swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat - córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej.

Dodane: AT Data: 2012-07-01 04:01:29 (czytane: 64158)  Wersja do druku

Głośna sprawa morderstwa sprzed lat na kantorzyście z Buska-Zdroju powoli znajduje swój finał przed obliczem Temidy. Po wielu latach córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię zmarłej w areszcie matki oraz zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze. - Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za śmierć naszej mamy – mówi Aneta Mrugała.

Jest 3 listopada 2004 roku. Za swoim domem w Busku-Zdroju w napadzie rabunkowym ginie Krzysztof Mrugała. Obrabowany kantorzysta, zostaje dwukrotnie postrzelony w wyniku czego umiera. Przez blisko dwa lata śledczy nie poruszają się do przodu, a prowadzone śledztwo opiera się głownie na poszlakach.

W marcu 2006 roku Prokurator na łamach prasy świętuje zwycięstwo i ogłasza wielki sukces wymiaru sprawiedliwości. Od tej chwili główną podejrzaną staje się Dorota Mrugała, była żona zamordowanego. Z miejsca pracy zostaje przewieziona do Aresztu Śledczego w Kielcach. Ciąży na niej zarzut zlecenia morderstwa byłego męża. Zarzuty opierają się o zeznania skruszonego bandyty, który miał słyszeć od jednego z zatrzymanych w sprawie mężczyzn, że morderstwo zleciła była żona Krzysztofa.

dorota_mrugala.jpg

Po 9 miesiącach spędzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach Dorota Mrugała umiera w wyniku rozległego zawału serca nie doczekawszy procesu.

Sąd Okręgowy w Kielcach w 2007 roku, w uzasadnieniu wyroku oczyścił Dorotę Mrugałę z prokuratorskich oskarżeń. – Nie miała żadnego interesu w zabójstwie. Żałuję, że nie dożyła chwili oczyszczenia swojego imienia – mówił wówczas sędzia Adam Kabziński.

W kwietniu 2011 roku po ponownym rozpatrzeniu sprawy sąd utrzymał wyrok w mocy. Dowody prokuratury przeciw Mrugale znów uznał za niewiarygodne. – Z przykrością należy tylko stwierdzić, że nie doczekała tej oceny materiału dowodowego – powiedział wtedy sędzia Marek Stempniak.

Dziś córki Doroty Mrugały walczą o godność i dobre imię swojej zmarłej matki. Zapowiadają walkę przeciwko Prokuraturze.

- Sąd wskazał, że nasza mama był niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię. Prokurator lekceważył dowody wskazujące na niewinność naszej mamy, akceptując tylko nieprawdziwe zeznania gangstera. Zależało mu wyłącznie na szybkim zamknięciu śledztwa – mówi Aneta Mrugała. - Nie można tak poważnych zarzutów opierać o niewiarygodne i niepotwierdzone zeznania. Ta niewinna kobieta mogła żyć – dodaje Bożena, druga z córek. 

Na szczególną uwagę w sprawie zasługuje fakt, że przed końcem drugiego procesu zmieniono kwalifikację prawną czynu, z zabójstwa na zlecenie, na rozbój rabunkowy z incydentem morderstwa.

- Oznacza to, że przez tyle lat Prokurator trwał w błędzie. Próbował udowodnić swoje tezy, a przecież zmiana kwalifikacji czynu oczyszcza z zarzutów naszą mamę. Nie było zlecenia, to dlaczego nasza mama trafiła do Aresztu? Prokurator w ten sposób przyznał się do błędu bo nie ma mowy o zleceniu zabicia taty – mówi Aneta Mrugała.

Córki apelują do Prokuratora Generalnego Pana Andrzeja Seremeta, by ten wszczął postępowanie, które ma wyjaśnić wszystkie okoliczności aresztowania ich matki. – Sąd wskazał, że nasza mama była niewinna. Że Prokurator nie miał dowodów, aby ją oskarżyć o tak poważną zbrodnię – mówi Aneta Mrugała.


Więcej o sprawie informowali dziennikarze programu Państwo w Państwie na antenie Polsatu: http://www.ipla.tv/Panstwo-w-panstwie-2012-06-03/vod-5543109

panstwowpanstwie.JPG 

 

/Łukasz Białkowski/



  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (84)
     

-konrad (2012-08-30 10:30:36)

www.dorota-mrugala.com

-. (2012-07-07 10:02:30)

ale się cicho zrobiło jak was postraszyły zero nowych komentarzy

-JOLA (2012-07-06 07:57:29)

DZIEWCZYNY PODZIWIAM WAS I CAŁYM SERCEM JESTEM Z WAMI MIMO ŻE WAS NIEZNAM TO BARDZO WAM KIBICUJE ,ŻYCZE DUŻO SIŁY I WYTRWAŁOŚCI , DACIE RADE , NALEŻY POKAZAĆ TYM WSZYSTKIM CO POPEŁNILI BŁĘDY.SPRAWIEDLIWOŚĆ MUSI WYGRAĆ.

-Dzulia (2012-07-05 12:19:03)

Ludzie co wy w ogóle pieprzycie w tych wypocinach?przeczytajcie artykuł ze ZROZUMIENIEM!!!a wtedy możemy LOGICZNIE podyskutować, bez urazy ale widzę że nie odróżniacie białego od czarnego

- (2012-07-05 08:53:05)

@Netykieta, ale to są tacy właśnie ludzie dla których liczy się jedynie oplucie innej osoby i oczernianie ich przed miejscową społecznością. Wystarczy że ktoś ma więcej, że ma lepszy samochód, większy dom, większą wypłatę i już - jesteś celem nr 1. Nie ważne, że chyba w busku nie ma drugiej tak zniszczonej rodziny, która przeszłaby takie piekło. Liczy się zawiśc i tylko. Bardzo się cieszę, że sprawa będzie miała swój dalszy ciąg w sądzie.

-Netykieta (2012-07-05 08:49:32)

Komentarze można dodawać wszędzie gdzie istnieje taka możliwość,jednak obowiązuje netykieta . Na każdym forum czy w komentarzach jeśli ktoś lży na inne osoby nawet będące publicznymi może się to skończyć sądem. Więc zanim zacznie się na kogoś pisać "bajki " , oceniać co za ile ma sprzedać i w ogóle warto pomyśleć czy to prawda...

- (2012-07-05 08:28:12)

Już robicie pod siebie jeden z drugim że wam dziewczyny pokażą gdzie wasze miejsce? Tak wam się wesoło pisało kłamstwa o tym jak to było w tej rodzinie, a tu nagle zacznie się ganianie po prokuraturze i sądach. Nie zazdroszczę, ale cóż... Osobiście to jestem bardzo ciekawa kto był taki "uprzejmy" i mam nadzieję, że wasze dane zostaną podane do publicznej wiadomosci :)

-wy jestescie osobami publicznymi nie prywatnymi (2012-07-05 00:13:46)

więc można was komentować w świetle obowiązującego prawa !!!!

- (2012-07-04 22:41:17)

Jeżeli zamieszcza się artykuł z możliwością komentowania, to trzeba sobie zdawać sprawę, że część komentarzy będzie przychylnych oraz część niemiłych. Jeżeli dyskusja schodziła na boczne tory to admin mógł interweniować (przecież nieraz kasuje komentarze) lub zablokować możliwość komentowania. Ale nagle uczestnicy dyskusji przeczytali o paragrafach i dyskusja zamilkła. Wniosek według mnie jest taki, by własne sprawy załatwiać we własnym gronie, ewentualnie postawić przed sądem owego prokuratora o którym była mowa. A na forum jak to na forum, nie zawsze jest miło...
Oczywiste jest, że ludzi szkoda bo i P. Mrugałę i jego małżonkę znałem. Więc dla rodziny współczucie.

-tong po (2012-07-04 13:07:37)

a ja bym zrobił tak. doprowadził do tego że ci co tak piszą zostaną ujawnieni, wtedy szybki programik w tv i bedzie skucha na całe busko i pół polski ze sie pod ziemie zapadna ze wstydu :) z takim tylko w taki sposób :) jestem z wami dziewczyny :)

-- (2012-07-04 10:39:25)

Dziewczynki, mnie te komentarze zawistnych ludzi utwierdziły w przekonaniu, że musicie dalej walczyć i dalej mówić o nieszcześciu które Was spotkało. Nie poddawajcie się zatem i róbcie swoje, na przekór wszystkim. Natomiast ci którzy Was opluwali jak widać pochowali się jak szczury i siedzą już cicho. Bardzo się cieszę, że podjęliście kroki prawne w stosunku do nich bo jak widać najłatwiej jest kogoś pomówić, oskarżyć, zniszczyć bez jakichkolwiek dowodów. Licze też że to one (te osoby) zapłacą Wam odszkodowanie za to jak Was potraktowały na lublicznym forum - głowa do góry, nie poddawajcie się i liczę że surowo ukarzecie tych opluwaczy.

-kasia (2012-07-04 09:03:43)

Hehe i gdzie są prześmiewcy? Anetko jak będziesz znała nazwiska tych osób (ale chyba nie trudno się domyślić o kogo chodzi) podaj je do publicznej wiadomości :)

-darnok (2012-07-04 08:43:09)

ty podatnik..
Żal że dzięki rodzicom stać je było na ciuchy o jakich 90% mogło pomarzyć? A ty na ile wyceniasz życie? Ma jakąś cenę?

-joko (2012-07-04 08:20:54)

brawo dziewczyny!!! jesteście super!!! i najlepiej żeby Ci co tak pisali przeprosili was tu na portalu z imienia i nazwiska. wtedy wszyscy poznamy nazwiska tych szemranych zawistnych ludzi

- (2012-07-04 07:38:05)

Bardzo dobrze ciekawe czy ci co tak lżą innych zdają sobie sprawę że IP to ich podpis.(raczej rozumem nie grzeszą tylko zawiścią)

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry