swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uzdrowisko Busko-Zdrój pójdzie pod młotek? (video)

Dodane: MC Data: 2012-04-19 19:49:33 (czytane: 26510)  Wersja do druku

Prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój jest praktycznie przesądzona powiedziała Radiu Kielce przewodnicząca świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Jeśli ministerstwo zdrowia wyda pozytywną opinię to proces prywatyzacji może rozpocząć się w ciągu miesiąca. Ministerstwo nie ma pieniędzy na inwestycje w uzdrowiska i szuka inwestora aby poprawić jakość usług, infrastrukturę i rentowność, a przy okazji podreperować swoją kasę pieniędzmi z ich sprzedaży.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska w Busku występuje wiele osób. Już w styczniu 2011r. przed głosowaniem w sejmie stworzono mocne lobby anty prywatyzacyjne. 11 stycznia 2011r. w Sanatorium Marconi odbyło się spotkanie mające na celu przekonanie posłów ziemi świętokrzyskiej aby głosowali przeciw prywatyzacji uzdrowiska. O planowej prywatyzacji spółki i jej potencjalnych skutkach rozmawiali samorządowcy, parlamentarzyści, burmistrz Buska - Waldemar Sikora, Starosta powiatu buskiego - Jerzy Kolarz oraz pracownicy i związkowcy z buskiego Uzdrowiska. Wtedy Sejm odrzucił poprawkę do ustawy.
Zobacz relację video z tego spotkania:

uzdrowisko_ustawa500.jpg
kliknij i oglądaj



Gdy teraz sprawa prywatyzacji nieoczekiwanie powróciła, jej przeciwnicy szybko zareagowali.  Marszałek Adam Jarubas proponuje komunalizację uzdrowiska, czyli przejęcie przez samorząd województwa i gminę Busko–Zdrój. W tej zapowiedział interwencję w ministerstwie.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska występują również politycy. Poseł Sławomir Kopyciński w wydanym oświadczeniu, stanowczo sprzeciwia się sprzedaży buskiego uzdrowiska (oswiadczenie PDF). Wystosował również zapytanie poselskie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie planów prywatyzacji spółek uzdrowiskowych. (zapytanie poselskie PDF).


Grzegorz Lasak w imieniu Klubu Radnych "Moje Miasto, Moja Gmina", zaapelował do wszystkich, którym leży na sercu los Buska-Zdroju, o głośny sprzeciw dla prywatyzacji.
Zobacz video:

grzegorz_lasak500.jpg
kliknij i oglądaj


Jakie będą konsekwencje prywatyzacji buskiego uzdrowiska? Czy nowy właściciel zredukuje zatrudnienie? Czy podniesie drastycznie ceny m.in. za korzystanie z wód siarczkowych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla buskich sanatoriów i pensjonatów? Te pytania padają bardzo często.


/MC/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (70)
     

-xci (2012-04-20 20:33:43)

emil-ku nie napalaj się. Uzdrowiskiem rządziły wszystkie nacje poza PSL. Od czerwonych, szarych, czarnych niebieskich i wszelkich innych kombinacji. I co?. I nic. Od ok. roku widać że pomimo kryzysu zarząd uzdrowiska jest proinwestycyjny, z koncepcją z wizją, ale twój tekst dowodzi że nawet widzący jak chce, potrafi być ślepcem!

-emil (2012-04-20 20:08:02)

ciekawe kiedy ta zgraje prezesow rodem z PSLu przepedzimy z tych cieplych stolkow przeciez to ironia cale wojewodztwo opanowali jak szrancza i ciagle im malo mysle ze nastepne wybory zweryfikuja ichusilne dzialania aby kolesiom zylo sie dobrze dosc tego

-LASEK SIEJE ZAMĘT (2012-04-20 19:46:02)

Lasek sieje zamęt nastraszyć ludzi jak to będzie źle i wszystkich zwolnią wszystko okradną wykopią i wywiozą z Buska Spójrzmy na sprywatyzowane uzdrowiska jak się rozwijają i jak inwestują a jak klepie bidę Markoni ONI SIĘ BOJĄ ZE PREZESIK Z psl-u POLECI I SIĘ URWIE miej pan odwagę i to powiedz panie lasek

-dek (2012-04-20 18:24:23)

Prywatyzacja ale z głową Solec -Zdrój tego się nie bał to i Busko przeżyje. W końcu skończy się kolesiostwo. i park będzie zielony ale nie od koniczyny. Natomiast odrębną kwestią są ujęcia wody oraz oczyszczalnia, które powinny być wydzielone i stać się własnością miasta.

-xxx (2012-04-20 18:07:20)

A w Busku zarabia Prezesina bo jest z PSL-u.

-Uzdrowisko musi być sprywatyzowane (2012-04-20 17:50:27)

W Malinowym Zdroju zarabiają o wiele więcej mimo , że jest prywatny

-Inwestor (2012-04-20 16:02:00)

Inwestora to wpuszczą takiego super i nie po Lini politycznej ?

-Bob (2012-04-20 15:17:33)

A cóż to za OKAZJA do wypowiedzenia się na ponidzie.tv? Czyżby panowie byli w parku i tak sobie widoki kręcili a GL jako ozdobę kadru nakręcili?
A Pan to dziś jest w pracy czy na urlopie w parku?
"Wypowiedzieć do telewizji" ..."Potwierdziła, że prawdopodobnie w niedługim czasie" ... "rozstrzygnie się decyzja"- co Pan miał z polskiego?

Mówi Pan o innej drodze rozwiązania problemu prywatyzacji. Mówi Pan, że źródła mogą być własnością miasta i gminy Busko-Zdrój. Mam pytanie do poprzednich burmistrzów: dlaczego tak się nie stało za Waszej kadencji?
Mówi Pan, że prywatyzacja przedstawiona "w ten sposób" po czym stwierdza Pan, że nie wie na jakich zasadach ma być przeprowadzona. Jak się ma jedno do drugiego?
Co to znaczy: "zbojkotować ofertę prywatyzacji"? Kto taką OFERTĘ i komu składa?
p.s. Załatwili stołek dla GL to i załatwią dla WL. Nie ma co się indyczyć.
A ludzie? Od kiedy to się ktoś zwykłymi ludźmi przejmuje jak w żłobie pełno?

-- (2012-04-20 14:28:05)

Uzdrowisko od jego powstania było państwowe. Tylko przez pewien okres było dzierżawione przez gen. Rzewuskiego.

-do tbu1 (2012-04-20 13:50:12)

widzę ,ze już się oblizujesz.Oby szlak trafił ten dzień gdy sklecono tą kokokkokalicję.Nie róbcie wody z mózgu.Uzdrowisko Buskie zawsze najlepiej funkcjonowało gdy było Państwowe.

-Kuracjusz (2012-04-20 12:25:06)

Stołki stołkami, ale po prywatyzacji uzdrowiska zwykły biedny kuracjusz nie bedzie w stanie tu przyjechać i wydać kasę na tanie ciuszki, drobiazgi .
Zawitają goście z kasą i handel w busku upadnie bo przyjadą bogate prostaki z warszawy .Taki pseudo bogacz gorszy od kuracjusz co odczuje personel uzdrowiska.
Zamiast chorych zwali sie hołota z miasta warszawy.

-Tbu1 (2012-04-20 12:00:59)

Panie lasak i cała swita z psl tak boicie sie ze wam braknie koryta nie bedzie gdzie już nachapac sie i znajomkow powpychac tylko prywatyzacja może uratować uzdrowisko a wy nieroby do roboty łopaty i na mickiewke sprzatac

-zwykły człowiek (2012-04-20 11:22:44)

Czemu się tak wszyscy boją tej prywatyzacji? Zwykły pracownik gorzej miał nie będzie.Nikt prywatny nie będzie sam sobie szkodził a raczej będzie dbał żeby było coraz lepiej. No tak ale co zrobić ze swoimi koleżkami gdzie ich obsadzić, wszak w szpitalu miejsc brak, można by jeszcze dwa może trzy stanowiska stworzyć ale co z resztą? I moim skromnym zdanie tu o to chodzi a nie o zwykłych ludzi.

-Buba (2012-04-20 11:15:05)

Dziś PSL jutro jak wiatr zawieje. Może zawieje do zsypu...

-- (2012-04-20 11:15:04)

Pani okła niech nie okłamuje jak wie to niech mówi.Co na to Konstanty Miodowicz co na to inni politycy.Czekamy cierpliwie

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry