swietokrzyskie.info


Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uzdrowisko Busko-Zdrój pójdzie pod młotek? (video)

Dodane: MC Data: 2012-04-19 19:49:33 (czytane: 26507)  Wersja do druku

Prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój jest praktycznie przesądzona powiedziała Radiu Kielce przewodnicząca świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Jeśli ministerstwo zdrowia wyda pozytywną opinię to proces prywatyzacji może rozpocząć się w ciągu miesiąca. Ministerstwo nie ma pieniędzy na inwestycje w uzdrowiska i szuka inwestora aby poprawić jakość usług, infrastrukturę i rentowność, a przy okazji podreperować swoją kasę pieniędzmi z ich sprzedaży.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska w Busku występuje wiele osób. Już w styczniu 2011r. przed głosowaniem w sejmie stworzono mocne lobby anty prywatyzacyjne. 11 stycznia 2011r. w Sanatorium Marconi odbyło się spotkanie mające na celu przekonanie posłów ziemi świętokrzyskiej aby głosowali przeciw prywatyzacji uzdrowiska. O planowej prywatyzacji spółki i jej potencjalnych skutkach rozmawiali samorządowcy, parlamentarzyści, burmistrz Buska - Waldemar Sikora, Starosta powiatu buskiego - Jerzy Kolarz oraz pracownicy i związkowcy z buskiego Uzdrowiska. Wtedy Sejm odrzucił poprawkę do ustawy.
Zobacz relację video z tego spotkania:

uzdrowisko_ustawa500.jpg
kliknij i oglądaj



Gdy teraz sprawa prywatyzacji nieoczekiwanie powróciła, jej przeciwnicy szybko zareagowali.  Marszałek Adam Jarubas proponuje komunalizację uzdrowiska, czyli przejęcie przez samorząd województwa i gminę Busko–Zdrój. W tej zapowiedział interwencję w ministerstwie.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska występują również politycy. Poseł Sławomir Kopyciński w wydanym oświadczeniu, stanowczo sprzeciwia się sprzedaży buskiego uzdrowiska (oswiadczenie PDF). Wystosował również zapytanie poselskie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie planów prywatyzacji spółek uzdrowiskowych. (zapytanie poselskie PDF).


Grzegorz Lasak w imieniu Klubu Radnych "Moje Miasto, Moja Gmina", zaapelował do wszystkich, którym leży na sercu los Buska-Zdroju, o głośny sprzeciw dla prywatyzacji.
Zobacz video:

grzegorz_lasak500.jpg
kliknij i oglądaj


Jakie będą konsekwencje prywatyzacji buskiego uzdrowiska? Czy nowy właściciel zredukuje zatrudnienie? Czy podniesie drastycznie ceny m.in. za korzystanie z wód siarczkowych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla buskich sanatoriów i pensjonatów? Te pytania padają bardzo często.


/MC/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (70)
     

-do zadowolony (2012-04-21 20:40:51)

Odwal się od komuny.Gdzie im do komuny, wtedy był porządek jak poszedłem do sekretarza a wyczaił ,że miałem racje to kierownikowi porcięta drżały,dziś komu co będzie drzeć jak co drugi to koleś,kolega ze zwycięskiej opcji,pociotek albo inny plecak

-lok (2012-04-21 18:51:41)

tak czy siak dobrze nie będzie dla "normalnego człowieka" przecież wszyscy mają to gdzieś jak żyje się ludziom czy mają prace, i czy to co zarabiają starczy im na życie.Wielkie państwo prywatne się tworzy a ludzie pracują na nich za grosze i całują w rękę ze mogą łaskawie na nich pracować.

-zadowolony (2012-04-21 18:21:47)

...jeszcze raz:nareszcie zarobię tyle co za tylko moją pracę a nie będe za***ł za nierobów.Skończy się kolesiostwo i podpier***nie do tzw dyrekcji.Koniec z komuną :):):):)

-do Zico (2012-04-21 18:20:05)

popieram

-oliwka (2012-04-21 17:37:56)

W Solcu uzdrowisko ma prywatnego właściciela i przynajmniej budynek w ruinę nie popadnie.Dziedzictwo narodowe.Może to jest jakieś wyjście.

-Zico "Czy widzicie podobieństwo?" (2012-04-21 14:58:16)

GLISTA LUDZKA (P.S.L.) jest największym nicieniem pasożytującym w jelicie cienkim człowieka.

Bytuje w jelicie cienkim człowieka u około 25% ludności całego niemal świata, z wyjątkiem krajów o klimacie bardzo zimnym i suchym. Wśród społeczności nie mającej zwyczaju korzystania z ubikacji oraz wykorzystujących niekompostowane odchody ludzkie do użyźniania upraw warzywnych notuje się najwyższy, bo sięgający 100% odsetek zarażonych osób. W południowo-wschodniej Azji i innych krajach strefy tropikalnej należy do bardzo częstych pasożytów.

W Polsce pod względem częstości występowania zajmuje trzecie miejsce (od 1 do 18%), po owsiku i włosogłówce, przy czym zarażenie młodzieży i ludności wiejskiej jest wyższe niż dorosłych i mieszkańców miast.

-do - (2012-04-21 11:58:57)

Współczuję głupoty, niewiedzy. Życzylibyśmy sobie, żeby obecni burmistrzowie poczynili tyle, co poprzednicy. Ale to oni nie potrafili dogadać się nawet w sprawie świateł, co było załatwione. Facet się wypowiedział: nie ma z kim rozmawiać. Teraz ma być mini rondo. Władza będzie stała w środku, a dookoła będą ją objeżdżać. Zaraz się tu odezwią płatni obrońcy, ale żebyście nie wiem co pisali, to mądrzy mieszkańcy mają już wyrobione zdanie. Nic dobrego się nie dzieje. Brak kompetencji, mądrości, kultury. Byle przetrwać i byle mówili "panie burmiscu". Ale prawda w Busku rzygać się chce od tych "zielonych".

-Tak sobie myślę... (2012-04-21 09:37:08)

...dlaczego to tak panu GL zależy na zatrzymaniu prywatyzacji? Ktoś już tu napisał, że skoro znalazł się stołek dla GL to i grupa trzymająca władzę nie pozwoli iść na bezrobocie Panu prezesowi WL. Czy to będzie szpital i kolejne fikcyjne stanowisko "na wcisk" tego jeszcze nie wiadomo.
Kazali Panu GL bronić kolegi?
Ma Pan jakieś interesy w branży uzdrowiskowej?
Busko wymaga przewietrzenia! Gdzie się nie ruszy człowiek po urzędach to zielona koniczynka.

-Rugi (2012-04-21 08:59:35)

Na koryto szturmem naciera
Jasny gwint i jasna cholera
Oni to jak koryto zdobędą
żartobliwie nazwą cię mendą

Chmurki burzowe na niebie
słychać już gromów pomruki
Czas oszustwa się kolebie
I przelicza nas na sztuki

Tumult wielki przy korycie
Słychać piski,chargot kwiki
Przestało bawić knura krycie
I Wymienił je na srebrniki







- (2012-04-20 23:13:02)

Nie wiem czy to ktoś wysłuchał do końca ale takich farmazonów dawno nie słyszałem. Cwaniak lasak specjalista od gminy, powiatu i szpitala teraz kreuje się na fachowca od uzdrowisk. Po pierwsze mówi że nie zgadza się z taką prywatyzacją bo nic nie wiadomo no bo jak ma być wiadomo jak ma dopiero zapaść decyzja o jej przeprowadzeniu. Wtedy zostaną określone szczegóły. Kolejna sprawa to straszy prywatnych przedsiębiorców brakiem uporządkowanej gospodarki ściekowej. To gdzie był ze swoim super nauczycielem burmistrzem jak wydawali pozwolenia na budowę obiektów sanatoryjnych ? Jakie były warunki odprowadzania ścieków pokąpielowych ? Przez 4 lata oczywiście jak rządzili nie mogli tego uporządkować. Następny punkt to martwi się co zrobi nowy właściciel, czy ograniczy dostęp do zabiegów ? Nie martw
się on zrobi tak żeby mu się opłacało i lasaka nie będzie prosił o radę. No i na koniec wzywa do bojkotu. Bojkotować to sobie możesz fundusze unijne za które pensjonat budujesz. Za chwilę zobaczę laska na tle skrzyżowania koło szpitala i będzie domagał się świateł których z super gospodarzem nie zrobił a już przecież wszystko było ustalone.
Uważam, że można przeprowadzić rozsądną prywatyzację i żadne takie chaotyczne i nieprzemyślane wypowiedzi nie mogą mieszać ludziom w głowie.
A i jeszcze jedno nie jesteśmy, dla ciebie żadnym "szanowni państwo" tylko twoimi pracodawcami-płatnikami.

-Robert (2012-04-20 22:48:54)

naturalnymi podmiotami zainteresowanymi dobrym funkcjonowaniem Uzdrowiska są pracownicy i Gmina Busko, być może spółka pracownicza i komunalna po np. 50% jest dobrym rozwiązaniem?
-czy miasto będzie przeznczać dostateczne pieniądze na utrzymanie np. Parku Zdrojowego jeśli właścicielem Uzdrowiska będzie ktoś z zewnątrz? a jest wiele innych potrzeb itd itd.

-aaa (2012-04-20 22:12:15)

tjaaa moze w koncu nie bedzie mozna zatrudniac rodziny i kolegow.. tego sie ludzie boja a nie prywatyzacji :)

-co z prywatyzacji? (2012-04-20 21:35:23)

premie dla pseudochłopskiej hołoty!

-zadowolony (2012-04-20 21:18:33)

nareszcie zarobię tyle co za tylko moją pracę a nie będe za***ł za nierobów.Skończy się kolesiostwo i podpier***nie do tzw dyrekcji.Koniec z komuną :):):):)

-andy warchoł (2012-04-20 20:36:26)

A może by tak PO sprywatyzować i sprzedac za granicę?!Jeszcze tylko uzdrowisk w Polsce nie rozkradziono ("sprywatyzowano").Won złodzieje!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry