swietokrzyskie.info


Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uchylona furtka do komunalizacji uzdrowisk.

Dodane: Agnieszka Data: 2012-07-27 16:29:21 (czytane: 26885)  Wersja do druku

Samorządowcy chcą usunięcia z listy uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji Ciechocinka i Buska-Zdroju. Zależy im na tym, by dopuścić możliwość ich komunalizacji, która rywalizowałaby z ewentualną prywatyzacją.

Projekt rozporządzenia ministra skarbu państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa zakłada przeznaczenie do prywatyzacji następujących uzdrowisk: Buska-Zdroju, Ciechocinka, Kołobrzegu, Lądka-Długopola, Rymanowa i Świnoujścia.


Dokument mówi także, że jedynie uzdrowisko Krynica-Żegiestów nie będzie podlegać prywatyzacji.

Na podstawie kapitałów własnych spółek uzdrowiskowych (według stanu na 31 grudnia 2011 r.) oraz wielkości planowanych do zbycia udziałów Skarbu Państwa szacuje się, że wpływy z planowanych prywatyzacji wyniosą około 125,5 mln zł.

Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich zaapelował do strony rządowej, by z tego wykazu wykreślić Ciechocinek i Busko-Zdrój, zobowiązując samorządy, aby jak najszybciej przygotowały propozycję komunalizacji

– Proszę, by w stosunku do tych dwóch uzdrowisk wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządu przede wszystkim szczebla wojewódzkiego, ale nie tylko – powiedział Marek Wójcik.

W Busku-Zdroju samorząd województwa razem z miastem Busko-Zdrój i powiatem buskim przygotował ofertę, która zmierzałaby w kierunku komunalizacji uzdrowiska na rzecz samorządu województwa. W Ciechocinku sejmik województwa kujawsko-pomorskiego także podjął stosowną uchwałę.

Samorządowcy chcą usunięcia z listy uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji Ciechocinka i Buska-Zdroju. Zależy im na tym, by dopuścić możliwość ich komunalizacji, która rywalizowałaby z ewentualną prywatyzacją.

– Jest prośba, aby wyłączyć te uzdrowiska z tego rozporządzenia, dając czas na to, aby uzgodnić te koncepcje na tyle, aby można było je później zrealizować – dodał Marek Wójcik.

Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa Ewa Sibrecht-Ośka odpowiedziała, że według resortu komunalizacja jest możliwa tylko w trybie art. 50 ustawy o samorządzie województwa, a nie w trybie art. 4b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

– Minister skarbu potwierdza, że chce rozpatrywać wnioski o komunalizację, które będą zwierały plany rozwojowe i zabezpieczające działanie tych spółek – poinformowała dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka.

Według Marka Wójcika umieszczenie tych uzdrowisk w tym rozporządzeniu oznacza, że o komunalizacji będzie można mówić dopiero wtedy, gdy prywatyzacja się nie uda.


– Ponieważ mówimy o Busku-Zdroju, które jest najbardziej obleganym uzdrowiskiem w Polsce, nie wątpię, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli to uzdrowisko kupić. Dlatego chcemy, żeby oba te procesy mogły się toczyć równolegle – podkreślił dyrektor biura ZPP.


Dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka potwierdziła, że mogą się toczyć równolegle. – Najpierw uzdrowisko musi zniknąć z listy w rozporządzeniu. Wówczas będzie dopuszczalna komunalizacja, chociaż minister skarbu państwa nie określa, że pierwsza będzie komunalizacja i dopiero jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki, podejmie działanie prywatyzacyjne – dodała.

Po zapewnieniach strony rządowej, wskazujących na to że minister skarbu państwa będzie szukał wyjścia optymalnego między prywatyzacją a komunalizacją, strona samorządowa pozytywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia.

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl


  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (33)
     

-felek (2012-07-27 17:52:01)

Banda!!!

-olo (2012-07-27 17:09:59)

Prywatyzacja czy komunalizacja? W ujawnionej niedawno / choć powszechnie znanej / skali nepotyzmu komunalizacja to przede wszystkim stołki dla swoich. Czyli nie rozwój uzdrowiska a bieżące łatanie i klejenie i stołki. Kto wskoczy na te stołki można przewidzieć. Napewno nie wyłonieni w drodze poważnych konkursów fachowcy. Całe szczęście ,że za tą komunalizacją stoi ZPP. To mało licząca się w sensie lobbystycznym organizacja z którą nikt się bardzo nie liczy. Z kolei prywatyzacja mądrze przeprowadzona wydaje się korzystniejszą dla perspektyw uzdrowiska. Problem w tym kto ją mądrze poprowadzi? Póki co będzie takie klejenie, łatanie zamiast rozwoju. Podobnie jak w mieście któremu zmiana burmistrza na dobre niestety nie wychodzi jako że obecne burmistrzowanie nic nowego do stylu i sposobu sprawowania władzy nie wniosło.

- (2012-07-27 17:03:45)

A PSL zrobi jak będzie chciał! Mafia może wszystko w tym kraju - będą chcieli sprzedać, to sprzedadzą, będą chcieli zburzyć to zburzą

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry