Dodane: AT Data: 2012-04-17 11:41:09 (czytane: 16448) 
We wtorek 17 kwietnia uczniowie drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju rozpoczną udział w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu” - programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu Między Narodami, w którym młodzież zapoznaje się z żydowską przeszłością swoich miejscowości. W 2012 r. projekt Szkoła Dialogu realizowany będzie w 50 polskich szkołach.
Tej wiosny na terenie województwa świętokrzyskiego, oprócz liceum z Buska-Zdroju w projekcie udział bierze również szkoła ze Sakrżyska-Kamiennej.
Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach czterech warsztatów uczniowie, pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu, odkrywają historię ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Na pierwszych dwóch warsztatach, uczniowie z Buska-Zdroju poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską. 22 maja br. młodzież poprowadzi dla trenerów Forum spacer ulicami swojego miasta, samodzielnie wyznaczoną trasą, w poszukiwaniu śladów istnienia lokalnej społeczności żydowskiej.
Gmina żydowska powstała w latach 80-tych XIX wieku. Społeczność ta odgrywała znaczącą rolę w życiu gospodarczym miasteczka. Żydzi z Buska trudnili się głównie handlem i usługami. W 1888 r. przystąpiono do budowy drewnianej synagogi, którą w 1929 roku zastąpiono murowanym budynkiem. W obiekcie znajdowało się mieszkanie rabina oraz kancelaria Zarządu gminy. Gmina żydowska posiadała także cmentarz, kostnicę i dom stróża. W 1921 roku mieszkało tu 1464 Żydów (37,1% mieszkańców). W czasie II wojny Światowej Żydów z Buska wywieziono do Jędrzejowa, a potem do obozu śmierci w Treblince, część ludności żydowskiej zginęła z rąk nazistów na terenie cmentarza żydowskiego w Busku. Po społeczności żydowskiej w Busku-Zdroju pozostał budynek synagogi - obecnie własność prywatna, (w środku mieszczą się sklepy) oraz tereny dawnego kirkutu przy obecnej ul. Widuchowskiej.
Uczniowie z Buska-Zdroju zapewne uwzględnią te miejsca w przygotowanej przez siebie trasie spaceru. Po zakończeniu cyklu warsztatów będą mieli okazję poprowadzić wycieczkę po raz drugi, dla samodzielnie określonej grupy mieszkańców. Sprawozdanie z niej weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.
Terminy warsztatów: 17 IV, 24 IV, 22 V, 29 V
Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl
Osoba kontaktowa: Karolina Kochanowska, karolina.kochanowska@dialog.org.pl, 22 827 22 07
Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (49) |
-fx do olo (2012-04-20 09:19:55)
Oj olo, olo. Dlaczego nie możesz czasem przyznać się do błędu i uznać rację interlokutora? Na tym polega dyskusja. Czasem po prostu trzeba ustąpić.
Przecież pisze Ci historyk, podaje Ci źródła pisane (wiem, że inne niż Wikipedia;).
Co do Krzyżanowskiego-masz jakiś inny pomysł skąd byłby ten suwenir (pamiątka), jeśli nie z naszego Buska?
Jakie znaczenie ma czy to był Busk czy Busko? Przecież po odmianie i w ówczesnym lingua franca wyszłoby i tak "Souvenir de Busco". Tym bardziej, że Ignacy Krzyżanowski pochodził z okolic. I faktycznie był doskonałym pianistą. Czy drugim - no tu może okok przesadził, ale po prostu nie można tak sortować artystów.
Tak czy inaczej - nasze uzdrowisko było kiedyś szeroko znane, cenione, piękne. Czym się stało - sam widzisz. A pomysł okoka z pamiątkami z okresu świetności Buska uważam za doskonały. Znając Twoje podejście też powinieneś temu przyklasnąć.
-olo c.d (2012-04-19 22:47:39)
Do 1914 roku powszechnie używano nazwy Busk. Można to sprawdzić np na starych widokówkach. Nazwa Busk była także w obiegu gdzies do 1925 roku.Utwór Souvenir powstał przed 1905 rokiem czyli za życia Krzyżanowskiego.Zatem po co miałby tytułować ,, Busco,,?Proponuję też Buscopan uwzględnić w tym zbiorze ,,walorów,, promocyjnych.
-okok (2012-04-19 21:14:11)
Wiem, że Ci się to w głowie nie mieści, ale uwierz, że w czasach, kiedy Rada Stanu Królestwa Polskiego szukała kolejnych dzierżawców Buskich Wód Mineralnych, oferty dzierżawy Buska zamieszczane były w prasie Wiedeńskiej i Berlińskiej nie licząc ogłoszeń prasowych zamieszczanych w periodykach wychodzących w całym organizmie Cesarstwa Rosyjskiego, do którego należało Królestwo Polskie wraz z Buskiem. ( W tym momencie staram się ustalić konkretne tytuły, w których mogły w/w ogłoszenia się ukazywać. Wymaga to sporo pracy związanej z poszukiwaniami, ale jestem pewien, że będzie warto dorwać odpowiednie ogłoszenia tyczące się omawianego tematu). Nie pisałem, że Echa Kieleckie oraz Gazetę Kielecką można było dostać w Paryżu, ale na pewno w Pteresburgu można było te tytuły dostać (oczywiście z kilu tygodniowym opóźnieniem) tak jak i gazety Pteresbuskie w Busku. W celu zrozumienia rzeczywistości oraz sposobu funkcjonowania Królestwa Polskiego oraz Cesarstwa Rosyjskiego zapraszam znów do biblioteki jest mnóstwo literatury dotyczącej tych tematów. Mimo wszystko nie chcę brnąć w zawiłości historyczne. Wolałbym porozmawiać o tym jak z naszej historii uczynić mocny walor turystyczny na wzór innych uzdrowisk. Bez kompleksów jak ty to ująłeś zapyziałego uzdrowiska. Wyobraź sobie, jakim fantastycznym smaczkiem były by faksymilia z dawnych gazet, które były by dostępne w strefie uzdrowiskowej dla kuracjuszy i turystów. Żywy kontakt z historią przy kawie z reprintem w ręku. Jak dla mnie fantastyczny pomysł. Tym bardziej, że posiadam w sowiej kolekcji wszystkie numery wydawanego w Busku (ja mi się wydaje jest to pierwszy periodyk drukowany w Busku) Kuriera Sezonowego Zakładu Leczniczego w Busku z lat 1898-1904.
-olo (2012-04-19 20:33:33)
dowiedziałem się o nieznanym przyjacielu Chopina, deugim po nim polskim pianiście, o tym że słynni chirurdzy miewali w Busku praktyki oraz że słynny Enocjh wniósł wkład w rozwój uzdrowiska.Dowiedziałem się też o słynnym utworze poświęconym ponoć Busku A wszystkio z znanych w całej Europie
pism Echa Kieleckie i Gazeta Kielecka
Nie wiem kiedy napisano utworek, bo takim jest rzeczywiście Souvenir.... Ale czy to ma znaczenie wobec takich odkryć z życia wielkiego Chopina
-okok (2012-04-19 19:18:04)
Do Olo. Co do jak to napisałeś, że w latach 1844/1845
- Souvenir de Busco niewiele ma wspólnego z uzdrowiskeim zwanym wówczas Busk. To kolejna BZDURA do kwadratu ponieważ w tych latach Busko było Buskiem. Zmiana nazwy nastąpiła dopiero 1869 roku kiedy to w ramach reformy administracyjnej zniesiono prawa miejskie. Polecam książkę J. Swajdo, Między Wisłą a Pilicą, Dzieje podziałów administracyjnych w regionie kielcko-radomskim do 1975 roku, Kielce 2005, s. 8. Na ten temat jest również wiele literatury. Jeśli następnym razem chcesz się wypowiadać na tematy o których nie masz zielonego pojęcia. Najpierw odwiedź bibliotekę.
-okok (2012-04-19 19:08:24)
Do Olo, ciężko z tobą toczyć konstruktywna polemikę. Niestety. Nie chcę Cię obrażać, ale swoimi wpisami dotyczącymi historii uzdrowiska udowodniłeś, że w tej materii jesteś ignorantem. Nie wiem jak można w przypadku historii uzdrowiska skojarzyć prosefora Enocha z jak to napisałeś „chodzi o Enocha Heinricha Kischa austriackiego balneologa i ginekologa zatrudnionego w uzdrowisku Marienbad.Był to, więc Kisch, brat rabina Pragi a nie słynny lekarz Enoch”. JA cie przepraszam ale twoje skojarzenie mogę porównać do sytuacji w której obywatel USA twierdzi, że Macdonald był prezydentem ameryki. Jestem historykiem, więc będę udowadniał Ci swoje racje tak jak to się robi w naukach historycznych. Więc chodzi mi o tego Enocha (proszę sobie znaleźć chwilę i iść do biblioteki), którego biogram znajduje się w książce S. Konopki, Słownik Lekarzy Polskich XIX wieku, pod. Red. P. Szrejko, t. I, Warszawa 1991, s. 168. W w/w słowniku znajdziesz biogramy reszty lekarzy, o których pisałem. Polecam również sprawdzić PSB. Jeśli idzie o prasę polska również podaje tytuły, z których zaczerpnąłem informacje. Mianowicie chodzi o następujące tytuły: „Echa Kieleckie”, „Gazeta Kielecka” 1870-1910, „Gazeta Lekarska” 1855-1890, „Gazeta Polska” 1882, „Gazeta Radomska”, „Gazeta Warszawska” 1887-1893, „Klinika”, „Kłosy pismo ilustrowane tygodniowe” 1869-1881, „Kurier Warszawski”, „Przyjaciel Ludu” 1839, „Tygodnik Ilustrowany” 1863-1864, 1870, „Tygodnik Lekarski” 1852, „Magazyny powszechny, dziennik użytecznych wiadomości” 1842, „Medycyna czasopismo tygodniowe dla lekarzy-praktyków” 1880-1894, „Wędrowiec” 1891, „Zdrowie Dwutygodnik Popularno-Naukowy, poświęcony naukom przyrodniczym i higienie” 1880, „Ziemia Kielecka”. Tytuły poszczególnych artykułów poszukaj sobie sam. Szukaj wydań od maja do listopada (był to czas, w którym trwał sezon kąpielowy). Część gazet znajdziesz w bibliotece wojewódzkiej po następne pofatyguj się do BN w Warszawie. Jeśli chodzi o artystów, którzy jak piszesz byli miernej, jakości to polecam sprawdzić biogramy Majdrowicza Eugeniusza Edmunda w Świętokrzyskim Słowniku Biograficznym oraz artykuł E. Mazur, Życie codzienne w uzdrowiskach w Królestwie Polskim i zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego, [w] Kwartalnik Historii Kultury Materialnej, nr.1, Warszawa 2008, s. 183 -184. Literatury na tej temat jest dużo, więc zapraszam cię Olo do lektury zanim wypowiesz swoje zdanie. Obserwuje twoje wpisy od jakiegoś czasu i muszę stwierdzić, że to czysta demagogia. Pozdrawiam. Tyle w tym temacie mitomanie.
-TEDE (2012-04-19 12:47:31)
TUSK WAS SPRZEDAŁ!!!
-patyna (2012-04-19 08:27:34)
Przeszłością naszego miasta winni się zajmować historycy obiektywni tacy co to wodę z rożnych źródeł pijali.Nie mogą się nią zajmować psychohistorycy i furiaci polityczni. Marni ci znawcy historii, którzy piszący na zlecenie ekip będących przy władzy,lub po to by się jej przypodobać,wyszarpać od niej coś dla siebie,dla swojej rodzinki jakieś stanowisko dyrektorskie,lepsze miejsce przy korycie zasobów,którymi dysponuje władza itp. Znawcy dziejów zapatrzeni w jedna stronę rzeczywistej historii nam nie napiszą.Więc zadaj sobie pytanie - kto historie pisze a powiem ci co napisze
-LUDWIG (2012-04-19 06:27:41)
Niech żyje Jarosław Kaczyński!!!
-Nie dla ACTA Nie dla INDECT (2012-04-19 05:32:09)
Od roku 2009 w trzech polskich uczelniach, na czele z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą, trwają prace, finansowane szczodrze przez Unię Europejską, nad stworzeniem inteligentnego systemu obserwowania podejrzanych zachowań obywateli w dużych miastach. Do listy partnerów projektu dołączyły uczelnie z innych krajów oraz kilka firm komercyjnych z Niemiec, Francji i Hiszpanii, zainteresowanych produkcją urządzeń i oprogramowania. INDECT, bo tak nazwano ten projekt, to jeden z najpoważniejszych programów badawczych z dziedziny telekomunikacji i informatyki, a zaangażowanych w niego zostało ponad 15 mln euro. W systemie INDECT, który ma być ukończony i uruchomiony już przyszłym roku, komputerowo analizowane mają być wszystkie dane pozyskane z rozbudowanej sieci kamer obserwacyjnych na ulicach i placach, dane z portali społecznościowych, forów i blogów internetowych, systemu telefonii komórkowej. W ramach systemu ma być prowadzona analiza i rozpoznawanie głosu oraz obrazu, a podejrzane treści w internecie opatrywane specjalnymi cyfrowymi „znakami wodnymi”. Pojawiają się także informacje, iż do obserwacji mają być wykorzystane zdalnie sterowane latające mini-kamery i nowoczesne urządzenia śledzące ruch osób i lokalizujące ich położenie.
-;=) (2012-04-19 05:14:36)
A ja na volksdeutscha Donalda.
-KAT (2012-04-18 23:06:26)
Głosowałem na Kaczyńskiego!!!!
-KAT tępy POlszewick prowokatori (2012-04-18 22:25:30)
Takimi tekstami to nawet dzieci w przeczkolu nie podpuścisz.
-KAT (2012-04-18 21:53:29)
PO i Żydzi do Oświęcimia!!!
-_ (2012-04-18 16:44:29)
Niestety ale większość polskich internautów nie posiadło umiejętności czytania (ze zrozumieniem) i pisania po polsku.
| << poprzednie 15 |
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.