swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat - córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej.

Dodane: AT Data: 2012-07-01 04:01:29 (czytane: 64159)  Wersja do druku

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat na kantorzyście z Buska-Zdroju powoli znajduje swój finał przed obliczem Temidy. Po wielu latach córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej w areszcie matki oraz zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze. - Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za śmierć naszej mamy – mówi Aneta Mrugała.

Jest 3 listopada 2004 roku. Za swoim domem w Busku-Zdroju w napadzie rabunkowym ginie Krzysztof Mrugała. Obrabowany kantorzysta, zostaje dwukrotnie postrzelony w wyniku czego umiera. Przez blisko dwa lata śledczy nie poruszają się do przodu, a prowadzone śledztwo opiera się głownie na poszlakach.

W marcu 2006 roku Prokurator na łamach prasy świętuje zwycięstwo i ogłasza wielki sukces wymiaru sprawiedliwości. Od tej chwili główną podejrzaną staje się Dorota Mrugała, była żona zamordowanego. Z miejsca pracy zostaje przewieziona do Aresztu Śledczego w Kielcach. Ciąży na niej zarzut zlecenia morderstwa byłego męża. Zarzuty opierają się o zeznania skruszonego bandyty, który miał słyszeć od jednego z zatrzymanych w sprawie mężczyzn, że morderstwo zleciła była żona Krzysztofa.

dorota_mrugala.jpg

Po 9 miesiącach spędzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach Dorota Mrugała umiera w wyniku rozległego zawału serca nie doczekawszy procesu.

Sąd Okręgowy w Kielcach w 2007 roku, w uzasadnieniu wyroku oczyścił Dorotę Mrugałę z prokuratorskich oskarżeń. – Nie miała żadnego interesu w zabójstwie. Żałuję, że nie dożyła chwili oczyszczenia swojego imienia – mówił wówczas sędzia Adam Kabziński.

W kwietniu 2011 roku po ponownym rozpatrzeniu sprawy sąd utrzymał wyrok w mocy. Dowody prokuratury przeciw Mrugale znów uznał za niewiarygodne. – Z przykrością należy tylko stwierdzić, że nie doczekała tej oceny materiału dowodowego – powiedział wtedy sędzia Marek Stempniak.

Dziś córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię swojej zmarłej matki. Zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze.

- Sąd wskazał, że nasza mama był niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię. Prokurator lekceważył dowody wskazujące na niewinność naszej mamy, akceptując tylko nieprawdziwe zeznania gangstera. Zależało mu wyłącznie na szybkim zamknięciu śledztwa – mówi Aneta Mrugała. - Nie można tak poważnych zarzutów opierać o niewiarygodne i niepotwierdzone zeznania. Ta niewinna kobieta mogła żyć – dodaje Bożena, druga z córek. 

Na szczególną uwagę w sprawie zasługuje fakt, że przed końcem drugiego procesu zmieniono kwalifikację prawną czynu, z zabójstwa na zlecenie, na rozbój rabunkowy z incydentem morderstwa.

- Oznacza to, że przez tyle lat Prokurator trwał w błędzie. Próbował udowodnić swoje tezy, a przecież zmiana kwalifikacji czynu oczyszcza z zarzutów naszą mamę. Nie było zlecenia, to dlaczego nasza mama trafiła do Aresztu? Prokurator w ten sposób przyznał się do błędu bo nie ma mowy o zleceniu zabicia taty – mówi Aneta Mrugała.

Córki apelują do Prokuratora Generalnego Pana Andrzeja Seremeta, by ten wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności aresztowania ich matki. – Sąd wskazał, że nasza mama była niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię – mówi Aneta Mrugała.


Więcej o sprawie informowali dziennikarze programu Państwo w Państwie na antenie Polsatu: http://www.ipla.tv/Panstwo-w-panstwie-2012-06-03/vod-5543109

panstwowpanstwie.JPG 

 

/Łukasz Białkowski/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (84)
     

--- (2012-07-03 12:09:48)

dziewczyny i tak zrobily bardzo duzo dla swojej mamy. w sprawie postępowanie wszczął prokurator generalny. telewizja polsat i jedynka monitoruja sprawę, do tego dwoch poslow i komisja sprawiedliwosci i praw czlowieka. sprawę podjemują również dziennikarze rzeczpospolitej. niebawem temat podejmie minister sprawiedliwości :) oby tak dalej. kibuję wam z całych sił.

--- (2012-07-03 11:19:46)

kochane dziewczyny, zeby wam bozia dala jak najwieksze odszkodowania. takie po 10 mln zlotych dla kazdej z was. do tego zeby kazdy z tych przesmiewcow (co obrazaja was i waszych rodzicow) rowniez poniosl konsekwencje i musial wam zaplacic odszkodowanie za utrate dobrego imienia. dzialajcie :) zycze samych sukcesow.

-- (2012-07-03 10:50:18)

jakim trzeba byc czlowiekiem zeby takie rzeczy wypisywac o innych ludziach. jak mozna dziewczynom ktre stracily cala rodzine, cale swoje szczescie pisac w ten sposoib. to niewiarygodne. dziewczyny - ustalenia kto was tak oczernia to gora jeden dzien pracy. nie zostawiajcie tego w ten sposob i wlaczcie o dobre imie. jestem z wami :)

-oki (2012-07-03 10:41:44)

Dziewczyny. Jestem z Was bardzo ale to bardzo dumny. Absolutnie nie przejmujcie się tymi złosliwymi komentarzami i róbcie swoje. Cieszę się, że macie wsparcie tak wielu życzliwych Wam ludzi. Śledzę Wasze czyny na bieżąco i mam nadzieję ze prawda ujrzy światło dzienne. Oby tak dalej!!!!

Idioci co piszą o pieniądzach, o gangsterach, o mafii itp. mam nadzieję również zostaną ukarani.

-******* (2012-07-03 10:24:21)

DZIEWCZYNY DAJCIE JUŻ SPOKUJ ZAJMIJCIE SIĘ SWOIM ŻYCIEM PRYWATNYM .ZAŁÓŻCIE RODZINY "MAMA TAM Z GÓRY BĘDZIE Z WAS DARDZO DUMNA "

-jeszcze jedno (2012-07-03 10:16:30)

CZY TE DZIEWCZYNY W OGÓLE ODWIEDZAJĄ GRÓB SWOICH RODZICÓW CZY TYLKO SĄDY!!!!!!!!! CZY ZAPALIŁY ZNICZ I ODMÓWIŁY JAKĄŚ MODLITWĘ ZA SPOKÓJ ICH DUSZY!!!!!!!!!CZY ONE WIEDZĄ CO TO JEST MODLITWA ?????? CZY KTOKOLWIEK ICH WIDZIAŁ NA CMENTARZU JAK SIĘ MODLĄ CZY TYLKO POSZŁY SIĘ POKAZAĆ ??????

-podatnik ma rację (2012-07-03 10:08:32)

one są nauczone żyć wygodnie a na takie życie trzeba kasy więc próbują coś jeszcze ugrać na grobie rodziców na tym nieszczęściu naprawdę szkoda słów do tych dziewczyn tu potrzebna jest modlitwa zapalenie znicza i pochylenie główy nad ich grobem a nie spory finansowe

-kaśka (2012-07-03 07:53:57)

Dziewczyny trzymajcie się i walczcie o sprawiedliwość.Wredne komentarze powodowane są zazdrością i nie wiadomo czym powodowaną zawiścią.Współczuję szczerze.Nic Wam nie wróci najdroższej mamy jednak zadośćuczynienie finansowe powinnyśmy otrzymać.ktoś musi odpowiedzieć za 9 dłuugich miesięcy strachu,bólu,niepewności...
Głupimi komentarzami proszę się nie przejmować,zawsze znajdzie się ktoś kto zazdrości pieniędzy, które z nieba Waszym rodzicom nie spadły.
Jestem szczerze wstrząśnięta całą tą historią tym bardziej , że myślałam iż żyję w państwie prawa.
Dla mnie imię waszej kochanej mamy zostało oczyszczone.Trzymam kciuki.

-....x (2012-07-03 03:19:27)

....nikt juz przed Wami za ta tragiczna pomylke na kolana nie padnie......w sadzie zapadl wyrok oczyszczajacy z zarzutow....Polskie Prawo nie przewiduje kajania sie......gdyby to byly takie krysztalowe osobowosci to dzis pewnie nie bylo by takich problemow i dylematow.....wiadomo ze gdzie drwa rabia....CIAGLE NA WLASNE ZYCZENIE WBIJACIE KIJ W MROWISKO I DZIWICIE SIE ZE NIE ZAWSZE PO WASZEJ MYSLI TO WSZYSTKO KOMENTUJA......

- (2012-07-02 23:56:12)

Jasne, tak się kochali, że aż mąż żonie auto pałą bejsbolową wymłócił dookoła pod domem... Nie wiem jaki cel ma zamieszczenie tego artykułu. Mają problem to niech go wyjaśniają do końca, każda rodzina ma mniejsze lub większe problemy i nie lata z tym do gazet, mediów.

-podatnik. (2012-07-02 23:51:38)

taka prawda. Ja znam ich rodzinę i bardzo ich załuję. Nikomu nie życzę podobnej historii, ale po odzyskanym dobrym imieniu znowu psują wszystko swoją chciwością. Nie dzadzą w pokoju odejść zmarłym, nie dadzą żyć sobie i swoim bliskim, których przecież wciąż mają.
Ich babcia, jednocześnie matka , która też straciła dziecko również nie mniej to przeżyła. to nie jest już młoda kobieta, a te dziewczyny pamiętają o niej tylko jak coś chcą. Jak sprawa jest (i to już nie są chyba grzeczne prośby) i kolejny raz musi rozdrapywać swoje rany, choć już biedna nie ma siły. naprawdę, ludzie, to nie zawsze musi być zawiść, by otwarcie mówić o faktach. tu już tylko chodzi o pieniądze. całkiem dobrze się obu powodzi, tylko wygodnie nauczone żyć, i ubierać się modnie w dobrych markowych butikach, do których 90% z nas nawet nie zagląda. Wciąż mało. Na to nie znajdę wyrozumiałości.

-pracownica sądu (KIELCE) (2012-07-02 21:47:43)

naprawdę dziewczyny przestały byście grać na grobie swoich rodziców tu trzeba uszanować spokój duszy zmarłych a wam tylko pieniądze w głowie zamiast rozumu

- (2012-07-02 19:42:18)

albo się wam nudzi albo swojego życia nie macie i swoich problemów ...
każdy powinien sie zająć swoim życiem aby był z niego dumny a nie wpier... się do cudzego
ot cała prawda

-aaaa (2012-07-02 18:20:11)

Żal dupe ściska i tyle Wam wszystkim . Co Was to interesuje ktoś ? zajmijcie się swoimi ***mi , bo w każdym domu nie jest ciekawie tylko tego nie widać a nikt się swoim życiem "pięknym" i "kolorowym" nie pochwali , a tu że pisze o tym to wy najwięcej macie do powiedzenia i wiecie kto winny, kto nie ile kasy ,za co, co sprzedają czym jeżdżą z kim śpią , jak mama ich sie czuje no wszystko wiecie same kur.... jasnowidze w BUSKU i Debile smieszne !!!!!!!!!

-ha! (2012-07-02 18:07:56)

A może ci co tak oskarżają dziewczyny i ich rodzinę o kontakt z przestępcami przedstawialiby się z imienia i nazwiska. Myślę, że w kilku przypadkach warto by było skonfronotwać posiadaną wiedzę, bo jak rozumiem ktoś kto tak mówi ma jakieś dowody. Internet na szczęście nie jest anonimowy.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry