swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

NIE- dla prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A..

Dodane: AT Data: 2012-07-18 14:47:36 (czytane: 16105)  Wersja do druku

Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem posła Tomasza Kaczmarka w sprawie projektu prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A..

W związku z niepokojem załogi, mieszkańców oraz związków zawodowych wyrażam swój stanowczy sprzeciw prywatyzacji Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. W związku z powyższym złożyłem w Sejmie interpelację w sprawie projektu prywatyzacji Uzdrowiska, która jest dostępna na mojej stronie internetowej: http://kaczmarektomasz.pl/n,104,4,05072012-interpelacja-6484.html

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (71)
     

-justus (2012-07-19 23:11:59 - IP: ***169.213.213)

to PiS chciał zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia ws. prywatyzacji uzdrowisk

-marek (2012-07-19 23:03:13 - IP: ***169.213.213)

nie wiem czy posiedzenie komisji coś przyniesie?

- (2012-07-19 22:56:12 - IP: ***169.213.213)

to ciekawe

- (2012-07-19 22:41:08 - IP: ***169.213.213)

25 lipca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w sprawie planowanej prywatyzacji uzdrowisk - zapowiedział 12 lipca na konferencji prasowej przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).

Jak informowały w czerwcu media, Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. Jedynym, które ma pozostać w rękach państwa, będzie Krynica-Żegiestów.

Bolesław Piecha poinformował, że to posłowie wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji, na które zaproszeni mają być ministrowie zdrowia i skarbu państwa - Bartosz Arłukowicz i Mikołaj Budzanowski, a także przedstawiciele dyrekcji uzdrowisk, związków zawodowych i władz samorządowych. Szef komisji zdrowia podkreślił, że uzdrowiska powinny być wartością ogólnonarodową i nie powinny być prywatyzowane.

- Koalicja PO-PSL chce w prosty sposób sprywatyzować za niewielkie pieniądze uzdrowiska w Kołobrzegu, Świnoujściu, Rymanowie-Zdroju, Lądku-Zdroju i Busku-Zdroju - podkreślił Piecha. Zwrócił uwagę, że jedynym uzdrowiskiem, które miałoby pozostać w rękach państwa jest Krynica, ponieważ prowadzone są tam prace modernizacyjne finansowane z budżetu państwa.

- Wyremontować za pieniądze publiczne i za śmieszne pieniądze sprzedać - zaznaczył Piecha.

- Dzisiaj rząd PO, podnosząc wiek emerytalny, sprzedając uzdrowiska, które jeszcze pozostały w rękach Skarbu Państwa daje wyraźny sygnał społeczeństwu - pracujcie do śmierci. Nawet możliwości podratowania zdrowia w uzdrowisku państwowym obywatele polscy mieć nie będą - przekonywał Joachim Brudziński (PiS).

Czesław Hoc (PiS) zauważył, że uzdrowisko w Kołobrzegu ma zostać sprywatyzowane za - jak mówił - 20 mln złotych. Przypomniał obietnice PO, że nie będzie prywatyzować służby zdrowia oraz zapewnienia, że "lecznictwo uzdrowiskowe jest ważnym elementem systemu". Według Hoca rząd podejmuje decyzje o prywatyzacji bez konsultacji.

- To arbitralna decyzja; prywatyzujemy za przysłowiową czapkę gruszek - ocenił poseł.

Do sprawy odniosła się rzeczniczka prasowa Ministerstwa Skarbu Państwa Magdalena Kobos. Jak powiedziała w czwartek (12 lipca), prywatyzacja uzdrowisk nie ograniczy dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego finansowanego ze środków publicznych, czyli NFZ, ZUS itp.

Podkreśliła, że NFZ, który ma obowiązek kontraktowania świadczeń w trybie publicznym, kieruje się ich jakością i ceną, a nie strukturą własnościową akcjonariatu spółki uzdrowiskowej.

- Nie chcemy likwidować symboli polskich uzdrowisk np. Ciechocinka - zapewniła Kobos. - Prywatyzacja uzdrowisk podniesie jakość i zakres usług, kuracjusze będą mieć szansę na otrzymanie świadczeń wyższej jakości - przekonywała.

Według Kobos prywatyzacja ma umożliwić spółkom uzdrowiskowym - dzięki uzyskaniu dodatkowego kapitału - dynamiczny rozwój i tym samym stworzyć warunki do skutecznego konkurowania na rynku tego typu usług. Jako przykład podała uzdrowisko Nałęczów, które zostało sprywatyzowane w 2001 r.

W "Planie prywatyzacji na lata 2012-2013" przedstawionym przez resort skarbu państwa przewidywana jest prywatyzacja 13 spółek uzdrowiskowych. Liczba spółek uzdrowiskowych wyłączonych z prywatyzacji miała zostać ograniczona do siedmiu.

-A w Ciechocinku (2012-07-19 22:33:13 - IP: ***169.213.213)

Blisko 600 pracowników uzdrowiska w Ciechocinku boi się o swoją pracę i los pacjentów. Projekt Ministra Skarbu zakłada, że przedsiębiorstwo zostanie sprywatyzowane. Pod młotek mogą pójść sanatoria, szpital, a nawet tężnie. Ale to budzi niepokój części kuracjuszy i związków zawodowych. W Ciechocinku odbyło się spotkanie w tej sprawie.
Ponad 1000 kuracjuszy przebywa obecnie w Ciechocinku. Korzystają z sanatoriów, ale też z zabytkowej infrastruktury leczniczej. Warzelnia soli, fontanna grzybek czy tężnie-to ikony uzdrowiska. Ale właśnie te obiekty generują największe koszty. Dlatego Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek musi je dotować pieniędzmi zarobionymi przez sanatoria i wsparciem państwa. - W tej chwili, nawet jeśli to nie jest pełne pokrycie z NFZ to zakład leczniczy dokłada to, co zarobi z kuracjuszy prywatnych i to jakoś tam funkcjonuje - podkresla prof. Irena Ponikowska, kierownik Katedry i Kliniki Balneologii i Chorób Przemiany Materii Collegium Medicum UMK.

Ale chodzi o to, by funkcjonowało poprawnie. Projekt Ministra Skarbu Państwa zakłada więc, że placówka zostanie sprywatyzowana. - Skoro ma to być oparte na zasadach gospodarczych to powinno też przynosić pieniądze. Skoro nie przynosi - to rozumiem, że Ministerstwo Skarbu będzie robiło wszystko, by doprowadzić do tego, żeby to przyniosło odpowiednie pieniądze - mówi poseł PO Janusz Dzięcioł.

Bez względu na to, kto zostanie nowym właścicielem uzdrowiska i czy w ogóle do prywatyzacji dojdzie - NFZ będzie płacił za leczenie sanatoryjne. Mimo to, zarówno wśród pracowników, jak i kuracjuszy - nastroje są pesymistyczne. - Jeśli będzie lepiej to niech kupują, ale żeby nie było drożej - mówi jedna z kuracjuszek. - Mówi się, że prywatny inwestor też będzie zawierał kontrakty z NFZ, ale ja się pytam - dla jakiej klasy pacjentów? - mówi Anna Matej ze Związku Zawodowego Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A.

Prezes uzdrowiska twierdzi, że jest na dobrej drodze do wypracowania zysku w przedsiębiorstwie. Odpowiednie zarządzanie, konsekwencja i myślenie długofalowe - to jego zdaniem klucz do sukcesu. - Potrafimy wyjść na prostą i mam nadzieję, że ten rok będzie przykładem, że po raz pierwszy od kliku lat będzie wynik dodatni dal zysku operacyjnego - mówi Marcin Zajączkowski, prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A.

Mimo, że na spotkanie w sprawie sytuacji uzdrowiska zaproszono ponad 160 osób, przedstawicieli Skarbu Państwa czy samorządowców - pojawili się przede wszystkim związkowcy i pracownicy przedsiębiorstwa. Swoje zdanie wyraziła też opozycja. - Za ochronę zdrowia polskiego pacjenta powinno odpowiadać państwo, przynajmniej w podstawowym zakresie. Prywatnym nikt nie przeszkadza, ale powinien być trzon w rękach państwa - podkreśla Łukasz Zbonikowski, poseł PiS.
W dyskusji zabrakło głosu Marszałka Województwa, który rozpoczął już starania o nieodpłatną komunalizację uzdrowiska

- (2012-07-19 22:26:40 - IP: ***169.213.213)

Wraca prywatyzacja i ktoś ma stracha

- (2012-07-19 22:21:16 - IP: ***169.213.213)

cierpimy na amnezję narodową. SLD doszło do władzy i przyjęło hasło TKM teraz ku..wa my. Obsadzali swoim wszystkie możliwe instytucje. PIS obsadził swoimi prokuratury, policję CBA i inne insttucje. Zjawisko jest powszechne. Należy szukać rozwiązań systemowych wykluczających taką patologię, a nie wyłapywać pojedyncze przypadki nazywane doniośle ,,aferami".

- (2012-07-19 22:14:55 - IP: ***169.213.213)

Jakie będą konsekwencje prywatyzacji buskiego uzdrowiska? Czy nowy właściciel zredukuje zatrudnienie? Czy podniesie drastycznie ceny m.in. za korzystanie z wód siarczkowych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla buskich sanatoriów i pensjonatów? Te pytania padają bardzo często.

- (2012-07-19 22:11:39 - IP: ***169.213.213)

prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój

-Ygor (2012-07-19 19:20:31 - IP: ***185.48.63)

Nie prywatyzujcie. Pozwólcie PSL-owi ostawiać tam stołki swoimi kolesiami.

-kibic AKS (2012-07-19 13:43:17 - IP: ***63.173.97)

NIE- dla prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A..

-Popieram Tomasza Kaczmarka agenta Tomka (2012-07-19 12:11:50 - IP: ***209.144.169)

Tomek ma rację ja pana widziałem jak jadł pan frytki na Kilińskiego w niedzielę około 15 ja osobiście życze panu smacznego mam nadzieję że panu smakowały i podoba się panu w Busku a komentarzami niech się pan nie przejmuje to piszą posłowie Platformy Obywatelskiej TO ICH JĘZYK NIENAWIŚĆI TYLKO TO POTRAFIĄ

-PSL (2012-07-19 09:51:11 - IP: ***113.139.112)

PSL brońcie UZDROWISKA, niech ten żyd TUSK go nie sprzeda swoim znajomką...

-koniQ (2012-07-19 08:54:10 - IP: ***.43.174.174)

no duzo Agent Tomek moze zrobic... "wyrazam swoj sprzeciw"
tyle to i ja moge- a więc: WYRAZAM SWÓJ SPRZECIW.
czyli teraz jestem jak poseł Agent?
dziekuje, Do widzenia

-lokales (2012-07-19 00:15:08 - IP: ***.117.241.143)

haha, szpieg-obronca sie znalazl. moze jak uwiedzie ministra skarbu, to nie sprywatyzuje nam tej zywej komuny ;-)

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry