Dodane: AT Data: 2012-07-18 14:47:36 (czytane: 16105) 
Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem posła Tomasza Kaczmarka w sprawie projektu prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A..
W związku z niepokojem załogi, mieszkańców oraz związków zawodowych wyrażam swój stanowczy sprzeciw prywatyzacji Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. W związku z powyższym złożyłem w Sejmie interpelację w sprawie projektu prywatyzacji Uzdrowiska, która jest dostępna na mojej stronie internetowej: http://kaczmarektomasz.pl/n,104,4,05072012-interpelacja-6484.html
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (71) |
-justus (2012-07-19 23:11:59 - IP: ***169.213.213)
to PiS chciał zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia ws. prywatyzacji uzdrowisk
-marek (2012-07-19 23:03:13 - IP: ***169.213.213)
nie wiem czy posiedzenie komisji coś przyniesie?
- (2012-07-19 22:56:12 - IP: ***169.213.213)
to ciekawe
- (2012-07-19 22:41:08 - IP: ***169.213.213)
25 lipca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w sprawie planowanej prywatyzacji uzdrowisk - zapowiedział 12 lipca na konferencji prasowej przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS).
Jak informowały w czerwcu media, Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. Jedynym, które ma pozostać w rękach państwa, będzie Krynica-Żegiestów.
Bolesław Piecha poinformował, że to posłowie wnioskowali o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji, na które zaproszeni mają być ministrowie zdrowia i skarbu państwa - Bartosz Arłukowicz i Mikołaj Budzanowski, a także przedstawiciele dyrekcji uzdrowisk, związków zawodowych i władz samorządowych. Szef komisji zdrowia podkreślił, że uzdrowiska powinny być wartością ogólnonarodową i nie powinny być prywatyzowane.
- Koalicja PO-PSL chce w prosty sposób sprywatyzować za niewielkie pieniądze uzdrowiska w Kołobrzegu, Świnoujściu, Rymanowie-Zdroju, Lądku-Zdroju i Busku-Zdroju - podkreślił Piecha. Zwrócił uwagę, że jedynym uzdrowiskiem, które miałoby pozostać w rękach państwa jest Krynica, ponieważ prowadzone są tam prace modernizacyjne finansowane z budżetu państwa.
- Wyremontować za pieniądze publiczne i za śmieszne pieniądze sprzedać - zaznaczył Piecha.
- Dzisiaj rząd PO, podnosząc wiek emerytalny, sprzedając uzdrowiska, które jeszcze pozostały w rękach Skarbu Państwa daje wyraźny sygnał społeczeństwu - pracujcie do śmierci. Nawet możliwości podratowania zdrowia w uzdrowisku państwowym obywatele polscy mieć nie będą - przekonywał Joachim Brudziński (PiS).
Czesław Hoc (PiS) zauważył, że uzdrowisko w Kołobrzegu ma zostać sprywatyzowane za - jak mówił - 20 mln złotych. Przypomniał obietnice PO, że nie będzie prywatyzować służby zdrowia oraz zapewnienia, że "lecznictwo uzdrowiskowe jest ważnym elementem systemu". Według Hoca rząd podejmuje decyzje o prywatyzacji bez konsultacji.
- To arbitralna decyzja; prywatyzujemy za przysłowiową czapkę gruszek - ocenił poseł.
Do sprawy odniosła się rzeczniczka prasowa Ministerstwa Skarbu Państwa Magdalena Kobos. Jak powiedziała w czwartek (12 lipca), prywatyzacja uzdrowisk nie ograniczy dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego finansowanego ze środków publicznych, czyli NFZ, ZUS itp.
Podkreśliła, że NFZ, który ma obowiązek kontraktowania świadczeń w trybie publicznym, kieruje się ich jakością i ceną, a nie strukturą własnościową akcjonariatu spółki uzdrowiskowej.
- Nie chcemy likwidować symboli polskich uzdrowisk np. Ciechocinka - zapewniła Kobos. - Prywatyzacja uzdrowisk podniesie jakość i zakres usług, kuracjusze będą mieć szansę na otrzymanie świadczeń wyższej jakości - przekonywała.
Według Kobos prywatyzacja ma umożliwić spółkom uzdrowiskowym - dzięki uzyskaniu dodatkowego kapitału - dynamiczny rozwój i tym samym stworzyć warunki do skutecznego konkurowania na rynku tego typu usług. Jako przykład podała uzdrowisko Nałęczów, które zostało sprywatyzowane w 2001 r.
W "Planie prywatyzacji na lata 2012-2013" przedstawionym przez resort skarbu państwa przewidywana jest prywatyzacja 13 spółek uzdrowiskowych. Liczba spółek uzdrowiskowych wyłączonych z prywatyzacji miała zostać ograniczona do siedmiu.
-A w Ciechocinku (2012-07-19 22:33:13 - IP: ***169.213.213)
Blisko 600 pracowników uzdrowiska w Ciechocinku boi się o swoją pracę i los pacjentów. Projekt Ministra Skarbu zakłada, że przedsiębiorstwo zostanie sprywatyzowane. Pod młotek mogą pójść sanatoria, szpital, a nawet tężnie. Ale to budzi niepokój części kuracjuszy i związków zawodowych. W Ciechocinku odbyło się spotkanie w tej sprawie.
Ponad 1000 kuracjuszy przebywa obecnie w Ciechocinku. Korzystają z sanatoriów, ale też z zabytkowej infrastruktury leczniczej. Warzelnia soli, fontanna grzybek czy tężnie-to ikony uzdrowiska. Ale właśnie te obiekty generują największe koszty. Dlatego Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek musi je dotować pieniędzmi zarobionymi przez sanatoria i wsparciem państwa. - W tej chwili, nawet jeśli to nie jest pełne pokrycie z NFZ to zakład leczniczy dokłada to, co zarobi z kuracjuszy prywatnych i to jakoś tam funkcjonuje - podkresla prof. Irena Ponikowska, kierownik Katedry i Kliniki Balneologii i Chorób Przemiany Materii Collegium Medicum UMK.
Ale chodzi o to, by funkcjonowało poprawnie. Projekt Ministra Skarbu Państwa zakłada więc, że placówka zostanie sprywatyzowana. - Skoro ma to być oparte na zasadach gospodarczych to powinno też przynosić pieniądze. Skoro nie przynosi - to rozumiem, że Ministerstwo Skarbu będzie robiło wszystko, by doprowadzić do tego, żeby to przyniosło odpowiednie pieniądze - mówi poseł PO Janusz Dzięcioł.
Bez względu na to, kto zostanie nowym właścicielem uzdrowiska i czy w ogóle do prywatyzacji dojdzie - NFZ będzie płacił za leczenie sanatoryjne. Mimo to, zarówno wśród pracowników, jak i kuracjuszy - nastroje są pesymistyczne. - Jeśli będzie lepiej to niech kupują, ale żeby nie było drożej - mówi jedna z kuracjuszek. - Mówi się, że prywatny inwestor też będzie zawierał kontrakty z NFZ, ale ja się pytam - dla jakiej klasy pacjentów? - mówi Anna Matej ze Związku Zawodowego Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A.
Prezes uzdrowiska twierdzi, że jest na dobrej drodze do wypracowania zysku w przedsiębiorstwie. Odpowiednie zarządzanie, konsekwencja i myślenie długofalowe - to jego zdaniem klucz do sukcesu. - Potrafimy wyjść na prostą i mam nadzieję, że ten rok będzie przykładem, że po raz pierwszy od kliku lat będzie wynik dodatni dal zysku operacyjnego - mówi Marcin Zajączkowski, prezes Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek S.A.
Mimo, że na spotkanie w sprawie sytuacji uzdrowiska zaproszono ponad 160 osób, przedstawicieli Skarbu Państwa czy samorządowców - pojawili się przede wszystkim związkowcy i pracownicy przedsiębiorstwa. Swoje zdanie wyraziła też opozycja. - Za ochronę zdrowia polskiego pacjenta powinno odpowiadać państwo, przynajmniej w podstawowym zakresie. Prywatnym nikt nie przeszkadza, ale powinien być trzon w rękach państwa - podkreśla Łukasz Zbonikowski, poseł PiS.
W dyskusji zabrakło głosu Marszałka Województwa, który rozpoczął już starania o nieodpłatną komunalizację uzdrowiska
- (2012-07-19 22:26:40 - IP: ***169.213.213)
Wraca prywatyzacja i ktoś ma stracha
- (2012-07-19 22:21:16 - IP: ***169.213.213)
cierpimy na amnezję narodową. SLD doszło do władzy i przyjęło hasło TKM teraz ku..wa my. Obsadzali swoim wszystkie możliwe instytucje. PIS obsadził swoimi prokuratury, policję CBA i inne insttucje. Zjawisko jest powszechne. Należy szukać rozwiązań systemowych wykluczających taką patologię, a nie wyłapywać pojedyncze przypadki nazywane doniośle ,,aferami".
- (2012-07-19 22:14:55 - IP: ***169.213.213)
Jakie będą konsekwencje prywatyzacji buskiego uzdrowiska? Czy nowy właściciel zredukuje zatrudnienie? Czy podniesie drastycznie ceny m.in. za korzystanie z wód siarczkowych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla buskich sanatoriów i pensjonatów? Te pytania padają bardzo często.
- (2012-07-19 22:11:39 - IP: ***169.213.213)
prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój
-Ygor (2012-07-19 19:20:31 - IP: ***185.48.63)
Nie prywatyzujcie. Pozwólcie PSL-owi ostawiać tam stołki swoimi kolesiami.
-kibic AKS (2012-07-19 13:43:17 - IP: ***63.173.97)
NIE- dla prywatyzacji Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A..
-Popieram Tomasza Kaczmarka agenta Tomka (2012-07-19 12:11:50 - IP: ***209.144.169)
Tomek ma rację ja pana widziałem jak jadł pan frytki na Kilińskiego w niedzielę około 15 ja osobiście życze panu smacznego mam nadzieję że panu smakowały i podoba się panu w Busku a komentarzami niech się pan nie przejmuje to piszą posłowie Platformy Obywatelskiej TO ICH JĘZYK NIENAWIŚĆI TYLKO TO POTRAFIĄ
-PSL (2012-07-19 09:51:11 - IP: ***113.139.112)
PSL brońcie UZDROWISKA, niech ten żyd TUSK go nie sprzeda swoim znajomką...
-koniQ (2012-07-19 08:54:10 - IP: ***.43.174.174)
no duzo Agent Tomek moze zrobic... "wyrazam swoj sprzeciw"
tyle to i ja moge- a więc: WYRAZAM SWÓJ SPRZECIW.
czyli teraz jestem jak poseł Agent?
dziekuje, Do widzenia
-lokales (2012-07-19 00:15:08 - IP: ***.117.241.143)
haha, szpieg-obronca sie znalazl. moze jak uwiedzie ministra skarbu, to nie sprywatyzuje nam tej zywej komuny ;-)
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.