swietokrzyskie.info

Sobota, 27 czerwca 2026, Do końca roku 187 dni Imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Wiadomosci

Afera ogórkowa: protest producentów ogórka gruntowego przeciwko działaniom ARR w Kielcach. (video)

Dodane: MC Data: 2011-09-22 04:14:49 (czytane: 62506)  Wersja do druku

20 września 2011 r. w miejscowości Łatanice odbyło się spotkanie rolników - producentów ogórka gruntowego z trzech ościennych z powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

Celem spotkania było wyrażenie protestu przeciwko działaniom w ich sprawie Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. W spotkaniu uczestniczyło około 300 rolników, Poseł na Sejm RP Sławomir Kopyciński, Starosta Buski Jerzy Kolarz, oraz organizatorzy zebrania.

afera_ogorkowa04.jpg 


Protest ma związek z naruszeniem przepisów unijnych przez administrację Agencji Rynku Rolnego odpowiedzialną za działania związane z realizacją Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) z dnia 17.06.2011 r. ustanawiającego tymczasowe nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw w związku z pojawieniem się zakażeń bakterią E-koli w Niemczech.

afera_ogorkowa06.jpg 


Mechanizm Rozporządzenia obejmował następujące produkty: ogórki, sałata, endyzja, pomidory, słodka papryka i cukinia. Komisja Europejska przeznaczyła nadzwyczajne środki wspierania sektora owoców i warzyw dla Państw Unii Europejskiej w kwocie 227 mln Euro, w tym dla producentów warzyw w Polsce kwotę 46,4 mln Euro. Wsparcie dla rolników dotyczyło rekompensaty części strat poniesionych z powodu braku rynków zbytu na wyżej wymienione warzywa w okresie od 26.05.2011 do 29.06.2011 roku.

Do dnia 29.06.2011 r. należało złożyć wnioski, a następnie do dnia 11.07.2011 r. należało złożyć w Agencji Rynku Rolnego wnioski o udzielenie wsparcia w sektorze owoców i warzyw z tytułu kryzysu spowodowanego szczepem bakterii EHEC.

Oficjalna informacja Agencji Rynku Rolnego w Kiecach, którą otrzymywali zgłaszający się tam rolnicy była następująca: „Wsparcie z tytułu poniesionych strat przysługuje jedynie rolnikom, którzy uprawiają ogórki w szklarniach i tunelach foliowych, zaś producenci ogórków gruntowych nie mają możliwości składania wniosków o wsparcie unijne”.

afera_ogorkowa03.jpg 

Z uzyskanych obecnie informacji  wynika, iż część producentów ogórka gruntowego złożyła jednak wnioski o rekompensatę i wnioski te zostały pozytywnie zaopiniowane przez ARR. W takiej sytuacji rolnicy, którzy wniosków nie złożyli (zgodnie z wcześniejszą informacją ARR) czują się oszukani i skrzywdzeni. Domagają się więc wyjaśnień dlaczego ARR nie działała zgodnie z prawem, a także dlaczego w terminie ustawowym nie informowała wszystkich rolników. Zachodzi więc podejrzenie, że informowanie niektórych rolników odbywało się w sposób niezgodny z prawem.

Z ostatnich rozmów protestujących rolników z ARR wynika, iż nabór wniosków jest już dawno zamknięty i żadne weryfikacje lub przyjęcie nowych wniosków jest niemożliwe. Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy rolnicy zaczęli interweniować w kolejnych urzędach gmin i starostwach i również otrzymywali podobne wyjaśnienia jak w ARR.
Rolnicy ci występując w obronie własnych spraw domagają się przestrzegania zasad prawnych przez instytucje państwowe oraz równości wszystkich wobec prawa a także naprawienia krzywdy wyrządzonej pewnej grupie rolników. Efektem ich działań była także petycja podpisana przez około 300 rolników, skierowana z prośbą o pomoc do Posła na Sejm RP Sławomira Kopycińskiego.

afera_ogorkowa05.jpg 

Z rozeznania całej sprawy przez Biuro Poselskie wynika, iż jedyną drogą umożliwiającą zmianę decyzji jest złożenie skargi na Agencję Rynku Rolnego w Kielcach do Komisji Wspólnot Europejskich w Brukseli.
Taką też decyzję podjęli uczestniczący w zebraniu w Łatanicach wszyscy rolnicy.

Terminy  przyjmowania skarg przez zainteresowanych rolników:

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 8.00 – Sala Konferencyjna Starostwa powiatowego w Busku – Zdroju – rolnicy gminy Busko – Zdrój,

26.09.2011 r. (poniedziałek) – od godz. 17.00 – Remiza OSP w Wiślicy – rolnicy gminy Wiślica i okolic,

27.09.2011 r. (wtorek) – od godz. 8.00 do 21.00 – Świetlica OSP w Łatanicach – rolnicy powiatu pińczowskiego i okolic,

28.09.2011 r. (środa) – od godz. 17.00 – Świetlica OSP w Kocinie – rolnicy powiatu kazimierskiego i okolic.


Zobacz video:

afera_ogorkowa500.jpg
kliknij i oglądaj



Z związku z dużym zainteresowaniem ww. sprawą wyznaczone zostaną kolejne terminy przyjmowania skarg przez rolników, o których poinformujemy na portalu busko.com.pl.

 


Pełnomocnik producentów ogórka gruntowego  
 z województwa świętokrzyskiego 
  
Irena Romanowska        

 

Przepraszam za podanie informacji, iż zawiniła również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach.

Irena Romanowska

 



 

  • Wiadomości z regionu
  • Aktualności
  • Sport
  • Kultura, rozrywka
  • Polityka

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarze (94)
     

--o (2011-09-24 21:25:31)

nie wiem cZy to prawda ale arimr jak mierzyla straty ogorkow to mierzyla tylko i wylacznie te pod folia, to chyba tez zawinila???

-TUSK (2011-09-24 20:28:50)

T-TERAZ

U-USŁYSZYCIE

S-SAME

K-KŁAMSTWA

- (2011-09-24 19:20:55)

starosta faks trzymał w szufladzie ,żeby swoi dostali.

-pon (2011-09-24 17:36:00)

Uwaga na arbuzy. Żeby potem nie było, że nie ostrzegałem. W środku są czerwone.

-OGÓREK (2011-09-24 16:36:02)

hahaha śmieszni jestescie!!! Jak sie nie rozumie to sie tak wychodzi!!! Ci co nie złozyli mysleli" ,mysleli" że chodzi o ogórki szklarniowe. A teraz co? Pretensje? Do kogo? Miejcie do samych siebie!! Ja złozyłem wniosek, bo powiedziano mi w ARR że ogórki to ogórki i nie ma takiego rozgraniczenia na szklarniowe czy inne. OGÓLNIE OGÓRKI.

- (2011-09-24 15:49:52)

tak mieli tylko starosta pinczowa jak sie nie myle dostał faks przedwczoraj

-xxx (2011-09-24 13:26:01)

no to chyba PLS wygra wybory do sejmu np pan starosta ciekaw jestem ile z jego partii ludziom wypłacili odszkodowania!!! a i tal w wyborach do samorzadu popra p kolarza wiec i tak nic sie nie stalo!!! a rolnik i tak dostaje po du....ie!!!!! oj narodzie

- (2011-09-24 12:54:18)

Z tego co mówił dyrektor to pierwsze informacje mieli w starostwach,bo pokazywał takie pismo sekretarz gminy,ale bylo ono w częsci utajnione.

-ALI (2011-09-24 11:38:49)

Irena, PSL ci tego nie daruje.

-xyz (2011-09-24 11:33:50)

Nie przypuszczałam,że dyrektor tak potężnej instytucji finansowej jest tak niekompetentny. Wczorajsze wypowiedzi pana dyrektora były wręcz żenujące,chyba że nie mógl z pewnych względów mówić prawdy.

-opop (2011-09-24 11:03:35)

Wczoraj w AGROBIZNESIE facet wypowiadał się nawet iż to chodziło o ogórki tylko i wyłącznie SZKLARNIOWE!!!!!!I Z POD TUNELI !!!!!!!!!!!!!

-aa (2011-09-24 10:23:37)

dzieki panie kaczmarczyk za wypowiedz w łatanicach wypowidał sie pan za duzą grupę ludzi którzy zostali poszkodowani szacunek

-MC (2011-09-24 09:38:41)

Informacja o spotkaniu we Włosnowicach nie została usunięta tylko przeniesiona do portalu pińczowskiego:
[url]http://pinczow24.pl/spotkanie-z-dyrektorem-arr-w-kielcach-w-sprawie-odszkodowan-za-utracony-plon-warzyw,1,10398,n.html[/url]

-PAWEŁ (2011-09-24 09:20:40)

Awantura na spotaniu z dyrektorem Agencji Rynku Rolnego

Dodane: chroberz.info Data: 2011-09-23 21:24:20 (czytane: 97) Wersja do druku

Radio Kielce: W ogromną awanturę przerodziło się spotkanie plantatorów ogórków z dyrektorem Agencji Rynku Rolnego w Kielcach Maciejem Giermasińskim. Burzliwa dyskusja, która odbyła się w Wojsławicach w powiecie pińczowskim dotyczyła tego w jaki sposób Agencja informowała rolników o tym, że mogli starać się o odszkodowania związane z bakterią E-coli. Od Redakcji Portalu Chrobrza i Gminy Złota: Relacja video ze spotkania ukaże się w naszym serwisie w dniu jutrzejszym.Więcej w rozwinięciu...

Jak już mówiliśmy, do kilkuset osób ta informacja w ogóle nie dotarła wcale, w efekcie czego nie mogli złożyć wniosku.

Rolnicy przypomnieli, że informacja o rzekomym skażeniu warzyw spowodowała, iż nie mogli sprzedać swoich plonów. Nikt ich nie poinformował, że mogli w związku z tym liczyć na unijne odszkodowanie. Dyrektorowi Giermasińskiemu zarzucili, że oszukał ludzi i nie ma pojęcia o problemach mieszkańców wsi. W odpowiedzi usłyszeli, że informacja się ukazała, ale tylko w Internecie, do którego wielu rolników nie ma dostępu.

Rolnicy mówili, że mają świadomość iż z Unii nie da się już pozyskać więcej pieniędzy. Chcą, aby te, które udało się pozyskać na odszkodowania zostały sprawiedliwie podzielone, a nie tylko dla tych, którzy doszukali się stosownej Informacji w Internecie. Dyskusja nie przyniosła jednak żadnych rozstrzygnięć.

Autor: Michał Michta
Źródło: Radio Kielce

Od Redakcji Portalu Chrobrza i Gminy Złota: Relacja video ze spotkania ukaże się w naszym serwisie w dniu jutrzejszym.

- (2011-09-24 09:07:19)

WITAM JA MAM PYTANIE DO WŁAŚCICIELA PORTALU DLACZEGO ZOSTAŁA USUNIĘTA WIADOMOŚĆ O ZEBRANIU W WOJSŁAWICACH GM ZŁOTA . BYŁ NA ZEBRANIU DYREKTOR ARR Z KIELC

<< poprzednie 15

Nasz patronat

Data: 2026-06-27, godz:

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz, który odbędzie się w dniach od 27 czerwca do 5 lipca w Busku-Zdroju. Wydarzenie od lat przyciąga miłośników muzyki klasycznej i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Sprawdźcie program tegorocznego festiwalu.



Wróć do góry