie więcej bezdomnych. Brutalny, chamski stosunek do psów juz zaowocował tym nibyschroniskiem przy cmentarzu, Teraz psie nieszczęście zabrano z ludzkich uszu i oczu. I raptem przypomnieli sobie o braciach mniejszych chrześcijanie niedzielni
-.... (2012-11-27 22:29:13)
Drodzy Buscy Radni!!!!
ta jakże niemądra decyzja przyczyni sie tylko do tego, iż wiele osób zamiast opłacać podatek za czworonogiego "przyjaciela" postanowi się go pozbyć a to sprawi, że albo te biedne pieski błąkające się po ulicach zdechną z głodu albo trafią do nieszczęsnego schroniska!!!!!!
Po za tym, pomóc psom które leżą zmarznięte i głodne na ul. 1 maja w Zdroju nieopodal sanatorium Krystyny nie ma kto!!!!
Również te obok hali sportowej...
i z pewnością wiele innych!
-blondynka ale nie pusta (2012-11-27 20:56:49)
zapłacic powinni Ci co wlasnie wymyslaja takie bzdury-mozna by nazac to podatek od "pierdzenia w stołek" ludzie wam juz lekarz nie pomoze! szkoda ze przyszlo mi mieszkac w tym miescie gdzie wladza to debile-inaczej ich sie juz nie da nazwac
- (2012-11-27 20:34:01)
Ciekawe jak jakis pijaczyna będzie musiał zapłacić za psa ? to będzie wolał zabić psa i pojsc na wino, niż zapłaci ten podatek.
- (2012-11-27 20:32:03)
Proszę o wytłumaczenie dlaczego ja mam płacić za psa na mojej posesji,jest to wyłącznie mój pies ,na moim podwórku ,ja go karmię ,ja za niego odpowiadam ,ja z nim chodzę do weterynarza , Po prostu to mój PIES ,A kto zapłaci podatek za ptactwo które SRA z góry na moją posesje,,, Panie Burmistrzu nie potrafię tego zrozumieć ,za co ,i w imię czego .to nadal mój pies i moja posesja,,,,,,,,W taki sposób to Urząd Miasta będzie gościł te bezdomne psy u siebie u siebie w pokoikach ,Czy ktoś zadał sobie pytanie ,,czy ludzie zapłacą ,nie ludzie wyrzucą za płot ,i unikną płacenia.....Ja mam 4 pieski i nie zapłacę .Ja podatek już płacę od gruntu na którym stoi mój dom, o sorry a od kur kiedy !
-ja nadal pytam (2012-11-27 19:34:12)
dlaczego kot ma byc obywatelem 2 kategorii
-wifi (2012-11-27 19:12:06)
trzeba spłacać zaciągnięte przez gminę kredyty...Któż to ma robić jak nie obywatel? Dziś podatek od psa, a jutro może od powietrza, deszczu, od dziecka...
- (2012-11-27 19:10:00)
MAM PSA KTÓRY BIEGA PO MOJEJ POSESJI - PODATEK PŁACE Z DZIAŁKE A TERAZ MAM PŁACIĆ ZA PSA KTÓRY BIEGA TYLKO I WYŁĄCZNIE PO MOJEJ OGRODZANEJ DZIAŁCE???CZY TO NIE JEST PODWÓJNE OPODATKOWANIE MIESZKAŃCÓW ?!DOSYĆ JEST TAK DROGIE URZYMANIE TJ. KARMA, WIZYTY W PRZYCHODNI WETERYNARYJNEJ TO DOWALOM NAM JESZCZE PODATEK I GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ? A ILE BĘDĄ PŁACIĆ PODATKU WŁAŚCICIELE KOTÓW?!
-wc (2012-11-27 19:05:19)
skoro nasi wybrani potrafia zaczynac i konczyc pewnie tez na nowych KIBLACH to ja poprosze o kibel dla PSOW W ramach podatku
-do radnych (2012-11-27 18:01:32)
Już teraz na każdej wiosce błąka się po kilka porzuconych piesków a podatek, który uchwalili nasi wspaniałomyślni radni doprowadzi do zwiększenia ich o kilkadziesiąt. Mam prośbę do naszych radnych aby następna uchwała dotyczyła budowy dużego schroniska a swoje diety oddawali na jego utrzymanie i w wolnym między sesjami pracowali tam społecznie.Powodzenia w następnych wyborach.Pozdrowienia od wiejskiego elektoratu.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.