Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-27 08:51:28 (czytane: 23374) 
Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 listopada, buscy radni zdecydowali, że od nowego roku na terenie gminy zostanie wprowadzona opłata od posiadania psów. Będzie ona wynosiła rocznie 36 złotych od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną.
Wprowadzenie opłaty ma na celu zmniejszenie ilości psów bezdomnych.
Jak czytamy w uchwale: „opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 31 marca roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek jej zapłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba fizyczna weszła w posiadanie psa i wygasa z upływem miesiąca, w którym osoba fizyczna utraciła posiadanie psa”. Opłaty należy wpłacać do kasy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub na rachunek bankowy gminy.
Z mocy ustawy, opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:
członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,
osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,
osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 i Nr 223, poz. 1463) - z tytułu posiadania psa asystującego,
osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,
podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.
/kr/
Posiedzenie Rady Miejskiej retransmitowane będzie w naszej Telewizji Internetowej:
Zapraszamy również do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (92) |
-Asia (2012-11-28 18:40:55)
Jeszcze jedno, wystarczy teraz zerknąć na byle jaki trawnik /wiosną czy latem nie widać bo trawa zielona, wysoka/ znalezienie metra kwadratowego bez psiego g... jest niemożliwe.
Moi drodzy, boli mnie to, że faktycznie oplata na której temat tak zawzięcie trwa dyskusja faktycznie negatywnie odbije się na pieskach, ale jednocześnie apeluje do wszystkich, którzy posiadają czworonogi by po nich sprzątali, a tym którzy trzymają zwierzaki na swoich podwórkach niestety współczuję - ich faktycznie spotkała niesprawiedliwość i rozumie ich irytacje.
-Asia (2012-11-28 18:34:08)
Fakt,co do sprzątania po moim kocie , za wyrzucanie śmieci płacę, ok 8 zł na miesiąc od jednego domownika.Za wywóz śmieci od kota oplata nie jest pobierana. Jawna niesprawiedliwość, jak ktoś wymyśli i taką oplatę to pewnie zapłacę. Przecież kicia to też domownik. A w celu wyjaśnienia kupki kota wyrzycam do kibelka / za ścieki również pobierana jest opłata - od zużycia nie od domownika. Jak więc widzicie moi drodzy, wydaje mi się, że nikomu krzywdy nie robię, ale jak moje dzieci idą pograć w piłkę pod blokiem i przychodzą z piłką i butami całymi w psich odchodach to szlag mnie trafia.
-panie włodarzu (2012-11-28 17:43:14)
Wprowadzenie opłaty ma na celu zmniejszenie ilości psów bezdomnych. Śmiechu warte. Człowieku psy są podżucane z innych miast. Bezdomne psy, to psy z zewnątrz, a nie z gminy Busko. Tak trudno to zrozumieć.
-do asiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii si (2012-11-28 17:41:45)
zastanow sie dziewczyno czy ty jedyna masz zwierze po ktorym sprzatasz/? wez sie obudz a kuwete to co nie wyrzucasz do wspolnego kosza? a co ma powiedziec ktos kto tez ma psa na swoim własnym podwórku? sam po nim sprzata? biedulka
-wolontariuszka (2012-11-28 16:31:22)
no nie no porostu k.rwa no nie , nie wierze że w busku jest tylu ograniczonych ludzi, którzy nie wiedza skąd bierze się bezdomność psów i nie tylko, którzy są zapatrzeni wyłącznie na swoje 4litery. ludzie którzy nazywają się katolikami, chrześcijanami , co niedziele chodzą do kościoła a nie potrafią pomóc bliźniemu , słabszemu, sraja na cudze podwórko i mysla wylacznie o sobie. pozabijaliby bogu ducha winne zwierzeta w imie czego ?
-NO TO ICH POJE......ŁO (2012-11-28 16:27:35)
Niech lepiej zajmą się tym BURDELEM jaki jest w Busku. Na każdym kroku widać niekompetencję urzędników ( przykłady )
ZMIANA RUCHU , PARKINGI , CIĄGLE TRWAJĄCE REMONTY DRÓG, SZUKANIE ZAASFALTOWANYCH STUDZIENEK KANALIZACYJNYCH I WIELE INNYCH SPRAW.
A NA GWAŁT SZUKANIE PIENIĘDZY TO JUŻ WIELKA PRZESADA.
-DO WOLONTARIUSZKI (2012-11-28 14:24:28)
ty się nie nadajesz do pełnienia takiej funkcji. jesteś głupia
że mówisz o dzieciach BACHORY A BABCIE MOŻNA BY BYŁO UKARAĆ MANDATEM
-wolontariuszka do Mariusza (2012-11-28 13:42:26)
Co ty człowieku bredzisz, idac twoim tokiem myslenia to moze zacznijmy usypiac meneli, rodziny nie wydolne finansowo, upośledzonych, starych bo oni do niczego nie sa potrzebni, do niczego sie nie nadaja, sa darmozjadami ktorzy z naszych, ups sory twoich podatkow sa utrzymywani. widze ze tobie blizej do Hitlera niz Papieża
oswiec mnie i powiedz ile kosztuje utrzymanie psa miesiecznie.
-Mariusz M. (2012-11-28 13:34:00)
@wolontariuszka
Sam sobie wsadź czipa gdzie światło nie dochodzi, a nie bezdomnemu lub bezpańskiemu psu. Ty wiesz ile kosztuje utrzymanie tako psa na miesiąc?! Spora część Busczan nie zarabia na rękę tyle ile z ich pieniędzy z podatków na te psy. Je dla ich dobra jak i lokalnego społeczeństw trzeba usypiać, a nie bezczelnie trwonić pieniądze ciężko pracujących ludzi. Trochę humanitaryzmu i oświecenie w głowie trzeba mieć, a nie ekociemnotę i zacofanie.
-Mariusz M. (2012-11-28 13:27:07)
@ arrrt
Morduje to się ludzi, zwierzęta zabija. Naucz się stosować odpowiednio dane pojęcia, słowa, wyrazy.
-wolontariuszka (2012-11-28 11:57:23)
Ci co tak krzyczą o psie kupki może tak zacznąć pilnowac swoiech dzieci, ktore śmiecą, plują gumami i leją gdzie popadnie.
apropo dzieci, kiedyś widziałam jak babcia wybrała się na plac zabaw do zdroju z wnuczką tej zachciało się kupkę i wiecie co babcia zrobiła? zdjeła wnusi gacie a mała nasrała na trawniczku na placu zabaw. oj jak ja żałuje ze tego nie nagrałam.
a teraz darciuchy pilnujcie swojego obejscia i swoich bachorów a dopiero później pouczajcie innych.
kolejny raz powiemzmnieszy bezdomnosc psów wyłącznie sterylizacja i czipowanie psów.
dla bezmózgich jełopów -sterylizacja zapobiega rozmnazaniu psów i chorobom takich jak ropomacicze rak sutkow oraz urojonuym ciazom.
a poprzez czipowanie zaden buc ze wsi nie wywali psa na zbity pysk ani nie przywiąże do lasu do drzewa bo pies bedzie oznakowany i wiadomo bedzie do kogo nalezy
-Karol (2012-11-28 11:15:40)
Niech najpierw ujawnią swój MAJĄTEK bo domy warte 200tyś zł to chyba wielka przesada. ZŁODZIEJE I KOMBINATORZY.
-cccccc (2012-11-28 10:37:47)
do nie pustej blondynki sory blondynko jesteś puta ,bo nawet nie potrafisz sklecić sęsownego zdania ,to które napisałaś nie dość że obrażliwe to niewiadomo o co ci chodzi , a może właśnie o to pierdzenie w stołek
-Anonim (2012-11-28 10:34:12)
A ja chciałbym przypomnieć iż od roku 2014 zostanie wprowadzony podatek od ilości stolców w tygodniu.
-ann (2012-11-28 10:20:42)
to na pewno dobrze zrobili,teraz dopiero będzie bezdomnych psów!a ile zostanie bestialsko zabitych?!!!!!!!!!powinni się radni puknąć w łeb.niech szukają pieniędzy u siebie.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.