swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Afera ogórkowa: protest producentów ogórka gruntowego przeciwko działaniom ARR w Kielcach. (video)

Dodane: MC Data: 2011-09-22 04:14:49 (czytane: 62508)  Wersja do druku

20 września 2011 r. w miejscowości Łatanice odbyło się spotkanie rolników - producentów ogórka gruntowego z trzech ościennych z powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

Celem spotkania było wyrażenie protestu przeciwko działaniom w ich sprawie Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyło około 300 rolników, Poseł na Sejm RP Sławomir Kopyciński, Starosta Buski Jerzy Kolarz, oraz organizatorzy zebrania.

afera_ogorkowa04.jpg 


Protest ma związek z naruszeniem przepisów unijnych przez administrację Agencji Rynku Rolnego odpowiedzialną za działania związane z realizacją Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) z dnia 17.06.2011 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw w związku z pojawieniem się zakażeń bakterią E-koli w Niemczech.

afera_ogorkowa06.jpg 


Mechanizm Rozporządzenia obejmował następujące produkty: ogórki, sałata, endyzja, pomidory, słodka papryka i cukinia. Komisja Europejska przeznaczyła nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw dla Państw Unii Europejskiej w kwocie 227 mln Euro, w tym dla producentów warzyw w Polsce kwotę 46,4 mln Euro. Wsparcie dla rolników dotyczyło rekompensaty części strat poniesionych z powodu braku rynków zbytu na wyżej wymienione warzywa w okresie od 26.05.2011 do 29.06.2011 roku.

Do dnia 29.06.2011 r. należało złożyć wnioski, a następnie do dnia 11.07.2011 r. należało złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o udzielenie wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC.

Oficjalna informacja Agencji Rynku Rolnego w Kiecach, którą otrzymywali zgłaszający się tam rolnicy była następująca: „Wsparcie z tytułu poniesionych strat przysługuje jedynie rolnikom, którzy uprawiają ogórki w szklarniach i tunelach foliowych, zaś producenci ogórków gruntowych nie mają możliwości składania wniosków o wsparcie unijne”.

afera_ogorkowa03.jpg 

Z uzyskanych obecnie informacji  wynika, iż część producentów ogórka gruntowego złożyła jednak wnioski o rekompensatę i wnioski te zostały pozytywnie zaopiniowane przez ARR. W takiej sytuacji rolnicy, którzy wniosków nie złożyli (zgodnie z wcześniejszą informacją ARR) czują się oszukani i skrzywdzeni. Domagają się więc wyjaśnień dlaczego ARR nie działała zgodnie z prawem, a także dlaczego w terminie ustawowym nie informowała wszystkich rolników. Zachodzi więc podejrzenie, że informowanie niektórych rolników odbywało się w sposób niezgodny z prawem.

Z ostatnich rozmów protestujących rolników z ARR wynika, iż nabór wniosków jest już dawno zamknięty i żadne weryfikacje lub przyjęcie nowych wniosków jest niemożliwe. Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy rolnicy zaczęli interweniować w kolejnych urzędach gmin i starostwach i również otrzymywali podobne wyjaśnienia jak w ARR.
Rolnicy ci występując w obronie własnych spraw domagają się przestrzegania zasad prawnych przez instytucje państwowe oraz równości wszystkich wobec prawa a także naprawienia krzywdy wyrządzonej pewnej grupie rolników. Efektem ich działań była także petycja podpisana przez około 300 rolników, skierowana z prośbą o pomoc do Posła na Sejm RP Sławomira Kopycińskiego.

afera_ogorkowa05.jpg 

Z rozeznania całej sprawy przez Biuro Poselskie wynika, iż jedyną drogą umożliwiającą zmianę decyzji jest złożenie skargi na Agencję Rynku Rolnego w Kielcach do Komisji Wspólnot Europejskich w Brukseli.
Taką też decyzję podjęli uczestniczący w zebraniu w Łatanicach wszyscy rolnicy.

Terminy  przyjmowania skarg przez zainteresowanych rolników:

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 8.00 – Sala Konferencyjna Starostwa powiatowego w Busku – Zdroju – rolnicy gminy Busko – Zdrój,

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 17.00 – Remiza OSP w Wiślicy – rolnicy gminy Wiślica i okolic,

27.09.2011 r. (wtorek) – od godz. 8.00 do 21.00 – Świetlica OSP w Łatanicach – rolnicy powiatu pińczowskiego i okolic,

28.09.2011 r. (środa) – od godz. 17.00 – Świetlica OSP w Kocinie – rolnicy powiatu kazimierskiego i okolic.


Zobacz video:

afera_ogorkowa500.jpg
kliknij i oglądaj



Z związku z dużym zainteresowaniem ww. sprawą wyznaczone zostaną kolejne terminy przyjmowania skarg przez rolników, o których poinformujemy na portalu busko.com.pl.

 


Pełnomocnik producentów ogórka gruntowego  
 z województwa świętokrzyskiego 
  
Irena Romanowska        

 

Przepraszam za podanie informacji, iż zawiniła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Irena Romanowska

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (94)
     

-K (2011-09-24 08:16:18)

Witam.Do pp kolegi M. Tak śmiałem się , ale tylko dlatego .że w dniu w którym rozmawialiśmy w tym temacie otrzymałem z ARR informacje .że sprawa dotyczy szklarni i tuneli foliowych . Skoro Ty miałeś informacje pewne , to dlaczego powiedziałeś dopiero po terminie .Jak masz trochę odwagi to napisz jak było naprawde a nie opowiadaj bzdur Pozdrawiam.K.

-torbacz (2011-09-23 22:41:16)

dla wszystkich którzy: gówno wiedzą, styczności z tematem nie mają i czytac ze zrozumieniem nie umieją przytaczam fragment powyższego art. -"Oficjalna informacja Agencji Rynku Rolnego w Kiecach, którą otrzymywali zgłaszający się tam rolnicy była następująca: „Wsparcie z tytułu poniesionych strat przysługuje jedynie rolnikom, którzy uprawiają ogórki w szklarniach i tunelach foliowych, zaś producenci ogórków gruntowych nie mają możliwości składania wniosków o wsparcie unijne”."
i nikt niech nie pieprzy głupot o informacjach przekazywanych przez środki masowego przekazu, kiedy ARR udziela takich informacji, czego sam byłem świadkiem gdy składałem wniosek dla ogórków foliowych.
teraz tak, częśc złożyła wbrew "zakazowi" ARR i decyzję pozytywną otrzymali. Ciekaw jestem jak ARR wyłaniała swych "WYBRAŃCÓW"...

- (2011-09-23 21:21:27)

koledzy lepiej wypijmy za zdrowie tych co dostali bo to ich ostatnia wygrana w LOTTO

-makia (2011-09-23 20:55:31)

Słuchaj kolego ,albo koleżanko jeśli mówisz jakoby sołtysi lub radni wiedzieli o tym problemie ,a nikomu nie powiedzieli, to powiem Ci szczerą prawdę.Sam jako radny Rady Gminy na100000000 procent naprawdę nie widziałem.Nikt nas o tym nie informował.Ciągle się słyszało o ogórkach szklarniowych.lub tunelowych ,a o temacie ogórków gruntowych zaczęto tak naprawdę być głośno 9 może 10 07 czyli jak to się mówi za pięć dwunasta.

- (2011-09-23 20:47:11)

Przecież o odszkodowaniach było głośno we wszystkich mediach. Nawet UE skorygowała wielkość naszego odszkodowania. Jak komuś się nie chciało złożyć wniosku to już jego problem.
Ciekawy jestem jak było w innych województwach czy nawet powiatach. Czy również nie byli doinformowani. A może Pan Kopyciński, który jak pracował NFZ to nie wiedział kierownikiem jakie wydziału jest mami rolników i obiecuje kasę.

-jozek (2011-09-23 20:38:42)

właśnie sie dowiedziałem tefałenu że ARR to bastion PSL i wszystko jasne...

-dex (2011-09-23 20:33:58)

podobno niektórzy artyści kupowali ogóry następnie magazynowali na kompostowniku i dalej z wnioskiem:))i to są rolnicy którzy myślą że ogórek rośnie w słoiku:))

-andżej (2011-09-23 20:29:21)

czy też macie takie wrażenie że starosta śmieje z tych oszukanych rolników??????

- (2011-09-23 20:23:02)

dalej głosujta na psl to znów was wprowadzą w maliny....


a przepraszam w ogórki.... gratuluje dobrego humoru i wyniku i pozdrawiam wszystkich pslowców

- (2011-09-23 20:16:23)

zapytaj swojego znajomego kiedy brał towar od kaczmarczyka to było 12 lipca po naborze wniosków i nic twoj kolega nie powiedział wcześniej o naborze wniosków do ARR czy to była tajemnica czy informacja poufna dla określonej grupy ludzi

-Panda (2011-09-23 20:06:46)

GÓWNO WIECIE I TYLE WAM POWIEM! BYL WYRAZNY PRZEPIS W TELEWIZJI RADIU PRASIE I INTERNECIE DO 11 LIPCA2011 ROKU!! KAZDY KTO ZLOZYL WNIOSEK MIAL KOMISJĘ. DLACZEGO NIKT Z POSZKODOWANYCH NIE SLOZYL SKARGI NP W SIERPNIU (BO NIKT NIE WIEDZIAL ILE KASY JEST DO PODZIAŁU)!!! DOPIERO WE WRZESNIU JAK LUDZIE ZACZELI DOSTAWAC DECYZJE TO SIE IM PRZYPOMNIALO??? TEZ MYSLALAM ZE TO OGÓRKI SZKLARNIOWE SĄ OBIETE TYM PROGRAMEM ALE POJECHALAM DO KIELC POCZYTALAM W INTERNECIE I OKAZALO SIE ZE NIE TYLKO SZKLARNIOWE. NAPISANE I MOWIONE BYLO WYRAZNIE "OGÓRKI". WIEC NIE OPOWIADAJCIE GLUPOT ZE NIC ZESCIE NIE WIEDZIELI. POPROSTU NIE CHCIALO WAM SIE JECHAC. ZNAM BARDZO DUZO TAKICH OSOB Z MOJEJ OKOLICY CO WIEDZIELI A NIE POJECHALI. MIŁEJ NOCY I OBY DESZCZ WRESZCIE PADAŁ!!

-józek (2011-09-23 19:25:03)

a kto wogóle ruszył ta sprawę ? Bo hm słuchając dziś r kielce wypowiadał się kopycinski i odniosłem wrażenie jak by akcje ogórka przypisywal sobie.. ?

- (2011-09-23 18:15:11)

Tak byl nabor wnioskow, ALE!! od rolnikow majacych uprawy oslonowe. Nie od wszystkich. Szczekaja ci co najmniej wiedza a pola uprawne ogladaja tylko w telewizji.

-pp (2011-09-23 14:33:07)

ale wy jesteście tępi wszyscy, to było wszystko oficjalnie mówione o naborze wniosków tak samo jak na inne programy unijne np modernizacja, informacja na stronach internetowych, w telewizji publicznej i gazecie ogólnopolskiej, wszystko przebiegło zgodnie z ustawą, a wam się śmiania z tego zachciało to macie teraz, wiem od znajomego jak KACZMARCZYK się śmiał z niego że gdzie ci co dadzą a teraz wielce poszkodowany...

-t. (2011-09-23 13:59:39)

kolego pp przeczytaj dokladnie co powinieneś zrobić to osiwiejesz.

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry