Dodane: AT Data: 2012-07-01 04:01:29 (czytane: 64160) 
Głośna sprawa morderstwa sprzed lat na kantorzyście z Buska-Zdroju powoli znajduje swój finał przed obliczem Temidy. Po wielu latach córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej w areszcie matki oraz zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze. - Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za śmierć naszej mamy – mówi Aneta Mrugała.
Jest 3 listopada 2004 roku. Za swoim domem w Busku-Zdroju w napadzie rabunkowym ginie Krzysztof Mrugała. Obrabowany kantorzysta, zostaje dwukrotnie postrzelony w wyniku czego umiera. Przez blisko dwa lata śledczy nie poruszają się do przodu, a prowadzone śledztwo opiera się głownie na poszlakach.
W marcu 2006 roku Prokurator na łamach prasy świętuje zwycięstwo i ogłasza wielki sukces wymiaru sprawiedliwości. Od tej chwili główną podejrzaną staje się Dorota Mrugała, była żona zamordowanego. Z miejsca pracy zostaje przewieziona do Aresztu Śledczego w Kielcach. Ciąży na niej zarzut zlecenia morderstwa byłego męża. Zarzuty opierają się o zeznania skruszonego bandyty, który miał słyszeć od jednego z zatrzymanych w sprawie mężczyzn, że morderstwo zleciła była żona Krzysztofa.
Po 9 miesiącach spędzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach Dorota Mrugała umiera w wyniku rozległego zawału serca nie doczekawszy procesu.
Sąd Okręgowy w Kielcach w 2007 roku, w uzasadnieniu wyroku oczyścił Dorotę Mrugałę z prokuratorskich oskarżeń. – Nie miała żadnego interesu w zabójstwie. Żałuję, że nie dożyła chwili oczyszczenia swojego imienia – mówił wówczas sędzia Adam Kabziński.
W kwietniu 2011 roku po ponownym rozpatrzeniu sprawy sąd utrzymał wyrok w mocy. Dowody prokuratury przeciw Mrugale znów uznał za niewiarygodne. – Z przykrością należy tylko stwierdzić, że nie doczekała tej oceny materiału dowodowego – powiedział wtedy sędzia Marek Stempniak.
Dziś córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię swojej zmarłej matki. Zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze.
- Sąd wskazał, że nasza mama był niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię. Prokurator lekceważył dowody wskazujące na niewinność naszej mamy, akceptując tylko nieprawdziwe zeznania gangstera. Zależało mu wyłącznie na szybkim zamknięciu śledztwa – mówi Aneta Mrugała. - Nie można tak poważnych zarzutów opierać o niewiarygodne i niepotwierdzone zeznania. Ta niewinna kobieta mogła żyć – dodaje Bożena, druga z córek.
Na szczególną uwagę w sprawie zasługuje fakt, że przed końcem drugiego procesu zmieniono kwalifikację prawną czynu, z zabójstwa na zlecenie, na rozbój rabunkowy z incydentem morderstwa.
- Oznacza to, że przez tyle lat Prokurator trwał w błędzie. Próbował udowodnić swoje tezy, a przecież zmiana kwalifikacji czynu oczyszcza z zarzutów naszą mamę. Nie było zlecenia, to dlaczego nasza mama trafiła do Aresztu? Prokurator w ten sposób przyznał się do błędu bo nie ma mowy o zleceniu zabicia taty – mówi Aneta Mrugała.
Córki apelują do Prokuratora Generalnego Pana Andrzeja Seremeta, by ten wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności aresztowania ich matki. – Sąd wskazał, że nasza mama była niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię – mówi Aneta Mrugała.
Więcej o sprawie informowali dziennikarze programu Państwo w Państwie na antenie Polsatu: http://www.ipla.tv/Panstwo-w-panstwie-2012-06-03/vod-5543109
/Łukasz Białkowski/
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Literacki sukces uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Busku-Zdroju
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (84) |
-do Ania (2012-07-02 17:37:37)
to może ty im wypłać odszkodowanie jak jesteś taka mądra i twierdzisz że nie zadawali się z kryminalistami cwaniaro jedna jesteś taka sama jak oni wszyscy !!!
-Ania (2012-07-02 17:26:10)
Błagam was, ani jednego komentarza więcej. Zastanawiam się czy w tych ludziach których spotykam codziennie na ulicy, w sklepie, w kościele jest tyle jadu i zawiści. Co was obchodzi kto za ile chciał dom sprzdać, kto z kim chodził i kto jaką bryką jeździł.Dajcie tym dziewczyną świety spokój. Proszę was niech ten wpis będzie ostatni na tym forum. Uszanujmy ich życie prywatne - nie każdego interesuje na ile Krzysio wyjeżdżał z domu i co w tym czasia robiła żona. Jeśli nie chcecie pomóc tym dziewczyną to im nie utrudniajcie.
- (2012-07-02 17:13:25)
gdy by się nie zadawali z przestępcami to by teraz żyli jeśli prokurator popełnił błąd to niech ze swojej kieszeni płaci a nie z naszych wszytkich podatków tylko dla tego że im się lekkim chlebkiem żyć chciało to my wszyscy mamy za to płaić
-TAM CHODZI WYŁĄCZNIE O KASĘ (2012-07-02 17:07:17)
ONE PISZĄ MY MAMY W DUPIE KASĘ ALE...........JAK BĘDĄ DAWAĆ TO NA PEWNO WEZMIEMY CZYLI WNIOSEK DOBRE IMIĘ ZOSTAŁO JUŻ OCZYSZCZONE W TELEWIZJI POLSAT A TERAZ TO IM WYŁĄCZNIE CHODZI O KASĘ TYLKO FRAJERZYNA SIĘ NIE GAPUJE O CO CHODZI
-jestem z wami (2012-07-02 17:01:09)
Dziewczyny trzymam za was kciuki i sledze każdy wasz ruch w tej sprawie, nie znamy się lecz jestem z wami życzę powodzenia i popieram was w dążeniu do sprawiedliwości , uciekajcie jak najdalej stąd od tego miasta pełnego zawiści jadu i zazdrości
- (2012-07-02 16:46:30)
Szemrane interesy, szemrane towarzystwo i skończyło się jak widać. Wiadomo w jakich kręgach obracali się śp. Mrugałowie, a gdzie są duże pieniądze to i są duże pokusy. Co nie zmienia faktu, że jeżeli prokurator dał ciała to powinien ponieść konsekwencje, ale podejrzewam że nic mu nie zrobią...
-H0L0GR4M (2012-07-02 16:36:07)
Do tego "dziewczyny mrugałowe.." a ty byś nie sprzedał tak wielkiego domu zaraz po stracie rodziców? Z czego te fajne dziewczyny miałyby go utrzymać niby? Jedna na studiach druga żyje w innym miescie. Rozumiem że w twoim myśleniu ten dom miał sam stać pusty i na siebie zarabiać...
-DRAGON DO BOŻENY MRUGAŁY (2012-07-02 14:46:11)
NIE SZKODA, ŻE TU WESZŁAŚ I DOBRZE SIĘ STAŁO,ŻE TU WESZŁAŚ I TRZEBA TU WCHODZIĆ JAK NAJCZĘŚCIEJ, BY MIEĆ SIŁĘ DO WALKI "Z TYM CAŁYM SYSTEMEM". I TRZEBA BYWAĆ WŚRÓD LUDZI, BY DOJŚĆ SZYBKO DO WNIOSKU, ŻE SYSTEM TWORZĄ LUDZIE. ALE WŚRÓD LUDZI SĄ MALUDKIE LUDKI TZW POLACTWO, KTÓRZY WSZYSTKO ZROBIĄ BY PÓJŚĆ SZYBCIEJ DO GÓRY, ZGNOIĆ I ZNISZCZYĆ WSZYSTKICH I WSZYSTKO WOKÓŁ SIEBIE !!! BIUROKRACI WAS ZNISZCZYLI BO CHCIELI ZASZCZYTÓW, UZNANIA I KASY A NADARZYŁA SIĘ WYŚMIENITA OKAZJA, CZYLI WEJŚCIA POMIĘDZY SKŁÓCONYCH ZE SOBĄ WASZYCH RODZICÓW. ONI DOBRZE WIEDZIELI, ŻE JEST TU WIELE DO UGRANIA. WASZ PRZYPADEK JEST PODOBNY DO SYTUACJI OLEWNIKA, KTÓREMU "SYSTEM" ZABIŁ SYNA, BO NIE DAŁ PRZEJĄĆ SWOJEJ FIRMY. TAKIE PO PROSTU JEST ŻYCIE, ŻE WSZĘDZIE WOKÓŁ SĄ PSEUDO PRZYJACIELE, PISMAKI, POMAGINIERZY I PROKURATORKI-KOMBINATORKI RÓŻNEGO POKROJU, KTÓRZY BEDĄ WAM WBIJAĆ NÓŻ W PLECY ALE TRZEBA WALCZYĆ A JAK SIĘ JUŻ ZROBI SWOJE TO NALEŻY SZYBKO O TYM WSZYSTKIM ZAPOMNIEĆ DLA WASZEGO DOBRA I NIE PRZEJMOWAĆ SIĘ INNYMI, BO INNYCH JAK WIDAĆ NIE PRZEJĄŁ ZBYTNIO WASZ LOS. A JA WIEM, ŻE WASI RODZICE BYLI PORZĄDNYMI I CIĘŻKO PRACUJĄCYMI LUDŹMI. ZNAŁEM ICH OSOBIŚCIE I WIEM, ŻE KRZYSKIEK MIMO WIELU SWOICH SŁABOŚCI I ŻALU DO WSZYSTKICH WOKÓŁ, BYŁ Z WAS DUMNY A JEGO WADĄ BYŁO TO, ŻE POZWOLIŁ SIĘ OPĘTAĆ MALUTKIM LUDKOM I NIE DOCENIŁ MIŁOŚCI, KTÓRĄ MIAŁ A KTÓREJ TAK WSZĘDZIE SZUKAŁ !!!
-droga Bożenko (2012-07-02 14:28:16)
Podejrzanym był brat Twojego chłopca. Wiedziałaś o tym. Mimo to, spacerowałaś z nim po mieście. Nie brało Cię obrzydzenie na tą całą rodzinę cwaniaków Sz......, łącznie z Twojego chłopca obrotową mamusią. Gdzie jakiś honor i żal po śmierci rodziców ????
-Bożena Mrugała (2012-07-02 13:28:47)
szkoda, że tu weszłam , ale trudno stało się. czytając to wszystko dalej zastanawiam się czy cierpienie jest jedyną drogą, żeby zrozumieć innych. Myślicie że przyjemne jest w TV albo w gazetach wracanie ciągle do przeszłości i rozdrapywanie ran? osobiście mam w dupie te pieniądze i ludzi którzy piszą to wszystko. Dla mnie dalej możecie to robić. Ja nie potrzebuje procesów, wyroków sądu, aby wiedzieć jaka jest prawda. Nie zależy mi na tym żeby wszyscy się o tym dowiedzieli. Chciałabym jednak, aby ktoś potrafił nam pomoc , zmienić coś, co spowoduje że inni nie będą cierpieć tak jak my. Nie robię tego dla siebie, tylko dla Mamy, dla Ciebie... bo jeśli Ciebie coś takiego spotka, to nie mów wtedy , że życie jest niesprawiedliwe... jeżeli trafisz do więzienia za nic, bez żadnych dowodów, nie mów ze to państwo jest straszne.. Jeżeli nikt nam i wielu innym ludziom, którzy zostali tak samo potraktowani nie pomoże teraz to dalej takie dramaty będą się powtarzać. Walka z tym całym systemem nie jest prosta. Tym krytykującym mam nadzieje że nigdy się coś takiego nie przydarzy. ale jeśli miało by tak być czy chcielibyście usłyszeć.. TAKIE JEST ŻYCIE .....
-xyz (2012-07-02 12:49:24)
życzę dziewczynom by udało im się chociaż uzyskać jak największe odszkodowanie /rodziców im już nikt nie zwróci/a winni choć to wątpliwe w tym kraju powinni jajami do góry wisieć . Krzysiek i Dorota pozostaną w mej pamięci na zawsze
-Gosia (2012-07-02 12:40:07)
Czytając te bzdury panie Ryśku ,uważam że Pan jeszcze nie zaznał ,co to RODZINA,Te dziewczyny straciły dwojga rodziców na raz .Ja mam dwie córki i jest to nie wyobrażalna tragedia gdyby One straciły mamę ,tatę.
Dziś rodzice powinni się cieszyć z córek ,bo to młode dziewczyny,które potrzebowały jeszcze miłości własnie od nich,Ktoś pisze ze jeżdziły FURAMI i dobrze jak rodziców było stać to im kupowali.Na wszystko zarobili ,nie kradli.Choć te dziewczyny dostaną odszkodowanie 500000,6000000 to kropla w morzu za to co ich spotkało,Takie jest Busko ,ze jeden drugiemu zazdrości ,tylko czego ,ciężkiej pracy?Pisać każdy potrafi bo to anonimowo ale żeby ktoś pomógł to nie ma, Życze dziewczynom powodzenia i dużego odszkodowania,I żeby sprawiedliwości stało się za dość,Powodzenia
--,- (2012-07-02 12:30:39)
Absolutnie się zgadzam z przedmówcą. Najłatwiej swoje frustracje wylewać pulblicznie na forum i dalej poniżać tę zniszczoną rodzinę. Ja mam tylko nadzieję, że dziewczyny będą miały siłe a osobiście je bardzo podziwiam, za to że po tylu latach tułaczki po sądach robią wszystko co tylko można. Trzymajcie się dziewczyny i nie przejmujcie się zawistnymi typami ktorych to całe życie kręci się wokół cudzych nieszczęść. Niech winni waszych tragedii zostaną ukarani.
-srutututu (2012-07-02 12:30:14)
"czytelnik" ot taki przypadek frustrata:)
-...... (2012-07-02 12:25:08)
Wystarczy poczytać komentarze żeby dojść do wniosku że dobre imię rodzinie Mrugałów nie do końca zostało zwrócone. Pełno jadu i zawiści. Więc jeśli ktoś pisze że wyrok zapadł i jest po sprawie to się myli. Ja osobiście nawet mimo wyroku chciałbym żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o niewinności Pani Doroty. Bo skoro ukazywało się mnóstwo artykułów które jeszcze przed wyrokiem uznawały ją za "morderczynie" to teraz powinno być równie dużo sprostowań. Busko jest pełne życiowych frustratów których egzystencja kręci się wokół informacji o cudzych nieszczęściach. Niestety takie małe buskie "piekiełko". Nawet jeśli dziewczyny miałyby dostać ogromne odszkodowanie to im się to zupełnie należy, a mimo wszystko nie zrekompensuje cierpień jakie przeszły. Więc zanim ludzie zaczniecie kogoś krytykować, zastanówcie się kilka razy jak zachowalibyście się w tej sytuacji. Wytrzymalibyście? Znaleźli siłę na walkę? Czy może jednak wcześniej padła by psychika?
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.