swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

Uczniowie poznają historię Żydów z Buska-Zdroju.

Dodane: AT Data: 2012-04-17 11:41:09 (czytane: 16451)  Wersja do druku

We wtorek 17 kwietnia uczniowie drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju rozpoczną udział w warsztatach w ramach „Szkoły Dialogu” - programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu Między Narodami, w którym młodzież zapoznaje się z żydowską przeszłością swoich miejscowości. W 2012 r. projekt Szkoła Dialogu realizowany będzie w 50 polskich szkołach.

Tej wiosny na terenie województwa świętokrzyskiego, oprócz liceum z Buska-Zdroju w projekcie udział bierze również szkoła ze Sakrżyska-Kamiennej.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach czterech warsztatów uczniowie, pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu, odkrywają historię ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowują projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Na pierwszych dwóch warsztatach, uczniowie z Buska-Zdroju poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską. 22 maja br. młodzież poprowadzi dla trenerów Forum spacer ulicami swojego miasta, samodzielnie wyznaczoną trasą, w poszukiwaniu śladów istnienia lokalnej społeczności żydowskiej.

Gmina żydowska powstała w latach 80-tych XIX wieku. Społeczność ta odgrywała znaczącą rolę w życiu gospodarczym miasteczka. Żydzi z Buska trudnili się głównie handlem i usługami. W 1888 r. przystąpiono do budowy drewnianej synagogi, którą w 1929 roku zastąpiono murowanym budynkiem. W obiekcie znajdowało się mieszkanie rabina oraz kancelaria Zarządu gminy. Gmina żydowska posiadała także cmentarz, kostnicę i dom stróża. W 1921 roku mieszkało tu 1464 Żydów (37,1% mieszkańców). W czasie II wojny Światowej Żydów z Buska wywieziono do Jędrzejowa, a potem do obozu śmierci w Treblince, część ludności żydowskiej zginęła z rąk nazistów na terenie cmentarza żydowskiego w Busku. Po społeczności żydowskiej w Busku-Zdroju pozostał budynek synagogi - obecnie własność prywatna, (w środku mieszczą się sklepy) oraz tereny dawnego kirkutu przy obecnej ul. Widuchowskiej.

Uczniowie z Buska-Zdroju zapewne uwzględnią te miejsca w przygotowanej przez siebie trasie spaceru. Po zakończeniu cyklu warsztatów będą mieli okazję poprowadzić wycieczkę po raz drugi, dla samodzielnie określonej grupy mieszkańców. Sprawozdanie z niej weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na przełomie grudnia i stycznia 2012/2013 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

Terminy warsztatów: 17 IV, 24 IV, 22 V, 29 V

Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl

Osoba kontaktowa: Karolina Kochanowska, karolina.kochanowska@dialog.org.pl, 22 827 22 07

 


Fundacja Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się od ponad dziesięciu lat działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacją na rzecz tolerancji.

 


 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (49)
     

- (2012-04-17 18:47:02)

Olo przestań "apelować" i wydawać polecenia innym i weźże wreszcie zrób choć jedną rzecz sam.

-* (2012-04-17 18:34:24)

akurat historia Buska jest bezbarwna i zaden to smaczek dla kuracjuszy i turystów.

-okok (2012-04-17 18:09:19)

niestety buscy włodarze mają gdzieś historie naszego miasta. to bardzo przykre bo jest ona wspaniała i przebogata, a umiejetnie wykorzystana była by nielada smaczkiem dla kuracjuszy i turystów....:(

-olo (2012-04-17 17:24:23)

parę lat temu apelowałem aby zebrać od żyjących relacje o buskich Zydach. Mogli to zrobić nauczyciele zwani wychowawcami, mogła to zrobić buska biblooteka zwana ostatno wybitną, mógłby ale nie zrobił coś Dom Kultury zwany BSCK. Burmistrzów to raczej nie obchodziło.Odchodzą Ci którzy pamiętają buskie ulice lat 20 i 30 ubiegłego wieku
Ciekawe czy poza odbębnieniem tematu ktoś się niedawną historią zajmie. Słyszałem,że coś gromadził p. Rusak.Jest w stanie ktoś pomóc w tym utrwaleniu niedawnych dziejów miasta czy znowu wyda się pieniądze na bzdurne pomysły od targów w Berlinie począwszy do strategii rozwoju turystyki?

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry