swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uczniowie poznają historię Żydów z Buska-Zdroju.

Dodane: AT Data: 2012-04-17 11:41:09 (czytane: 16449)  Wersja do druku

We wtorek 17 kwietnia uczniowie drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju rozpoczną udział w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu” - programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu Między Narodami, w którym młodzież zapoznaje się z żydowską przeszłością swoich miejscowości. W 2012 r. projekt Szkoła Dialogu realizowany będzie w 50 polskich szkołach.

Tej wiosny na terenie województwa świętokrzyskiego, oprócz liceum z Buska-Zdroju w projekcie udział bierze również szkoła ze Sakrżyska-Kamiennej.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach czterech warsztatów uczniowie, pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu, odkrywają historię ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Na pierwszych dwóch warsztatach, uczniowie z Buska-Zdroju poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską. 22 maja br. młodzież poprowadzi dla trenerów Forum spacer ulicami swojego miasta, samodzielnie wyznaczoną trasą, w poszukiwaniu śladów istnienia lokalnej społeczności żydowskiej.

Gmina żydowska powstała w latach 80-tych XIX wieku. Społeczność ta odgrywała znaczącą rolę w życiu gospodarczym miasteczka. Żydzi z Buska trudnili się głównie handlem i usługami. W 1888 r. przystąpiono do budowy drewnianej synagogi, którą w 1929 roku zastąpiono murowanym budynkiem. W obiekcie znajdowało się mieszkanie rabina oraz kancelaria Zarządu gminy. Gmina żydowska posiadała także cmentarz, kostnicę i dom stróża. W 1921 roku mieszkało tu 1464 Żydów (37,1% mieszkańców). W czasie II wojny Światowej Żydów z Buska wywieziono do Jędrzejowa, a potem do obozu śmierci w Treblince, część ludności żydowskiej zginęła z rąk nazistów na terenie cmentarza żydowskiego w Busku. Po społeczności żydowskiej w Busku-Zdroju pozostał budynek synagogi - obecnie własność prywatna, (w środku mieszczą się sklepy) oraz tereny dawnego kirkutu przy obecnej ul. Widuchowskiej.

Uczniowie z Buska-Zdroju zapewne uwzględnią te miejsca w przygotowanej przez siebie trasie spaceru. Po zakończeniu cyklu warsztatów będą mieli okazję poprowadzić wycieczkę po raz drugi, dla samodzielnie określonej grupy mieszkańców. Sprawozdanie z niej weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

Terminy warsztatów: 17 IV, 24 IV, 22 V, 29 V

Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl

Osoba kontaktowa: Karolina Kochanowska, karolina.kochanowska@dialog.org.pl, 22 827 22 07

 


Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

 


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (49)
     

-Czytajta jesli jescze potrafita : (2012-04-18 16:27:55)

Dodatkowe drastyczne rozwiązania w sferze edukacji zaproponował Heinrich Himmler w dokumencie[38] z dnia 15 maja 1940, w którym proponuje aby na terenie Polski pozostały jedynie czteroklasowe szkoły powszechne, uczono by w nich liczenia do 500, pisania nazwiska i wpajano by zasadę, iż nakazem bożym ludności polskiej jest posłuszeństwo wobec Niemców, uczciwość, pilność i grzeczność. Nie byłoby konieczne aby ludność polska potrafiła czytać.

- (2012-04-18 16:24:10)

Należy zezwolić jedynie na szkoły podstawowe, które powinny nauczać jedynie najbardziej prymitywnych rzeczy: rachunków, czytania i pisania. Nauka w ważnych narodowo dziedzinach, jak geografia, historia, historia literatury oraz gimnastyka, musi być zakazana

-do poniżej (2012-04-18 15:12:48)

Twoja elokwencja oraz próba przekazania pewnych idei jest wręcz powalająca. Właśnie ze względu na takich oszołomów NIGDY nie głosowałem ani nie zagłosuję na prezesa.

-do OLO (2012-04-18 13:51:56)

Żebym ci nie naruszył uzębienia POjebie. TUSK TO OSZUST, KŁAMCA I MYDLIK !!!! I zamilcz bo cię PO***a gnido kiedyś dopadnę...

-Donald Volksdeutsche (2012-04-18 12:01:04)

Polnishe swine historia, edukacja to nie dla was, dla was jest zapierdalac u niemieckiego bauera na polu szparagow, w pole raus,chylic karki przed rasa panow ha, ha, ha.

-olo do admina portalu (2012-04-18 11:59:42)

w trybie art 14 Ustawy z 18.07.2002 o świadczeniu usług drogą elektroniczna zawiadamiam że w zamieszczonym poniżej poście naruszone zostało prawo. W związku z powyższym domagam się w trybie pilnym usunięcia postu zawierającego treści szkalujące premiera RP oraz ustalenia numeru identyfikacyjnego /IP / z którego wymieniony post został nadany. O szczegółach wkrótce.

-Hans Frank jest z ciebie dumny Donaldzie ! (2012-04-18 10:28:45)

Juz od wrzesnia nie poznadza, POlszewicy i wraz ich hersztem volksdeutschem Tuskiem obniza poziom nauki do tego jaki byl w Generalnym Gubernatorstwie tj. nauka prostego liczenia i pacierza. POLACY OBODZCIE SIE !!!

- (2012-04-18 08:49:25)

Kiedy uczniowie I Liceum poznają historię Polski i Polaków, to już w tej chwili nie ważne, nie modne?

- (2012-04-17 21:08:38)

zydzi tez ludzie tylko kawalek skorki im brakuje

-olo cd (2012-04-17 20:55:17)

Największa rewelacją tego znawcy dziejów Buska jest słynny lekarz/?/ profesor Enoch. Kto to taki zacz?Otóz wyjaśnić chcę że prawdopodobnie chodzi o Enocha Heinricha Kischa austriackiego balneologa i ginekologa zatrudnionego w uzdrowisku Marienbad.Był to więc Kisch, brat rabina Pragi a nie słynny lekarz Enoch

-olo (2012-04-17 20:40:50)

pewnie należałoby odtworzyć dzieje buskiego uzdrowiska. Tylko nie daj Panie Boże by robili to amatorzy i różni mitomani buscy. Oto czytam że jakiś amator pisze / cyt/,, drugi pianista po Chopinie i jego przyjaciel Ignacy Krzyżanowski napisał utwór Souvenir de Busco. otóz mitomanie drogi
- Ignacy Krzyżanowski nigdy nie był drugim po Chopinie ani nawet 22 jeśli by taki szereg stworzyć
- Ignacy Krzyżanowski nigdy nie był przyjacielem Chopina bo rózniło ich przeszło 20 lat
-Ignacy Krzyżanowski jako jeden z wielu pobrał jedynie kilka lekcji u Chopina Było to na przełomie 1844/1845
- Souvenir de Busco niewiele ma wspólnego z uzdrowiskeim zwanym wówczas Busk
O pozostałych ,, rewelacjach,, z historii Buska nie chce się pisać. Nie rozpisywała się o tym co się działo w Busku ówczesna prasa. Nie ciągnęły do Buska na występy trupy najznamienitszych aktorów. Przyjeżdżali aktorzy objazdowi. A to róznica. Jechali do Buska z całej Europy nawet z Triestu i Petersburga. Może ktoś stamtąd przyjechał przypadkiem. Z triestu jechali do Karlbadu a nie do Buska amatorze wspaniałej historii tego zapyziałego uzdrowiska. Jak sobie szanowny mitomanie wyobrażasz praktykę w Busku znanych chirurgów? Gdzie przeprowadzali te operacje?

-Nik Czemny (2012-04-17 20:03:25)

Ale po co o żydach znowu?

-okok (2012-04-17 19:41:19)

Zresztą o czym my mówimy w Busku przecież nie ma nawet przyzwoitego muzeum.

-okok (2012-04-17 19:35:24)

cz2
O tym, że wybitny prezydent miasta Karkowa Dietl pisał o Busko, iż jest perełką uzdrowisk Królestwa Polskiego. O tym, że Busko, jako miasto było regionalnym pionierem w sprawie wprowadzania elektryczności. O tym, że najznamienitsi lekarze Królestwa Polskiego poczytali sobie za zaszczyt móc prowadzić praktykę w Busku podczas sezonu kąpielowego, mogę tu wymienić choćby Grygorowicza, Enocha, Dobrzyńskiego, Dymnickiego, Majkowskiego i wielu innych wybitnych doktorów, lekarzy, chirurgów, którzy całe swoje życie poświęcili rozwoju naszego uzdrowiska, (niestety swoich ulic nie mają). Można by tak było pisać bez końca. Jestem w 100 % pewien, że odpowiednie podanie tych informacji dla turysty kuracjusza spowodowałoby inny, jeszcze lepszy i pełniejszy odbiór naszego miasta. Tak jak robią to inne polskie uzdrowiska jak choćby Krynica. Pozdrawiam.

-okok (2012-04-17 19:32:19)

cz1
Nie chcę Cię denerwować, ale właśnie widać jak znasz historię naszego miasta. Wiem, że piszesz to z braku wiedzy na ten temat. Ten fakt wynika z tego, że tak naprawdę nikt jeszcze profesjonalnie nie zbadał przeszłości naszego miasta, która w zasadzie opiera się na mitach i legendach, jak choćby w sprawie mitycznego generała napoleońskiej armii gen. Feliksa Rzewuskiego ( dziwne ale radcy miejscy nazwali tak jedną z głównych ulic w uzdrowisku). A to, że w XIX wieku cała ówczesna prasa rozpisywała o tym, co dzieje sie w Busku (w swoich wydaniach umieszczała specjalne relacje z trwania sezonu kąpielowego). O tym, że do Buska przyjeżdżały rodziny elit Królestwa Polskiego i prominentnych osobistości z całego Cesarstwa Rosyjskiego. O tym, że do Buska zjeżdżali ludzie z tak oddalonych miejscowości jak Triest czy Pteresburg. O tym, że do Buska ciągnęły trupy najznamienitszych aktorów, pianistów i ówczesnych śpiewaków. O tym, że drugi pianista po Chopinie i jego przyjaciel Ignacy Krzyżanowski napisał utwór pod tytułem Souvenir de Busco.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry