swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat - córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej.

Dodane: AT Data: 2012-07-01 04:01:29 (czytane: 64161)  Wersja do druku

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat na kantorzyście z Buska-Zdroju powoli znajduje swój finał przed obliczem Temidy. Po wielu latach córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej w areszcie matki oraz zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze. - Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za śmierć naszej mamy – mówi Aneta Mrugała.

Jest 3 listopada 2004 roku. Za swoim domem w Busku-Zdroju w napadzie rabunkowym ginie Krzysztof Mrugała. Obrabowany kantorzysta, zostaje dwukrotnie postrzelony w wyniku czego umiera. Przez blisko dwa lata śledczy nie poruszają się do przodu, a prowadzone śledztwo opiera się głownie na poszlakach.

W marcu 2006 roku Prokurator na łamach prasy świętuje zwycięstwo i ogłasza wielki sukces wymiaru sprawiedliwości. Od tej chwili główną podejrzaną staje się Dorota Mrugała, była żona zamordowanego. Z miejsca pracy zostaje przewieziona do Aresztu Śledczego w Kielcach. Ciąży na niej zarzut zlecenia morderstwa byłego męża. Zarzuty opierają się o zeznania skruszonego bandyty, który miał słyszeć od jednego z zatrzymanych w sprawie mężczyzn, że morderstwo zleciła była żona Krzysztofa.

dorota_mrugala.jpg

Po 9 miesiącach spędzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach Dorota Mrugała umiera w wyniku rozległego zawału serca nie doczekawszy procesu.

Sąd Okręgowy w Kielcach w 2007 roku, w uzasadnieniu wyroku oczyścił Dorotę Mrugałę z prokuratorskich oskarżeń. – Nie miała żadnego interesu w zabójstwie. Żałuję, że nie dożyła chwili oczyszczenia swojego imienia – mówił wówczas sędzia Adam Kabziński.

W kwietniu 2011 roku po ponownym rozpatrzeniu sprawy sąd utrzymał wyrok w mocy. Dowody prokuratury przeciw Mrugale znów uznał za niewiarygodne. – Z przykrością należy tylko stwierdzić, że nie doczekała tej oceny materiału dowodowego – powiedział wtedy sędzia Marek Stempniak.

Dziś córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię swojej zmarłej matki. Zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze.

- Sąd wskazał, że nasza mama był niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię. Prokurator lekceważył dowody wskazujące na niewinność naszej mamy, akceptując tylko nieprawdziwe zeznania gangstera. Zależało mu wyłącznie na szybkim zamknięciu śledztwa – mówi Aneta Mrugała. - Nie można tak poważnych zarzutów opierać o niewiarygodne i niepotwierdzone zeznania. Ta niewinna kobieta mogła żyć – dodaje Bożena, druga z córek. 

Na szczególną uwagę w sprawie zasługuje fakt, że przed końcem drugiego procesu zmieniono kwalifikację prawną czynu, z zabójstwa na zlecenie, na rozbój rabunkowy z incydentem morderstwa.

- Oznacza to, że przez tyle lat Prokurator trwał w błędzie. Próbował udowodnić swoje tezy, a przecież zmiana kwalifikacji czynu oczyszcza z zarzutów naszą mamę. Nie było zlecenia, to dlaczego nasza mama trafiła do Aresztu? Prokurator w ten sposób przyznał się do błędu bo nie ma mowy o zleceniu zabicia taty – mówi Aneta Mrugała.

Córki apelują do Prokuratora Generalnego Pana Andrzeja Seremeta, by ten wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności aresztowania ich matki. – Sąd wskazał, że nasza mama była niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię – mówi Aneta Mrugała.


Więcej o sprawie informowali dziennikarze programu Państwo w Państwie na antenie Polsatu: http://www.ipla.tv/Panstwo-w-panstwie-2012-06-03/vod-5543109

panstwowpanstwie.JPG 

 

/Łukasz Białkowski/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (84)
     

- (2012-07-02 12:23:01)

ryssiu ty chyba z klanu jesteś

-s (2012-07-02 11:43:09)

A czy to nie jest czasem normalne że dziewczyny chcą uciec z miejsca w którym spotkało ich wiele nieszczęścia? Kto z was mieszkałby w domu gdzie został zastrzelony ojciec? Jest jakiś chętny? Zastanówcie się co piszecie.

-rysiek (2012-07-02 11:36:49)

ja też uważam, że tu już coraz mniej chodzi o dobre imię, a coraz więcej o kasę. w końcu dobre imię już zostało oczyszczone z zarzutów, a teraz jedynie to jest zwykła walka o odszkodowanie . należy im się , to fakt , ale to niesmaczne ciągle grać na "dobrym imieniu", ludzie przecież widzą to , i teraz niweczą to właśnie odzyskane dobre imię. Nauczone były wygodnie żyć, teraz też źle im się nie powodzi,ale chyba kasa się kończy , skoro majątek rodziców co widac po ogłoszeniach rozsprzedają , a na owym "dobrym imieniu" jeszcze szarpią się o odszkodowania. źle to wygląda. Jednym jest sprawiedliwość , która powinna dopaść winnych za to ludzi , ale widać że tu coraz więcej już chodzi o szmal. taka jest opinia moja.

-rysiek (2012-07-02 11:36:32)

ja też uważam, że tu już coraz mniej chodzi o dobre imię, a coraz więcej o kasę. w końcu dobre imię już zostało oczyszczone z zarzutów, a teraz jedynie to jest zwykła walka o odszkodowanie . należy im się , to fakt , ale to niesmaczne ciągle grać na "dobrym imieniu", ludzie przecież widzą to , i teraz niweczą to właśnie odzyskane dobre imię. Nauczone były wygodnie żyć, teraz też źle im się nie powodzi,ale chyba kasa się kończy , skoro majątek rodziców co widac po ogłoszeniach rozsprzedają , a na owym "dobrym imieniu" jeszcze szarpią się o odszkodowania. źle to wygląda. Jednym jest sprawiedliwość , która powinna dopaść winnych za to ludzi , ale widać że tu coraz więcej już chodzi o szmal. taka jest opinia moja.

-******* (2012-07-02 11:01:15)

JA MAM WRAŻENIE Ż TY ANETO NIE MASZ JUŻ ŻYCIA INNEGO PRYWATNEGO,MIŁOŚCI SWOJEJ, TYLKO NIESZCZĘŚCIE Z PRZED LAT TRUDNO STAŁO SIĘ TRZEBA DALEJ ŻYĆ .DAJ SOBIE SPOKUJ I SWOJEJ SIOSTRZE ZAŁÓŻ RODZINE I BYĆ SZCZĘŚLIWA "WASZA MAMA TEGO BY PRAGNEŁA DLA WAS "ZRÓBCIE COŚ Z DUCHEM WASZEJ MAMY ,BO WAS POPROSTU OPĘTAŁ NIE MOŻECIE SIĘ UWOLNIĆ . WIEM CO PISZĘ ZNAM ZAKIE PRZYPADKI .POZDRAWIAM

-s (2012-07-02 10:04:09)

@czytelnik, robisz więcej błędów ortograficznych na centymetr kwadratowy niż noworodek :)

-czytelnik (2012-07-02 09:56:35)

oho widać z kimi się rodzina MRUGAŁÓW zadawała z samym marginesem a co do młodych MRUGAŁÓW to kantorek sie skończył więc trzeba znaleść inne żródełko można to zrobić na śmierci rodziców na tym można zarobić można coś ugrać oto tak naprawdę chodzi tym dziewczyną one nawet chciały sprzedac dom swoich rodziców za 500.000tyś zł ale się żaden frajer nie trafił to jest ich wdzięcznośc w obec nich ja im ABSOLUTNIE NIE WIEŻE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-Mieszkaniec (2012-07-02 09:19:36)

Dziewczyny dacie radę. Powodzenia
Mam nadzieję że wygracie z tymi oszustami i pokażecie wszystkim jaka jest prawda o naszych policjantach (pamiętamy aferę w buskiej drogówce) i prokuratorach. Głowa do góry

-DRAGON (2012-07-02 09:04:16)

BUSKO TO JEDNO WIELKIE SZAMBO W WYMIARZE NIESPRAWIEDLIWOŚCI A RODZINA MRÓGAŁÓW ZOSTAŁA WYKORZYSTANA DO BUDOWANIA KARIERY KILKU URZĘDASÓW, KTÓRZY WYKORZYSTALI SYTUACJĘ, ŻE W RODZINIE PO PROSTU ŹLE SIĘ DZIAŁO !!! BUSKA POLICJA OD ZAWSZE KLECIŁA DOWODY POPRZEZ FAŁSZYWE ZEZNANIA SAMYCH POLICJANTÓW PRZED SĄDEM, FAŁSZYWE PROTOKOŁY I BRAK KONTROLI SZERYFA NAD SWOIMI PODWŁADNYMI; PROKURATURA ZA KISZKI CZY PINDZIAKA TO TA SAMA PROKURATURA WSPÓŁPRACUJĄCA Z PRZESTĘPCAMI I ZAJMUJĄCA SIĘ PODRASOWYWANIEM STATYSTYK - WSZYSCY WIEDZĄ ŻE NIE TYLKO DYJAS AWANSOWAŁ, BO WCZEŚNIEJ TAKI ZASZCZYT SPOTKAŁ PINDZIAKA ZA WSPÓŁPRACĘ ZE ZŁODZIEJAMI SAMOCHODÓW CZY ZWOLNIENIE Z ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ POLICJANTA Z SOLCA ZA JAZDĘ PO PIJAKU A BUSKI SĄD ZATRUDNIA PASTUCHÓW DO WYROKOWANIA, BY NIEJAKI JAN NOWAK MIAŁ DOBRE SAMOPOCZUCIE ZA KIEROWNICĄ I BRAŁ PUBLICZNĄ KASĘ I SIĘ NIĄ Z WŁAŚCIWYMI LUDŹMI DZIELIŁ. JA UWAŻAM, ŻE Z BUSKĄ NIEFORMALNĄ MAFIĄ SIĘ NIE WYGRA, WIEM RÓWNIEŻ ŻE BUSKA POLICJA, PROKURATURA I SĄD TO MIEJSCE GDZIE JEST ZATRUDNIONYCH NAJWIĘCEJ PRZESTĘPCÓW NA METR KWADRATOWY. PROSZĘ MI POKAZAĆ W BUSKU INSTYTUCJĘ W KTÓREJ W JAKIMŚ DZIALE FIRMY BYŁOBY ZATRUDNIONYCH 8 ŁAPÓWKARZY TAK JAK W BUSKIEJ DROGÓWCE. LUDZIE CI NIE SZANOWALI SWOJEJ PRACY A WIĘC MOŻNA TYLKO PODEJRZEWAĆ W JAKICH OKOLICZNOŚCIACH JĄ OTRZYMALI :-)W POLICJI OPRÓCZ ŁAPÓWKARZY BYLI RÓWNIEŻ DEGUSTATORZY TORTILLI I INNYCH PRZYSMAKÓW. BYŁY SZEF POLICJI ODCHODZI Z ROBOTY W NIEJASNYCH OKOLICZNOŚCIACH, BO MU OBSŁUGA ADMINISTRACYJNA KASĘ ROZKRADŁA ITP. JA ZE SWEJ STRONY PODZIWIAM DZIEWCZYNY ZE WALCZĄ O DOBRE IMIĘ MATKI CHOĆ UWAŻAM, ŻE SĄ PRZEGRANE NA WEJŚCIU. NAWET GDY WYGRAJĄ WSZYSTKO PRZED PAPIERKOWYMI SĄDAMI I OTRZYMAJĄ GIGANTYCZNE KASĘ TO ŻYCIA ICH MATKI, OJCA NIKT NIE PRZYWRÓCI A IM DUŻEJ SPRAWA BĘDZIE TRWAŁA TYM BARDZIEJ BĘDZIE ONA MIAŁA DESTRUKCYJNY WPŁYW NA NIE I WSZYSTKICH WOKÓŁ NICH, BO NIE DA SIĘ NORMALNIE ŻYĆ I O COŚ CIĄGLE WALCZYĆ !!! POZDRAWIAM DZIEWCZYNY I ŻYCZĘ PEŁNEGO SUKCESU I REALIZACJI ZAMIERZONYCH CELÓW :-)

-jacko (2012-07-02 08:39:33)

Naprawdę podziwiam komentarze niektórych tu zawistnych typków. Godne słomy z butów. Wydarzyła sie ogromna tragedia, zabito dziwczynom ojca, za chwilę umarła w areszcie matka niesłusznie oskarżona o zlecenie. A czy ktoś pomyślał choć przez chwilę jak się Ci ludzie (dziewczyny i sama oskarżona musiały czuć), czy ktoś pomyślał co by zrobił gdyby podobna sprawa dotyczyła niego? Czy fakt że dziewczyny rozpoczęły walkę z prokuratorem nie świadczy o ogromnej odwadze i determinacji. Większość z Was potrafi tylko psioczyć i oskarżać, a nikt nie potrafi podnieść wysoko głowy i powiedzieć, że ten lub tamten jest winien. Wstyd wstyd wstyd. Gratuluję dziewczynom, mam nadzieję że dzięki takim ludziom jak one ten kraj będzie wyglądał inaczej. I nawet jeśli kiedyś dostaną odszkodowanie - należy im się jak psu zupa. Tyle mam do powiedzenia.

----- (2012-07-02 07:28:38)

Owszem Dorota była na Krzyśka zła. Pracowała w kantorze, a on lubił wyjechać na dwa lub trzy tygodnie. Odpoczywał. Właściwie cały dom był na jej głowie. Krzysiek często dawał Dorotce do zrozumienia jak ją ,,szanował". Nie sądzę jednak, by dorotka zleciła na niego zamach. Co najwyżej mogła chcieć, aby go ktoś postraszył, w sensie jakieś pobicie, czy coś w tym stylu. Dorota zmarła na rozległy zawał. Dziwne, bo nigdy nie skarżyła się na bóle serca. Pozostaje pytanie co z pieniędzmi, które miał Krzysiek przy sobie podczas zamachu na jego życie?? Sądzę, że bandyci się podzielili z odpowiednimi ludźmi, bo jednego z tych podejrzanych widzimy na wolności.

-TEMIDA (2012-07-02 00:17:21)

PROKURATOR DRYJAS ZROBIŁ SWOJE I ŻYCZĘ MU ŻEBY TO SAMO SPOTKAŁO JEGO RODZINĘ-ALE NIC TU NIE MA NA TEMAT HENRYKA HALIŃSKIEGO KTÓRY PROWADZIŁ ŚLEDZTWO I FAŁSZOWAŁ DOWODY ZA POROZUMIENIEM Z DRYJASEM -ZA ZAKOŃCZENIE SPRAWY DOSTAŁ NAGRODĘ W WYSOKOŚCI 4 TYŚ -NIE WAŻNE BYŁO KTO-WAŻNE BYŁO ŻEBY SPRAWA SPADŁA Z PUŁKI-PANOWIE PO SPRAWIE DOSTALI AWANSE-A DOBRZE WIEMY ŻE SĄ TO PRZESTĘPCY W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH-I CHŁOPY NADAL DZIAŁAJĄ-NIGDY SIĘ NIE DOWIEMY ILE OSÓB W TEN SPOSÓB ZAMKNĘLI I SIEDZĄ DO TEJ PORY W EGIPSKICH CIEMNOŚCIACH,BRAWO DZIEWCZYNY KOCHAM WAS I JESTEM Z WAMI SERCEM DUSZĄ I CIAŁEM-NARESZCIE JEST KTOŚ KTO MA ODWAGĘ PRZERWAĆ TEN PRZESTĘPCZY PROCEDER.GŁĘBOKO WIERZĘ ŻE BÓG DA WYŻEJ WYMIENIONYM PANOM ODPOKUTOWAĆ ZA TEN CZYN JESZCZE W TYM WCIELENIU.

-2004 rządy PIS nie SLD ???? COSIK SIĘ WAM POKIEŁBASIŁO PIS RZĄDZIŁO OD 2005 ROKU (2012-07-01 23:06:02)

A PO ZA TYM TO MAJĄ ZA SWOJE JA BARDZO DOBRZE ZNAM POLOCKÓW I WIEM ŻE GDY BY ICH TATUŚ DALEJ PROWADZIŁBY KANTOREK A ONE JEŻDZIŁY BY SUPER FURAMI TO NA ZWYKŁYCH LUDZI NAWET BY NIE SPOJRZAŁY JESZCZE DODAM ŻE wicek MA RACJĘ STRASZNIE DUUUUŻO ZAMACHÓW I SAMOBÓJSTW SIĘ ZDAŻA ZA RZĄDÓW TEJ PARTI MAM NADZIEJĘ ŻE PAN JAROSŁAW KACZYŃSKI ICH WSZYSTKICH ROZLICZY

-Bogusław (2012-07-01 19:39:00)

sprawiedliwości w Polsce nie dojdziesz, ich tyłki są nie do ruszenia . nie dla nas - przeciętnych polaczków.
co do panienek mrógałównych - troche obłudna już jest ta walka o dobre imię . w mojej opinii, skoro wygrały już sprawę o uniewinnienie , i zrobiły tyle materiałow, to już wszyscy wiedzą , jak jest. Wydaje mi się że teraz to już zwyczajnie kwestia kasy a nie dobrego imienia. Nazywajmy rzeczy po imieniu.

-dowody (2012-07-01 18:16:58)

Prokuratorzy maja w dupie dowody nawet jak im się poda na złotej tacy .

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry