swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uzdrowisko Busko-Zdrój pójdzie pod młotek? (video)

Dodane: MC Data: 2012-04-19 19:49:33 (czytane: 26506)  Wersja do druku

Prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój jest praktycznie przesądzona powiedziała Radiu Kielce przewodnicząca świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Jeśli ministerstwo zdrowia wyda pozytywną opinię to proces prywatyzacji może rozpocząć się w ciągu miesiąca. Ministerstwo nie ma pieniędzy na inwestycje w uzdrowiska i szuka inwestora aby poprawić jakość usług, infrastrukturę i rentowność, a przy okazji podreperować swoją kasę pieniędzmi z ich sprzedaży.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska w Busku występuje wiele osób. Już w styczniu 2011r. przed głosowaniem w sejmie stworzono mocne lobby anty prywatyzacyjne. 11 stycznia 2011r. w Sanatorium Marconi odbyło się spotkanie mające na celu przekonanie posłów ziemi świętokrzyskiej aby głosowali przeciw prywatyzacji uzdrowiska. O planowej prywatyzacji spółki i jej potencjalnych skutkach rozmawiali samorządowcy, parlamentarzyści, burmistrz Buska - Waldemar Sikora, Starosta powiatu buskiego - Jerzy Kolarz oraz pracownicy i związkowcy z buskiego Uzdrowiska. Wtedy Sejm odrzucił poprawkę do ustawy.
Zobacz relację video z tego spotkania:

uzdrowisko_ustawa500.jpg
kliknij i oglądaj



Gdy teraz sprawa prywatyzacji nieoczekiwanie powróciła, jej przeciwnicy szybko zareagowali.  Marszałek Adam Jarubas proponuje komunalizację uzdrowiska, czyli przejęcie przez samorząd województwa i gminę Busko–Zdrój. W tej zapowiedział interwencję w ministerstwie.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska występują również politycy. Poseł Sławomir Kopyciński w wydanym oświadczeniu, stanowczo sprzeciwia się sprzedaży buskiego uzdrowiska (oswiadczenie PDF). Wystosował również zapytanie poselskie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie planów prywatyzacji spółek uzdrowiskowych. (zapytanie poselskie PDF).


Grzegorz Lasak w imieniu Klubu Radnych "Moje Miasto, Moja Gmina", zaapelował do wszystkich, którym leży na sercu los Buska-Zdroju, o głośny sprzeciw dla prywatyzacji.
Zobacz video:

grzegorz_lasak500.jpg
kliknij i oglądaj


Jakie będą konsekwencje prywatyzacji buskiego uzdrowiska? Czy nowy właściciel zredukuje zatrudnienie? Czy podniesie drastycznie ceny m.in. za korzystanie z wód siarczkowych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla buskich sanatoriów i pensjonatów? Te pytania padają bardzo często.


/MC/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (70)
     

-m (2012-04-22 20:14:36)

Oliwka, przecież oni są po szaleju - nie dziw się zatem.

-oliwka (2012-04-22 20:04:39)

Proponuje zająć się co niektórym swoimi sprawami.Żenujące jest czytanie jak się rozwodzicie nad cudzym majątkiem.Gadacie non stop o PSL,a niczym innym się to nie wyróżnia!!!Jak wiejskie baby na jarmarku.Skąd tyle krytyki?

-nie zazdroście (2012-04-22 17:49:21)

jak się komu udaje - to dobrze! a jak kto jest taki spryciarz, to go na burmistrza, albo starostę, albo prezesa uzdrowiska, albo dyrektora szpitala, albo na wszystko naraz. - a nie krytykować. Umie dla siebie to będzie umiał dla nas wszystkich

-Polak (2012-04-22 17:33:15)

Pomalutku poczekamy już niedługo po wyborach cała ta mafie PSL-po rozliczymy to co ukradli to oddadzą a jak przepisali na babcie emerytka to odsiedza niech szykują dupcie a swoją droga ilu niedorozwojow to mieszka żeby głosować na ta cholote PSL już było dziękujemy PO już było dziękujemy tylko trzeba tych bandziorów pilnować bo rozkłada resztę przed wyborami a PO tem to już tylko spacerniak i kolesie nie POmoga

-Noooo... (2012-04-22 13:45:34)

....to powoli się wyjaśnia Pana GL społecznikostwo. Jak tu ktoś zauważył mówić po polsku idzie jako tako, ale pod publiczkę wspaniale! A może i do sielanki ma być doprowadzona woda?! Stąd ten niepokój. Ponad dwie bańki na pensjonat? No ładna kasa?

- (2012-04-22 12:35:47)

Sprawiedliwości to już nie ma żadnej. Na pralnię pałysowi nie dali a na sielankę lasak dostał.

Dnia 18 kwietnia br. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego pełniący funkcję Instytucji Zarządzającej RPOWŚ na lata 2007-2013 podpisał kolejną Umowę o dofinansowanie projektu z Firmą Handlowo-Usługową Lasak Paulina na zadanie pn.: "Budowa ośrodka rekreacyjno - uzdrowiskowego „SIELANKA" w Solcu - Zdroju - etap I” w ramach Działania 1.1 „Bezpośrednie wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”.
Koszt całkowity inwestycji wynosi 2 205 401,70 PLN, w tym kwota dofinansowania: 682 396,22 PLN

-kolej rzeczy (2012-04-22 08:46:41)

rzeczywiście - jest ambitny, walczył o stanowisko dyrektora szpitala, w PSL się mówiło, że jeszcze za młody. Ale jak każdy dorasta.

-Ubaw po pachy (2012-04-22 08:31:52)

Kto chce się założyć że Lasak zostanie prezesem spółki która przejmie uzdrowisko ?

-lecznicwto w dobrych rękach (2012-04-22 08:28:59)

całe buskie nieprywatne lecznictwo jest w rękach PSL. Szpital - Gałuszka, Lasak
Uzdrowisko - Legawiec.

-ratujta nasze (2012-04-22 08:26:17)

niech pan Lasak powie, że jest w kierownictwie PSL. Sanatorium dziś już należy do PSL. Nie zabierać im tego. A jak prywatyzować to nich przejmie marszałek województwa. I wszystko w trosce o mnie. Uwielbiam, jak PSL się o mnie troszczy.

-Chłop (2012-04-22 08:05:09)

Przecie wszystkie wiedzo, że uzdrowisko sprywatyzowane nie bedzie, a wszystkie co to straśnie go bronio, to późni powiedzo - obronilim !

- (2012-04-22 07:59:10)

A ten nowy właściciel uzdrowiska w Solcu to pewnie też z PSL-u?

-hehe-busko (2012-04-21 22:13:26)

w ktorym miejscu Laska Buduje ten pensjonat???? w

-busco (2012-04-21 22:05:33)

wezcie mi z oczu tych kolesi staroste i burmistrza ... to ze oni juz sa na tych stanowiskach to juz jest szczyt glupoty!!! ludzie obudzcie sie!!!

-do Oliwki (2012-04-21 21:21:21)

Uzdrowiska a i budynki wchodzące w sklad dziedzictwa narodoego NIE mogą byc w prywatnych rękach!!!i niech się od buskiego odp.....!również od szpitala!!!!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry