swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Żale grzybiarzy.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-10-18 14:54:21 (czytane: 18441)  Wersja do druku

Pogoda jak na październik piękna, na niebie słońce, na dworze ciepło, a w lasach podobno mnóstwo grzybów. Przy takich warunkach nawet grzybiarz amator pakuje do samochodu koszyk, jakiś nożyk, co niektórzy najbliższą rodzinę, a nawet psa i rusza w knieje na poszukiwania.

Oczami wyobraźni widzi dumne borowiki, zadziorne kozaki, wiecznie śliniące się maślaki, gąski czy kanie, chyli kapelusza przed pięknym, choć trującym muchomorem. Weekend, pachnący sosem grzybowym, zapowiada się bardzo obiecująco. I wchodzi grzybiarz w gęsty las, gdzie oprócz grzybów, które owszem, pochowały się przed jego czujnym okiem i trzeba trochę wysiłku, żeby je wszystkie znaleźć, czeka go wielkie rozczarowanie. Bo łudził się grzybiarz, że ludzie zmądrzeli, że ekologicznie nastawieni  i świadomi nie zrobią nic, co by ich wstydem i hańbą okryło, że do lasu śmieci wozić nie będą. Że nie tylko będą się przed myślą zostawiania odpadów w lesie bronić, ale że im nawet taka myśl przez głowę nie przejdzie.

A tu na drodze grzybiarza butelki po różnych trunkach, papiery, opony, które w lasach to już podobno standard, a im głębiej w las, tym gorzej, tu już prawdziwe wysypiska odpadów powstały. Zaklął grzybiarz siarczyście pod nosem, zapakował rodzinę z powrotem do samochodu i wrócił do domu. Wstyd mu za ludzi, lasu mu szkoda.

grzybki_smieci004.jpg 

grzybki_smieci002.jpg 

grzybki_smieci001.jpg 

Cała nadzieja w miejskiej straży, która porządkiem powinna się zająć, winnych ukarać, nauczkę dać. Nie ma bowiem innego sposobu, bałaganiarzy należy raz na zawsze porządku nauczyć, dosłownie i w przenośni. A tego życzyłby sobie nie tylko grzybiarz.

Czy czeka nas kolejne rozczarowanie, czy problem zostanie rozwiązany? Czy ludzie XXI wieku wreszcie nauczą się kultury?

/KR/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (23)
     

-sss (2012-10-24 13:23:54)

do WOLONTARIUSZKA : a dla nas, ludzi ze wsi, plagą są MIASTOWI, którzy po remoncie na przykład jadą do lasu i siup worek w krzaki i po problemie. Ja mieszkam na wsi ale wiem do czego służa kosze na śmieci i gdzie jest w Busku punkt odbioru odpadów. Worki tez tam dają. A puszki oddaję Panu, który je wywozi na złom i bierze za to kasiorke. Ja mam mniej śmieci o on ma na papierosy i wszyscy zadowoleni .... pozdrawiam

-Rodowity (2012-10-21 11:25:46)

Żale grzybiarzy?Śmieszne.Sam znam takich którzy uważają się za grzybiarzy,a sami w lesie śmiecą.W/g mnie są to grzybiarze śmieciarze.

-do wolontariuszki (2012-10-20 21:20:35)

Sama sobie pogrzeb...w smieciach.Nasze urocze blond policjantki nie sa od tego;}Straz Miejska grzebie i z tego co sie orientuje to juz sporo osob przyskrzynili.

-;) czający (2012-10-20 10:25:46)

Artykuł czytałem , w podziwie byłem. Bo autor jak mistrz Joda moc chciał przekazać mi. Stylem wziętym z Star Wars nikczemnie. Śmieci w lesie to wina złej strony mocy. Oponę z zdjęcia zabrać mogę, posłuży w bolidzie mym na sezon. Moc z Wami.

-- (2012-10-19 22:02:06)

Informuję wszystkich dyskutantów, że utrzymanie czystości jest zadaniem gminy. Wszystko co w tym zakresie się dzieje, dzieje się więc za wiedzą i przyzwoleniem burmistrza. Jeśli on nic w tym zakresie nie zrobi to ....nikt inny też.

-WOLONTARIUSZKO (2012-10-19 10:40:59)

NIEW UOGÓLNIAJ. BUSKO TO TEŻ PRZED KILKUNASTOMA LATY WIEŚ BYŁA. WIEŚ TO STAN UMYSŁU A NIE MIEJSCE ZAMIEZKANIA

-sorki (2012-10-19 10:37:26)

nie napisalam gdzie przyjmuja: na łagiewnickiej na przykład ZA DARMO

-wolontariuszko (2012-10-19 10:35:38)

to prawda ze na wsi ludzie lubia palic wszystko ale nie uogólniaj bo w miescie wcale nie jest lepiej. nawet w takim krakowie w centrum smog jak cholera. ja mieszkam na wsi i nigdy bym nie mogła tak postępować, ale jestem młodą osobą i mam nadzieje ze powoli się zmienia mentalność ludzi, ale tutaj chodzi tez o przepisy.może potrzebna jakas zmiana. a przepraszam gdzie jest policja??jeżdza po wsiach i czepiają się mniejszego zła a kilometr dalej sterta śmieci i widac że tale się powiększa. wcale nie trudno znaleźć winowajcę. ludzie wyrzucają listy zeszyty po których banalnie proste jest ich znalezienie. ale gdzie taka blond pani policjant bedzie grzebać w śmieciach??? a co do punktów zbiórki takich śmieci WIĘKSZOŚĆ PRZYJMUJĄZA DARMO sprzety, msakulture, szkło, tworzywa sztuczne, puszki mozna na zło i jeszcze sie zarobi, dostaniecie papierek w razie kontroli komunalki, mniej wyrzucacie do odpadow zmieszany=mniej placicie za wywóz. segregujcie a zaoszczedzicie i sobie i przyrodzie. i zglaszacie jak widzicie jak ktos wyrzucas smieci, nagrajcie go, zrobcie zdjecie cokolwiek

-do -xyz (2012-10-19 00:50:08) (2012-10-19 07:07:21)

kolego juz nie jedna osoba dostala mandat za 500 zl za wyrzucanie smieci do lasu ale to nic nie daje bo ludzie sie wycwanili. jak nie znajdziesz jakiejs faktury albo koperty lub innej rzeczy z nazwiskiem to kogo ukazesz ? po prostu polska to taki debilny naród i tyle

-xyz (2012-10-19 00:50:08)

czy to jakiś problem ustalić właściciela tych śmieci? Udało się choć raz to zrobić buskiej policji? Trzeba włożyć rękawiczki i w śmieciach nieco pogrzebać. Znajdą się informacje o włascicielu. Jak choć jeden zostanie przyzwoicie ukaranych będzie w lesie czyściej. Ale kto na to wpadnie?

-promilek (2012-10-18 22:52:09)

Austria, czy Szwajcaria to rodzynki pod wzgledem czystości. Ja byłem też w Angli i moge powiedziec że tam to dopiero jest syf, w mieście kosza nie uświadczysz a na peronach to zapomnij.

Moim zdaniem to karanie nic nie pomoże. Zawsze znajdzie się taki co będzie chciałbyć przebiebły i wykiwać miejską straż.

To jeszcze nie to pokolenia, może nasze dzieci będą mądrzejsze.

-Wolontariuszka (2012-10-18 22:44:35)

do lasu odechciewa mi sie chodzić, znaleźć tam można połowę wyposażenia z domu. no ale co się dziwi. człowiek ze wsi wyjdzie ale wieś z człowieka nigdy.

-do wolontariuszki (2012-10-18 22:22:56)

wolontariuszko idz do lasu bo glupota czuc .

--- (2012-10-18 21:48:32)

Tam gdzie jest GOSPODARZ jest porządek. Wszystko.

- (2012-10-18 21:33:30)

w wedniu w kazdym budynku sa 2 pojemniki na makulature sa oprozniane co tydzien i jest jeden czy 2 duze pojemnki na smieci takie jak na osiedlach w busku i sa oprozniane co dziennie czy sa zapelnione czesciowo czy tez sa pelne i lokatorzy wrzucaja odpadki w workach foliowych a nie luzem jak w polsce i latem niema fetoru ale daleko nam jeszcze do cywilizowamych krajow

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry