swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Otwarcie wystawy „Wołyń - ziemia znaczona polską krwią”

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-17 13:21:12 (czytane: 19461)  Wersja do druku

27 października 2012 roku z inicjatywy członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Forum Młodych Ludowców w Busku Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wołyń- ziemia znaczona polską krwią”.

Na otwarciu wystawy obecni byli min. Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Busku Zdroju, Starosta Buski Jerzy Kolarz, radni powiatu buskiego Wiesław Marzec i Roman Duda, radni miejscy Piotr Wąsowicz i Adam Gradzik oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju Lucyna Wojnowska.

Cześć oficjalną wystawy rozpoczął Marek Jończyk - hstoryk z Instytutu Pamięci Narodowej delegatury w Kielcach przybliżając zebranym losy ludności polskiej zamieszkującej tereny kresów wschodnich. Po nim zabrała głos autorka wystawy Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zapoznając przybyłych gości z historią chłopów polskich w okresie okupacji. Po części oficjalnej wszyscy przybyli przystąpili do zwiedzania wystawy.

wystawa_wolyn003.jpg 

wystawa_wolyn004.jpg 

W dniu 14 listopada 2012 r. o godzinie 9.00 oraz o godz. 11.00 uczniowie miejscowych szkół średnich – Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki wysłuchali dwóch wykładów prowadzonych przez historyków Ewę Kołomańską oraz Marka Jończyka. Wykłady, których tematem była Martyrologia chłopów polskich w latach 1939-1945 oraz Martyrologia Polaków na Kresach w czasie II wojny światowej ilustrowane były licznymi slajdami o tej tematyce.

wystawa_wolyn001.jpg 

wystawa_wolyn002.jpg 

Osoby zainteresowane wystawą mogą ją jeszcze obejrzeć od 18 listopada 2012 r. do 1 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy, a od 2 grudnia 2012 r. do 14 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Solcu Zdroju.


/Adrian Szczerba/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (53)
     

-olo (2012-11-19 11:56:33)

piszę jedynie o przyczynach wrogości Ukraińców ndo Polaków. Bo bez dokładnego opisu i zrozumienia tych przyczyn trudno o ukraińskim szowiniżmie i nacjonaliżmie mówić. Możemy klepac jak mantrę opowiadania o krwawych mordach na Polakach. I co z tego? Opisy okrucieństwa są nośne ale problem pozostaje nie wyjaśniony. Zresztą to okrucieństwo było po obydwu stronach z tym że w terenach gdzie 80% to Ukraińcy było przeważające ze strony ukraińskiej

My oczywiście naród wybrany jesteśmy bez win. Gdzie tam okrucieństwo na wzór Ukraińskiego. Tylko czasem ktos ujawni jakieś Jedwabne, Stawiska itp Już ponad 30 takich przypadków makabrycznych zbrodni , niestety naszych ujawniono. Trochę dyskusji wywołuje film Pokłosie

Generalnie na morfy wołyńskie zapracowała fatalna polityka wschodnia najniejszej Rzeczpospolitej.A kedy już konflikt się ujawnił w ostrej fazie czyli w 1943 roku nie zrobiliśmy wszystkiego co możliwe aby skutki konfliktu załagodzić. Oto Metropolita Szeptycki zaniepokojony sygnałami o niepokojach zwrócił się do abpTwardowskiego aby wydać wspólny list pasterski potępiający terror. Oczywiście Twardowski odmówił twierdząc,że odpowiedzialnośc spada na Ukraińców. Mimo to Szeptycki zwrócił się do Rady Głównej Opiekuńczej o podobny list. Jego prośba też została odrzucona. Pokazuje to jaki mieliśmy stosunek do Ukraińców. a także jaką wykopaliśmy przepaść w tych relacjach. Spory udział miał w tym przedwojenny Episkopat pragnący ,,nawraca czym potęznie zaogniał stosunki polsko- ukraińskie. A nasi wrogowie z zachodu i wschodu znakomicie to wykorzystywali

Więc zamiast,obnoscić się z tymi ranami spróbujmy zrozumieć podłoże wrogości. Opisy okrucieństwa nie zastąpią nam rzeczywistej wiedzy i roztropności w relacjach polsko- ukraińskich. A tam niechęci do Polaków ciągle są żywe

-MM (2012-11-19 10:24:19)

"To była czystka etniczna Panie mądry, a nie akt zemsty za wyimaginowane krzywdy jakbyś chciał"
olo poczytaj, zapoznaj się z tematem, a potem coś dopiero napisz. Czytanie nie boli.

-1234 (2012-11-19 08:55:52)

Z [b]powodu narodowościowego[/b] motywu zabójstw zbrodnie OUN-UPA kwalifikuje się jako zbrodnie ludobójstwa. Nad ofiarami powszechnie się znęcano, stosując barbarzyńskie tortury (genocidium atrox, tj. ludobójstwo dzikie, straszne).
Na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przeważała ludność ukraińska, na Polesiu Białorusini i Ukraińcy. Polacy byli mniejszością. Odsetek Polaków wynosił: 14,5% na Polesiu, 16,5% na Wołyniu, 22% w woj. stanisławowskim, ok. 45% we wschodniej części woj. lwowskiego, 49% w woj. tarnopolskim (liczby te były nieco niższe na wsi). Tereny te zamieszkiwali również Żydzi.

Ogółem na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej nacjonaliści ukraińscy zamordowali około 130 tys. Polaków w około 4100 miejscowościach.
Zwracam uwagę, że podaję tylko ofiary polskie, ale mordowano nie tylko Polaków, choć na ludności Polskiej jako najliczniejszej mniejszości skupiła się zbrodnicza działalność UPA i OUNu. Mordy jednak dotyczyły także, Żydów, Czechów, Ormian a nawet zdarzały się później i Niemców. To też byli jakoby legendarni źli osadnicy wojskowi?
Co takiego trzeba zrobić Olo by wzbudzić najpierw chęć, a później czyn okrutnego zamordowania bezbronnego niemowlęcia, dziecka, kobiety? Nawet wtedy gdy, że strachu chcą opuścić dom i uciec, opuścić ojcowiznę z dziada pradziada?
To była czystka etniczna Pani mądry, a akt zemsty za wyimaginowane krzywdy jakbyś chciał.

-Adr (2012-11-19 08:14:17)

Panie olo "nie ma zbrodniczych narodów, są zbrodnicze ideologie i organizacje", niech Pan zainteresuje się tym zagadnieniem od tej strony. Być może dostrzeże Pan to,co Panu umknęło, a jest istotne.

-oj oj (2012-11-19 06:51:16)

Olo, nie bardzo wiesz o czym piszesz.
Zacznę od tego, że nie rzezie a ludobójstwo że szczególnym okrucieństwem, wynikające z ideologii jaką szerzyła OUN-UPA.
Rozumiem, że według Ciebie Ormianie byli winni Turką niezrównaną ilość krzywd i dla tego spotkało to ich co spotkała z rąk Turków. To samo Żydzi jeśli chodzi o Niemców?
Będzie chwila to może szerzej Ci coś napiszę na temat tego co działo się na zachodniej Ukrainie i czym była i co głosiła OUN-UPA. Choć najlepiej byłoby jakbyś sam poczytał trochę o tym, bo najwięcej byś wtedy wyniósł.

-olo (2012-11-19 00:38:19)

To żadne usprawiedliwienie. Piszę żeby obiektywnie rozpoznawać przyczyny niechęci Ukraińców do Polaków. A te przyczyny generalnie nie są znane. Warto wiedzieć jak sobie tam nagrabilśmy w międzywojniu. Wspomniany Rozwadowski to mnóstwo ofiar wśród ludności cywilnej. Tylko za to ,że ktoś posiadał broń. Ale międzywojbie to akcja osadnictwa wojskowego na WołyniuDo 1923 roku skierowano tam około 8 tys osadników wojskowych i cywilnych którzy otrzymali łącznie 137 tys ha ziemi. A głód tej ziemi wśród
ludności miejscowej był ogromny. To na tych osadników głównie skierowana była nienawiśc. Jak do tego dodamy akcję niszczenia i zajmowania cerkwi to klimat do konfliktu gotowy. Zresztą OUN które powstało w 1929 nieprzypadkowo trafiło na podatny do antypolskości klimat. Nasza brutalność miała tez wymiar w przymusowym nawracaniu na katolicyzm. Robiono to min przy pomocy wojska czyli KOP. Za to wszystko zapłaciliśmy okrutną cenę.I co ciekawe ukraińcy do dziś przekonani sa o swoich racjach. Więc pytanie czy takie objazdowe, jednostronne tematycznie wystawy czemuś służą? Być może trzeba pracować nad podręcznikami historii.

-olo (2012-11-19 00:37:40)

To żadne usprawiedliwienie. Piszę żeby obiektywnie rozpoznawać przyczyny niechęci Ukraińców do Polaków. A te przyczyny generalnie nie są znane. Warto wiedzieć jak sobie tam nagrabilśmy w międzywojniu. Wspomniany Rozwadowski to mnóstwo ofiar wśród ludności cywilnej. Tylko za to ,że ktoś posiadał broń. Ale międzywojbie to akcja osadnictwa wojskowego na WołyniuDo 1923 roku skierowano tam około 8 tys osadników wojskowych i cywilnych którzy otrzymali łącznie 137 tys ha ziemi. A głód tej ziemi wśród
ludności miejscowej był ogromny. To na tych osadników głównie skierowana była nienawiśc. Jak do tego dodamy akcję niszczenia i zajmowania cerkwi to klimat do konfliktu gotowy. Zresztą OUN które powstało w 1929 nieprzypadkowo trafiło na podatny do antypolskości klimat. Nasza brutalność miała tez wymiar w przymusowym nawracaniu na katolicyzm. Robiono to min przy pomocy wojska czyli KOP. Za to wszystko zapłaciliśmy okrutną cenę.I co ciekawe ukraińcy do dziś przekonani sa o swoich racjach. Więc pytanie czy takie objazdowe, jednostronne tematycznie wystawy czemuś służą? Być może trzeba pracować nad podręcznikami historii.

- (2012-11-18 22:49:46)

Olo czy to ma być usprawiedliwienie dla ludobójców z pod znaku tryzuba ?

-olo (2012-11-18 21:38:18)

z tym Wołyniem to dość skomplikowana sprawa. Dlaczego nas tak tam nienawidzono?Warto by takie podłoże tego krwawego konfliktu podawali historycy. Niestety brakuje takich ocen i analiz. Ciekawy byłby np tekst informujący i ekspedycji w tych terenach gen Rozwadowskiego z wojskiem. Liczba ofiar wśród miejscowej ludności była spora. To tylko 25 lat przed rzezią wołyńska. Byłoby dobrze poprzedzić takie oceny naszą polityka w stosunku do miejscowej ludności w okresie międzywojennym. No i wreszcie motyw konfliktu religijnego czyli prób chrystianizacji tamtych terenów. To wszystko fatalnie się dla polaków skończyło.

-Ewa (2012-11-18 20:55:32)

Czyli od jutra można będzie zobaczyć ją w Stopnicy.
Jak będę miała czas to spróbuję ją tam obejrzeć.

-* (2012-11-18 15:44:39)

Tych co nie wymordowało NKWD po 17 września 1939 i wiosną 40 dokończono i wymordowano w "mordzie wołyńskim".
Byli tam nasi krajanie, zamordowani przez NKWD. Przy takiej wystawie należało o nich wspomnieć....jeśli wogóle ktoś o tym wie i pamięta:
1. Józef Owczarczyk ur. w Żernikach- wojewoda wołyński do września 1939 r.
2.Jan Kopeć - z Sułkowic -piłsudczyk- osadnik na kresach.
3. gen. Leonard Skierski ur. w Stopnicy, bohater wojny 1920 roku.
4. Roman Wilk ze Strożysk.
I pewnie wielu, wielu innych.

-Wiślica rządzi (2012-11-18 13:40:14)

Zmieniają image, w busku mieli cynk, że Piechociński wygra. :p

-ala (2012-11-18 13:05:54)

@kresowianka
Zgadzam się z tobą, bardzo mądra wypowiedź.
Wystawa była przez dobrych kilkanaście dni i każdy kto chciał mógł ją zobaczyć w tym czasie.

Gratulacje dla zielonej kończyny za jej zorganizowanie w Busku, w końcu coś pożytecznego.
Teraz pewnie PiS wasz zje, za robienie im konkurencji i wchodzenie w buty, które uważają za swoje i chcieliby zagarnąć tylko dla siebie.

-kresowianka (2012-11-18 08:00:13)

Wiecie co, zamiast o meritum rozmawiacie o jakiś bzdurach i czepiacie się, że PSL sprowadziło wystawę o ludobójstwie na kresach do Buska. Ja miałam babcię z kresów i bardzo się cieszę, że ktoś o tym co tam się działo pamięta, przypomina i dla politycznej koniunktury nie przemilcza.
Marzy mi się, że inne partie i opcje polityczne też będą walczyć o pamięć o tym ludobójstwie. Dziś tylko możemy zazdrościć innym narodom jak ich elity walczą o pamięć ich tragedii i o to by nie były zapomniane i zrelatywizowane.

- (2012-11-17 23:24:39)

Kilku PSLowców i uczniowie zagonienie z lekcji do zdjęcia żeby frekwencja była

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry