Dodane: Agnieszka Data: 2012-11-17 13:21:12 (czytane: 19460) 
27 października 2012 roku z inicjatywy członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Forum Młodych Ludowców w Busku Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wołyń- ziemia znaczona polską krwią”.
Na otwarciu wystawy obecni byli min. Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Busku Zdroju, Starosta Buski Jerzy Kolarz, radni powiatu buskiego Wiesław Marzec i Roman Duda, radni miejscy Piotr Wąsowicz i Adam Gradzik oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju Lucyna Wojnowska.
Cześć oficjalną wystawy rozpoczął Marek Jończyk - hstoryk z Instytutu Pamięci Narodowej delegatury w Kielcach przybliżając zebranym losy ludności polskiej zamieszkującej tereny kresów wschodnich. Po nim zabrała głos autorka wystawy Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zapoznając przybyłych gości z historią chłopów polskich w okresie okupacji. Po części oficjalnej wszyscy przybyli przystąpili do zwiedzania wystawy.
W dniu 14 listopada 2012 r. o godzinie 9.00 oraz o godz. 11.00 uczniowie miejscowych szkół średnich – Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki wysłuchali dwóch wykładów prowadzonych przez historyków Ewę Kołomańską oraz Marka Jończyka. Wykłady, których tematem była Martyrologia chłopów polskich w latach 1939-1945 oraz Martyrologia Polaków na Kresach w czasie II wojny światowej ilustrowane były licznymi slajdami o tej tematyce.
Osoby zainteresowane wystawą mogą ją jeszcze obejrzeć od 18 listopada 2012 r. do 1 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy, a od 2 grudnia 2012 r. do 14 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Solcu Zdroju.
/Adrian Szczerba/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (53) |
-olo do historyka (2012-11-20 14:27:05)
- nie podaję skali udziału chłopstwa, bo nikt tego nie policzył. Zrelacji uczestników mordowali sąsiedzi z drugiej wsi. W innych relacjach mordowali wspólnie, partyzanci i chlopstwo. Często były to jedne rodziny Jak odróżniac partyzanta od chłopa. A po rodzaju broni. Partyzantów z siekierami czy piłami raczej nie było
Więc nić nie przejaskrawiam bo nie podaję żadnej liczby
- sposób w jaki dokonywano tych mordów powtórzono w Europie przeszło 50 lat pózniej na Bałkanach. Tam nikt o Doncowie nie słyszał , nikt się nie szkolił w oddziaływaniu psychologicznym
Podobne metody stosowali nasi współbratymcy w stosnunku do Zydów. Oczywiście na mniejszą skalę. Odsyłam do Grabowskiego, Engelking, Szaroty
Ale ja nie o zbrodniach ani technikach mordowania. Ja jedynie spróbowałem wskazać przyczyny wrogości Ukraińców do Polaków. Zapewne nie wszystkie bo nie przygotowuję referatu na sesję o tamtych wydarzeniach. Dlatego tez zapomniałem o jeszcze jednym ważnym momencie. Otóz w kilku publikacjach wskazuje się ,że liczba ofiar po stronie Polskiej byłaby znacznie mneijsza gdyby kierownictwo AK nie ociągało się w wydaniem odpowiednich rozkazów. A kiedy je wydało ofiar było dużo
Reasumując. Jedynie z wrodzonej grzeczności daję się wciągać w temat o którym nie pisałem. Pisałem jedynie o przyczynach. Jeśli znasz jakieś inne poza wymienionymi pochwal się swoją erudycją Szanowny historyku
-historyk (2012-11-20 13:56:04)
Z tym chłopstwem to przejaskrawiasz i przerysowujesz. Wieś stanowiła zaplecze każdej partyzantki. dla Polskich organizacji podziemnych również.
Tymi widłami, siekierami itd. zabijali nie tylko chłopi, ale sami bojownicy UPA. W ich działaniach pacyfikacyjnych można zaobserwować rzadszą chęć do używania broni palnej i to raczej nie wynikającej z oszczędności amunicji. starali się jej używać gdy było to konieczne czy to że strony oporu ofiar czy możliwością ich ucieczki.
W przypadku ludobójstwa na kresach chodziło sprawcom o sposób jaki tego dokonywali. Co nie jest bez znaczenia w aspekcie psychologicznym. Podobną taktykę z powodzeniem zastosował Irgun w Deir Jassin.
Tego typu mordy dokonywane są z wyrachowania i w konkretnym celu, zamordować można przecież prościej i szybciej, ale nie uzyska się takiego pożądanego efektu psychologicznego do osiągnięcia zamierzonego celu jak poprzez takie właśnie działania.
Do takich, a nie innych sposobów mordów zachęcali tych chłopów ale przede wszystkim swoich bojowców oraz propagowali właśnie działacze OUNu.
Nic nie wspomniałeś o tragediach małżeństw mieszanych, a one są doskonałym przykładem na ukazanie tu elementu ideologicznego, a nie "nienawiści za II RP".
napisz mi jak to ma się do zmuszania jednego z małżonków do zamordowania drugiego wraz z dziećmi, jeśli były wychowywane "na polaków" i mordowaniem go i rodziny kiedy odmówił i nie wykonał rozkazu działaczy OUN-UPA?
Działacze OUNu z rodzin mieszanych potrafili nawet brutalnie zamordować członków własnej rodziny mających pochodzenie polskie lub identyfikujących się z nim. Część z nich miała polskie korzenie, taki urok pogranicza.
Olo na siłę chcesz sprzedać tezę, że wszystkiemu jest winna polityka II RP i Polacy, a nike zbrodnicza ideologia i jej założenie. Niepodległa Ukraina ma wiele innych odniesień do swej historii i powstania jako niepodległego państwa, ale na pewno nie tradycje OUN czy UPA, bo oni akurat nie wywalczyli niepodległej Ukrainy.
Podchodzisz do tego wybiorczo i wybranymi przykładami próbujesz uwiarygadniać swoje tezy, tylko tak się nie da i ostatecznie kupy się to nie trzyma.
Dodatkowo jak ktoś coś Ci trafnie coś wytknie to dany watek porzucasz i się do niego nie odnosisz. Uciekasz w inny, a czami warto napisać ... "ok, muszę to przemyśleć, zapoznać się z tym, może macie rację". To nie boli.
Pamiętaj jednak, że nikt nie jest nieomylny. Czasami spojrzyj na to z drugiej strony, przeanalizuj jeszcze raz. Nikt tu z Tobą nie walczy, wiec się nie obrażaj. Tu toczy się tylko dyskusja.
-olo do historyka (2012-11-20 12:32:56)
skoro mam braki to nie mam odwagi dalej dyskutować.Wyjąsnie jedynie udział chłopstwa w rzezi wołyńskiej. Otóż ukraińcy zorganizowali pospolite ruszenie zwane oddziałami samoobrony. To byli ci chłopi uzbrojeni w kosy, widły, siekiery i piły. To oni byłi sprawcami największych brutalności
I jeszcze jedno. W atakach na Polaków w zasadzie nie ma jakiejś daty. Ataki na urzędy, posterunki policji miały miejsce na długo przed wojną. I reakcja władz polskich na te ataki była . Więc
konflikt krwawy tlił się tam od lat.
Potem odwety polskie tez kilkanaście wsi z dymem puściły, co chwały nam nie przysparzało . I sprowadzało do szczeniackiego: kto zaczął? Moja wiedzo o tamtych czasach pochodzi od świadków o9raz takich autorów jak Siemaszkowie, Filar, Motyka, Poliszczuk. Pozdrawiam i wycofuję się w poczuciu niższości
-historyk (2012-11-20 10:00:40)
Dodam, że zarówno w początkowej fazie, gdzie likwidowano pojedynczych przedstawicieli polskiej ludności na tych ternach, będących elitą i inteligencją, jak i później w akcjach pacyfikacyjnych całych polskich wsi, osady, kolonie brali głównie udział "bojownicy" OUN-UPA jak i ich miejscowi działacze. Tam gdzie ich nie było, tam nie było mordów. To oni kierowali i wciągali miejscową ludność, na zasadzie współudziału w zbrodni. Zachowanie takie było celowe, jako człowiek inteligentny powinieneś sam dojść dlaczego tak robili. Ci Ukraińscy co odmawiali byli mordowani. Mimo to byli wśród nich tacy co starli się albo ostrzec polaków albo pomóc.
Tak jak ktoś już tu wspomniał, za bardzo eksponujesz i podkreślasz politykę narodowościową II RP, która faktycznie przyjaciół jej nie przysparzała, a bagatelizujesz, bądź pomijasz ideologię OUN i UPA w szukaniu przyczyny tych tragedii.
OUN prowadził tez indoktrynację na wsiach i robił to bardzo aktywnie oraz konsekwentnie, dziwię się że o tym nie wiesz. Między innymi rożne kółka rolnicze służyły przedstawicielom OUN do tego.
Dlaczego z takim natężenie dotyczyło to Polaków? Bardzo proste, bo byli najliczniejsza i najprężniejsza mniejszością narodową na tych terenach po Ukraińcach.
Jednakże zgadzam się z Tobą, że sprawa jest złożona.
----- (2012-11-20 09:47:10)
Wymordowali nie 60 lecz około 120 tysięcy Polaków. Mordowali za pomocą narzędzi rolniczych i użytku domowego, bo szkoda było kul, których mieli mało. Małe dzieci nabijali żywcem na zaciosane gałęzie drzew na oczach rodziców, kobietom odżynano piłą do drewna piersi. Także przeżynano ludzi piłą. Narzędziami tej bestialskiej zbrodni były widły, siekiery piły czy motyki. Ta banda i dzicz nie rozumiała niczego, nie mieli w sobie nawet odrobiny człowieczeństwa. Narody walczą o swoją niepodległość. Także potrafią się rozstać w zgodzie jak Czesi ze Słowakami. To było nieludzkie bestialstwo na ziemiach od wieków polskich. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla formy zbrodni jaką obrano.
-historyk (2012-11-20 09:33:45)
Olo masz braki w wiedzy. Nie chłopi szli na Lachów, lecz właśnie dobrze uzbrojone oddziały UNA, które bardzo często lecz nie zawsze, wciągały czerń do tych akcji. Prym i trzon to umundurowane i dobrze wyposażone oddziały UNA.
Wiec tu masz lukę w swojej teorii.
-olo (2012-11-19 21:58:48)
- nie mieszajmy polityki państwa a w zasadzie jej fiaska z rozrywanymi , i to żywcem , niemowlętami. Bo to żadnej sprawy nie wyjaśnia a chodzi przecież o wyjasnienie a nie konserwowanie zapiekłości. Wyjaśnienie żmudne , bo strona ukraińska na inne nie jest gotowaU nich walka o wolna Ukrainę rozgrzesza popełnione w tej sprawie mordy czy inne niegodziwości. Wyjasniac także dlatego. że wymierają świadkowie a młodzi powinni otrzymać jasny przekaz a nie emocjonalnie nacechowany
Staram się rozpoznać przyczyny dlaczego na nas tak nienawidzili. Bo nie darzyła nas sympatią żadna z mniejszości narodowych w 2 RP. Ani Ukraińcy, ani Zydzi, ani Białorusini, Niemcy czy Czesi
Ci wszyscy chcieli się wyrwać spod skrzydeł opiekuczej RP i albo gdzieś się przyłączyć albo utworzyć własne państwo. Jedynie Zydzi chcieli by zapewniono im spokój i bezpieczeństwo
W sprawie rzezi wołynskiej warto pamiętać że nie byliśmy jej jedynymo ofiarami. Oprócz Polaków ofiarami byli Zydzi, Rosjanie,Ormianie, Czesi. Pytanie dlaczego z takim natężeniem dotykało to Polaków. I odpowiadam ,ze zapracowaliśmy na to fatalną polityka 2 RP
Ludobójstwo czy rzez wołyńska miało inny przebieg niż ludobójstwa niemieckie czy sowieckie gdzie akcje prowadziły oddziały militarne. Tu tysiące chłopów uzbrojonych w widły i siekiery poszły na Lachów. Ci chłopi nie czytali Doncowa bo byli niepśmienniOni także nie dali się zmanipulować sowietom czy Niemcom. Oni żywili potęzną niechęć wrecz nienawiśc do Polaków. I o żródłach tej nienawiści staram się rozmawiać choć rozmówcy uciekają od tego jak diabeł od święconej wody. Im wystarcza ta wystawa
Podobnie jak Ukraińcy polaków, Polacy w Jedwabnem i innych miejscowościach nienawidzili Zydów. Tu tłumaczę sobie tą nienawiść w sposób prosty. Skoro od setek lat każdej Wielkanocy wciskano z ambon ,że Zydzi zamordowali Jezusa to kiedyś te emocje musiały znależć ujście I znalazły choć staramy się to zagrzebać, zakopać, zapomnieć. I żeby nie zapomnieć piszę o przyczynach a nie o rozrywanych żywcem niemowlętach. Bo człowiek rozumny oprócz emocji potrzebuje do poznawania także racji. Umierają świadkowie tamtych czasów i młodych nie można karmić takimi wystawami. Im trzeba podawać rację
-org (2012-11-19 21:16:01)
Zmienię Panom temat i napiszę, że Ci co jeszcze nie widzieli tej wystawy mogą ją zobaczyć aktualnie w Stopnicy, a od 2 grudnia w Solcu Zdroju.
2 grudnia w Solcu Zdroju będzie tez można wysłuchać wspominanych w artykule wykładów o Martyrologii chłopów polskich w latach 1939-1945 oraz Martyrologii Polaków na Kresach w czasie II wojny światowej.
Zapraszam do obejrzenia wystawy zwłaszcza tych dyskutantów co niemili okazji jeszcze tego zrobić jak i wysłuchania 2 grudnia w Solcu Zdroju wspomnianych wyżej wykładów. Zawsze lepiej dyskutuje się o czymś co się widziało i słyszało niż tylko z domysłów czy przypuszczeń.
-Co odpowie wam olo? (2012-11-19 20:07:52)
Wersja skrócona.
Nie macie racji. Jestem na nie, jak zawsze. Bo ja jestem zawsze w opozycji do wszystkiego co robią inni, bo taka jest moja natura. Po za tym, ja wiem wszystko najlepiej, a wy się i tak na tym nie znacie.
-do Olo (2012-11-19 19:17:59)
Nie piszesz o przyczynach wrogości Ukraińców do polaków, tylko starsza się narzucić swoją wizję w której to upatrujesz winy za mordy dokonywane przez ukraińskich morderców z UPA po stronie polityki II RP. Tylko to się nie klei z tym co napisał Ci już Berni. Polityka II RP co mniejszości. narodowych by la taka sama, jak widać inne aż tak nie czuły potrzeby rozrywania żywcem niemowląt (wiemy już, że dla Ciebie niemowlęta i dzieci narodowości polskiej są gorsze i mniej ważne niż innych narodowości). Ponadto ludobójstwo miało miejsce przez członków tych samych organizacji wyznających te same przekonania, poglądy i filozofie nie tylko na Wołyniu.
Co do Dancowa to miał on wpływ na wykształtowanie się takich zachowań jakie później stosowało UPA wobec Polaków czy Żydów. Dziw, że nie umiesz dodać jednego do drugiego. Według doktryny Doncowa, o państwo ukraińskie należało walczyć przy pomocy wszystkich bez wyjątku środków, w tym też drogą masowych mordów obcoplemieńców, którzy znaleźli się na ziemi ukraińskiej, oraz drogą likwidowania Ukraińców, którzy z takimi metodami działalności nie zgadzają się. Eee... to według Ciebie niema nic wspólnego z tym ludobójstwem Polaków, Żydów i innych? Czy też samych Ukraińców którzy się z tym nie zgadzali? Bo wiesz olo... tacy tez byli wśród tych jak ich nazwałeś "wk...ych chłopów". Trochę oni nie pasują do twojej teorii, ale wszak przecież zawsze są wyjątki. ;)
Co do sprawy z trzeciego akapitu, to miało to ogromny wpływ, nic nie bierze się z znikąd. Ludność polska przezywała gehennę pod sowiecką okupacja i dla niej bardzo często niestety przybierała ona twarz miejscowych żydów i po wycofaniu się sowietów, bywały sporadyczne przypadki, czy jak wolisz cztery czy pięć ile tam ich wymieniłeś na tak ogromny obszar jakim była II RP i ilość obywateli. Jest tez sprawa band ludności żydowskiej, szczególnie z terenów dzisiejszej Białorusi, które dokonywały zbrodni na bezbronnej polskiej ludności cywilnej. Coś nie wnosić postulatów o rozliczenie i nagłośnienie tych przypadków? Czy dla Ciebie nie jest istotna sama zbrodnia, a tylko kto zbrodni dokonał? Wybiorcze traktowanie?
Co do filmu Pokłosie to jako wolny człowiek mam prawo nie iść do kina i wydawać swoich własnych pieniędzy na film którego recenzje przekonały mnie do tego iż nie jest ich wart ani mojego czasu. Odsieczy nie oglądalny, ale po Twojej zdawkowej recenzji jednak być może skusze się na jego obejrzenie. Ponad tym pokłosie nie jest filmem trudnym, tak samo jak nie jest trudnym lekcja historii o Cedyni i Głogowie. Chyba, że za ambitny film uważasz Maskarę piła mechaniczną w Teksasie czy jakoś tak w tym, że dziejącą się w Polsce. Kicz to kicz i tego nie zmienisz.
-Berni (2012-11-19 16:55:00)
To są argumenty rodem z Gazety Wyborczej, a uznawanie przytaczanie tylko przyczyn leżących po stronie II RP to zwykła manipulacja. Polityka narodowościoa II RP budziła zastrzeżenie nie tylko w odniesieniu do Ukraińców, przykładowo wojewoda poleski ktory twierdził, że Białorusini w ogóle nie istnieją. Mimo to ze strony Białorusinów ani Litwinów nie mialy miejsca takie mordy, jak ze strony Ukraińców. Co więcej, mordowanie ludności polskiej mialo formę zorganizowanego ludobójstwa skoro dowódcy sotni meldowali o spaleniu wsi. Mało tego, akcję planowano przenieść również na Zamojszczyznę, gdzie wyłapywano emisariuszy z ulotkami nawołujacymi do mordowania Polaków. Trudno więc uznać, iż morderstwa były spowodowane tylko wk..ieniem ukraińskiego chlopa.
Natomiast nazywanie pamięci o ofiarach o których przez ponad 60 lat milczano narodową megalomanią nienajlepeij swiadczy o piszącym
-olo (2012-11-19 15:51:46)
powtarzxam po raz koleny: piszę jedynie o przyczynach wrogości Ukraińców do Polaków. Przyczynach które zaskutkowały tak tragicznymi wydarzeniami jak Wołyń.
Nazywam te przyczyny jako fatalną politykę II RP.O innych sprawach nie piszę choć bez przerwy próbuje mi się to wmawiać
Dlatego uważam że wystawa jak opisywana czyni więcej zła i dobra. Nieproporcjonalnie wskazuję przyczyny w stosunku do skutków czyli mordów. Tym samym konserwuje stan świadomości współczesnych Polaków.Stan fatalny, pełen niewiedzy, uprzedzeń, zakłamania i narodowej megalomanii. A przecież sąsiadujemy z państwem ukraińskim i chcemy mieć z nim przyzwoite relacje. Nie oznacza to aby nie pamiętać. Ale pamiętać nalezy też o własnych błędach i winach. Trzeba to zracjonalizować po to aby ktoś w przyszłości nas znowu nie podpuścił
I kilka szczegółów. Bzdurne są twierdzenia jakoby mordy na Zydach jakie ujawniono w ostatnich latach były reakcją na współpracę tychże z sowietami. Niemowlęta tez współpracowały?Dwa przykłady. 22 marca 1940 roku miał miejsce pogrom Zydów w otwartym jeszcze getcie warszawskim. Kilka dni póżniej to samo w Krakowie. O ile sobie przypominam sowieci wcześniej nie zajmowali tych miast. Albo coś z okolic niedalekich. Pogromy i wyłapywania Żydów przez Polaków w powiecie Dąbrowa Tarnowska. Pisze o tym Jan Grabowski
Ktoś wspomina Doncowa. Proponuję najpierw przeczytać bo jest najważniejsza praca wydana po polsku. Otóż na skalę okrucieństwa i niechęci do Polaków ludności okolicznej Doncow miał zerowy wpływ. Chłop ukraiński był
mocno wk....wiony na Lachów bo mu cerkiew zburzyli, w urzędzie nie słuchali bo mówił innym językiem a szwagra na siłę wojsko nawracało na wiarę Lachów. To były wystarczające sprawy aby wywołać emocję skutkujące mordami.
- pyta ktoś czy dociekanie przyczyn nie powinno być symetryczne tzn po jednej i po drugiej stronie? Zapewne tak. Ale skoro druga strona jeszcze do tego nie dojrzała , to mamy czekać? Ukraincy dojrzeją tak jak my z trudem dojrzewamy do smutnych informacji o naszym stosunku so Zydów podcxas okupacji. I żeby było jasne . Nikt nie wymagał nadzwyczajnych poświęcen , bo za to groziła kara śmierci. Ale wydawanie czy wyłapywanie na ochotnika to już inna sprawa
- pisze ktoś,że nie pójdzie na Pokłosie. Słusznie. To film trudny, wymagający od widza autorefleksji. Lepiej pójśc na Odsiecz wiedeńska
-Berni (2012-11-19 14:24:33)
W uzupełnieniu do postu pzredmówcy. Bulwersujące jest to, iz gloryfikacja UPA ma miejsce i na naszych terenach, brak jest natomiast stanowczej reakcji naszych władz. Nie chodzi mi tylko o pokątnie stawiane pomniki,ale np.o marsz z flagami OUN ulicami Przemysla. Dwuznaczna jest również postawa harcerstwa Płast, które na polskojęzycznej stronie w ogóle unika tematu UPA, natomiast ich stanica pod Lubaczowem jest upstrzona hasłami o "dzielnych" bojcach
-do Olo (2012-11-19 13:59:37)
No niestety to tak niebyło. Przede wszystkim trzeba określić obszar na którym to się działo, czyli obszar dzisiejszej zachodniej Ukrainy jak i wschodnich terenach dzisiejszej Polski,
Przyczyny tego ludobójstwa faktycznie nie są proste. Jednakże odejście od koncepcji Jagielońskiej w czasie II RP i mniej życzliwe patrzenie na rodzący się nowy żywioł narodowościowy - ukraiński przez państwową administrację II RP, to jeszcze za mało, aby później z ochotą i uśmiechem na twarzy rozrywać żywcem niemowlę krzycząc "jaki ładny polski orzeł" i obcinać polkom piersi, brzuchy i je gwałcić.
Tu głównie ideologia odegrała rolę sprawcą. Zapoznaj ie z tym co głosił Dmytro Doncow i jego teorią "twórczej przemocy", z tym co mówił i pisał Dmytro Klaczkiwski i wielu innych. Jak dziali i jak przekonywali chłopstwo ukraińskie, a czasami nawet zmuszali siłą do uczestnictwa w tych zbrodniach. Sami Ukraińcy mieli czami wybór albo razem z mordercami i bandytami z UPA mordować Lachów albo być sami zamordowanymi. Nie jest tak, tak jak sugerujesz, że większość ludności "ukraińskiej" chciał mordować "złych polaczków".
Piszesz Olo, o stratach Ukraińców, napisz więc jakie one były.
Wyręczę Cię. ;)
20 tyś i to jest ta górna półka. Straty wśród ludności polskiej to min. 120 tyś i to jest ta dolna pólka. Część badaczy daje znacznie większą liczbę ofiar po stronie polskiej. Widzisz różnice? Weź jeszcze pod uwagę, że Polacy dokonywali akcji odwetowych nie byli inicjatorami. W ich przypadku działo zwykłe ludzkie uczucie- zemsty, po tym co widzieli. Swoje matki, babki, córki, nieletnich synów bestialsko zamordowanych itd.
I jeszcze jedno, UPA to bardzo silne wpływy greckokatolickie a nie prawosławne, wejdź sobie na wiki i zobacz co ta jest ten zwierz greckokatolicki zanim będziesz snuł teorie spisków watykańskich. ;)
Pytasz dlaczego tak mordowali i to robili, może lepiej nie szukaj a tak daleko, a zacznij patrzeć tam gdzie to się wydarzyło i na samych sprawców. Słyszałeś kiedyś dumki ukraińskie albo nawet kołysanki? Zapoznaj się z nimi. Po drugie ludność tych terenów widziała to co robili najpierw sowieci z polakami (ogrom polaków był już zlikwidowany lub wywieziony na wschód jak UPOwcy wzięli się do roboty), a później widzieli co Niemcy robią z Żydami, notabene w ogromnej części rękami właśnie tymi samymi Ukraińcami co później będą w oddziałach UPA. Widzieli pewne przykłady postępowania, no i sami już wcześniej mordowali. Zadaj sobie pytanie czy mogło to mieć wpływ na to co się stało?
Użyłeś argumentu, że okrucieństwo było po obydwu stronach, dane liczbowe już przytoczyłem i to w tej wersji korzystnej dla strony Uriańskiej. Dodać jednak trzeba, że polskie odwety nie były tak sadystyczne i okrutne w zabijaniu jak napady i mordy ukraińskich bojówek OUN-UPA. Była różnica także w zabijaniu.
Co do filmu - Pokłosia, to nie oglądałem i z recenzji które czytałem nie zamierzam oglądać. Skoda czasu na political fiction i horror nakręcony w stylu horrorów klasy B tylko, że koleś miał dużo większy budżet jak na taki horror gniot niż normalnie m,a się przy klasie B.
Ponadto kto jak kto, ale ty Olo uzurpatorscy sobie role mentora internetowej wiedzy, powinieneś zwracać uwag ę na drugie dno zajść inspirujących jakoby ten "film". Czyli na zachowanie części społeczności Żydowskiej do ludności polskiej w czasie pierwszej okupacji sowieckiej tych terenów oraz w latach 1919-1920. Nic nie bierze się z powietrza. Ponadto zanim zaczniesz domagać się samobiczowania przez nas "nikczemnych polaczków" to rozlicz innych. Oddział Tewja Bielskiego i inne tego podobne z terenów dzisiejszej Białorusi. Zachowanie ludności żydowskiej po wkroczeniu sowietów na tereny wschodniej II RP w 1939, a jeszcze bardziej w czasie wojny polsko-bolszewickiej? Komunistyczny aparat bezpieczeństwa i rola w nim osób tej a nie innej narodowości. Jak widzisz żaden naród, czy grupa społeczna, religijna ect. nie ma monopolu na brak s..syów w swych szeregach. I żaden nie powinien być i nie może być chłopcem do bicia na którego wszystko się zwala i rzuca bo tak jest wygodniej, czy też traktowany w sposób odpowiedzialności zbiorowej za jednostki czy odosobnione przypadki.
Wracając do tematu Ukr i do niechęci do Polaków na dzisiejszej Ukrainie której napisałeś, to jest ona obecna tylko na zachodzie Ukrainy. Środkowa, wschodnia jak i południowa (Krym) jest od niej wolna i to nie jest przypadek.
Na zachodniej Ukrainie ogromne poparcie i sympatie mają ruchy szowinistyczno-ksenofobiczne. Jest tam obecna gloryfikacja OUNu i UPA, żyją potomkowie działaczy tych przestępczych organizacji którzy nie tylko starają się zrelatywizować lub przemilczeć ich zbrodnie, ale też uczynić te ruchy częścią nierozerwalną historii niepodległej Ukrainy i gloryfikując ich działalność stawiając ich jako wzór do naśladowania dla młodych .
-Berni (2012-11-19 13:30:04)
Owszem, masz rację. Ale dociekanie przyczyn powinno odnosić się do obu stron. Zauważ, że Ukraińcy ucinaja wszelkie próby dyskusji - UPA walczyła o niepodleglość i koniec, a nawet podczas jednej z forumowych dyskusji spotkalem się z twierdzeniem że rzezi wołyńskiej nie bylo. Podobnie źródła ukraińskie poświęcone UPA pomijają ten fakt skrzętnym milczeniem, albo wręcz tlumaczą iż była to kara za kolaborację z Niemcami lub sowiecką partyzantką. Podobnie dyskusyjna jest postawa cerkwi grekokatolickiej, Szeptycki nie odciął się jednoznacznie od mordów upowskich. a i cerkiew do chwili obecnej unika zajęcia stanowiska w tej sprawie.
Oczywiście, że nie ma skutku bez przyczyny, II RP ma sobie wiele do zarzucenia i zgadzam się z Toba że sprawy te sa marginalizowane. Tylko że naprawdę niepojęta jest skala okrucieństwa jakiego się dopuszczano wobec niewinnnych ludzi. Powołujesz się na przyklady Jedwabnego i sąsiednich miejscowości. W takim razie Ukraińcy też potrzebują swojego Grossa, żeby im podał pole do dyskusji bo w ten sposób to do niczego nie dojdziemy
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.