swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uchylona furtka do komunalizacji uzdrowisk.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-07-27 16:29:21 (czytane: 26884)  Wersja do druku

Samorządowcy chcą usunięcia z listy uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji Ciechocinka i Buska-Zdroju. Zależy im na tym, by dopuścić możliwość ich komunalizacji, która rywalizowałaby z ewentualną prywatyzacją.

Projekt rozporządzenia ministra skarbu państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa zakłada przeznaczenie do prywatyzacji następujących uzdrowisk: Buska-Zdroju, Ciechocinka, Kołobrzegu, Lądka-Długopola, Rymanowa i Świnoujścia.


Dokument mówi także, że jedynie uzdrowisko Krynica-Żegiestów nie będzie podlegać prywatyzacji.

Na podstawie kapitałów własnych spółek uzdrowiskowych (według stanu na 31 grudnia 2011 r.) oraz wielkości planowanych do zbycia udziałów Skarbu Państwa szacuje się, że wpływy z planowanych prywatyzacji wyniosą około 125,5 mln zł.

Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich zaapelował do strony rządowej, by z tego wykazu wykreślić Ciechocinek i Busko-Zdrój, zobowiązując samorządy, aby jak najszybciej przygotowały propozycję komunalizacji

– Proszę, by w stosunku do tych dwóch uzdrowisk wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządu przede wszystkim szczebla wojewódzkiego, ale nie tylko – powiedział Marek Wójcik.

W Busku-Zdroju samorząd województwa razem z miastem Busko-Zdrój i powiatem buskim przygotował ofertę, która zmierzałaby w kierunku komunalizacji uzdrowiska na rzecz samorządu województwa. W Ciechocinku sejmik województwa kujawsko-pomorskiego także podjął stosowną uchwałę.

Samorządowcy chcą usunięcia z listy uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji Ciechocinka i Buska-Zdroju. Zależy im na tym, by dopuścić możliwość ich komunalizacji, która rywalizowałaby z ewentualną prywatyzacją.

– Jest prośba, aby wyłączyć te uzdrowiska z tego rozporządzenia, dając czas na to, aby uzgodnić te koncepcje na tyle, aby można było je później zrealizować – dodał Marek Wójcik.

Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa Ewa Sibrecht-Ośka odpowiedziała, że według resortu komunalizacja jest możliwa tylko w trybie art. 50 ustawy o samorządzie województwa, a nie w trybie art. 4b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

– Minister skarbu potwierdza, że chce rozpatrywać wnioski o komunalizację, które będą zwierały plany rozwojowe i zabezpieczające działanie tych spółek – poinformowała dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka.

Według Marka Wójcika umieszczenie tych uzdrowisk w tym rozporządzeniu oznacza, że o komunalizacji będzie można mówić dopiero wtedy, gdy prywatyzacja się nie uda.


– Ponieważ mówimy o Busku-Zdroju, które jest najbardziej obleganym uzdrowiskiem w Polsce, nie wątpię, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli to uzdrowisko kupić. Dlatego chcemy, żeby oba te procesy mogły się toczyć równolegle – podkreślił dyrektor biura ZPP.


Dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka potwierdziła, że mogą się toczyć równolegle. – Najpierw uzdrowisko musi zniknąć z listy w rozporządzeniu. Wówczas będzie dopuszczalna komunalizacja, chociaż minister skarbu państwa nie określa, że pierwsza będzie komunalizacja i dopiero jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki, podejmie działanie prywatyzacyjne – dodała.

Po zapewnieniach strony rządowej, wskazujących na to że minister skarbu państwa będzie szukał wyjścia optymalnego między prywatyzacją a komunalizacją, strona samorządowa pozytywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia.

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (33)
     

-do alwayschristmas (2012-07-31 17:21:09)

"Wsparciem mógłby służyć poseł Konstanty Miodowicz, który od 25 lat jest w sejmie" nie wiem czy wiesz jak ten pan głosował w sprawie prywatyzacji uzdrowiska. Najśmieszniejsze że rozpowiadał wszem i wobec że jest przeciw, a jak przyszło co do czego zagłosował za. Dla mnie to człowiek bezideowy, karierowicz, sprawiający tylko dobre wrażenie - ale to zwykła k*nalia taki jak jego ojciec komuch. Najbardziej przykre jest to że w Busku zagłosowało 2000 ludzi, co prawda o połowę mniej niż ostatnio ale jednak.

- (2012-07-30 23:29:18)

oj buraki! komunalizujcie ten majątek. OK! peeselowcy zarządzający spółką Skarbu Państwa ledwo dają radę.dłuuugi są!Kmiotki zielone - wam władzy niedługo.
cham nie może dzierżyć władzy..cham zielony winien żyć w kontrolowanym ekosystemie...ziemia-gówno-roślinność.

-xscx (2012-07-30 07:33:16)

A MY KORYTA I TAK NIE ODDAMY POLACY Z PSL buhahaha i możecie nam nagwizdać

-Icek Rabinowicz (2012-07-29 14:50:42)

Wasze ulice nasze kamienice głupkowaci Goje ha ha ha

- (2012-07-29 13:26:22)

Uchylona furtka ze stanowiskami dla kolesiów partyjnych. Tylko prywatyzacja pozwoli na rozwój Uzdrowiska. Ale oczywiści prywatyzacja mądra, z konkretnymi zaleceniami i sprzedaż za duuuże pieniądze. I oczywiście wskazanie celu na jaki te pieniądze ze sprzedaży zostaną zużyte, bo jeżeli na załatanie tymczasowe dziury budżetowej lub podwyżki dla posłów do niech zostanie jak jest. Według mnie jeżeli Uzdrowisko zostanie sprzedane to przynajmniej połowa pieniędzy powinna zostać w gminie Busko Zdrój na dalsze inwestycje

- (2012-07-28 23:25:05)

Ygor, Ty mozesz tylko szczekac a oni maja stolki.
Ot taka sprawiedliwosc spoleczna.

-Ygor (2012-07-28 17:08:04)

Nieprawdą jest, że obecny PSL jest kontynuacją PSL Stanisława Mikołajczyka, wielkiego patrioty i przywódcy chłopskiego. Żaden z liderów obecnego PSL, nie mówiąc o członkach, nie dorównuje mu w najmniejszym stopniu, a powoływanie się na tradycje z PSL-em Mikołajczyka to ogromne nadużycie. Obecny PSL, to tak naprawdę kontynuacja organizacji, która nazywała się ZSL. Aby sobie to uświadomić, proponuję odrobinę historii:

- Zjednoczone Stronnictwo Ludowe (ZSL) – chłopska partia polityczna w Polsce, powstała 27 listopada 1949. Jaki był cel powstania ZSL (przecież nie PSL) możemy się domyślać, bo jesteśmy bogatsi o wiedzę historyczną).

- ZSL realizowało politykę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wobec wsi. Partia satelicka PZPR. Cela działania – stołki.

- ZSL akceptowało dominację polityczną Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, kolektywizację wsi, jak również sojusz z ZSRR. Przyczyna takiego stanu rzeczy – nie stracenie stołków.

- główne decyzje dotyczące polityki rolnej kraju podejmowały władze PZPR. Po co mieli odejmować decyzje? Wystarczyło mieć stołki.

- ZSL dzięki sojuszowi z PZPR otrzymał określoną liczbę miejsc w sejmie oraz stanowisk w Radzie Państwa, rządzie, jak również administracji terenowej. Oczywiście – stołki.

- ZSL w bardzo podobny sposób weszło również do takich organizacji jak Front Jedności Narodu, czy Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego. Po co? Oczywiście po stołki.

- Po wydarzeniach z 1980 i powstaniu NSZZ "Solidarność" polityka prowadzona przez ZSL uległa częściowej zmianie. Kierownictwo tej partii zaczęło upominać się o prawa ekonomiczne i socjalne mieszkańców wsi. Dlaczego tak późno i dlaczego wtedy, kiedy odwaga już staniała?

- Podczas VIII Kongresu (1980r) delegaci domagali się rehabilitacji Stanisława Mikołajczyka oraz powrotu do koncepcji mikołajczykowskiej PSL i zagwarantowania trwałości gospodarstw. Dlaczego tak późno? Oczywiście mieli przyzwolenie PZPR na pogadanie sobie.

- W 1983 PZPR zagwarantowała konstytucyjne prawo do nienaruszalności indywidualnych gospodarstw rolnych. Gdzie był wtedy ZSL? Oczywiście, pilnował stołków.

- ZSL do końca popierało utrzymanie ustroju socjalistycznego oraz współpracę z PZPR. Dlaczego? Oczywiste, bo stołki były najważniejsze.

- W 1988 w opozycji do ZSL powstał Ogólnopolski Społeczny Komitet Odrodzenia Ruchu Ludowego, a w sierpniu 1989 powołano PSL (wilanowskie), nawiązujące do tradycji chłopskiej partii Stanisława Mikołajczyka. Po 40 –tu latach, wychowały się w tym czasie dwa pokolenia chłopskie oni udają, że nie było tych 40 lat. Czyżby nagle zmądrzeli? Nie kochani …. Stołki. Oni już je czuli. Stołki oczywiście.

- ZSL brało udział w obradach Okrągłego Stołu (1989), przedstawiciele stronnictwa weszli w skład rządu Tadeusza Mazowieckiego. Znowu stołki i całkiem przyzwoity mebel – stół okrągły.

- W dniach 27–29 listopada 1989 ogłoszono rozwiązanie ZSL i powołanie PSL-Odrodzenie.

- Po połączeniu w maju 1990 PSL-Odrodzenie z PSL wilanowskim powstało Polskie Stronnictwo Ludowe. Oczywiście, był to już okres, kiedy odwaga była już tania. Zupełnie tania, a w perspektywa stołków dalej realna.

Oto, jak kundel przypisał sobie szlachectwo. Nawet drogę do tradycji znalazł. Chwalebnej tradycji.

- (2012-07-28 13:21:59)

ludzie różne rzeczy piszą na forum.
bluzgają na psl, bluzgają na inne partie, ugrupowania.
ciekaw jestem co robicie by w kraju coś zmienić.
na kogo zagłosujecie w najbliższych wyborach już za dwa lata.
nie pójdziecie do wyborów to znowu wybiorą ludowców i dalej będzie tak samo.
załozycie swoją partię lub stowarzyszenie to inni ludzie powiedzą że chcecie się nachapać i tak w koło macieju.
ja jutro idę poproszę o deklaracje do psl-u może coś znajdą dla mnie jeszcze.:-)

-ojo (2012-07-28 12:18:26)

zapomnielści o jakże ważnej postaci jaką jest Józef Ż. Po komunalizacji byłby naprawdę wybitnym fachowcem od zarządzania Uzdrowiskiem. Przecież tak dobrze sobie radzi w PSS i MPGK

-ksiądz darmozjad (2012-07-27 23:29:05)

wy tu o tym i o tym a i tak to MY będziemy wygrani.

kasa, kasa, kasa!!!

- (2012-07-27 21:48:02)

Bo człowiek (z PSL) jest najważniejszy

-Rychu (2012-07-27 20:52:13)

Słyszałem ze młoda wiara aks-u busko ma nową flage pozdro dla chłopaków z młodej wiary buskiego aks-u

-xyz (2012-07-27 20:32:20)

PSL = Praca Swoim Ludziom

-sprawiedliwie (2012-07-27 20:18:34)

ja też uważam, ze najlepszym gospodarzem będzie zarządzanie przez psl

-alwayschristmas (2012-07-27 20:03:12)

Ja myślę, że ratunkiem dla uzdrowiska Busko-Zdrój jest zarząd i rada nadzorcza z PSL-u. Przydałoby się również paru kierowników niższego szczebla także z tej partii. W ogóle wydaje mi się, że cały problem z tym uzdrowiskiem, to zbyt mała aktywność ludowców. Wsparciem mógłby służyć poseł Konstanty Miodowicz, który od 25 lat jest w sejmie. A to człowiek i mądry i światowy i przede wszystkim o nieskalanym charakterze. Także do boju. Jest naprawdę kilka interesujących etatów.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry