swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uzdrowisko Busko-Zdrój pójdzie pod młotek? (video)

Dodane: MC Data: 2012-04-19 19:49:33 (czytane: 26511)  Wersja do druku

Prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój jest praktycznie przesądzona powiedziała Radiu Kielce przewodnicząca świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Jeśli ministerstwo zdrowia wyda pozytywną opinię to proces prywatyzacji może rozpocząć się w ciągu miesiąca. Ministerstwo nie ma pieniędzy na inwestycje w uzdrowiska i szuka inwestora aby poprawić jakość usług, infrastrukturę i rentowność, a przy okazji podreperować swoją kasę pieniędzmi z ich sprzedaży.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska w Busku występuje wiele osób. Już w styczniu 2011r. przed głosowaniem w sejmie stworzono mocne lobby anty prywatyzacyjne. 11 stycznia 2011r. w Sanatorium Marconi odbyło się spotkanie mające na celu przekonanie posłów ziemi świętokrzyskiej aby głosowali przeciw prywatyzacji uzdrowiska. O planowej prywatyzacji spółki i jej potencjalnych skutkach rozmawiali samorządowcy, parlamentarzyści, burmistrz Buska - Waldemar Sikora, Starosta powiatu buskiego - Jerzy Kolarz oraz pracownicy i związkowcy z buskiego Uzdrowiska. Wtedy Sejm odrzucił poprawkę do ustawy.
Zobacz relację video z tego spotkania:

uzdrowisko_ustawa500.jpg
kliknij i oglądaj



Gdy teraz sprawa prywatyzacji nieoczekiwanie powróciła, jej przeciwnicy szybko zareagowali.  Marszałek Adam Jarubas proponuje komunalizację uzdrowiska, czyli przejęcie przez samorząd województwa i gminę Busko–Zdrój. W tej zapowiedział interwencję w ministerstwie.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska występują również politycy. Poseł Sławomir Kopyciński w wydanym oświadczeniu, stanowczo sprzeciwia się sprzedaży buskiego uzdrowiska (oswiadczenie PDF). Wystosował również zapytanie poselskie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie planów prywatyzacji spółek uzdrowiskowych. (zapytanie poselskie PDF).


Grzegorz Lasak w imieniu Klubu Radnych "Moje Miasto, Moja Gmina", zaapelował do wszystkich, którym leży na sercu los Buska-Zdroju, o głośny sprzeciw dla prywatyzacji.
Zobacz video:

grzegorz_lasak500.jpg
kliknij i oglądaj


Jakie będą konsekwencje prywatyzacji buskiego uzdrowiska? Czy nowy właściciel zredukuje zatrudnienie? Czy podniesie drastycznie ceny m.in. za korzystanie z wód siarczkowych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla buskich sanatoriów i pensjonatów? Te pytania padają bardzo często.


/MC/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (70)
     

-do Grzegorz Lasak (2012-04-20 10:41:49)

Drogi kolego nawet przez minutę nie wątpiliśmy i nie wątpimy w twoja uczciwość możesz na nas liczyć jak będzie trzeba staniemy murem za Tobą w obronie dziedzictwa naszej natury.Czekamy na głosy naszych wybrańców.Ciekawy kto jest za a kto przeciw.Co na to związki załoga czy jeszcze są ?

-Busko bez perspektyw!!! (2012-04-20 10:22:26)

Pani Okła-Drewnowicz już zna losy Uzdrowiska, wszak wywodzi się z PO:/

-tbu (2012-04-20 10:21:27)

Prywatyzować PPU Uzdrowisko Busko jak najszybciej, na normalnych kapitałowych warunkach:dopuścić mocny, uczciwy i kompetentny kapitał prywatny, przegonić pseudo fachowców z PSL-u, podnieść jakość świadczonych usług rehabilitacyjnych po przez zatrudnianie tylko prawdziwych fachowców od usług rehabilitacyjno - medycznych, a nie pseudo fachowców po kursach i "śmiesznych szkołach", dać pracownikom udziały prywatyzacyjne w formie np. obligacji skarbu państwa!!!

-- (2012-04-20 10:11:54)

Łowcy obłowią się jak zwykle.Agenci Tomki i inne czuwajcie. Marny i biedny człowieczek jeśli jeszcze żyje będzie chodził na pańskie - tym razem jaśnie pańskie a czy Polskie obaczymy w niedługim czasie.

-Uzdrowisko skomunalizować (2012-04-20 10:06:55)

uzdrowisko skomunalizować i skończy jak PKS.W rym czasie ludzie Jarubasa zarobią na stołkach troche kasy

-brawo (2012-04-20 09:50:50)

Brawo młody człowieku za postawę w całej poprzedniej kadencji i teraz. Nie trzeba się obawiać krytyki. Przeciwników będzie Pan miał zawsze.

-do krytykantów (2012-04-20 09:23:54)

Napiszcie co zrobiliście dla uzdrowiska, co proponujecie, jakie widzicie rozwiązania zaistniałej sytuacji. Prosto jest kogoś krytykować i atakować siedząc przed komputerem. Ot nasi mentorzy i wybawcy. Uzdrowisko może i powinno być sprywatyzowane, ale na jasnych, klarownych warunkach. Gratuluję odwagi, głośnego wypowiedzenia się oraz nie chowania głowy w piachu.

-xxx (2012-04-20 08:50:34)

LUDZIE !!!!!!!
Zbawiciel naszego miasta.
Chłopie zajmij się tym do czego zostałeś stworzony czyli pasaniem byków.

-Gandalf (2012-04-20 08:31:54)

Towarzyszu Grzegorzu,
Słuchając szczerej towarzysza wypowiedzi mam wrażenie graniczące z pewnością, że pomylił towarzysz miejsce wystąpienia. To nie remiza strażacka do której Pan przywykł a część tego wg towarzysza przepięknego parku (na filmie widać jaki on piękny i zadbany).

Uzdrowisko powinno być już dawno prywatne aby mogło funkcjonować na normalnych zasadach biznesowych!!!

Dlatego mam pytanie: czy broni towarzysz stołka swojemu koledze-towarzyszowi z PSL czy jest towarzyszowi na sercu dobro tego miasta i pracowników uzdrowiska?
Ja Panu odpowiem – to 1.

-ksiądz darmozjad (2012-04-20 07:41:46)

w takiej sytuacji pozostaje tylko jedno - większe kwoty na tacę.

z pewnością to pomoże

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry