swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uzdrowisko Busko-Zdrój pójdzie pod młotek? (video)

Dodane: MC Data: 2012-04-19 19:49:33 (czytane: 26509)  Wersja do druku

Prywatyzacja Uzdrowiska Busko-Zdrój jest praktycznie przesądzona powiedziała Radiu Kielce przewodnicząca świętokrzyskiej PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Jeśli ministerstwo zdrowia wyda pozytywną opinię to proces prywatyzacji może rozpocząć się w ciągu miesiąca. Ministerstwo nie ma pieniędzy na inwestycje w uzdrowiska i szuka inwestora aby poprawić jakość usług, infrastrukturę i rentowność, a przy okazji podreperować swoją kasę pieniędzmi z ich sprzedaży.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska w Busku występuje wiele osób. Już w styczniu 2011r. przed głosowaniem w sejmie stworzono mocne lobby anty prywatyzacyjne. 11 stycznia 2011r. w Sanatorium Marconi odbyło się spotkanie mające na celu przekonanie posłów ziemi świętokrzyskiej aby głosowali przeciw prywatyzacji uzdrowiska. O planowej prywatyzacji spółki i jej potencjalnych skutkach rozmawiali samorządowcy, parlamentarzyści, burmistrz Buska - Waldemar Sikora, Starosta powiatu buskiego - Jerzy Kolarz oraz pracownicy i związkowcy z buskiego Uzdrowiska. Wtedy Sejm odrzucił poprawkę do ustawy.
Zobacz relację video z tego spotkania:

uzdrowisko_ustawa500.jpg
kliknij i oglądaj



Gdy teraz sprawa prywatyzacji nieoczekiwanie powróciła, jej przeciwnicy szybko zareagowali.  Marszałek Adam Jarubas proponuje komunalizację uzdrowiska, czyli przejęcie przez samorząd województwa i gminę Busko–Zdrój. W tej zapowiedział interwencję w ministerstwie.

Przeciwko prywatyzacji uzdrowiska występują również politycy. Poseł Sławomir Kopyciński w wydanym oświadczeniu, stanowczo sprzeciwia się sprzedaży buskiego uzdrowiska (oswiadczenie PDF). Wystosował również zapytanie poselskie do Ministra Skarbu Państwa w sprawie planów prywatyzacji spółek uzdrowiskowych. (zapytanie poselskie PDF).


Grzegorz Lasak w imieniu Klubu Radnych "Moje Miasto, Moja Gmina", zaapelował do wszystkich, którym leży na sercu los Buska-Zdroju, o głośny sprzeciw dla prywatyzacji.
Zobacz video:

grzegorz_lasak500.jpg
kliknij i oglądaj


Jakie będą konsekwencje prywatyzacji buskiego uzdrowiska? Czy nowy właściciel zredukuje zatrudnienie? Czy podniesie drastycznie ceny m.in. za korzystanie z wód siarczkowych i oczyszczalni ścieków pokąpielowych dla buskich sanatoriów i pensjonatów? Te pytania padają bardzo często.


/MC/

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (70)
     

-rydel (2012-04-25 21:13:29)

Lasak chłopak łebski -popatrzcie jaką ma popularność jakie wpisy.Tak Grzesiu dalej działaj nie mylcie go z pozostałymi Lasakami.

-siarka z lasu winiarskiego (2012-04-25 08:16:14)

Prawda. Lasak opowiadał, że nowe ujęcia wód siarkowych to gwarancja rozwoju uzdrowiska, przełamanie monopolu i dyktatu cenowego uzdrowiska. Te zródła są w Lesie Winiarskim i na ulicy Widuchowskiej czy Szydłowskiej. Tego dokładnie nie wiem.Oczyszczalnię uzdrowiskową chciał przejąć na rzecz gminy ale prezes Oryniak miał powiedzieć, że nie oddaje się kury co znosi złote jaja. Nie wydaje mi się, że Lasak zle mówił. Prawda jest taka, że wszystko to akceptował burmistrz nauczyciel. Zachęcam do przeczytania stenogramów z wystąpień pana Lasaka na komisjach sejmowych. W mojej ocenie to najlepsze wystąpienia.

-Mariola z Buska (2012-04-25 07:45:02)

Pan OKŁA ( były senator ) wraz z byłym senatorem GRZEGORCZYK obaj z PO . Doprowadzili do BANKRUCTWA Szpitali w Skarżysku Kamiennej. A teraz ,,CÓRECZKA ( OKŁY ) ciagnie proceder PRYWATYZACJI. Czy nie jest to dziwne że proceder zozpierd..... szpitali trwa a teraz nadszedł czas na uzdrowiska.

-cdn. (2012-04-24 22:26:05)

w szpitalu panowie z CBA akta przetargów zabrali.ciekawe po co?

-:) (2012-04-24 22:19:26)

towarzysze spod zielonego sztandaru zajmijcie się rolą, uprawami, inwentarzem żywym.Najwyższa już pora rozgonić kolesiostwo, znajomkostwo i wszechobecny nepotyzm. Ministerstwo Skarbu nie zgodzi się na komunalizację uzdrowiska, choćby marszałek podarł sukmanę na piersiach.

-do GL (2012-04-24 18:49:28)

Panie GL kto wydał pozwolenie na wydobycie wód siarczkowych w Lesie Winiarskim. Dobrze, że widzi pan błędy jakie zostały popełnione w poprzedniej kadencji RM i chciałby pan teraz się chyba trochę zrehabilitować. Naprawdę szkoda,że 4 lat zostały zmarnowane. nie myślał pan o wodach pokpoielowych, gdzie będą odprowadzane,a to wszystko można było załatwić tylko jedną mądrą decyzją.

-oo8 (2012-04-24 11:37:06)

Grzesiu przydałbyś się w solcu na wójta trochę pogoniłbyś to kolesiostwo

- (2012-04-24 07:31:37)

Jarosław!!!ratuj Busko!!!!

-zawiść (2012-04-24 07:30:44)

Wypowiedz tego dragona to istna zawiść i zajadłość. Jakim trzeba być zakompleksionym i malutkim człowieczkiem aby tak zajadle pisać. Znam pana Grzegorza, wielki szacun.

- (2012-04-23 19:27:24)

Analizując całą zaszłą sytuację, a kieruję ją do chłopków roztropków z PSL-u, chcieliśta PO to mota PO Uzdrowisku :)

-To jo (2012-04-23 18:28:22)

Ale mu strzelili fotkę wypisz wymaluj nie dość ze Żyd to jeszcze pedał z psl-u

-DRAGON (2012-04-23 15:33:43)

Zawsze jak się dzieje coś, co jest korzystne dla zwykłych ludzi z ulicy i pracowników pojawia się krzyk i lament nieudolnej buskiej hołoty z koniczynką w klapie. Jest i wszędobylski pijar że jest dobrze a będzie gorzej dla buskiego polactwa. Otóż nie będzie gorzej dla ludzi do których się pan nie zalicza, bo już gorzej być nie może, bo wszystko jest zapuszczone i wygląda jak za Króla Ćwieczka tj. obecnie nam panującego PSL-owskiego skoczka. Będzie gorzej dla ludków z rozbieganymi oczkami i bandy buskich pasożytów z lepkimi łapami. A do obrońcy ludu niejakiego GL mam pytanie z czego to wynika, że państwowe jest gorsze od prywatnego?? Wystarczy popatrzeć na pana panie L. i pańską wypasiną i głupawą mordę na państwowym wikcie - tak nie wygląda człowiek pracy, który z dnia na dzień walczy o zaistnienie na rynku pracy czy utrzymanie stanowiska pracy w gospodarce rynkowej !!! I niech pan nie zapomina, że od pijaru do propagandy droga niedaleka, czasy komuny się skończyły a pan kończysz się na o oczach buskowian. Jeśli nie pasuje panu klimat w Busku-Zdroju i rola soleckiego emigranta zawsze możesz pan swoje przemyślenia zastosować w Solcu i skomunalizować Sztukowi uzdrowisko albo upaństwowić Malinowy Zdrój. I następnym razem proszę nie smrodzić w buskim parku i nie bełkotać od rzeczy, bo buskowianie nie potrzebują adwokata z Solca i dadzą sobie wyśmienicie radę bez pana tylko że pana los zależy od tych ludzi i tak to pana boli, że musisz pan ich jakoś umiejętnie podejść, ale nie ma głupich ja się na to nie piszę.

- (2012-04-23 14:47:10)

nie dadzą sprywatyzować uzdrowiska bo stracą niezłe stołki.

-zrezygnował z dotacji (2012-04-23 07:52:03)

Piszecie głupoty. Lasak zrezygnował z dotacji unijnej. Nie wziął ani złotówki. Piszcie prawdę.

-dziad z dziada (2012-04-22 22:44:05)

a ja się cieszę - wszyscy leserzy i nieroby dostaną po dup.e.

skończy się czas przechowalni na lata dla rodziny i znajomych w buskim uzdrowisku

wszyscy bójta się!!!!!!!!!!!

nadchodzi czas zmian.

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry