Dodane: Agnieszka Data: 2012-07-27 16:29:21 (czytane: 26886) 
Samorządowcy chcą usunięcia z listy uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji Ciechocinka i Buska-Zdroju. Zależy im na tym, by dopuścić możliwość ich komunalizacji, która rywalizowałaby z ewentualną prywatyzacją.
Projekt rozporządzenia ministra skarbu państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa zakłada przeznaczenie do prywatyzacji następujących uzdrowisk: Buska-Zdroju, Ciechocinka, Kołobrzegu, Lądka-Długopola, Rymanowa i Świnoujścia.
Dokument mówi także, że jedynie uzdrowisko Krynica-Żegiestów nie będzie podlegać prywatyzacji.
Na podstawie kapitałów własnych spółek uzdrowiskowych (według stanu na 31 grudnia 2011 r.) oraz wielkości planowanych do zbycia udziałów Skarbu Państwa szacuje się, że wpływy z planowanych prywatyzacji wyniosą około 125,5 mln zł.
Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Marek Wójcik, dyrektor biura Związku Powiatów Polskich zaapelował do strony rządowej, by z tego wykazu wykreślić Ciechocinek i Busko-Zdrój, zobowiązując samorządy, aby jak najszybciej przygotowały propozycję komunalizacji
– Proszę, by w stosunku do tych dwóch uzdrowisk wyjść naprzeciw oczekiwaniom samorządu przede wszystkim szczebla wojewódzkiego, ale nie tylko – powiedział Marek Wójcik.
W Busku-Zdroju samorząd województwa razem z miastem Busko-Zdrój i powiatem buskim przygotował ofertę, która zmierzałaby w kierunku komunalizacji uzdrowiska na rzecz samorządu województwa. W Ciechocinku sejmik województwa kujawsko-pomorskiego także podjął stosowną uchwałę.
Samorządowcy chcą usunięcia z listy uzdrowisk przeznaczonych do prywatyzacji Ciechocinka i Buska-Zdroju. Zależy im na tym, by dopuścić możliwość ich komunalizacji, która rywalizowałaby z ewentualną prywatyzacją.
– Jest prośba, aby wyłączyć te uzdrowiska z tego rozporządzenia, dając czas na to, aby uzgodnić te koncepcje na tyle, aby można było je później zrealizować – dodał Marek Wójcik.
Dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego Ministerstwa Skarbu Państwa Ewa Sibrecht-Ośka odpowiedziała, że według resortu komunalizacja jest możliwa tylko w trybie art. 50 ustawy o samorządzie województwa, a nie w trybie art. 4b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.
– Minister skarbu potwierdza, że chce rozpatrywać wnioski o komunalizację, które będą zwierały plany rozwojowe i zabezpieczające działanie tych spółek – poinformowała dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka.
Według Marka Wójcika umieszczenie tych uzdrowisk w tym rozporządzeniu oznacza, że o komunalizacji będzie można mówić dopiero wtedy, gdy prywatyzacja się nie uda.
– Ponieważ mówimy o Busku-Zdroju, które jest najbardziej obleganym uzdrowiskiem w Polsce, nie wątpię, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli to uzdrowisko kupić. Dlatego chcemy, żeby oba te procesy mogły się toczyć równolegle – podkreślił dyrektor biura ZPP.
Dyrektor Ewa Sibrecht-Ośka potwierdziła, że mogą się toczyć równolegle. – Najpierw uzdrowisko musi zniknąć z listy w rozporządzeniu. Wówczas będzie dopuszczalna komunalizacja, chociaż minister skarbu państwa nie określa, że pierwsza będzie komunalizacja i dopiero jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki, podejmie działanie prywatyzacyjne – dodała.
Po zapewnieniach strony rządowej, wskazujących na to że minister skarbu państwa będzie szukał wyjścia optymalnego między prywatyzacją a komunalizacją, strona samorządowa pozytywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia.
Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (33) |
-Aryan (2013-01-18 08:17:16)
Ja mam pytanie do Pana Tomasza i do wtyksszich, ktf3rzy siÄ tutaj wypowiadajÄ . ChciaĹem zapytaÄ o kompetencje w sferze jÄzykf3w obcych. Jak to bÄdzie wyglÄ daĹo w ramach nowo postajÄ cego portalu. Od razu odniosÄ siÄ do przykĹadu.Dariusz Szpakowski komentowaĹ w 2009 roku finaĹ Ligi Mistrzf3w i w 2010 roku pierwszy mecz MĹ w RPA. Przed jednym i drugim meczem byĹy krf3tkie przemf3wienia po angielsku. I w obu przypadkach Pan Dariusz nie przetĹumaczyĹ ani jednego zdania. Przypuszczam, Ĺźe zwykĹy dziennikarz z hukiem wyleciaĹby z pracy za coĹ takiego. Trzeba teĹź pamiÄtaÄ o tym, Ĺźe komentator o ktf3rym piszÄ przez wiele lat wyjeĹźdzaĹ za granicÄ komentowaÄ zawody sportowe. W tym czasie nie byĹ w stanie nauczyÄ siÄ angielskiego na dobrym poziomie. Pomimo tego w czasie meczf3w chÄtnie uĹźywa angielskich zwrotf3w. Jak widaÄ takie osoby mogÄ pracowaÄ w redakcjach sportowych.MoĹźna znaleĹşÄ jednak takĹźe pozytywne przykĹady. SĹyszaĹem jak Tomasz JaroĹski tĹumaczyĹ wywiady z angielskiego, francuskiego i niemieckiego a przypuszczam, Ĺźe z rosyjskim rf3wnieĹź by sobie poradziĹ. UwaĹźam, Ĺźe znajomoĹÄ jÄzyka angielskiego na takich stanowiskach (w stopniu ktf3ry pozwala na swobodny kontakt z zagranicznymi sportowcami) to jest podstawa. JeĹźeli ktoĹ nie potrafi przetĹumaczyÄ prostych tekstf3w po angielsku, to siÄ nie nadaje do takiej roboty. Nie wszÄdzie jak siÄ okazuje. A jak to wyglÄ da u PaĹstwa?
-Do poniżej (2012-08-06 06:56:25)
A powstało a Polsce za "kapitalizmu" coś państwowego wartościowego co można teraz spieniężyć? Chyba nie, wszystko co się sprzedaje to wytwór ludzi z poprzedniej epoki. Największej osiągnięciem obecnego systemy jest sejm, senat i tysiące urzędasów w regionie. Może ich sprywatyzować na początek?
-do poniżej (2012-08-05 21:26:26)
to jak to jest. Słyszę, że komuna pozostawiła same ruiny. I ciągle te ruiny sprzedajemy? Są chętni?
- (2012-08-05 20:51:17)
Polska to wyjątkowy kraj, jedni oczekują żeby ciągle im coś dawać, a drudzy obiecują i czasem rozdają oczywiście nie ze swoich... Rozdają majątek wypracowany niestety za starego systemu bo jak na razie ten nasz kapitalizm nic dobrego po sobie dla ogółu nie zostawi, jedynie ci przy korycie się obłowią. A ludziom zrobią świnto cosnku, łogóra, dożynki w co drugiej wsi przyjecie marszałek, starosta, "burmiszcz" poklepią się, pośmieją chłopki się opiją i gra gitara. Karawana jedzie dalej
- (2012-08-05 14:34:39)
Aleś ty Leming dziecinny ile ty masz lat żeby takie pierdoły pisać.
- (2012-08-05 13:35:00)
Niech raz wszystko sprzedadzą to nareszcie skończy się wieczna kombinacja, załatwianie i obrywy przy prywatyzacji. Jak już nie będzie co sprzedać to i do rządzenia będzie coraz mniej chętnych...
-Do Leminga (2012-08-05 10:49:26)
No widzisz Leming, to czy nie jest tak że będąc za prywatyzacją przeprowadzą przez tą ekipę, nie jesteś jednocześnie głuptaskiem który umacnia represyjny system który cię jak piszesz ciemięży. Chyba nie masz złudzeń na co pójdą te pieniądze.Nie trzeba być szczególnie rozgarniętym żeby domyślać się na co pójdą te 120 milinów, przyznasz ano że na utrzymanie tej bandy urzędników darmozjadów. A majątek sprywatyzowanych za grosze uzdrowisk umocni tylko beneficjentów tego na wskroś niewolniczego systemy, którzy na pewno nie są zainteresowani jego zmianą. Więc na zdrowy rozum jeśli już prywatyzować to pieniądze oddać ludziom który ten majątek wypracowali, oczywiście część z tych ludzi to przeje, przepije, ale część przeznaczy te środki na edukację swoich dzieci czy wnucząt, część sfinansuje swoją działalność gospodarczą np kupi nowe maszyny rolnicze, czyli jak widzisz wzbogaci nas jako społeczeństwo. Więc na przyszłość pomyśl o swoim interesie, bo na pewno mafia byłych PZPRów czy ich dzieci z Platformy czy PSL tego nie zrobi, dla nich masz być niewolnikiem którego się kopie w d.pę
- (2012-08-04 22:06:08)
Kombinator - osoba robiąca nieuczciwe interesy;
Nieuczciwe czyli według mnie przy pomocy partyjnych kolegów lub kolesiowskich układów.
Co do rolników, kułaków itd to kiedyś ; prowadząc działalność gosp byłem niemal biznesmenem, a dziś trudno koniec z końcem związać. Obciążenia podatkowe niemal 50% + ZUS i kicha w interesach jak trzeba. Kicha pewnie dlatego że nie należę do PO ani PSL ...
- (2012-08-04 10:51:31)
Hej Leming wyjaśnij mi co to znaczy kombinatorzy. Coś mi się wydaje że jeszcze niedawno o rolnikach mówiłeś kułacy a później badylarze. Co dziadek z UB czy ojciec z MO cię tego nauczył. A może jeszcze nie wspominali że gdyby nie władza ludowa toby świnie pasali.
- (2012-08-04 10:10:48)
"Tylko prywatyzacja, sprzedaż, wyprzedaż itd" A to dobre prywatyzacja 7 uzdrowisk za równowartość 2 KILOMETRÓW AUTOSTRADY CZY 800 METRÓW OBWODNICY WARSZAWSKIEJ naprawdę super, prawdziwy kapitalizm dla niedorozwiniętych frajerów. Nie rozdawać wszystkim ale ludziom którzy przez dziesięciolecia wypracowywali ten majątek, na pewno należy się on bardziej im niż złodziejaszkom z PO czy PSL.
-Leming (2012-08-04 09:45:18)
Zabawny jesteś mistrzu chcący rozdawać wszystkim. To może rozdajmy policjantom po pałce, nauczycielom po piłce itd to będą ich akcje... Co do inteligencji to wydaje mi się że jeżeli kogoś pensja nie zadawala to szuka innej roboty lub zakłada własną działalność. Ja założyłem swój biznes i nikt mi nic nie daje, sam muszę zarobić na koszty oraz swoją pensję. W jeżeli rozmawiamy konkretnie o Uzdrowisku to większa część pracujących tam to rolnicy, rzemieślnicy, kombinatorzy którym nie chce się pracować bo lepiej wisieć za 1500 PLN trochę dorobić na lewo resztę w polu i jakoś leci. Zresztą niejednokrotnie byłem na zabiegach w w/w firmie gdzie kto może wyciąga rękę po lewy grosz za dodatkowy zabieg a lekarze na Górce już robią co chcą, bo by dostać się na Górkę trzeba najpierw zaliczyć parę wizyt prywatnych i później już w szpitalu do fartucha stówki ładować... Co do armii urzędasów i nieudolności Tuskowego rządzenia oraz rozgrabianiu reszty majątku państwa oczywiście się zgadzam. Uważam również że PSL łącznie z PO wykończą kraj bo już nikt na niczym nie panuje. Tylko układy, sprzedaż pod stołem i jak się okazuje to PSL przejął kontrolę na Tuskiem więc jadą dalej na tym wózku grabiąc i kombinując dla siebie i swoich. I jak się tak zastanowię to wszyscy narzekają na komunę/socjalizm, a tu do dziś jest co sprzedać, rozdać choć sprzedawany jest majątek od czasu przemian politycznych. A co dziś powstaje nowego, wartościowego państwowego - NIC. Tylko prywatyzacja, sprzedaż, wyprzedaż itd.
-Do Leminga (2012-08-04 08:09:07)
"Ludzie którzy wypracowywali ten majątek jak ktoś pisze to chyba pensję dostawali więc akcje mogą sobie kupić jak będą" Jaki ty masz koleś kontakt z rzeczywistością, ludzie mają kupować akcje z pensji które im ledwie na przeżycie starczają wolne żarty. Ty jak widzę nie grzeszysz inteligencją, proste kalki myślenia lansowane przez GW i TVN, może jako tzn. liberał wspomnisz o za wysokich podatkach i milionowej armii urzędników darmozjadów czołowych osiągnięć Donalda Matoła, no cóż ale to wymaga myślenia a myślenie niektórych boli.
-do tego poniżej (2012-08-03 22:30:58)
Górnicy prywatyzowanych kopalń mimo że płacono im pensje otrzymywali przy prywatyzacji dość spore pieniądze. Taka jest prawda o tym PRL-bis że jak nie ***.iesz kamieniem to się z tobą nie liczą i skubią na całego. Jakoś nie wyobrażam sobie pielęgniarki czy salowej robiącej zadymę w Warszawie. Bo nawet jeśli byliby chętni to kto ich zorganizuje, ludzie są zatomizowani przez biedę bezrobocie beznadzieje. Jedyną bronią jest kartka wyborcza, ludzie zapamiętajcie tych którzy zgotowali wam taki los. Zainteresujcie się polityką zanim ona zainteresuje się wami.
- (2012-08-03 15:20:58)
Ludzie którzy wypracowywali ten majątek jak ktoś pisze to chyba pensję dostawali więc akcje mogą sobie kupić jak będą. Po drugie jakoś specjalnie ta firma nie rozwinęła się przez ostatnie lata więc zamiast akcji może trzeba ich z pracy rozliczyć?
-LUDZIE WALCZCIE O SWOJE PIENIĄDZE (2012-08-02 16:02:12)
Prywatyzacja, a gdzie mowa o akcjach dla pracowników uzdrowisk, zapłacie ludziom który wypracowywali ten majątek. Co pracownicy uzdrowisk są gorsi od stoczniowców, hutników czy górników. Gdzie do cholery są związki zawodowe, za co bierzecie składki.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.