swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat - córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej.

Dodane: AT Data: 2012-07-01 04:01:29 (czytane: 64157)  Wersja do druku

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat na kantorzyście z Buska-Zdroju powoli znajduje swój finał przed obliczem Temidy. Po wielu latach córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej w areszcie matki oraz zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze. - Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za śmierć naszej mamy – mówi Aneta Mrugała.

Jest 3 listopada 2004 roku. Za swoim domem w Busku-Zdroju w napadzie rabunkowym ginie Krzysztof Mrugała. Obrabowany kantorzysta, zostaje dwukrotnie postrzelony w wyniku czego umiera. Przez blisko dwa lata śledczy nie poruszają się do przodu, a prowadzone śledztwo opiera się głownie na poszlakach.

W marcu 2006 roku Prokurator na łamach prasy świętuje zwycięstwo i ogłasza wielki sukces wymiaru sprawiedliwości. Od tej chwili główną podejrzaną staje się Dorota Mrugała, była żona zamordowanego. Z miejsca pracy zostaje przewieziona do Aresztu Śledczego w Kielcach. Ciąży na niej zarzut zlecenia morderstwa byłego męża. Zarzuty opierają się o zeznania skruszonego bandyty, który miał słyszeć od jednego z zatrzymanych w sprawie mężczyzn, że morderstwo zleciła była żona Krzysztofa.

dorota_mrugala.jpg

Po 9 miesiącach spędzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach Dorota Mrugała umiera w wyniku rozległego zawału serca nie doczekawszy procesu.

Sąd Okręgowy w Kielcach w 2007 roku, w uzasadnieniu wyroku oczyścił Dorotę Mrugałę z prokuratorskich oskarżeń. – Nie miała żadnego interesu w zabójstwie. Żałuję, że nie dożyła chwili oczyszczenia swojego imienia – mówił wówczas sędzia Adam Kabziński.

W kwietniu 2011 roku po ponownym rozpatrzeniu sprawy sąd utrzymał wyrok w mocy. Dowody prokuratury przeciw Mrugale znów uznał za niewiarygodne. – Z przykrością należy tylko stwierdzić, że nie doczekała tej oceny materiału dowodowego – powiedział wtedy sędzia Marek Stempniak.

Dziś córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię swojej zmarłej matki. Zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze.

- Sąd wskazał, że nasza mama był niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię. Prokurator lekceważył dowody wskazujące na niewinność naszej mamy, akceptując tylko nieprawdziwe zeznania gangstera. Zależało mu wyłącznie na szybkim zamknięciu śledztwa – mówi Aneta Mrugała. - Nie można tak poważnych zarzutów opierać o niewiarygodne i niepotwierdzone zeznania. Ta niewinna kobieta mogła żyć – dodaje Bożena, druga z córek. 

Na szczególną uwagę w sprawie zasługuje fakt, że przed końcem drugiego procesu zmieniono kwalifikację prawną czynu, z zabójstwa na zlecenie, na rozbój rabunkowy z incydentem morderstwa.

- Oznacza to, że przez tyle lat Prokurator trwał w błędzie. Próbował udowodnić swoje tezy, a przecież zmiana kwalifikacji czynu oczyszcza z zarzutów naszą mamę. Nie było zlecenia, to dlaczego nasza mama trafiła do Aresztu? Prokurator w ten sposób przyznał się do błędu bo nie ma mowy o zleceniu zabicia taty – mówi Aneta Mrugała.

Córki apelują do Prokuratora Generalnego Pana Andrzeja Seremeta, by ten wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności aresztowania ich matki. – Sąd wskazał, że nasza mama była niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię – mówi Aneta Mrugała.


Więcej o sprawie informowali dziennikarze programu Państwo w Państwie na antenie Polsatu: http://www.ipla.tv/Panstwo-w-panstwie-2012-06-03/vod-5543109

panstwowpanstwie.JPG 

 

/Łukasz Białkowski/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (84)
     

-Aneta Mrugała (2012-07-04 07:03:08)

Kochani! Serdecznie dziękujemy za zrozumienie, ciepłe słowa i za wyrozumiałość. Przez tych kilka dni orzymałyśmy bardzo wiele sygnałów, że w Busku poza wyjątkami mieszkają wspaniali ludzie, przejęci sprawą. Zdajemy sobie sprawę z tego, że droga przed nami ciężka i często kręta, nie mniej dalej będziemy walczyły o dobrę imię naszej Mamy i dowiedziemy że Prokurator popełnił błędy. Nie mamy wątpliwości, że w Państwie prawa nikt niewinny nie powinien zostać aresztowany, o śmierci w Areszcie nie wspomnę.

Co do treści się tu pojawiających o tym, że jesteśmy szemranym towarzystwem, że współpracujemy z gangsterami i bronimi morderców itp. wczoraj zostało wszęte stosowne postępowanie z art. 212 k.k. i art. 216 k.k. Mogę już powiedzieć że na forum są dwie osoby których numery IP się stale powtarzają. Oczywiście osoby te, mam nadzieję zostaną ukarane, bo chciałabym podkreślić że skończył się czas w którym można o mnie, o mojej siostrze i naszych rodzicach mówić wszystko co ślina na język przyniesie, nawet największe bzdury i kłamstwa.

-500.000 pół miliona za taki malutki domek (2012-07-03 23:57:31)

ktoś kto by to kupił chyba nie miałby rozumu pół miliona za takie coś i ta działka wąska co najwyżęj 250-300 tyś

-Ja (2012-07-03 22:38:35)

Ciekawe dlaczego córki zamordowanych rodziców tak zaciekle bronią morderców? Przez tyle lat jeżdżą na sprawy i obcałowują się z rodzinami morderców ojca. Świat takich rzeczy nie widział ! Nie walczą o ukaranie morderców tylko całą siłę kierują aby uwolnić morderców. I tak naprawdę to nie ważne jest to, że straciły rodziców tylko kasa,kasa,kasa.

-janczi (2012-07-03 21:54:57)

Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mowilo tak wiele do tak wielu majac do powiedzenia tak niewiele

-Kasia (2012-07-03 21:23:08)

Dziewczyny jesteśmy w Wami. Żenada i brak słów za te wpisy - wpisy ludzi prymitywnych, których poziom intelektualny faktycznie potwierdza poziom miejscowości, z której pochodzą. Głowa do góry :) życie przed Wami!

-jaś (2012-07-03 20:46:57)

Ty gamoniu poniżej. Czytać nie umiesz? Przecież one się sądzą z Prokuratorem. Czytaj ze zrozumienie a nie bijesz pianę na forum durna pało.

-NIECH SIĘ DOMAGAJĄ ODSZKODOWANIA OD KONKRETNEJ OSOBY A NIE OD CAŁEGO PAŃSTWA PRZECIEŻ TO ZAWINIŁ PROKURATOR A NIE CAŁE PAŃSTWO DLACZEGO MAMY PŁACIĆ WSZYSCY ZA BŁĄD KONKRETNEJ OSOBY????????? (2012-07-03 20:33:41)

TO JAKIEŚ NIE POROZUMIENIE NIECH SIĘ SĄDZĄ Z KONKRETNĄ OSOBĄ KTÓRA ZAWINIŁA I NIECH TA OSOBA ZAPŁAĆI A NIE MY WSZYSCY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

- (2012-07-03 17:47:44)

Co kogo k... obchodzi co chcą zrobić z domem ,kto jest tak p..... ze go taka sprawa interesuje. W naszym kraju jak komuś się lepiej powiedzie czegoś się dorobi to od razu zazdrość idź i TY jeden z drugim i zarób więcej będą tobie zazdrościć

-do -odszkodowanie (2012-07-03 17:31:11)

To tacy jak ty pozwalają urzędasom na błędy a później mówią nie z mojej kieszeni .Idź do prokuratora czy urzędnika i powiedz popełniłeś błąd zapłać - tak powinno być powinni ponosić odpowiedzialność za swoje błędy a w naszym kraju robią co chcą

-kasia (2012-07-03 15:24:52)

a jacvzytajac te wszystkie komantarze stwierdzam ze faktycznie sa skrajne komentarze. Osobicie tez dla mnie watpliwa sprawa jest z ta ciagla walka o dobre imie. uwazam teżże należy im się to odszkodowanie , ale niech juz nie robia tego pod przykrywka dobrego imienia bo tylko je niszcza i niwecza dotychczasowe osiagniecia. Nalezy im się i niech dostaną. ale tez nie podobaja mi sie krajnie przychylne dziewczynom komentarze, zaslepione jakby , bo przeciez opinie kazdy moze miec wlasną , i nie zawsze musi być ona pochlebna czy korzystna. ja osobiscie też znam dziewczyny i są całkiem spoko. Maja prawo sobie nie radzić- strata rodzicow to duży przecież wstrząs , a i tak dają radę. kwestia tylko właśnie tej prostolinijności, nazywania rzeczy po imieniu. Bo tak to kiepsko juz to zaczyna wyglądać.

-.... (2012-07-03 13:14:20)

Każdy kto zna Anetkę i Bożenkę nie powie na nie złego słowa. Mama była dla nich całym światem. Dała im wiele ciepła, miłości i zrozumienia. To państwo w jednej chwili odebrało im to wszystko i według mnie, mimo że jestem podatnikiem, powinno za to zapłacić. Wy którzy się źle wypowiadacie tak naprawdę strzelacie sobie w stopę. Bo mam nadzieje że dziewczyny to czytają i utwierdzają się w przekonaniu że mimo wyroków dobre imię ich rodzinie nie jest zwrócone. Ciekaw jestem jak postąpiły by w tej sytuacji te osoby które teraz tak bronią "systemu"? Dla mnie jesteście wszyscy życiowymi kalekami, którzy nie potrafią patrzeć z innej perspektywy.

- (2012-07-03 12:34:24)

ODZYSKALISCIE DOBRE IMIE RODZICOW TO TERAZ SWOJE DOBRE IMIE PSUJECIE SWOJA PAZERNOSCIA CHCIELISCIE SPRZEDAC DOM ZARAZ PO SMIERCI RODZICOW TERAZ Z POLSATEM INNYMI TV PROBUJECIE SCIGNAC KASE ZE SKARBU PANSTWA CZYLI PROBUJECIE OKRASC NAS WSZYSTKICH TO JEST ZDANIE WIEKSZOSCI WYPOWIADAJACYCH SIE NA FORUM GAZETY BUSKIEJ

-odszkodowanie (2012-07-03 12:24:48)

ci co pisza ze powinny dostac po 10 milionów dajcie im po miliardzie tylko ZE SWOJEJ KIESZENI nie z budzetu panstwa czyli od NAS WSZYSTKICH bo ja znam te siostry i wiem do czego sa zdolne znam ich charakter moje nazwisko i imie jest nie nie wazne ja wiem o co im teraz po oczyszczeniu dobrego imienia ich rodzicow chodzi KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA KASA

- (2012-07-03 12:23:39)

Jestem ciekaw czy jak kogoś by posadzili niewinnie czy potem by nie dochodził od państwa odszkodowania ?
Kto by darował ?
Może "podatnik" daruje albo inni przemądrzali ...

-******* (2012-07-03 12:10:03)

ZOSTAWCIE TE DZIEWCZYNY W SPOKOJU ,NIE PODSYCAJCIE ICH DO DZAŁAŃ KTÓRE NIE WIELE WNIOSIE ICH ŻYCIE

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry