swietokrzyskie.info

Czwartek, 25 czerwca 2026, Do końca roku 189 dni Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma

Wiadomosci

Żale grzybiarzy.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-10-18 14:54:21 (czytane: 18442)  Wersja do druku

Pogoda jak na październik piękna, na niebie słońce, na dworze ciepło, a w lasach podobno mnóstwo grzybów. Przy takich warunkach nawet grzybiarz amator pakuje do samochodu koszyk, jakiś nożyk, co niektórzy najbliższą rodzinę, a nawet psa i rusza w knieje na poszukiwania.

Oczami wyobraźni widzi dumne borowiki, zadziorne kozaki, wiecznie śliniące się maślaki, gąski czy kanie, chyli kapelusza przed pięknym, choć trującym muchomorem. Weekend, pachnący sosem grzybowym, zapowiada się bardzo obiecująco. I wchodzi grzybiarz w gęsty las, gdzie oprócz grzybów, które owszem, pochowały się przed jego czujnym okiem i trzeba trochę wysiłku, żeby je wszystkie znaleźć, czeka go wielkie rozczarowanie. Bo łudził się grzybiarz, że ludzie zmądrzeli, że ekologicznie nastawieni  i świadomi nie zrobią nic, co by ich wstydem i hańbą okryło, że do lasu śmieci wozić nie będą. Że nie tylko będą się przed myślą zostawiania odpadów w lesie bronić, ale że im nawet taka myśl przez głowę nie przejdzie.

A tu na drodze grzybiarza butelki po różnych trunkach, papiery, opony, które w lasach to już podobno standard, a im głębiej w las, tym gorzej, tu już prawdziwe wysypiska odpadów powstały. Zaklął grzybiarz siarczyście pod nosem, zapakował rodzinę z powrotem do samochodu i wrócił do domu. Wstyd mu za ludzi, lasu mu szkoda.

grzybki_smieci004.jpg 

grzybki_smieci002.jpg 

grzybki_smieci001.jpg 

Cała nadzieja w miejskiej straży, która porządkiem powinna się zająć, winnych ukarać, nauczkę dać. Nie ma bowiem innego sposobu, bałaganiarzy należy raz na zawsze porządku nauczyć, dosłownie i w przenośni. A tego życzyłby sobie nie tylko grzybiarz.

Czy czeka nas kolejne rozczarowanie, czy problem zostanie rozwiązany? Czy ludzie XXI wieku wreszcie nauczą się kultury?

/KR/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (23)
     

-Wolontariuszka do - (2012-10-18 20:46:33)

bo i tak bea wywalac do lasu, przeciez do takich kontenerow trzeba jechac , nie ustawia tego w kazdej miescinie tylko w wiekszych miejscowosciach.

mały przykład , na mojej wsi (w Pińczowie) stoja kontenery na platik, szkło ale co z tego jak :po pierwsze mało kto segreguje bo nikomu się nie chce tego robic a dwa jak przychodzi dzien wywózki śmieci, podjezdza samochod smieciara i wrzuca wszsytko do jednego wora. wiec gdzie tu logika.

na sląsku czy w krakowie plastik, papier, szkło odbierają ZA DARMO dodatkowo dostaję się worki na te smieci, a za odpady organiczne dopiero się płaci, wiec jaki z tego wniosek?

i jescze do ,..., masz racje nowobogaccy i dorobkiewicze tez wywalaja smieci do lasku, o nich zapomnialam, no cóz las widzieli tylko w tv, zwierzęta w zoo a na wycieczki jezdza tylko za gramanice więc maja w dupce "nasz"las

- (2012-10-18 20:05:15)

dlaczego niema tak jak w innych krajach w kazdym miescie sa tak zwane mistplaze gdzie mozna za darmo pozbywac sie wszelkiego rodzaju odpadow telewzorow pralek starych mebli szkla papieru plastiku sa ogromne kontenery z napisami gdzie co wrzucac nadtym czuwaja odpowiedni pracownicy sprawdzaja przy wiezdzie co mamy do wyrzucenia i kieruja do odpowiednich kontenerow w samym wiedniu jest takich plazy okolo 30 pozniej trafia czesc do recyklingu a czesc do spalarni np drzewo czesc jest przerabiana na kompost i to jest wszystko bezplatne a kary za pozostawienie w lesie lub ma ulicy starej pralki lub telewzora dochodza do 2tys euro

- (2012-10-18 19:27:34)

Ponoć jesteśmy w unii ...
chyba czarna owcą

-zz (2012-10-18 19:17:18)

Od nowego roku każdy będzie płacił za śmieci to się skończy takie chamskie zachowanie

-zz (2012-10-18 19:17:09)

Od nowego roku każdy będzie płacił za śmieci to się skończy takie chamskie zachowanie

-,...., (2012-10-18 19:07:34)

Do Wolontariuszki, myślę, że nie masz tak do końca racji, sam mieszkam w bloku i nie raz, nie dwa widziałem jak podjeżdżają "nowobogaccy" i wyrzucają swoje śmieci do osiedlowych śmietników, bo szkoda im pieniędzy na zapłacenie za wywóz śmieci ze swego podwórka, to skoro podjadą na osiedla to co za problem podjechać do lasu ? A Straż Miejska, to zbiera same gotowce, bo co będzie sobie trud zadawać, lepiej wlepić mandat za żle zaparkowany samochód,.......

-Wolontariuszka (2012-10-18 17:11:11)

największą plagą są ludzie ze wsi, co się da spalić to do pieca a reszta "sru" do lasu. zaczyna się o butelki, opony, starej kanapy a kończy na szczeniaku i psie. oto nasza cywilizacja

-Anonim (2012-10-18 16:17:49)

Tamta opona ma jeszcze ładny bieżnik :) Ja bym brał :)

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry