swietokrzyskie.info


Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Od nowego roku płacimy podatek za psa

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-27 08:51:28 (czytane: 23375)  Wersja do druku

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 listopada, buscy radni zdecydowali, że od nowego roku na terenie gminy zostanie wprowadzona opłata od posiadania psów. Będzie ona wynosiła rocznie 36 złotych od jednego psa posiadanego przez osobę fizyczną.

Wprowadzenie opłaty ma na celu zmniejszenie ilości  psów bezdomnych.

Jak czytamy w uchwale: „opłata od posiadania psów płatna jest bez wezwania do dnia 31 marca roku podatkowego, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek jej zapłaty. Obowiązek uiszczenia opłaty powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osoba fizyczna weszła w posiadanie psa i wygasa z upływem miesiąca, w którym osoba fizyczna utraciła posiadanie psa”. Opłaty należy wpłacać do kasy Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju lub na rachunek bankowy gminy.


Z mocy ustawy, opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,

  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - z tytułu posiadania jednego psa,

  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 i Nr 223, poz. 1463) - z tytułu posiadania psa asystującego,

  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe - z tytułu posiadania jednego psa,

  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

/kr/


Posiedzenie Rady Miejskiej retransmitowane będzie w naszej Telewizji Internetowej:

ponidzieTVlogo5_200.png
KLIKNIJ I OGLĄDAJ!!!

Godziny emisji:

27.11.2012: godz. 10.00, 15.30, 20.00

 
Zapraszamy również do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

 

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (92)
     

-Rodowity (2012-11-30 14:35:46)

Wolontariuszko.Ja dzielę ludzi na mądrych i głupich.Zalicz się do których chcesz.Ale twoje komentarze odnośnie ludzi/miasto-wieś/są jakieś takie dziwne.Prosimy więc, nie psuj nam opinii.Pozdrawiamy ja i piesek.A i jeszcze jedno.Wszystkim Andrzejom dużo zdrówka.

-bbb (2012-11-30 13:54:28)

dlaczego urzędnicy nie będą płacić , albo rolnicy , a co z przedsiębiorcami DLACZEGO MAJA PŁACIĆ , dosyć pracujemy na same podatki to jeszcze podatek od psa , zobaczycie ile będzie psów bezpańskich jak przeciętny Kowalski bedzie musiał zapłacić podatek!!!!!!!!!!!

-sss - wolontariuszka (2012-11-30 13:07:07)

"mam kolezanke, po studiach, wyksztalcona, mieszka na wsi , miala pieska i nie szczekal, wiesz co zrobila? uwiazała go na łańcuch i jak ręką odjął zaczał szczekać, cud."
a teraz pytanie : jak Ty zareagowałaś na takie zachowanie?? Zwróciłas jej uwage czy tylko tutaj umiesz tak pyszczeć??

-sss (2012-11-30 13:03:57)

do WOLONTARIUSZKA: skoro takie jest Twoje zdanie to Twoja sprawa, ale teraz ja potraktuję Ciebie tak jak Ty traktujesz innych, bez szacunku. UWAŻAM,ŻE JESTEŚ GŁUPIĄ,PUSTĄ DZIEWUCHĄ!!! Wiem jak mieszkają psy na wsi, wiem jakie życie mają psiaki w schronisku ale to nie znaczy, że możesz innych tak obrażać!!! Jak ktoś kto tak chce uchodzić za takiego kochającego zwierzęta może być tak głupi!!!! Dzięki takim tukom jak Ty ludzie własnie nie chcą pomagać bo jak mają do czynienia z takimi kretynami to się zniechęcaja. Przykro mi, że musiałam sie znizyć do Twojego poziomu, ale nie dałaś mi wyboru. BUCU Z MIASTA!!!!!!!

-aaaaaaa (2012-11-29 23:09:47)

A co jesli ktos ma hodowlę?? Mam kilka psów ze schroniska ze wsi poprostu kazdy jest inny sa na mojej posesji od ktorej place podatek!! Macie racje ludzie beda wywalac i katowac psy zeby nie placic!!! Opamietajcie sie Co Pani Danuta tez podatki ma placic za to ze w domutrzyma psa po sterylizacij!!!!! A moze za wszystkie ze schroniska!!! Chore!!!

-aga (2012-11-29 20:02:07)

ja przygarnełam dwa psy ze schroniska i co.Uwazam ze osoby takie jak ja biorace psiaki ze schroniska nie powinny placic a poza tym ja mieszkam w swoim domu i po moich psach nikt inny jak ja psich kup nie musi zbierać.A wracajac do sprawy to teraz dopiero ludzie beda wywalac psy (co naprawde jest smutne)azeby nie płacic za nie:-(((((

- (2012-11-29 15:51:10)

tak a najczęsciej to ludzie z bloków wywożą psy na wieś, bo jak pies podrośnie to już nie jest tak wygodny w bloku, tak więc wolontariuszko jak nie znasz sprawy to się nie odzywaj albo przynajmnie bądż obiektywna

- (2012-11-29 13:52:53)

a ja mieszkam na wsi isrednio sześc razy w roku ktoś wypuszcza u nas psy które się błakają,najczęsciej ktoś je przygarnia,a zwłaszcza dzieciaki którym jest najbardziej żal,więc nich nikt nie gada,że ludzie ze wsi psów nie szanują,bo to naprawdę jest wkurzające.

-ann (2012-11-29 13:24:53)

nie debatujcie o kupach,bo tu chodzi o zmniejszenie bezdomności psów.radni myślą ,że tak ją zmniejszą.wprowadzając podatek!grubo się mylą!może jeszcze podatek od dzieci,powietrza,deszczu?a co z kurami,krowami itd.gdyby dali każdemu kto ma psa to 36 zł dotacji to może było by mniej bezdomnych psów.ale co się dziwić radnym ,że źle myślą wystarczy poczytać wasze komentarze.

-ann (2012-11-29 13:24:29)

nie debatujcie o kupach,bo tu chodzi o zmniejszenie bezdomności psów.radni myślą ,że tak ją zmniejszą.wprowadzając podatek!grubo się mylą!może jeszcze podatek od dzieci,powietrza,deszczu?a co z kurami,krowami itd.gdyby dali każdemu kto ma psa to 36 zł dotacji to może było by mniej bezdomnych psów.ale co się dziwić radnym ,że źle myślą wystarczy poczytać wasze komentarze.

-do wolontariuszka... (2012-11-29 13:19:31)

Przesadzasz kobieto. Wywyższasz sie nad ludźmi ze wsi, a nie bierzesz pod uwagę, że ludzie w mieście też źle traktują psy??? Znudzą sie nimi i wywożą je np. gdzieś na obrzeża miasta na wieś i puszczają przy drodze a taki biedny piesek się błąka. Nie mierz wszystkich jedną miarką... Jest mnóstwo ludzi na wsi, którzy kochają swoje psy i niczego im nie brakuje... A tak apropo to ciekawa jestem jak będziesz miała swoje DZIECI to czy nazwiesz je Bachorami!. Już im współczuje..., albo że ciebie ktoś nazwie bucem z miasta...
Ogarnij sie bo jesteś śmieszna.

-do wolontariuszka (2012-11-29 13:12:35)

Szanowna Wolontariuszko,

Mieszkasz w busku? To nie uwazaj sie za osobe z miasta!

Czytalem juz kiedys Twoje posty pod innym artykulem na temat osob bezdomnych i teksty takie jak: "nieroby, bachor, bezmyslny jelop itp" ukazuja wlasnie Twoja osobe oraz pozwalaja nakreslic wizje spoleczenstwa w jakim sie obracasz. Dzieckiem nie jestes bo nawet dziecko nie mysli tak plytko... Opamietaj sie!

haha napisalas ze "cywilizacja do buska nie dotarla" swietny przyklad tego dajesz!

-do wolontariuszki (2012-11-29 10:59:09)

Kobieto przymknij się już,bo się tylko kompromitujesz.Po twoich komentarzach widać,że jesteś albo jeszcze dzieckiem albo nie grzeszysz inteligencją.Piszesz,piszesz i już sama nie wiesz o czym.

-wolontariuszka do sss (2012-11-29 10:27:30)

Wiesz co kiedys byłam miła w stosunku do wszystkich ale niestety zaczęłam dzielić ludzi na dobrych i resztę. dalej nie moge zrozumiec dlaczego jedni nazywaja psy parszywymi kundlami i jest ok ale jak sie uzyje slowa bachor to juz jakies kontrowersje powstaja. napwarde nie widzisz zawiązku?


a co do ludzi ze wsi, nie znosze ich z prostej przyczyny, to wołasnie oni generuja najwieksza bezdomnosc zwierzt, to onie nie potrafią dostosować sie do cywilizacji,idz do lasu i zobacz zamiast grzybow sa wysypiska smieci.powiesz miastowy robi to samo, guzik prawda, dorobkiewicz robi to samo, mnie by nawet przez mysl nie przeszlo ze mozna cos takiego zrobic. przejdz sie tez po wiosce i zobacz jak mieszkaja tam psy, i wcale nie mam tu na mysli super willi, osobnego pokoju, psy na wsiach czesto nie wiedza co to buda, miska z woda czy wolnosc tylko gnija cale zzycie na łańcuchu. byłaś kiedys w schronisku dla psów? chyba nie, szczeniaki przywizuja do drzew, kiedys przywiezli koty w skrzyni zabitej gwozdziami, przywiazli psa sznurkiem pod brama.

nie wiem czy wiesz ale szacunek rodzi szacunek.

mam kolezanke, po studiach, wyksztalcona, mieszka na wsi , miala pieska i nie szczekal, wiesz co zrobila? uwiazała go na łańcuch i jak ręką odjął zaczał szczekać, cud.

wiec nie mow mi prosze ze mam szanowac tego czy tamtego, bo na to trzeba sobie zasluzyc.

-A rolnicy jednek mają płacić (2012-11-29 08:14:25)

Z mocy ustawy, opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych - z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry