swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Afera ogórkowa: protest producentów ogórka gruntowego przeciwko działaniom ARR w Kielcach. (video)

Dodane: MC Data: 2011-09-22 04:14:49 (czytane: 62511)  Wersja do druku

20 września 2011 r. w miejscowości Łatanice odbyło się spotkanie rolników - producentów ogórka gruntowego z trzech ościennych z powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

Celem spotkania było wyrażenie protestu przeciwko działaniom w ich sprawie Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyło około 300 rolników, Poseł na Sejm RP Sławomir Kopyciński, Starosta Buski Jerzy Kolarz, oraz organizatorzy zebrania.

afera_ogorkowa04.jpg 


Protest ma związek z naruszeniem przepisów unijnych przez administrację Agencji Rynku Rolnego odpowiedzialną za działania związane z realizacją Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) z dnia 17.06.2011 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw w związku z pojawieniem się zakażeń bakterią E-koli w Niemczech.

afera_ogorkowa06.jpg 


Mechanizm Rozporządzenia obejmował następujące produkty: ogórki, sałata, endyzja, pomidory, słodka papryka i cukinia. Komisja Europejska przeznaczyła nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw dla Państw Unii Europejskiej w kwocie 227 mln Euro, w tym dla producentów warzyw w Polsce kwotę 46,4 mln Euro. Wsparcie dla rolników dotyczyło rekompensaty części strat poniesionych z powodu braku rynków zbytu na wyżej wymienione warzywa w okresie od 26.05.2011 do 29.06.2011 roku.

Do dnia 29.06.2011 r. należało złożyć wnioski, a następnie do dnia 11.07.2011 r. należało złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o udzielenie wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC.

Oficjalna informacja Agencji Rynku Rolnego w Kiecach, którą otrzymywali zgłaszający się tam rolnicy była następująca: „Wsparcie z tytułu poniesionych strat przysługuje jedynie rolnikom, którzy uprawiają ogórki w szklarniach i tunelach foliowych, zaś producenci ogórków gruntowych nie mają możliwości składania wniosków o wsparcie unijne”.

afera_ogorkowa03.jpg 

Z uzyskanych obecnie informacji  wynika, iż część producentów ogórka gruntowego złożyła jednak wnioski o rekompensatę i wnioski te zostały pozytywnie zaopiniowane przez ARR. W takiej sytuacji rolnicy, którzy wniosków nie złożyli (zgodnie z wcześniejszą informacją ARR) czują się oszukani i skrzywdzeni. Domagają się więc wyjaśnień dlaczego ARR nie działała zgodnie z prawem, a także dlaczego w terminie ustawowym nie informowała wszystkich rolników. Zachodzi więc podejrzenie, że informowanie niektórych rolników odbywało się w sposób niezgodny z prawem.

Z ostatnich rozmów protestujących rolników z ARR wynika, iż nabór wniosków jest już dawno zamknięty i żadne weryfikacje lub przyjęcie nowych wniosków jest niemożliwe. Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy rolnicy zaczęli interweniować w kolejnych urzędach gmin i starostwach i również otrzymywali podobne wyjaśnienia jak w ARR.
Rolnicy ci występując w obronie własnych spraw domagają się przestrzegania zasad prawnych przez instytucje państwowe oraz równości wszystkich wobec prawa a także naprawienia krzywdy wyrządzonej pewnej grupie rolników. Efektem ich działań była także petycja podpisana przez około 300 rolników, skierowana z prośbą o pomoc do Posła na Sejm RP Sławomira Kopycińskiego.

afera_ogorkowa05.jpg 

Z rozeznania całej sprawy przez Biuro Poselskie wynika, iż jedyną drogą umożliwiającą zmianę decyzji jest złożenie skargi na Agencję Rynku Rolnego w Kielcach do Komisji Wspólnot Europejskich w Brukseli.
Taką też decyzję podjęli uczestniczący w zebraniu w Łatanicach wszyscy rolnicy.

Terminy  przyjmowania skarg przez zainteresowanych rolników:

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 8.00 – Sala Konferencyjna Starostwa powiatowego w Busku – Zdroju – rolnicy gminy Busko – Zdrój,

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 17.00 – Remiza OSP w Wiślicy – rolnicy gminy Wiślica i okolic,

27.09.2011 r. (wtorek) – od godz. 8.00 do 21.00 – Świetlica OSP w Łatanicach – rolnicy powiatu pińczowskiego i okolic,

28.09.2011 r. (środa) – od godz. 17.00 – Świetlica OSP w Kocinie – rolnicy powiatu kazimierskiego i okolic.


Zobacz video:

afera_ogorkowa500.jpg
kliknij i oglądaj



Z związku z dużym zainteresowaniem ww. sprawą wyznaczone zostaną kolejne terminy przyjmowania skarg przez rolników, o których poinformujemy na portalu busko.com.pl.

 


Pełnomocnik producentów ogórka gruntowego  
 z województwa świętokrzyskiego 
  
Irena Romanowska        

 

Przepraszam za podanie informacji, iż zawiniła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Irena Romanowska

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (94)
     

-PSL (2011-09-22 09:43:56)

Heh to Was rolnicy Wasz PSL zrobił w bambuko :D

- (2011-09-22 09:29:59)

już komisje chodzą od rolnika do rolnika , niech się mają na baczności dobrzy sąsiedzi którzy mają układy

-JJJ (2011-09-22 08:30:56)

POMYŚL I POLICZ ILE TRZEBA KASY I SIŁY WŁOŻYĆ W TO ZĘBY TE OGÓRKI W OGÓLE BYŁY...NIE MÓWIĄC JUŻ O TYM ZE KAŻDY ROLNIK MODLI SIĘ KAŻDEGO DNIA ŻEBY NASTĘPNEGO NIE PADAŁO ITP DLATEGO KASA NALEŻY SIĘ WSZYSTKIM BO KAŻDY STRACIŁ WIECE LUB MNIEJ. ALE NAJWIDOCZNIEJ NIE MASZ POJĘCIA O TYM SKORO PISZESZ TAKIE GŁUPOTY.

-OBSERWATOR (2011-09-22 07:50:06)

NO TAK ...... JAK OGÓRKI BYŁY TO WSZYSCY W POLU ZBIERALI "ZIELONE" ZŁOTO (NO MOŻE W TYM ROKU TO SREBRO)I NA SKUPY... A TERAZ JESZCZE KASĘ CHCĄ. CI CO PODOSTAWALI JUŻ DECYZJE I NIEKTÓRZY JUZ KASĘ POWINNI ZOSTAC SKONTROLOWANI NA TĘ OKOLICZNOŚĆ. PRZECIEŻ NA SKUPACH SA JAKIEŚ DOKUMENTY POTWIERDZAJACE ŻE SPRZEDAWALI. ODDAWAĆ NIENALEŻNE PIENIĄDZE ZODZIEJE...

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.




Wróć do góry