swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Afera ogórkowa: protest producentów ogórka gruntowego przeciwko działaniom ARR w Kielcach. (video)

Dodane: MC Data: 2011-09-22 04:14:49 (czytane: 62510)  Wersja do druku

20 września 2011 r. w miejscowości Łatanice odbyło się spotkanie rolników - producentów ogórka gruntowego z trzech ościennych z powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

Celem spotkania było wyrażenie protestu przeciwko działaniom w ich sprawie Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyło około 300 rolników, Poseł na Sejm RP Sławomir Kopyciński, Starosta Buski Jerzy Kolarz, oraz organizatorzy zebrania.

afera_ogorkowa04.jpg 


Protest ma związek z naruszeniem przepisów unijnych przez administrację Agencji Rynku Rolnego odpowiedzialną za działania związane z realizacją Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) z dnia 17.06.2011 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw w związku z pojawieniem się zakażeń bakterią E-koli w Niemczech.

afera_ogorkowa06.jpg 


Mechanizm Rozporządzenia obejmował następujące produkty: ogórki, sałata, endyzja, pomidory, słodka papryka i cukinia. Komisja Europejska przeznaczyła nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw dla Państw Unii Europejskiej w kwocie 227 mln Euro, w tym dla producentów warzyw w Polsce kwotę 46,4 mln Euro. Wsparcie dla rolników dotyczyło rekompensaty części strat poniesionych z powodu braku rynków zbytu na wyżej wymienione warzywa w okresie od 26.05.2011 do 29.06.2011 roku.

Do dnia 29.06.2011 r. należało złożyć wnioski, a następnie do dnia 11.07.2011 r. należało złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o udzielenie wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC.

Oficjalna informacja Agencji Rynku Rolnego w Kiecach, którą otrzymywali zgłaszający się tam rolnicy była następująca: „Wsparcie z tytułu poniesionych strat przysługuje jedynie rolnikom, którzy uprawiają ogórki w szklarniach i tunelach foliowych, zaś producenci ogórków gruntowych nie mają możliwości składania wniosków o wsparcie unijne”.

afera_ogorkowa03.jpg 

Z uzyskanych obecnie informacji  wynika, iż część producentów ogórka gruntowego złożyła jednak wnioski o rekompensatę i wnioski te zostały pozytywnie zaopiniowane przez ARR. W takiej sytuacji rolnicy, którzy wniosków nie złożyli (zgodnie z wcześniejszą informacją ARR) czują się oszukani i skrzywdzeni. Domagają się więc wyjaśnień dlaczego ARR nie działała zgodnie z prawem, a także dlaczego w terminie ustawowym nie informowała wszystkich rolników. Zachodzi więc podejrzenie, że informowanie niektórych rolników odbywało się w sposób niezgodny z prawem.

Z ostatnich rozmów protestujących rolników z ARR wynika, iż nabór wniosków jest już dawno zamknięty i żadne weryfikacje lub przyjęcie nowych wniosków jest niemożliwe. Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy rolnicy zaczęli interweniować w kolejnych urzędach gmin i starostwach i również otrzymywali podobne wyjaśnienia jak w ARR.
Rolnicy ci występując w obronie własnych spraw domagają się przestrzegania zasad prawnych przez instytucje państwowe oraz równości wszystkich wobec prawa a także naprawienia krzywdy wyrządzonej pewnej grupie rolników. Efektem ich działań była także petycja podpisana przez około 300 rolników, skierowana z prośbą o pomoc do Posła na Sejm RP Sławomira Kopycińskiego.

afera_ogorkowa05.jpg 

Z rozeznania całej sprawy przez Biuro Poselskie wynika, iż jedyną drogą umożliwiającą zmianę decyzji jest złożenie skargi na Agencję Rynku Rolnego w Kielcach do Komisji Wspólnot Europejskich w Brukseli.
Taką też decyzję podjęli uczestniczący w zebraniu w Łatanicach wszyscy rolnicy.

Terminy  przyjmowania skarg przez zainteresowanych rolników:

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 8.00 – Sala Konferencyjna Starostwa powiatowego w Busku – Zdroju – rolnicy gminy Busko – Zdrój,

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 17.00 – Remiza OSP w Wiślicy – rolnicy gminy Wiślica i okolic,

27.09.2011 r. (wtorek) – od godz. 8.00 do 21.00 – Świetlica OSP w Łatanicach – rolnicy powiatu pińczowskiego i okolic,

28.09.2011 r. (środa) – od godz. 17.00 – Świetlica OSP w Kocinie – rolnicy powiatu kazimierskiego i okolic.


Zobacz video:

afera_ogorkowa500.jpg
kliknij i oglądaj



Z związku z dużym zainteresowaniem ww. sprawą wyznaczone zostaną kolejne terminy przyjmowania skarg przez rolników, o których poinformujemy na portalu busko.com.pl.

 


Pełnomocnik producentów ogórka gruntowego  
 z województwa świętokrzyskiego 
  
Irena Romanowska        

 

Przepraszam za podanie informacji, iż zawiniła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Irena Romanowska

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (94)
     

-ja (2011-09-22 21:33:25)

do XXXXXX- to weź się sam za uprawę i wtedy co wyprodukujesz to sprzedasz. Ale chyba lepiej wyjdziesz na kręceniu filmów takich jak się podpisałeś

-SEBEK (2011-09-22 21:30:55)

NIECH ŻYJOM OGURKI! ZOSTAWCIE JE W SPOKOJU! TO NASZE DOBRO NARODOWE! ONE MAJĄ PRAWO DO ŻYCIA TAK JAK KAŻDY CZŁOWIEK< A NA STRAŻY TEGO PRAWA STOI PISMO ŚWIĘTE I POWIATOWY URZĄD PRACY!
ZOSTAŁEM WYCHOWANY W POSZANOWANIU DLA OGÓRKÓW, KTÓRE SĄ NIEODŁĄCZNYM ELEMNTEM POLSKIEJ HISTORII I KULTURY - NASZEJ KULTURY!!!

-mm (2011-09-22 20:05:04)

jakoś nasi zagraniczni sąsiedzi potrafią się dogadać i skorzystać z pieniędzy jakie im przysługują tylko u nas chcą wydrzeć każdą złotówkę, do obserwatora- ty tez możesz zostać rolnikiem i zobaczysz jak jest fajnie i ile to kasy dostajemy;żal takich jak ty

-bb (2011-09-22 19:56:02)

do romka z tym deszczem to tylko przykład inteligentny człowieku,
sprawa dopłat powinna być wyjaśniona,a ci którzy popełnili takie zaniedbania powinni za to odpowiedzieć, to nie mieści się w głowie żeby taką kasę rozdano miedzy swoich

-rolniczka (2011-09-22 18:55:48)

Chciałabym zabrać głos w dyskusji o ogórkach. Zal mi Pana, który wypowiada się o rolnikach nazywając ich oszustami. Wiem ile trzeba poświęcić czasu,pracy i pieniędzy aby wyhodować ogórki. Pisze Pan, że rolnicy mają dotacje, płacą niski KRUS i nie płacą podatków. Czy Pan zastanowił się ile idzie pieniędzy na podatki np. gruntowy, płacony cztery razy w roku. Ile trzeba wydać na środki ochrony roślin? Widzi Pan tylko dopłaty i datacje. A czy Pan zastanowił się kupując towar od rolnika czy zapłacił mu Pan uczciwie? Każdy mieszkający w mieście jest źle nastawiony do rolników,uważa że oni mają i jeszcze wyciągają ręce po więcej. Moje dzieci zamiast odpoczywać w wakacje zbierały ogórki i sprzedawały je w punkcie skupu po 5 groszy za kilogram. Takie same ogórki na straganie kosztowały 1,00 - 1,50 złotego. Pan może sobie odliczyć koszty w rozliczeniu rocznym, a rolnik ponosi koszty bez możliwości ich odliczenia. Więc jeżeli Pan twierdzi,ze nam rolnikom jest tak dobrze to możemy się zamienić. Ja poradzę sobie z Pana opłatami, a Pan na własnej skórze przekona się jakie lekkie pieniądze ma rolnik.

-An. (2011-09-22 18:37:15)

Debilu nie trzabyło się przyznawać że masz decyzje toby sprawa nie wyszła na jaw

- (2011-09-22 18:19:27)

Kto wiedział i wniosek złożył to dostał ok 30 tyś zł. do hektara. No ale trzeba należeć do PSL-u.....to może by Ci wniosek przyjęli. A w ogóle gdzie była jakaś informacja. Żenada..

-bojan (2011-09-22 18:16:39)

XXXXX Ty się weź jednak za rolnictwo to nie będziesz narzekał i dotacje bedziesz brał - oszołomie. Handlarz to typowy darmozjad. Może chciałbyś żeby rolnik tobie dawał za darmo.

- (2011-09-22 18:12:57)

PSL czyli Proste Sejmowe Lizusy.

-były sympatyk PSL (2011-09-22 17:58:58)

Brawo Rolnicy,może wreszcie rozpadnie się ten układ

-Alojzy (2011-09-22 12:05:33)

No to PSL pokazał co robi dla rolnika.
A w Busku to PSL ustawił sie przy korycie.

Oby tak dalej a BĘDŻIETA DURNE CHŁOPY ŚRUBOKRETY SADZIĆ.

-XXXXXX (2011-09-22 11:50:22)

Jestem handlarzem owocow i warzyw ,placę 900 zl zus i podatki jak ja mam się zrownac ze sprzedającym obok Rolnikiem.Ktory nie placi zusu ani podatkow dochodowych,Do TEGO JESZCZE BIERZE DOTACJE!-PYTAM SIE GDZIE SA URZEDY SKARBOWE!!!W BUSKU JEST TAKICH HANDLARZY ROLNIKOW NA PECZKI SPRzEDAJA LATAMI A URZAD SKARBOWY TEGO NIE WIDZI!GZIE JEST POLICJA I STRAZ MIEJSKA I POLICJA SKARBOWA

-stasiek (2011-09-22 11:39:43)

A gdzie byli urzędnicy z PowiatoweJ ARiMR,Za co im Baranom Się Placi-Wyciągnąc natychmiast konsekwencje.Wiem Jak Wygląda Nabór Do takich Agencji-A ozniej Wielkie zdziwienie!A gdzie był Psl.Brawo Rolnicy Głosujcie Na Psl I Sld A najlepiej JUz Jak zagłosujecie Na PO-To będziecie mieli Więcej Takich Afer!

-romek (2011-09-22 10:10:55)

sprawdzić wszystkie rr u handlarzy, kto sprzedawał a kto nie

-romek (2011-09-22 09:57:57)

do "JJJ". Ktoś niżej napisał o tych nieuczciwym rolnikach, którzy złożyli o odszkodowanie i później sprzedawali. W rolnictwie w każdą uprawę trzeba pracy włożyć. A teraz to akurat każdy rolnik modli się żeby PADAŁO. Widzę że raczej u ciebie słabe pojęcie o rolnictwie.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry