Dodane: AT Data: 2012-02-04 10:39:42 (czytane: 19105) 
31 stycznia 2012 roku Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju gościł przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej pana Marka Jończyka oraz panią Katarzynę Gadawską, przedstawiciela Buskiego Klubu Gazety Polskiej.
Ta wyjątkowa wizyta związana była tematycznie z 30 rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i odbywała się pod hasłem „Stan Wojenny – Pamiętamy”.
Młodzież ZSTiO mogła uczestniczyć w pouczającej lekcji historii i wysłuchać relacji z wydarzeń, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku. Pan Jończyk przedstawił w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej szereg ciekawych obrazów i sytuacji charakteryzujących tamten przełomowy dla Polski czas.
Tłem dla ciekawej prelekcji była również wystawa pamiątek, plakatów i zdjęć dotyczących stanu wojennego zorganizowana przez Buski Klub Gazety Polskiej.
W czasie uroczystości zaprezentowano również piosenki barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego „Mury”, „Obława" oraz zespołu Kult - piosenka pt.„45-89”.
Na koniec wszyscy uczestnicy przenieśli się w lata 80 wspólnie oglądając propagandowe filmy Polskiej Kroniki Filmowej z okresu PRL-u.
Na jeden dzień sala gimnastyczna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących zamieniła się w małe muzeum stanu wojennego, a uczniowie stali się świadkami historii tak bliskiej, a jednocześnie tak dalekiej.
Policjanci odkryli hodowlę skorpionów. W akcji uczestniczył biegły od zwierząt egzotycznych
Udar cieplny może zagrozić życiu. Jak rozpoznać niebezpieczne objawy i skutecznie się chronić?
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
Poszukiwany za zabójstwo 49-latek zatrzymany. Policja zakończyła obławę (video)
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Dzień Ojca - wyrazy wdzięczności i życzenia dla wszystkich Ojców
e-Doręczenia w aplikacji mObywatel. Urzędową korespondencję odbierzesz teraz w telefonie
Organizacje pozarządowe: apteka powinna być pełnoprawnym ogniwem systemu ochrony zdrowia
Największy bieg na świecie, który pomaga innym
Dzień Matki - Święto Miłości i Wdzięczności
Nie żyje Stanisław Janicki. Legendarny twórca programu 'W starym kinie' miał 92 lata
Dni Połańca 2026: Anna Wyszkoni i Czerwone Gitary gwiazdami święta miasta
Iga Świątek, Livka i Zeppy Zep głosem młodego pokolenia w nowym projekcie OSHEE
Tydzień Bibliotek zakończy się literackim weekendem z Adamem Ochwanowskim
Kolumbia - Portugalia: zderzenie dwóch stylów gry i wielkich ambicji
II Buskie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne już w czerwcu
Buscy karatecy z medalami Ogólnopolskiego Turnieju w Starachowicach
Trwają zapisy do Pucharu Tymbark. Dominika Grabowska zachęca do udziału
Nowe wzmocnienia AKS 1947 Busko-Zdrój przed sezonem 2025/26
80-lecie Pogoni Staszów: Mecz Przyjaźni z Ruchem Chorzów już w sobotę
Dziś weczorem Wiktor Skiba i Marian Ivanitskiy walczą w Polskiej Lidze Boksu!
Wiktor Skiba zwycięża w walce z Krystianem Kopciem! W niedzielę walczy Partryk Głuch!
Święto Kielc 2026. Dżem, Natalia Szroeder i Fukaj na scenie. Trzy dni koncertów i mnóstwo atrakcji
Wianki nad Nidą 2026. Tradycja, konkurs i wspólne ognisko nad pińczowskim zalewem
Dni Ponidzia 2026 w Pińczowie. Trzy dni koncertów i atrakcji. SKOLIM gwiazdą sobotniego wieczoru
Skolim i Zenon Martyniuk wystąpią w Kielcach. Kielecka Gala Disco Polo 2026
Festiwal Kwiatów 2026 w Busku-Zdroju. Trzy dni pełne natury, muzyki i wyjątkowych atrakcji
Eko Dzień Dziecka w Mikułowicach. Strażacy i mieszkańcy wspólnie zadbali o naturę (foto)
Dni Jędrzejowa 2026. B.R.O i Oskar Cyms gwiazdami trzydniowego święta miasta
Święto Chęcin 2026: SKOLIM, koncerty i laserowe widowisko
24. Festiwal Kultury Dziecięcej - Pacanów 2026
18. Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona - (foto/zapisTransmisji)
Marcin Wojniak oficjalnie burmistrzem Pińczowa (foto)
Poseł Michał Cieślak interweniuje ws. systemu SENT
Marcin Wojniak wygrał przedterminowe wybory na burmistrza Pińczowa
Obchody Święta Pracy w Kielcach. Zaplanowano przemarsz i wydarzenia towarzyszące
Grzegorz Braun w Pińczowie. Finał kampanii Konrada Liberka - zapis transmisji
Wybory burmistrza Pińczowa: ośmiu kandydatów spotka się na debacie
Świętokrzyskie struktury Koalicji Obywatelskiej z nowym Zarządem
Wizyta Prezydenta Karola Nawrockiego w naszym regionie
Pińczów wybierze nowego burmistrza. Głosowanie zaplanowano na 26 kwietnia
| Komentarze (52) |
-do dmin (2012-02-11 12:27:34)
Gdyby Jaruzel nie wprowadził stanu wojennego to zamarzłoby ze sto tysiecy luda.Nie było węgla na składach a elektrownie miały zapasy na tydzień ,kopalnie strajkowały ,kolej stała również a wujek Wania mróz nam nadesłał 30 stopniowy.Koksowniki na ulicach szkoły pozamykane od mrozu i Układ Warszawski gotowy do bratniej pomocy.Dziś niekiedy ci co na gówno mówili papa próbują nas pouczać i nam przypominać.My wiemy jak było potężne stutysięczne strajki i manifestacje w Busku,strzelaniny na ulicach, czołgi rozjeżdżające opozycję, świst kul na około.Internowani przykuci do taczkowego woza by nie płonili na widok powroza jęczeli od ran głodni i wycieńczeni ot taki był w naszym mieście stan - śniło mi się wczoraj!
-gadał dziad do obrazu..... (2012-02-10 12:08:00)
tak chciałoby się skomentować tekst sygnowany ,, admin,,Przecież nikt nieneguje potrzeby edukacji historycznej w tym dotyczącej stanu wojennego. Po co takie bzdury wprowadzać, czy po to aby głos zabrać.?
Od nauczania są nauczyciele. W określonych sytuacjach można na takie lekcje zapraszać świadków lub uczestników wydarzeń / nie gapiów! /W tym przypadku nie ma mowy o niedopatrzeniu a jest mowa o naruszeniu apolityczności szkoły publicznej. Naruszeniu nie w wyniku pomyłki a raczej rozmyślnym bo trudno twierdzić by nayczyciel/ dyrektor / był aż tak niekompetentny.
-dmin (2012-02-10 10:46:30)
wydaje mi się że inicjatywa była szczytna jednak czegoś tu nie dopatrzono. Nie zgadzam się również z twierdzeniem iż o takich sprawach jak stan wojenny nie należny rozmawiać. A gdzie wychowanie patriotyczne o którym się tyle mówi. Skąd młodzież o tym się dowie z internetu albo sama wyrobi sobie zdanie już to widzę . Zapytajcie ilu słyszało on tragedii w kopalni Wujek . Lepiej nic nie mówić . Głupim i nieświadomym społeczeństwem lepiej się rządzi . Organizujmy święto buraka lub czosnku to nie będzie tylu kontrowersji ale to przecież też polityka bo PSL ha ha
-Rogal (2012-02-09 21:50:09)
I po co mi to było myśli po niewczasie autorka spektaklu.Polityczna gęba w szkole gdyby nawet ładna była mnie nie pasuje .Przed wyborami tyle było okazji i nikt z PO i PSL w taki sposób po młodzież nie sięgał.Przepraszam był jeden przypadek ale bardzo oględny.
-do poniżej (2012-02-08 20:15:01)
nikt tu o treści spotkania nie dyskutuje a o zaproszeniu na to spotkanie z młodzieżą osoby postronnej. Osoby która niedość że z tematem spotkania nie ma nic wspólnego to reprezentuje określoną opcję polityczną której dala wyraz przynajmniej w umieszczaniu w szkole znaków partii nie istniejącej w okresie historycznym którego dotyczyło spotkanie. Teraz Kuratorium powinno się zająć zbadaniem tych dwu wątków tzn określeniem jakie szkody poczyniła dyrektorka szkoły , bo ta osoba jest tu przedmiotem oceny. Dyrektorka odpowiada za to co śię w szkole dzieje szczególnie jesli było to wydarzenie wcześniej przygotowywane z udziałem lub za zgodą tejże dyrektorki.
- (2012-02-08 19:09:37)
dyskusja jak się patrzy ciekaw jest czy ktoś z komentujących był na tym spotkaniu i wie o czym był na nim mowa chyba nie
-do poniżej (2012-02-08 16:20:55)
ktoś ci broni zająć się szpitalem? głowy do tego nie masz czy cykor jesteś? Pewnie i jedno i drugie.Yoł, yoł
skonczyły się czerwone tabletki?Sledzą cię tajni agenci? szybciutko do lekarza
- (2012-02-08 16:03:45)
tak naprawde to nalezalo by sie zajac szpitalem dyr zurkiem gdzie pieniadze z dzieci na gorce a kto za tym stoi pan starosta kolarz a nie tym kto zaprosil ipn do szkoly
-yoł yoł (2012-02-08 15:31:18)
Skandal z panią dyrektor w roli głównej a taka mądra była:) Przerost formy nad treścią:D Jak to nie ma morderstw a kto zabił śląską Alexis:) i wielu innych Olewnika, Leppera??? Powinni się zająć odsunięciem od władzy agentów SB i osób współpracujących. Czy my w 40 milionowym kraju nie mamy mądrych, rozsądnych, młodych ludzi tylko samych komuchów którzy już 20 ponad lat okupują Sejm. Narodzie polski czy wy jesteście ślepi, sterowani mediami, TUSK, PAWLAK, KACZYŃSKI przy jednym stole z Wałęsą kombinowali jak SB uchronić. Jak nie wierzycie to proszę włączyć youtube i wpisać Nocna Zmiana ten film powinni uczniom wyświetlić a nie propagandę siać Polska nie jest krajem niepodległym. Człowiek który wtargnął na salę sądową w proteście przeciwko śmiesznym wyrokom w sprawie stanu wojennego został jedynym skazanym na odsiadkę w tej sprawie a nikogo nie zabił w przeciwieństwie do Jaruzelskiego i jego kliki. To jest państwo prawa??? W szkołach partię, w internecie ACTA a na ulicach bieda i bezrobocie to jest ta zielona wyspa pytam się???
-Do CDM (2012-02-08 15:25:54)
Zgadzam się z tobą w 100 procentach! Politycy myślą tylko o sobie, z której partii by ni byli. Tylko sitwy, kolesiostwa i układy. A kto martwi się o emerytów, bezrobotnych, rodziny wielodzietne, chorych itd.??? Każdy polityk od Warszawy po gminę myśli tylko o swojej du...e.
- (2012-02-08 08:23:56)
Cytat "Młodzież ZSTiO mogła uczestniczyć w pouczającej lekcji historii i wysłuchać RELACJI z wydarzeń, które miały miejsce 13 grudnia 1981 roku."
Chyba Pan Jończyk i Pani Gadawska opowiadali co działo się w przedszkolu no może w pierwszych klasach szkoły podstawowej bo jak sądzę w innych wydarzeniach nie brali udziału.
- (2012-02-08 08:16:53)
marudzicie że polityka weszła do szkoły. ale jak jest mowa o krzyżu w szkole to wszyscy stoją murem za nim.
-CDM (2012-02-08 07:53:29)
na jednym zdjęciu widać napisy "MORDERSWTWA", "KŁAMSTWO", "BIEDA", "CENZURA".
A w Polsce Kaczyńskiego, Tuska, Kwaśniewskiego było, jest inaczej. No może oprócz tych "MORDERSTW" chyba, że nic o nich nie wiemy.
"KŁAMSTWO" na każdym kroku nam towarzyszy Kwaśniewski niedoszły magister, Kaczyński- 3 miliony mieszkań, Tusk- on jak otwiera usta to już kłamie, "BIEDA" nie dotyczy tylko wybrańców narodu, "CENZURA" każdy z rządzących chciałby ją mieć i każdy z wymienionych Panów robił wszystko aby ukryć trudne sprawy.
Czym różnią się obecne czasy od czasów komuny tylko tym że swobodnie możemy jeździć po europie. Za komuny robiliśmy na ruskich teraz robimy na gebelsów, żabojadów i chińczyków. Zawsze ktoś na w d..pę kopie. Za komuny ci co chcieli słuchali Kaczmarskiego, sam pamiętam jak robili to moi rodzice z przyjaciółmi. Teraz jest tak samo też mogę go słuchać albo i nie.
To, że komuna trzymała nas za mordę to żle. Sami w większości przyznacie że w tamtych czasach wystarczyło aby pojawił się radiowóz i był w miarę porządek a teraz policjantowi nic nie wolno może dostać po mordzie i jeszcze go oskarżą o napaść na delikwenta.
Praca była dla każdego byle jaka ale była. Był nepotyzm a teraz to co chyba tylko za czasów Jarosława Kaczyńskiego troszkę nepotyzm osłabł bo on nie ma potomstwa.
I tak można by wyliczać.
Czy napewno ta komuna była taka straszna? Nie wiem
-Drota (2012-02-08 07:44:35)
Ja posyłam dziewczynę do szkoły apolitycznej a tu co indoktrynacja.Ja rozumiem pobyty obecnych władz w szkole Marszałka Starosty,Burmistrza itd strawiłabym tego tam z IPN ale ta Gad..ska.Tadziu Drozda rzekłby -śmiechu warte co oni w tym kurrrorrrcie wyczyniają ale nie powie bo im naraziłsia
-- (2012-02-08 07:33:03)
Też mi coś młynarkę sobie znalazł.Wkrótce przed nazwiskiem zamiast mgr pisać będą młyn arz.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.