swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Otwarcie wystawy „Wołyń - ziemia znaczona polską krwią”

Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-17 13:21:12 (czytane: 19463)  Wersja do druku

27 października 2012 roku z inicjatywy członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Forum Młodych Ludowców w Busku Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wołyń- ziemia znaczona polską krwią”.

Na otwarciu wystawy obecni byli min. Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Busku Zdroju, Starosta Buski Jerzy Kolarz, radni powiatu buskiego Wiesław Marzec i Roman Duda, radni miejscy Piotr Wąsowicz i Adam Gradzik oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju Lucyna Wojnowska.

Cześć oficjalną wystawy rozpoczął Marek Jończyk - hstoryk z Instytutu Pamięci Narodowej delegatury w Kielcach przybliżając zebranym losy ludności polskiej zamieszkującej tereny kresów wschodnich. Po nim zabrała głos autorka wystawy Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zapoznając przybyłych gości z historią chłopów polskich w okresie okupacji. Po części oficjalnej wszyscy przybyli przystąpili do zwiedzania wystawy.

wystawa_wolyn003.jpg 

wystawa_wolyn004.jpg 

W dniu 14 listopada 2012 r. o godzinie 9.00 oraz o godz. 11.00 uczniowie miejscowych szkół średnich – Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki wysłuchali dwóch wykładów prowadzonych przez historyków Ewę Kołomańską oraz Marka Jończyka. Wykłady, których tematem była Martyrologia chłopów polskich w latach 1939-1945 oraz Martyrologia Polaków na Kresach w czasie II wojny światowej ilustrowane były licznymi slajdami o tej tematyce.

wystawa_wolyn001.jpg 

wystawa_wolyn002.jpg 

Osoby zainteresowane wystawą mogą ją jeszcze obejrzeć od 18 listopada 2012 r. do 1 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy, a od 2 grudnia 2012 r. do 14 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Solcu Zdroju.


/Adrian Szczerba/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (53)
     

-asd (2012-11-17 21:42:46)

3 osoby to kilka, 5 to już tłum, a 8 to już horda.
A tak poważnie, to ta wystawa była przez ponad dwa tygodnie i nie ważne jest ile osób i w jakim wieku było na otwarciu, ale ważne ile osób ją widziało przez ten okres.
Temat wystawy bardzo ważny, a sama wystawa też ciekawa.

- (2012-11-17 21:26:06)

Seniorów naliczyłam pięciu! Brawo. Brać przykład

- (2012-11-17 21:00:14)

A czy wystawę nie organizowało Polskiego Stronnictwa Ludowego razem z Forum Młodych Ludowców?
Bo tylko o tej młodzieży piszecie, a gdzie seniorzy?
Poza tym, zamiast szukać na siłę dziury w całym, to lepiej brać z nich przykład i samemu coś zrobić.

- (2012-11-17 19:57:16)

No to młodzieżówka do ataku. Oczywiście internetowego. Piszcie pozytywy i te ochy i achy. Więcej komentarzy niż ludzi na wystawie.

- (2012-11-17 19:46:45)

W końcu coś się dzieje w Busku i ktoś pamięta o historii. Wystawa była bardzo ciekawa.
Więcej takich wystaw.

-Marcin (2012-11-17 19:20:08)

Bardzo dobra wystawa. Gratuluję organizatorom bo temat ważny i często przemilczany. Skoda, że tylko PSL go próbuje poruszyć i przybliżyć ludziom.
Na otwarciu z tego co widać na zdjęciu, to faktycznie mało ludzi. 27 października to nietrafiony termin, zaraz przed świętami to ludzie groby myją, a nie chodzą na takie otwarcia. Chyba, że organizatorzy specjalnie chcieli przypomnieć o pomordowanych przed 1 listopada.
Co do młodych z PSL to nie widać zarówno tych Forum jak i Związku Młodzieży Wiejskiej. Dwie młodzieżówki a coś krucho z młodzieżą chyba. ;)

- (2012-11-17 19:05:41)

Ciekawostka na pierwszym zdjęciu jest przedstawione otwarcie wystawy i tylko 5 osób z PSl-u a 8 osób z PiS-u a gdzie ta młodzieżówka Forum Młodych Ludowców, tak się interesują historą, TO PRZYKRE ?. Na kolejnych zdjęciach już to już młodzież szkolna.CIEKAWA BYŁA WYSTAWA

- (2012-11-17 19:02:28)

Super inicjatywa, aby więcej takich było.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry