swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Od nowego roku płacimy podatek za psa

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-27 08:51:28 (czytane: 23373)  Wersja do druku

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 listopada, buscy radni zdecydowali, że od nowego roku na terenie gminy zostanie wprowadzona opłata od posiadania psów. Będzie ona wynosiła rocznie 36 złotych od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną.

Wprowadzenie opłaty ma na celu zmniejszenie ilości  psów bezdomnych.

Jak czytamy w uchwale: „opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 31 marca roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek jej zapłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba fizyczna weszła w posiadanie psa i wygasa z upływem miesiąca, w którym osoba fizyczna utraciła posiadanie psa”. Opłaty należy wpłacać do kasy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub na rachunek bankowy gminy.


Z mocy ustawy, opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,

  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,

  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 i Nr 223, poz. 1463) - z tytułu posiadania psa asystującego,

  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,

  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

/kr/


Posiedzenie Rady Miejskiej retransmitowane będzie w naszej Telewizji Internetowej:

ponidzieTVlogo5_200.png
KLIKNIJ I OGLĄDAJ!!!

Godziny emisji:

27.11.2012: godz. 10.00, 15.30, 20.00

 
Zapraszamy również do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

 

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (92)
     

-A dlaczego rolnicy mają nie płacić? (2012-11-28 22:57:54)

Jak nie Jestem rolnikiem to płacę ZUS i podatki. A Jak sie jest rolnikiem to KRUS raz na kwartał i 20 psów bez podatku. Ile jeszcze się będzie ich preferencyjnie traktować?

-Reksiu (2012-11-28 22:52:28)

Pies to prosta zwierzyna ale człowiek to ponoć istota wyższa, więc sprzątaj po swym piesku bo faktem że zniżasz się do poziomu niższego niż Twój piesek.
To nie psów wina że srają tylko tych co ograniczeni są i ślepych udają po swych psach, pytanie się nasuwa jak swe dzieci chowają ? Chrum chrum .....

-sss (2012-11-28 22:51:46)

tak dla wyjaśnienia, nie chodzi o to żebyś szanowała ludzi, którzy nie szanują Twoich wypowiedzi, chodzi o wszystkich innych którzy czytają Twoje wpisy i szanowali by je gdyby nie Twoje podejście do ludzi ze wsi (nie pierwszy raz się o to spieramy, jesli sobie przypominasz) a nazywanie dzieci bachorami to juz jest naprawdę na poziomie menela spod sklepu a nie osoby mądrej. Ja jako osoba ze wsi i matka czuję się naprawdę dotknięta Twoimi wpisami.

-sss (2012-11-28 22:43:54)

do WOLONTARIUSZKA: nie widze związku pomiędzy dokopaniem komuś za takie posty a nazywanie dzieci bachorami a ludzi ze wsi bucami. W 100% zgadzam się z Tobą jeśli chodzi o sterylizację i chipowanie, ale, do cholery, to że jakiś bezrozumny człowiek obrazi Ciebie lub Twoje poglądy to nie znaczy, że możesz obrażać wszystkich.

- (2012-11-28 22:19:46)

"RADNE " powinni wprowadzić podatek od widoku z okna i liści na drzewie , no ale teraz Straż Miejska zamiast łazić po Zdroju i mandaty pisać zmienią obyczaje i będą sprawdzać już nie tylko karty parkomatowe ale również umowy o wywóz śmieci i podatek od psów o ile po nr rejestracyjnym dojdą właściciela pojazdu do ciekawe jaki ustalą klucz do poszukiwania właścicieli psów --- POWODZENIA

-wolontariuszka do ss (2012-11-28 22:07:27)

dlaczego mam szanować ludzi którzy nie szanuja wypowiedzi innych , nie wiem czy zauwazyles od poczatku do czyich postów pije. jezeli ktos mnie obraza to co mamj ak przykłady katolik nadstawić drugi policzek? bo jezeli ktos nazywa psa brudnym kundlem ktorego "sie nie morduje za zabija" jak to napisal jakis forumowicz to dlaczego mam nie nazwac dziecka bachorem?

-sss (2012-11-28 21:50:33)

do WOLONTARIUSZKA:
Strasznie mnie irytujesz kobieto!!! Żeby nie powiedzieć wku.... . Już drugi raz upominam Cie, żebyś liczyła się ze słowami, bo my "buce ze wsi" i posiadający " bachory" mamy już dość takiego szkalowania. Jeżeli chcesz,żeby ktoś szanował Ciebie i Twoje poglądy to Ty też szanuj innych. Takim zachowaniem na pewno nie przekonasz ludzi żeby inaczej traktowali zwierzęta, wręcz odwrotnie. Cenie to,że kochasz i dbasz o psy, ale okropnie mnie irytują Twoje wypowiedzi pełne nienawiści i wyzwisk. OPANUJ SIE!!!!!!!

-EWa (2012-11-28 20:55:56)

A ja mam chomika i rybki - jedno i drugie robi kupki.Chomika bobki wyrzucam z wiórami do kosza, a brudną wodę wylewam do kibla.Za ścieki i wywoz smieci płacę. Czy podatek od psa też będę musiała?

-- (2012-11-28 20:55:03)

- sprzątniecie kupy po psie nie nastręcza trudności, wystarczy foliowy woreczek, nieliczni tylko sprzątają po psach; często można zauważyć jak pies wali kupę na trawnik, a właściciel(ka) udaje, że tego nie widzi obserwując chmury- KULTURY TROCHĘ

- (2012-11-28 20:53:08)

Chyba sobie jaja robią. Ani mi się śni żebym płaciła za mojego psa, który siedzi na moim podwórku i je to co ja mu kupię. Sra sobie też na moim podwórku, dla jasności. Kraj absurdu!

-wolontariuszka (2012-11-28 20:28:22)

psiarze tez nie przesadzajcie, na osiedlach jest mnostwo koszy na smieci, gorzej niestety w miescie i tu trzeba isc na skarge do wladz.

jedno jest pewne cywilizacja do buska jeszcze nie dotarła.

ja po swoim psie sprzatam i nie mam probelmow zeby isc z jego kupa kilka metrow do kosza. nie niose jej w reku tylko w worku

-A GDZIE TE GOWNA WYNOSIC (2012-11-28 19:27:15)

do koszy na smieci ? zastanow sie czy łazic przez pol miasta z workiem złote mysli polakow

-asiu (2012-11-28 19:25:33)

obudz sie kobito obudz wszyscy to placimy ja mam 2 psy oba wysterylizowane a bezdomnym pomagam bardziej niz moze ty w głowie pomyslisz ale wybieranie z portfeli kasy niby dla wyzszych celow to jest smiech ...... czujesz juz ta opieke nad bezdomnymi ?

-a (2012-11-28 19:22:31)

kobieto a [podatku od działek nie ma a my nie płacimy oplat za scieki i wywoz smieci zejdz na ziemie jak chcesz kultury zacznij od poczatku ludzie w cywilizowanych miejscach maja mozliwosc na cywilizacje .. sa miejsca gdzie psie odchody mozna wyrzucic przynajmniej co jakies kilkanascie m. takze nikt nie wymaga cudow ale z 2 str niech nie zaslaniaja sie dobrem bezdomnych psow na ta sa inne fundusze a jesli maja zabrac juz kase za psy to niech chociaz postawia za to kosze na odchody jakop 1sza posprzatam po moim. ps nikt mi nie dolozyl grosza za sterylizacje ktora zrobilismy celem nie rozmnażania psow a za innych baranow ktorzy wola wypic flache niz zaplacic zabieg lub psa pilnowac nie chce mi sie płacic !!!!! trzaba ok ale niech wlasciciele widza efekty a nie łatanie dziur po złych decyzjach poprzednikow kpina

- (2012-11-28 19:19:30)

DO ASII
JEŻELI JA MAM PŁACIĆ PODATEK OD PSA KTÓRY BIEGA PO MOIM PODWÓRKU, JA ZA NIEGO ODPOWIADAM I PO NIM SPRZĄTAM I JESZCZE PŁACE PODATEK OD TEGO PODWÓRKA TO DLACZEGO TY MASZ NIE PŁACIĆ PODATKU OD KOTA ?!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry