swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Afera ogórkowa: protest producentów ogórka gruntowego przeciwko działaniom ARR w Kielcach. (video)

Dodane: MC Data: 2011-09-22 04:14:49 (czytane: 62509)  Wersja do druku

20 września 2011 r. w miejscowości Łatanice odbyło się spotkanie rolników - producentów ogórka gruntowego z trzech ościennych z powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

Celem spotkania było wyrażenie protestu przeciwko działaniom w ich sprawie Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyło około 300 rolników, Poseł na Sejm RP Sławomir Kopyciński, Starosta Buski Jerzy Kolarz, oraz organizatorzy zebrania.

afera_ogorkowa04.jpg 


Protest ma związek z naruszeniem przepisów unijnych przez administrację Agencji Rynku Rolnego odpowiedzialną za działania związane z realizacją Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) z dnia 17.06.2011 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw w związku z pojawieniem się zakażeń bakterią E-koli w Niemczech.

afera_ogorkowa06.jpg 


Mechanizm Rozporządzenia obejmował następujące produkty: ogórki, sałata, endyzja, pomidory, słodka papryka i cukinia. Komisja Europejska przeznaczyła nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw dla Państw Unii Europejskiej w kwocie 227 mln Euro, w tym dla producentów warzyw w Polsce kwotę 46,4 mln Euro. Wsparcie dla rolników dotyczyło rekompensaty części strat poniesionych z powodu braku rynków zbytu na wyżej wymienione warzywa w okresie od 26.05.2011 do 29.06.2011 roku.

Do dnia 29.06.2011 r. należało złożyć wnioski, a następnie do dnia 11.07.2011 r. należało złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o udzielenie wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC.

Oficjalna informacja Agencji Rynku Rolnego w Kiecach, którą otrzymywali zgłaszający się tam rolnicy była następująca: „Wsparcie z tytułu poniesionych strat przysługuje jedynie rolnikom, którzy uprawiają ogórki w szklarniach i tunelach foliowych, zaś producenci ogórków gruntowych nie mają możliwości składania wniosków o wsparcie unijne”.

afera_ogorkowa03.jpg 

Z uzyskanych obecnie informacji  wynika, iż część producentów ogórka gruntowego złożyła jednak wnioski o rekompensatę i wnioski te zostały pozytywnie zaopiniowane przez ARR. W takiej sytuacji rolnicy, którzy wniosków nie złożyli (zgodnie z wcześniejszą informacją ARR) czują się oszukani i skrzywdzeni. Domagają się więc wyjaśnień dlaczego ARR nie działała zgodnie z prawem, a także dlaczego w terminie ustawowym nie informowała wszystkich rolników. Zachodzi więc podejrzenie, że informowanie niektórych rolników odbywało się w sposób niezgodny z prawem.

Z ostatnich rozmów protestujących rolników z ARR wynika, iż nabór wniosków jest już dawno zamknięty i żadne weryfikacje lub przyjęcie nowych wniosków jest niemożliwe. Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy rolnicy zaczęli interweniować w kolejnych urzędach gmin i starostwach i również otrzymywali podobne wyjaśnienia jak w ARR.
Rolnicy ci występując w obronie własnych spraw domagają się przestrzegania zasad prawnych przez instytucje państwowe oraz równości wszystkich wobec prawa a także naprawienia krzywdy wyrządzonej pewnej grupie rolników. Efektem ich działań była także petycja podpisana przez około 300 rolników, skierowana z prośbą o pomoc do Posła na Sejm RP Sławomira Kopycińskiego.

afera_ogorkowa05.jpg 

Z rozeznania całej sprawy przez Biuro Poselskie wynika, iż jedyną drogą umożliwiającą zmianę decyzji jest złożenie skargi na Agencję Rynku Rolnego w Kielcach do Komisji Wspólnot Europejskich w Brukseli.
Taką też decyzję podjęli uczestniczący w zebraniu w Łatanicach wszyscy rolnicy.

Terminy  przyjmowania skarg przez zainteresowanych rolników:

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 8.00 – Sala Konferencyjna Starostwa powiatowego w Busku – Zdroju – rolnicy gminy Busko – Zdrój,

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 17.00 – Remiza OSP w Wiślicy – rolnicy gminy Wiślica i okolic,

27.09.2011 r. (wtorek) – od godz. 8.00 do 21.00 – Świetlica OSP w Łatanicach – rolnicy powiatu pińczowskiego i okolic,

28.09.2011 r. (środa) – od godz. 17.00 – Świetlica OSP w Kocinie – rolnicy powiatu kazimierskiego i okolic.


Zobacz video:

afera_ogorkowa500.jpg
kliknij i oglądaj



Z związku z dużym zainteresowaniem ww. sprawą wyznaczone zostaną kolejne terminy przyjmowania skarg przez rolników, o których poinformujemy na portalu busko.com.pl.

 


Pełnomocnik producentów ogórka gruntowego  
 z województwa świętokrzyskiego 
  
Irena Romanowska        

 

Przepraszam za podanie informacji, iż zawiniła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Irena Romanowska

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (94)
     

-ad (2011-09-23 12:29:32)

O ile wiem to od zbioru ogórków upłyneło już sporo czasu, dziwi mnie że dopiero teraz zrobił się szum wokól tej sprawy oby tylko nie stały za tym wybory. Co stało na przeszkodzie aby ci sami posłowie zrobili kampanię informacyjną gdy wyszła sprawa odszkodowań -powinni mieć kontakt z mami mieszkańcami mają biura, można było przesłać informację sołtysom z prośbą o poinformowanie mieszkańców itp. itd.. Obym się mylił że to tylko dla wyborów a my rolnicy znowu będziemy nabici w butelkę- dokumenty należy złożć ale nie bardzo bym liczył na efekt bo rozczarowanie boli o wiele więcej. Pozdrawiam.

-jurek ogórek (2011-09-23 10:42:31)

a żeby was jasna cholera wzięła, czort porwoł i krew jaśnisto zaloła ODDEJTA MI ZA MOJEGO OGÓRA

- (2011-09-23 10:25:28)

dzis o godzinie 17 00 odbędzie sie zebranie w wojsławicach w sprawie ogórków b edzie prezes ARR z kielc tel 41 3433190

-KK (2011-09-23 09:49:33)

SOŁTYSI I RADNI PODOBNO WIEDZIELI I ONI POSKŁADALI I NIMI TEŻ BĘDZIE SIE TRZEBA ZAJĄC TAK BYC NIE MOŻE

-oo (2011-09-23 09:44:30)

do -alek a co Tobie pewnie zazdrośc bo pewnie NIC nie dostaniesz. ODEZWAŁ SIE TRZEBA WALCZYC O SWOJE A NIE

-alek (2011-09-23 08:39:07)

rzucili polaczkom ochłapy a polaczki się pogryzły

- (2011-09-23 08:35:43)

wiecie co ja tych którzy wiedzieli nie rozumie ponieważ nawet ze swoich rodzin nie powiadomili przekonałam sie na własnej skórze a pana kaczmarczyka to się czepiać umiecie tak jakby to wam chciał zabrać a on tylko wystepuje w imieniu wielu rolników co zostali oszukani a tak apropo tego wpisu o tym że była informacja w internecie (ha trzeba go mieć i trzeba mieć czas na internet a w telewizji mówiono ale o niemcach a teraz na pewno wszyscy z za granicy się śmieją z głupich polaków i pazernych że4 nawet swój swojego nie poinformował

-PAWEŁ (2011-09-23 08:21:09)

teraz widać uczciwych sąsiadów ale tych uczciwszych jest więcej i prawda wyjdzie na jaw

-kotecek (2011-09-23 08:17:50)

co to dzis za zebranie w woisławicach

-wewr (2011-09-23 08:04:22)

a kaczmarczyka to się nie czepiajcie, niech pan jedzie nawet do warszawy żeby to wyjaśnić

-romek (2011-09-23 08:02:18)

NIE JESTEM ZA DONOSAMI ALE JEŚLI TO JEDYNY SPOSÓB NA ZŁODZIEI TO TAK TRZEBA CZYNIĆ ABY ZMIENIĆ TEN KRAJ

-romek (2011-09-23 08:00:27)

SPRAWDZIĆ U HANDLARZY FAKTURY RR KTO SPRZEDAWAŁ !!!!!!! I SKORO TERAZ PODOBNO TRZEBA BĘDZIE MIEĆ ŚWIADKÓW ŻE SIĘ MIAŁO OGÓRKI TO TRZEBA ODWIEDZIĆ SĄSIADÓW TYCH "UCZCIWYCH ROLNIKÓW" KTÓRZY POBRALI KASĘ

-pp (2011-09-22 23:32:21)

każdy wiedział, tylko żeście się śmiali a teraz mówicie że nie wiedzieliście, było na stronie agencji rynku rolnego, arimr, ministerstwa, w telewizji w wiadomościach i w gazetach, czyli wszystko zgodnie z wymogami unii, czyli możecie sobie teraz robić i tak nic wam z tego nie wyjdzie, śmialiście się-płaczcie teraz

-do pp (2011-09-22 23:03:59)

tylko czemu nikt nie wiedzial ze mozna skladac wnioski wszystko utajnione zeby sie nikt niedowiedzial nawet sasiad sasiadowi niepowiedzial zeb wiecej pieniedzy bylo dla wybranych. i ciekaw jestem czy zaorales i czy nie sprzedawales ogorkow bo teraz prawda wyjdzie na jaw kto zlozyl a niedotrzymal umowy we wniosku beda sie kary sypac i bedziecie oddawac pieniadze

-pp (2011-09-22 22:45:17)

pan kaczmarczyk na pierwszym planie, hahaha... weź się człowieku opanuj, śmiałeś się jak ci mówili żeby składać, a to że nie chcieli od ciebie wniosku przyjąć, normalnie żenada, ja poszedlem, złożylem i dostałem, a wy teraz macie za swój śmiech, dobrze wam....:D

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry