swietokrzyskie.info

Piątek, 26 czerwca 2026, Do końca roku 188 dni Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wiadomosci

XV Sesja Rady Miejskiej - retransmisja w Ponidzie.TV

Dodane: AT Data: 2012-02-17 10:43:13 (czytane: 30791)  Wersja do druku

Zgoda na przekształcenie szkół w filie, placówki handlowe i gastronomiczne nie będą zamykane o 22.00 - to dwie najbardziej kontrowersyjne sprawy poruszane podczas XV Sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

XV Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju odbyła się 16 lutego 2012 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, ul. Mickiewicza 10. Przekształcenie kilku okolicznych szkół podstawowych w filie oraz uchwała w sprawie ustalenia dni i godzin otwierania i zamykania placówek handlowych, zakładów usługowych i placówek gastronomicznych na terenie Miasta i Gminy Busko-Zdrój, to tematy, które budziły najwięcej emocji podczas XV Sesji RM.

Proponowany porządek XV sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju.

Sesja XV - projekty uchwał Rady Miejskiej.
 

Szkoły do przekształcenia w filie.
Radni podczas głosowania wyrazili zgodę na przekształcenie Szkoły Podstawowej w Kamedułach w Szkołę Filialną Zespołu Placówek Oświatowych w Szańcu, Szkoły Podstawowej w Kostkach Dużych w Szkołę Filialną Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach, Szkoły Podstawowej w Słabkowicach w Szkołę Filialną Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kołaczkowicach i  Szkoły Podstawowej w Szczaworyżu w Szkołę Filialną Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach.

 

Lokale otwarte po godzinie 22.
Gorąca dyskusja toczyła się w sprawie ustalenia godzin otwarcia lokali w strefie uzdrowiskowej "A" - w części zdrojowej.  Prace nad nowym projektem uchwały, poważnie ograniczającym godziny pracy placówek [zobacz PDF],  podjęto w związku z licznymi skargami związanymi z problemem zakłócania ciszy nocnej przez klientów lokali gastronomicznych, usytuowanych w uzdrowiskowej strefie „A”. Miało to naruszać przepisy ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych i zapisy Statutu Uzdrowiska Busko-Zdrój.

Szczególnie jaskrawo rysował się konflikt między właścicielami  Pensjonatu "Sanato" i Szpitala Uzdrowiskowego "Słowacki", a najemcą położonej vis a vis  Restauracji "Belwederska".

Ostatecznie przyjęto uchwałę, która nie ogranicza godzin otwarcia lokali, jednocześnie kładąc większy nacisk na wymóg przestrzegania ciszy nocnej w godz. 22 do 6.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z dyskusji w sprawie ustalenia godzin pracy placówek handlowych, zakładów usługowych i placówek gastronomicznych:

 15Sesja_RM_godziny_otwarcia_placowek500.jpg
kliknij i oglądaj


Posiedzenie Rady Miejskiej retransmitowane będzie w całości w naszej Telewizji Internetowej:

ponidzieTVlogo5_200.png
KLIKNIJ I OGLĄDAJ!!!

 
Zapraszamy również do dyskusji na czacie: czat.tbu.pl

Godziny emisji:
17.02.2012r. - godz. 11.30, 18.00
18.02.2012r. - godz. 10.30, 16.00

/MC/

 

 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (110)
     

- (2012-02-12 16:35:39)

Ludzie w Czwartek Iść na Radę i nie dopuścić bu pani Korczak Zamykała Lokale Gastronomiczne.To jest Prywatny Przedsiębiorca .Ludzie inni też chcą zarabiać ,i nie ważne jakie prowadzą działalności.Może to byc nawet AGENCJA, Też mam ją zamknąć ,bo Prywatnemu przedsiębiorcy się nie podoba moja branża ,Korczakowa nie pytała Uzdrowiska czy może otworzyć SANATORIUM bo na nim się wypromowała. Czy na to Kontroli nie ma?!

-do poniżej (2012-02-12 12:58:35)

Nie jestem fanem burmistrza,ale jest ustawa ,więc o czym my tu.A Ty z 08,42,15 wróć tam gdzie nie jest nudno i po sprawie.

- (2012-02-12 10:39:55)

to mi coś przypomina... za komuny też wszystkie lokale były czynne do 22 i godzina milicyjna była...

-chłopina miejscowy (2012-02-12 10:06:25)

do smerfa.Ja tam jestem za ,,burmistszem" no wicie tym z widuchowy chłopina robi co może trza by tu ogłosić ciszę już o 17 no bo wicie wyjdzie tako łajza np na te aleje Mickiewicza i bedzie udziwioł że to doły że sie może wyawalić lub co gorsze że se lakierki uflogo a tak siedź w doma i nie stękoj że nima gdzie łazić a chcesz sie zabawić to flaska i swojo staro obrućić wedle boku i tak dosiego roku ku chwale nasemu burmistszowi z widuchowy

-+ (2012-02-12 08:42:15)

Nudne miasto, gdzie panuje głucha cisza we współczesnej gospodarce skazane jest na porażkę.Im mniejszy gwar, im szybciej miasto zasypia , tym bardziej wskazuje na swoją prowincjonalność. Gwar miasta, gwar kawiarni to nie to samo co hałas, mimo ,że według odczytów stosowanych urządzeń może wskazywać tyle samo decybeli.

-olo (2012-02-11 19:30:48)

Wyjaśniam nibyprawnikowi że jest podstawa prawna ciszy nocnej. Proponuję więcej pokory a w tej konkretnej sprawie odsyłam do Ustawy a z 28 lipca 2005 roku o lecznictwie uzdrowiskowym gdzie wprowadza się w art 38 pkt k określenie ciszy nocnej w godz 22 - 6 i nakazuje przestrzeganie takowej.

-Do smerf (2012-02-11 17:47:34)

Dzięki za doinformowanie. Nie wiedziałem że jest już u nas taki sklep całodobowy.

-smerf (2012-02-11 16:32:38)

Jest całodobowy "Planeta" w sprawach Buska się słabo widzę orientujesz:)

- (2012-02-11 15:07:10)

Sprawa ograniczenia otwarcia lokali to kuriozum na skalę krajową. Przypuszczam, że może to być sprzeczne z ustawami, z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej a może nawet z konstytucją.
Proponowana uchwała dotyczy lokali na terenie miasta i gminy Busko i dotyczy sklepów, lokali usługowych, gastronomicznych i rozrywkowych.
Zawarte w tym projekcie godziny otwierania i zamykania lokali to jakaś nidorzeczność, np. lokale usługowe czyli np. fryzjer musi być otwierany nie później niż o godz 10 i zamykany nie później niż o godz 18. Również sklep np. spożywczy będzie musiał być zamknięty o godz 22 z wyjątkiem sklepów nocnych, które mają być zamknięte najpóźniej o godz 5 rano. A co ze sklepami całodobowymi? Z tego co wiem w Busku nie ma takich ale jak by powstały to trzeba by zamykać o godz 5.oo a otwierać o godz 5.01?
Nie wiem kto jest autorem tej uchwały, ale powinien zająć się zupełnie czymś innym...Nie można z powodu naruszenia ciszy przez jeden lokal czy w jednym miejscu ograniczyć działalność wszystkim w całym Busku i w całej gminie Busko!!! Jest mnóstwo innych przepisów za pomocą których można skutecznie ekzekwować przestrzeganie ciszy nocnej i porządku publicznego a nie wylewać dziecko z kąpielą i uwalać wszystkich jak leci-winnych i nie winnych zakłócania porządku.

-realista z victorii (2012-02-11 10:32:19)

...nie ma prawnej podstawy stanowiącej,że cisza nocna jest w godz.22-6. Tak się przyjmuje w literaturze, dopuszczając przy tym ,że nie są godziny sztywne i w pewnych okolicznościach mogą być zmienione. Poprzez spoczynek nocny, o jakim mowa w art.51, należy rozumieć czas przeznaczony na odpoczynek nocny, który przyjmuje się zwyczajowo na godz. 22-6 rano.Nie można jednak wykluczyć innego oznaczenia spoczynku nocnego chociażby poprzez miejscowy zwyczaj, zarządzenie właściwego organu np. zarządu uzdrowiska, czy też uprawniona osobę np. dyr. szpitala/ W.Jankowski, komentarz do art. 51 KW, LEX 2010. Nie każdy hałas po godz. 22 musi ciszę nocna zakłócić, wybryk to zachowanie się jakiego wśród konkretnych okoliczności czasu,miejsca i otoczenia , ze względu na przyjęte zwyczajowo normy ludzkiego współżycia nie należało się spodziewać, które zatem wywołuje powszechne negatywne oceny społeczne i uczucia odrazy, gniewu, oburzenia.Wybryk charakteryzuje więc ostra sprzeczność z powszechnie akceptowanymi normami.A CONTRARIO, NIE MOŻE BYĆ UZNANY ZA 'WYBRYK' CZYN , KTÓRY NIE TYLKO NIE KOLIDUJE W RAŻĄCY SPOSÓB Z OBOWIĄZUJACYMI W OKREŚLONYM KONTEKŚCIE SYTUACYJNYM NORMAMI ZACHOWANIA SIĘ, ALE WRĘCZ WZBUDZA W ODBIORZE POWSZECHNYM/ OCENY AKCEPTACJI/ CHOĆBY MILCZĄCEJ ZGODY , APROBATY, PODZIWU LUB UZNANIA.../wyr.SN , III KRN 189/92....... np. w kamienicy mieszka 6 rodzin, a tylko jedna osoba uważa, że jest hałas ,że niemowlę w nocy płacze non-stop... proszę o konstruktywny post

-do poniżej (2012-02-11 10:12:47)

Nie mają co robić w pracy,a te wszystkie wpisy są po 22,00 więc piszą głupoty.

-do poniżej (2012-02-11 09:54:57)

Ostatnie osiem wpisów-dwie osoby.Ale jaja.

-oj (2012-02-11 09:53:38)

ja osobiście nie jestem za zamykaniem wszystkich lokali po 22 bo jakaś część ludzi odpłynie, technikę dziś mamy taką że można zmierzyć hałas ,wyciszyć pomieszczenia jeśli ktoś nie spełni wymagań zamknąć i basta

-do załamanej (2012-02-10 22:48:45)

Ale to konkurencja nie łapiesz. Słowacki i Sanato tak eliminują konkurencję

-Z (2012-02-10 22:45:35)

Tak też tak słyszałem że to wszystko właściciele Słowackiego do czego to podobne żeby jedna osoba dyktowała zasady całemu Miastu.To skandal!!!!

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry